רשת אלחוטית קהילתית שמפיין-אורבנה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
Gnome-edit-clear.svg ערך זה זקוק לעריכה: הסיבה לכך היא: תרגום ישיר מאנגלית.
אתם מוזמנים לסייע ולתקן את הבעיות, אך אנא אל תורידו את ההודעה כל עוד לא תוקן הדף. אם אתם סבורים כי אין בדף בעיה, ניתן לציין זאת בדף השיחה.
קמפוס אוניברסיטת אילינוי בשמפיין-אורבנה, אחד הארגונים השותפים בפיתוח התשתית הטכנולוגית לרשת האלחוטית הקהילתית

רשת אלחוטית קהילתית שמפיין-אורבנה היא רשת אלחוטית קהילתית של "המרכז העצמאי למדיה" (UCIMC) באילינוי. הפרויקט הוקם בשנת 2000 על ידי קבוצת מפתחים מתוך רצון להשתמש בחיבורי אינטרנט קיימים אשר הוקצו למוסדות ציבוריים (כגון משרדים עירוניים, בתי ספר ואוניברסיטאות) שאינם מנוצלים עד תום. מטרת הפרויקט היא בניית רשת אלחוטית חברתית בצורה חסכונית ויעילה, ללא מטרות רווח. על ידי התקנה של ציוד רשת אלחוטית (WIFI) על גגות חברי הקהילה המקומית, UCIMC הקים רשת קהילתית במהירות גבוהה. פרויקט זה הוא אחד מני רבים אשר יצרו רשתות קהילתיות ברחבי העולם, ומפתח פלטפורמה להעתקת המודל למקומות נוספים בהתאם לצרכים המשתנים.

מטרות הפרויקט[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. חיבור יותר אנשים לרשת האינטרנט ולשירותי פס רחב
  2. פיתוח קוד חומרה ותוכנה אשר פתוח לשימוש על ידי פרויקטים אלחוטיים ברחבי העולם
  3. בניית קהילה תומכת של פס רחב בערים ועיירות ברחבי העולם ללא מטרות רווח

ארכיטקטורת הרשת[עריכת קוד מקור | עריכה]

פלטפורמת CUWiN מכוונת לספק טופולוגיית רשת שאינה היררכית אשר מבוססת על תשתיות וטכנולוגיות קיימות. בעבר, רשתות מסוג זה סבלו מבעיית "הרחבה להיקפים גדולים" (סילומיות) משום שהיקף התקשורת גדל מעבר ליכולת של הנתבים האינדיבידואלים הקיימים ברשת לקבל ולהעביר את האינפורמציה. כתוצאה מכך, כאשר רשת מסוג זה הגיעה לגודל מסוים, הנתונים הרבים שעברו בה גרמו לקריסתה. על מנת להתגבר על בעיה זו, פותחו אלגוריתמים המשפרים את יכולת הנתבים להתמודד עם היקף כה רחב של אינפורמציה. חברי הפרויקט מעריכים ששיפור טכני זה מאפשר תקשורת יעילה בין אלפי עד עשרות אלפי צומתי רשת בטופולוגיה עירונית עמוסה. בנוסף לאלגוריתמים שפותחו על מנת לשפר את ניתוב האינפורמציה, פלטפורמת CUWiN משתמשת ב"מטריצת ניתוב" אשר פותחה על ידי המכון הטכנולוגי של מסצ'וסטס (MIT). מטריצה זו, מאפשרת אדפטציה דינאמית לאיכות כל חיבור ברשת בהתחשבות במרחקים ביניהם.

מבנה הפרויקט[עריכת קוד מקור | עריכה]

הפרויקט מורכב משתי תתי קבוצות:

  1. קבוצה אשר עוסקת ישירות בבניה ופיתוח של הרשת האלחוטית השיתופית בקהילת אורבנה-שמפיין
  2. קבוצה אשר עוסקת בפיתוח כללי של פלטפורמת רשת אלחוטית קהילתית

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]