ריינינג

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
רוכב ישראלי מבצע עצירת החלקה (Sliding Stop)

ריינינג (אנגלית: Reining) היא תחרות רכיבה המציגה אילוף סוסים בסגנון מערבי, בה הרוכב מוביל את הסוס לסדרה של תרגילים קבועים. התרגילים אמנם קבועים ואינם משתנים ממקצה למקצה, אך הסדר שלהם יכול להשתנות. במהלך מקצה ריינינג, יבצע הסוס עצירה במקום והחלקה (Slide Stop), הסתובבות על רגל ציר (Spin), החלפות רגלים (Flying Lead Change) ומעגלים. כל העבודה במהלך המקצה נעשית בדהרה מהירה (Canter) ובדהרה איטית (Lop).

ריינינג מזוהה לעתים כ"דרסאז' של הרכיבה המערבית", מכיוון שהוא דורש מהסוס להיות קשוב ומכוונן אל תנועותיו של הרוכב, אשר צריכות להיות כמעט בלתי נראות ותוך כך עליו (הרוכב) להוביל את הסוס לאורך המסלול בתאום ובדיוק. על הסוס להיראות רגוע ונינוח לאורך כל המקצה; כל תזוזה שמעידה על לחץ או חוסר שקט מצדו (נפנוף בזנב בחוסר שקט, רקיעה ברגלים הקדמיות או האחוריות וכו') ישוקללו לרעה בציון של הרוכב.

שורשים[עריכת קוד מקור | עריכה]

משחר ההיסטוריה האמריקנית, עוד מתקופת ההתיישבות הספרדית ביבשת בחלקיה הדרום-מערבים (באזורים שהיום מהווים את מקסיקו, טקסס וקליפורניה), הועברו פרות ממקום למקום, לעתים אף באזורים פתוחים, בלי עזרתם של עזרים חיצוניים כגדרות, חבלים וכיוצא בזה. המציאות הזאת גרמה לכך שהבוקרים נאלצו לשלוט בבקר מגבו של הסוס. בוקר מקצועי היה זקוק לסוס אתלטי, רגוע וקשוב, סוס שיוכל לשנות כיוון כשנדרש, לעצור "על המקום" ולרוץ במהירות אחרי פרה תועה. הסוס צריך היה להישלט על ידי הרוכב בעיקר דרך הרגליים ותנועות הגוף כשהרוכב אוחז במושכות ביד אחת ומפעיל לחץ מינימלי על פיו של הסוס דרך המושכות. כך תשומת לבו וידו השנייה של הרוכב יוכלו להתפנות למשימות אחרות כגון פתיחת שער, החזקת חבל או סתם נפנוף ביד על מנת לסמן לבוקר אחר. מצבים יומיומים ושגרתיים מסוג זה, הובילו לכך שב-1968 יצא לדרך באופן רשמי ענף ספורט בשם ריינינג - בתרגום חופשי - "אחיזה במוסרות".

תרגילים (מאנברות)[עריכת קוד מקור | עריכה]

 • מעגלים (Circles): על הרוכב להציג מעגלים גדולים במהירות קאנטר ומעגלים קטנים יותר במהירות לוֹפ. על המעגלים להיות מושלים מבחינת השרטוט שלהם כשהרוכב שולט במהירותו של הסוס. הבדלי המהירות בין המעגלים המהירים והגדולים לבין המעגלים האיטיים והקטנים, צריכים להיות מודגשים ולהיראות בקלות. כמו כן, במשך ביצוע המעגל על הסוס להיות בפוזיציה להחלפת רגליים.
 • החלפת רגליים (Flying Lead Change): על מנת להבין מושג זה יש להבין את המושג "לִיד". "ליד" היא הרגל שהולכת קדימה מבין שתי הרגליים הקדמיות כאשר הסוס דוהר. במהלך "החלפת רגליים" יצטרך הסוס להחליף את הרגל המובילה תוך שינוי כיוונו של המעגל. החלפת רגליים תתבצע בנקודה המרכזית ביותר במגרש, כשהפקטור המרכזי לניקוד התרגיל הוא הדיוק. על הסוס לבצע החלפת רגליים במקום הנכון מבלי לזוז מקו המעגל, לשנות מהירות או להחליף רק את רגליו הקדמיות או האחוריות. על כל אחד ממופעי חוסר הדיוק הנ"ל יקבל הסוס (והרוכב) הורדה בניקוד. על החלפת רגליים לא ניתן לקבל "פלוס" בניקוד.
 • ריצה לעצירה (Run Down): על הסוס לדהור לאורך הגדר הארוכה של המגרש, במרחק של לפחות ששה מטרים מהגדר ולפתח מהירות קאנטר.
 • עצירה (Sliding Stop): משהסוס פיתח מהירות לקאנטר עליו לעצור את עצמו בחזקה. הסוס ירים את גבו, ידחף את רגליו האחוריות בקרקע וימשיך לנוע עם רגליו הקדמיות מה שיביא להחלקה שעשויה להגיע לעתים לכמה מטרים. ההחלקה צריכה להיות בקו ישר לכל אורכה.
 • ריצה אחורה (Back Up): על הסוס לרוץ לאחור למרחק של לפחות 3 מטרים ולעצור בדיוק כשהרוכב פוקד זאת עליו. הסוס יישפט על פי רכות, מהירות ודיוק התנועה.
 • רול באק (Rollback): מיד בסיום ה"עצירה" על הסוס להסתובב סיבוב מיידי של מאה שמונים מעלות בדיוק, ללא היסוס או שהות, ולצאת מיד לצד השני ללוֹפ. הסוס יישפט על פי חדות, מהירות ודיוק התנועה.
 • הסתובבות (Spin): הספין מתחיל מעמידה במקום, ממנה מתחיל הסוס להסתובב סיבובים של 360 מעלות כשהרגל האחורית הפנימית ביחס לסיבוב משמשת רגל ציר למעגל. על רגל הציר (פיווט) להישאר מתחת לגופו של הסוס בנקודה אחת ולא לזוז. הספין יישפט על פי חדות, מהירות, רכות, דיוק וקצב התנועה.
 • שהייה (Pause): על הסוס לעמוד מבלי לזוז, בנקודות במקצה שנקבעו מראש (בדרך כלל אחרי הספין). השהייה אינה נחשבת למאנברה אולם סוס שלא יעמוד ברוגע ינוקד בהתאם.

מקצים[עריכת קוד מקור | עריכה]

 • הורסמנשיפ: הרעיון במקצה הוא שהקשר בין האדם לסוס לא יהיה קשר קשה הפועל בשיטת עונשים לסוס, אלא, בעזרת לחץ מופחת על הסוס ויותר הבנה לסוס. המקצה מורכב ממסלול מוגדר מראש, עם קונוסים אשר מסמנים נקודה במגרש ששם על הסוס לבצע תרגיל מסוים. למשל, בקונוס A יהיו שני סיבובי ספין (הסתובבות על רגל ציר אחורית) ומשם עד לקונוס B הסוס ידהר במקצב לופ (דהירה איטית). המקצה קיים ומוכר בכל העולם. בישראל מתקיימות כיום תחרויות הורסמנשיפ.
 • ווסטרן פלז'ר: מקצה בו הרוכב והסוס נשפטים על הצגה של הסוס בנינוחות,עם מושכות רפויות, ישיבה נכונה, וללא כל התנגדות מצד הסוס. הרוכב והסוס נבחנים על 3 מקצבים: הליכה (Walk), ג'וג (Jog), לופ (Lop) וכמו כן עליהם לבצע מספר תרגילים כגון להאריך את הג'וג (Extend the jog), להחליף כיוון (Reverse and walk) ולהסתדר כל הרוכבים במקצה בשורה (Line up). הפקודות על מעבר ממקצב למקצב או לתרגיל מסוים יאמרו על ידי השופט/כרוז מטעמו בלבד. בישראל מתקיימות תחרויות חובבים.
 • טרייל קלאס: נקרא לעתים בקיצור "טרייל", מקצה שבו כל רוכב נכנס לבד למתחם השיפוט,על גבי הסוס, שם עושה מסלול מסוים ועובר מעל מכושלי דרך ומתבקש לבצע תרגילים מסוימים כמו ספין, הליכה אחורה, תזוזת הגוף עם ציר קד, מעבר שער וכו'. במקצה זה, הרוכב והסוס נשפטים על שימוש במינימום עזרים נראים לעין, ישיבה, נוחות, איכות הביצוע של כל תרגיל ומעבר קל וחלק מעל מכשולי הדרך.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]