ריתוק (שחמט)

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
8 צריח שחור רץ שחור מלך שחור רץ שחור פרש שחור צריח שחור
7 רגלי שחור רגלי שחור רגלי שחור רגלי שחור מלכה שחורה רגלי שחור
6 רגלי שחור
5 רגלי שחור רגלי שחור רץ לבן
4 פרש שחור רגלי לבן
3 מלכה לבנה
2 רגלי לבן רגלי לבן רגלי לבן רגלי לבן רגלי לבן רגלי לבן רגלי לבן
1 צריח לבן פרש לבן רץ לבן מלך לבן פרש לבן צריח לבן
א ב ג ד ה ו ז ח

בתמונה הרץ הלבן מבצע ריתוק של המלכה למלך וזוכה במלכה.

8 מלך שחור
7
6
5 צריח שחור פרש שחור
4 צריח שחור
3 מלך לבן
2
1 צריח לבן מלכה לבנה
א ב ג ד ה ו ז ח

תור הלבן, הצריח השחור במשבצת ו4 מוגן על ידי הפרש השחור המרותק. אי אפשר להכות את הצריח באמצעות המלך אבל אפשר להכות אותו באמצעות המלכה ללא חשש שהפרש השחור יכה אותה.

בשחמט, ריתוק היא טקטיקה שבה כלי מאיים על כלי, כך שאם הכלי המאוים יזוז, הוא יחשוף את הכלי שמאחוריו להכאה, ומאחר שהכלי שמאחוריו חשוב יותר, הוא לרוב יעדיף לא לזוז. במקרה שהכלי שמאחוריו הוא מלך, הכלי איננו יכול לזוז כלל, או שהוא יכול לזוז רק לאורך ציר ההתקפה של הכלי המרתק אותו.

רק הכלים "ארוכי הטווח": מלכה, רץ וצריח מסוגלים לבצע ריתוק.

סוגי ריתוקים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  • ריתוק מוחלט - ריתוק למלך כך שאי אפשר להזיז את הכלי המרותק כלל, גם לא לאורך ציר ההתקפה של הכלי המרתק; ריתוק של פרש למלך הוא תמיד ריתוק מוחלט.
  • ריתוק חלקי - ריתוק למלך כך שאפשר להזיז את הכלי המרותק רק לאורך ציר ההתקפה של הכלי המרתק או להכות באמצעותו את הכלי המרתק; ריתוק של מלכה תמיד יהיה חלקי ולא מוחלט מאחר שמלכה יכולה לזוז גם לאורך ציר ההתקפה של צריח וגם של רץ.
  • ריתוק יחסי - ריתוק לכלי שאינו המלך שלא מונע לחלוטין את סטייתו של הכלי המרותק מציר ההתקפה של הכלי המרתק אלא רק הופך אותה ללא כדאית מאחר שמאחורי הכלי המרותק יש כלי חשוב יותר או חזק יותר (למשל מלכה) או כי אם הכלי המרותק יוזז זה יאפשר איום משמעותי (למשל מט).
    • ריתוק לכאורה - לכאורה הזזת הכלי המרותק אינה כדאית כי מאחוריו יש כלי חזק יותר, אך דווקא אם הכלי המרותק יוזז והכלי שמאחוריו יוכה השחקן שהזיז את הכלי המרותק יזכה (ראו: מט לגל).
ערך זה הוא קצרמר בנושא שחמט. אתם מוזמנים לתרום לוויקיפדיה ולהרחיב אותו.