שיחה:אדני בזק

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

מוסריות במלחמה [????][עריכת קוד מקור]

מי הרשע, מי האדם הרשע הזה, שהביא ציטוט מן המאמר "מוסריות וכיבוש" - אם אפשר לכנות כך את זרמת המילים הנבובות, מזרת מוץ ונעורת, שכתב אחד רב, שראוי להרביץ בו דעת, להכותו עד יזחל על גחונו - וטען שיש הלומדים מוסריות במלחמה ממעשה אדוני בזק? אולי ניתן ללמוד אי־מוסריות במלחמה.

מי הרשע, מי האדם הרשע הזה, שיכול להטיף לרצח תינוקות בני־יומם - "כאן המוסר מחייב כן לירות בתינוקות" - ובאיזה מין מוסר מעוות, הוטנטוטי, הוא מחזיק? הסתכלו בתמונתו ותראוהו: הוא מחזיק במוסר יהודי!

מעבר להיות המאמר המצורף מחליא, המסוגל להמיק כל נפש בריאה, להרקיב כל שכל ישר, אין הוא כלל קשור לנושא הערך, ולכן אני מוחק אותו:


יש הלומדים מכאן על הצורה שבה צריכה להיות המוסריות במלחמה. לדוגמה:

נעשה פה צדק אמיתי. אמנם מעשה כזה לא מצטלם יפה בטלוויזיה, אבל ניתן לראות שיש כאן נוסחה מוסרית. זו לא הייתה סתם אכזריות לשמה, אלא מידה בנגד מידה. לא ניתן להשאיר את הרשע ללא עונש מתאים למעשיו...
מול אומה של פראי אדם יותר צריך להטיל עליהם פחד, ואם תתחיל לבדוק במי כן לירות ובמי לא, אתה מפגין חולשה.

המחיקה מוצדקת כי זו דרשנות ולא נוגע לערך, אבל לגבי הנושא לא צריך להיסחף, זה סוג של הגנה עצמית כלפי אכזריים, ודווקא יש לכך עוד כמה דוגמאות בתנ"ך, למשל במלחמות דוד. 'אל תדון את חברך עד שתגיע למקומו', צריך לראות את ההקשר הכללי של התקופה כדי להבין את הצעד שנעשה, ולא לשפוט לפי התקופה בת זמננו. נת- ה- - שיחה 12:56, 24 באפריל 2008 (IDT)
הבעיה שיש לי אינה לגבי המעשה המתואר בספר שופטים, אם בכלל קרה. לעומת זאת, יש לי בעיה קשה מאוד עם ההיקש שנעשה מתקופה זו לימינו־אנו, כפי שהודגם במאמר שצורף. 13:32, 24 באפריל 2008 (IDT)