שבץ נא

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
לוח "שבץ נא"

שַׁבֵּץ נָא, או בשמו באנגלית Scrabble (סקראבל) הוא משחק לוח השואב את השראתו מתשבצים. במשחק זה שניים עד ארבעה שחקנים יוצרים מילים על לוח בעל 15x15 משבצות בעזרת טבלות משחק עליהן מודפסות אותיות. המטרה היא לצבור נקודות, כאשר מספר הנקודות לו זוכה כל מהלך תלוי בעיקר באותיות הספציפיות המרכיבות את המילים שנוצרו במהלך, במספרן ובמיקומן.

המשחק "שבץ נא" קיים ב־36 שפות שונות. הגרסה המקורית באנגלית משווקת על ידי חברת הסברו, בארצות הברית וקנדה ומשווק בשאר העולם על ידי חברת מאטל. עשרות אלפי אנשים ברחבי העולם משחקים שבץ נא באופן מאורגן במועדונים ובטורנירים. אליפות העולם בשבץ נא באנגלית מתקיימת בשנים בעלות מספר אי-זוגי, לרוב במדינות דוברות אנגלית.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

המשחק נוצר בשנת 1938 על ידי הארכיטקט המובטל אלפרד מוסר בוטס (Alfred Mosher Butts) בשם Lexiko. בגלל הדמיון למשחק אחר בשם Lexicon השם שונה מספר פעמים בין השאר לשם מילים שתי וערב (CrissCrossWords) ולבסוף לשם Scrabble.

המשחק הוכנס ב-2004 להיכל התהילה הלאומי של הצעצועים.

ה-13 באפריל הוא יום הסקראבל. תאריך זה נבחר בשל היותו תאריך הלידה של ממציא המשחק אלפרד מוסר בוטס[1]

שבץ נא בישראל[עריכת קוד מקור | עריכה]

למרות שקיימת גרסה עברית למשחק הסקראבל (עבורה הומצא, בעצם, השם "שבץ נא") הנפוצה אצל שחקנים חובבים, כל המשחק המאורגן בשבץ נא בישראל מתקיים דווקא בגרסה האנגלית. כיום קיימים בישראל מספר מועדונים למטרה זו, שבהם משחקים בעיקר - אך לא רק - עולים ממדינות דוברות אנגלית. שני המועדונים הגדולים ביותר הם מועדון השבץ נא הירושלמי על שם סאם אורבאום (The Sam Orbaum Jerusalem Scrabble Club) ומועדון השבץ נא התל אביבי, המושכים אליהם עשרות שחקנים מדי שבוע. המועדונים מרכיבים יחד ארגון-על בשם "ההתאחדות הישראלית לשחקני שבץ נא" (The Israeli Scrabble Players Association). מדי שנה מאורגנות ברחבי הארץ מספר תחרויות (חד-יומיות ותלת-יומיות), ונציגים ישראליים לוקחים חלק באליפויות עולם ובתחרויות בינלאומיות אחרות.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]