שיחה:אביה (מלך יהודה)

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

ערך זה צוטט בבאנציקלופדיה יהודית באתר דעת.

אבים או אביה ?

יש אנשים בשם אביה, כאן: אבים אריה א 15:56, 22 אוגוסט 2005 (UTC)

יש גם אנשים בשם אבים. אני יודע על אלה:ד"ר אבים אפלבוים, עו"ד אבים יריב, אבים אתר, אבים פישר, אבים יעקב אבים דהן ואבים ביטון.

שינוי שם הדמות המקראית[עריכת קוד מקור]

שם דמותו של המלך אביה הינו ככל הנראה אביה. בספר דברי הימים יש אמנם סתירות לספרי המקרא הקודמים אך לספר דברי הימים מקורות משלו, ובמקרה אביה, אנחנו רואים כי קורות מלך זה מורחבים יותר בספר דברי הימים.

להלן הכתוב בספר מלכים א פרק טו :

ז וְיֶתֶר דִּבְרֵי אֲבִיָּם, וְכָל-אֲשֶׁר עָשָׂה--הֲלוֹא-הֵם כְּתוּבִים עַל-סֵפֶר דִּבְרֵי הַיָּמִים, לְמַלְכֵי יְהוּדָה;

כאמור ההפניה של ספר מלכים לספר דברי הימים מחייבת אותנו לבדוק את שמו בספר דברי הימים. מבדיקה בספר דברי הימים מופיע שמו המתוקן אביה, ושם אימו "מעכה בת אבשלום" לעומת מעכה בת אבישלום" בספר מלכים.

מבדיקה בספר דברי הימים קורותיו של המלך אביה מורחבים יותר, ומכילים פרטים רבים לעומת אותם שלושת המשפטים המתארים את אבים בספר מלכים.

בספר מלכים מוזכר שמו של המלך המורכב מהמילים אבי ים. לא נשמע לי כי המילה ים מתאימה יותר מהמילה יה כסיומת לשמו של המלך. לפיכך עדיפה עלי גרסאת דברי הימים בה יש יותר אינפורמציה על מלכי יהודה לאחר תקופת שלמה.

אבקש לתקן את הערך מאבים לאביה, כמו כן להשמיט את השם אביהו,(להסביר, אביהו מופיע פעם אחת בספר דברי הימים ומשפט אחר כך מופיע כבר השם מתוקן לאביה כך שזאת טעות כתיב) אין להכניס טעויות כתיב לתוך המקראה של ויקיפדיה כדי לא לבלבל את הקורא וליצור כינוי שם חדש.זכיחבני - שיחה 22:16, 2 בינואר 2012 (IST)

"ספר דברי הימים למלכי יהודה" הוא אחד מכמה מקורות ששימשו את מחבר ספר מלכים ולא הגיעו לידינו. אין קשר בינו לבין ספר דברי הימים המוכר לנו. ‏nevuer‏ • שיחה 15:27, 4 בינואר 2012 (IST)


יתכן ואתה צודק.
בכל מקרה בספר מלכים סיפור אביה מאוד תמציתי ואיננו מספק.
כך זה הולך במלכים : נולד אבים, ימלוך אבים נלחם אבים מת אבים... יתר דברי אבים בספר...
השאלה היא האם הזכרת השם אבים 5 פעמים במלכים ב' מועדפת על הזכרת אביה 13 פעם בספר דברי הימים שכוללת גם אירועים אחרים?
השאלה היא מה אנו מצטטים בתוך הערך הנוכחי? שים לב, כי הציטוטים כרגע הם מדברי הימים.
ממלכים אין מה לצטט כי אין שום אירועים.
בכל אופן אני מתחיל לחזור על עצמי שוב ושוב, ואשמח להתייחסות לשינוי השם
זכיחבני - שיחה 00:04, 5 בינואר 2012 (IST)
Symbol support vote.svg בעד יש היגיון בהצעה של זכיחבני לשינוי השם שכן כל הציטוטים בערך הם עם השם "אביה" והסיומת "יה" נפוצה יותר במקרא. קלאו - שיחה. ♀♂. 20:09, 18 בינואר 2012 (IST)
Symbol support vote.svg בעד וכמובן תשאר הפניה. יעל י 00:20, 19 בינואר 2012 (IST)
Symbol support vote.svg בעד - רק צריך לזכור לשנות את תבניות המלכים. ‏Ovedcשיחהאמצו ערך יתום! 10:58, 19 בינואר 2012 (IST)