שיחה:אחמד איסמאעיל עלי

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

תפקידו במלחמת ששת הימים[עריכת קוד מקור]

על פי ויקיפדיה האנגלית, המועתקת כמעט מילה במילה מפה (בריטניקה), היה עלי מפקד דיוויזיה במלחמת ששת הימים. לעומת זאת, על פי הקישור החיצוני השני, הוא היה הרמטכ"ל ב-1967. לא שיניתי במאמר כי קשה שלא להסתמך על בריטניקה. אני לא הצלחתי למצוא סימוכין לא לטענה זו ולא לשניה. ועוד יותר מוזר, לא הצלחתי כלל למצוא מי היה הרמטכ"ל המצרי במלחמת ששת הימים. למישהו יש עוד אינפורמציה בנושא?אודי 23:31, 13 במאי 2007 (IDT)

אתה מנוי על הבריטניקה אונליין, ומשם תרגמת? אלדדשיחה 16:51, 14 במאי 2007 (IDT)
אני לא מנוי על הבריטניקה, אך באורח פלא, במקרה זה בלבד, אני יכול לקרוא שם את הערך:

Egyptian field marshal who was Egypt's defense minister and commander in chief when he planned the attack across the Suez Canal that surprised Israel on October 6, 1973, and began the Yom Kippur War (see Arab-Israeli wars).

Isma'il graduated from the Cairo Military Academy in 1938, saw service with the Allies in the Western Desert during World War II (1939–45), and fought as a brigade commander in the first Arab-Israeli war (1948–49). He later trained in Britain, fought the Franco-British-Israeli forces during the Suez operation of 1956, undertook further training in the Soviet Union, and was a divisional commander in the Six-Day War of 1967. He was made chief of state in March 1969 but was dismissed by President Gamal Abdel Nasser in September as a scapegoat for successful Israeli raids. New president Anwar el-Sadat, however, named him chief of intelligence in September 1970. In October 1972 he accompanied Prime Minister 'Aziz Sidqi on a visit to Moscow and on his return stifled a coup against the president. That same month he replaced the anti-Soviet general Muhammad Sadiq as minister of defense and commander in chief and was promoted to full general. His skill as a strategist and his success in reviving the morale of the Egyptian army became evident in the October 1973 war. Isma'il was made a field marshal in November 1973.

כמו שניתן לראות, הכותבים בויקי האנגלית פשוט העתיקו את הערך. אני תרגמתי את הערך מהויקי האנגלית כי לא ידעתי שזה מועתק. אחרי כן הוספתי ושיניתי דברים כך שאני חושב שמבחינת זכויות יוצרים זה עומד בתקן.אודי 20:11, 14 במאי 2007 (IDT)

גם אני הצלחתי לקרוא את הקטע הזה דרך גוגל - אבל חשבתי שיש המשך, שיתגלה רק לאלה המנויים על בריטניקה אונליין. אנסה לחפש חומר על הרמטכ"ל המצרי בתקופת מלחמת ששת הימים (אנסה לפשפש בספריי). אלדדשיחה 20:42, 14 במאי 2007 (IDT)

תפקידיו במלחמת ששת הימים ובמלחמת יום הכיפורים[עריכת קוד מקור]

אכן אימעיל עלי היה שר המלחמה במלחמת יום הכיפורים אך לא המפקד העליון של הכוחות המזוינים תפקיד שהיה שמור לנשיא סאדאת. אסמעיל עלי לא היה מפקד הכוחות המצריים בסיני במלחמת ששת הימים. מפקד פיקוד המזרח היה מורתגא ומפקד הארמיה בסיני היה סעדה ד"ר דני אשר

תודה רבה, דני. תוכל גם לצרף קישור לאתר כלשהו או למקור כלשהו כדי שתהיה אסמכתא לשינוי הערך? אלדדשיחה 01:00, 1 בדצמבר 2010 (IST)

בספרו של גוריץ' המופיע ב"גוגל ספרים" [1], בתחתית עמ' 135, מוגדר תפקידו בששת הימים כ-chief of staff of the front command. התרגום שלי הוא ראש מטה מפקדת החזית, או אולי אף מפקד החזית (השאלה היא מה משמעותו האופרטיבית של התואר, כי איסמעיל לא נחשב לאחד מהאחראים גדולים לכשלון). ד"ר דני אשר הוא מומחה בתחום ודבריו הם רפרנס כשלעצמם, אלא שהוא לא מציין מה כן היה תפקידו של איסמעיל ביוני 1967.אודי - שיחה 08:55, 1 בדצמבר 2010 (IST)