שיחה:איזדורה דאנקן

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

"דנקן טענה שצריך לחזור למקור הדתי של המחול – הפולחנים, ולא לחקות את המחול היווני למרות ההשפעה שלו עליהם. איזדורה לקחה אמת פנימית והפכה אותה לחיצונית כזו שהקהל יוכל לזהות ולהזדהות." האמנם?

המשפט הזה על ניסוחו מאד בעייתי המרחק בין דנקן ודת זה כמו מרחק בין מזרח ומערב, הדת של איזדורה במשמעות הטוטאלית שלה היא האמנות והמחול. אצל אמן בסדר גודל של איזדורה דנקן המילה חיקוי לא קיימת והיא שאבה השראה רבה ומכרעת מעקבות האמנות והאדריכלות ההלניסטית ובעיקר מן העמודים היוניים כפי שראתה באופן בלתי אמצעי ביוון אשר פרט לצד האסתטי שלהם הם תומכים בבנין ולא מצויים בו רק לשם קישוט. יאיר-חקלאי 19:02, 2 בפברואר 2007 (IST)

הצבתי תבנית מקור על הקביעה. לחלופין, בהנחה שאתה צודק, אפשר לנסח מחדש את המשפט. יוסאריאןשיחהערביי הרצליה כבר לא כועסים 16:23, 11 באפריל 2010 (IDT)

שיוך לקטגוריה: להט"בים אמריקאים[עריכת קוד מקור]

למיטב הבנתי, הגברת דנקן לא היתה לסבית. לא נכתב על כך דבר בערך ובויקיפדיה באנגלית נכתב שזוהי רכילות לא מבוססת ומצויין גם מקורה. אי לכך וכל עוד אין סימוכין לטענה זו אני מסיר את השיוך לקטגוריה. יוספוס פלביוס - שיחה 15:42, 11 באפריל 2010 (IDT)

לא קראת את המקור, כנראה. הנה הוא לנוחיותך. אנדר-ויק • 15:44, 11 באפריל 2010 (IDT)
לא הבנת את המקור, כנראה. לנוחיותך, כל שנכתב על דנקן בדף זה הוא: "Duse's relationship with the dancer Isadora Duncan was also rumored to be sexual. Duse spent several weeks with her at Viareggio, the seaside resort, in 1913, shortly after the dancer's two children drowned in a tragic accident ". יוספוס פלביוס - שיחה 15:55, 11 באפריל 2010 (IDT)
ראה למשל: "While Duse was best known for her tempestuous love affairs with men, she also had affairs with women" היו לה רומנים עם נשים. זה אמנם לא הופך אותה ללסבית, אבל לכל הפחות לביסקסואלית. אנדר-ויק
אתה לא מבין מה שאתה קורא ומצטט. אנסה להסביר לך על מה מדובר. מושא הערך היא רקדנית בשם דנקן. בשנת 1913 היא נפשה מספר שבועות עם שחקנית בשם אליאונורה דוזה. הדף שאתה מצטט ממנו ומסתמך עליו לא עוסק בדנקן!!! הדף כולו מספר על דוזה. קרא את הציטוט שלך - Duse זה לא Duncan! יוספוס פלביוס - שיחה 16:24, 11 באפריל 2010 (IDT)
מעבר לכך שכל הפרטים האלו לא מופיעים בעברית (בגרסה שלפניי), לא סיכמו שכדי לצרף לקטגוריה צריך שזה יהיה משמעותי בביוגרפיה שלו? גם השפעה כזו לא נזכרת בערך בעברית. ‏DGtal
לא. ראה הצבעות המחלוקת ציפי אובזילר ומוריס סנדק, בהם הוחלט כי נטייה מינית היא פרט ביוגרפי משמעותי. אנדר-ויק • 16:14, 11 באפריל 2010 (IDT)
הכוונה היא פרט משמעותי לגבי אותו אדם מושא הערך. זה שהיא בילתה כמה שבועות באתר נופש עם מישהי שאולי הייתה לסבית זה לא משמעותי. יוספוס פלביוס - שיחה 16:17, 11 באפריל 2010 (IDT)
באנגלית "with a women" משמעו "עם אישה", וכמו במקרה שלפנינו: "with women" משמעו "עם נשים". אנדר-ויק • 16:19, 11 באפריל 2010 (IDT)
המשפט מתייחס למישהי אחרת, כבר העירו על כך. בהצבעות שהבאת הוחלט שהנטיה המינית היא פרט משמעותי בחייהם של סנדק ואובליזר (אפילו בנימוקי התומכים בקטלוג, אותם כתבת אתה ציינת כי "אין ספק דבר היותו הומוסקסואל השפיע על חייו מהותית (הסתרת בן הזוג לחיים במשך עשרות שנים מההורים, למשל או החשש לפגיעה בקריירה)..."), לא הוחלט שם על קטלוגו של הערך העל איזדורה דנקן, בייחוד לאור העובדה שהעדויות לנטייתה הלסבית כה קלושות. יוסאריאןשיחהערביי הרצליה כבר לא כועסים 16:30, 11 באפריל 2010 (IDT)
איכשהו הלכתם בכיוון מוטעה לגמרי. אולי זה לא מפתיע, כי הערך פשוט חלקי ביותר, באנגלית המצב יותר טוב. איזדורה דנקן הייתה מאהבת ידועה של מרסדס דה אקוסטה, שמגיע לה ערך לא פחות ממנה. המכתבים והשירים שכתבו זו לזו ועל זו הם מפורסמים, וחיי האהבה שלהן היו ידועים ושערורייתיים. יש לכך שפע מקורות: [1], [2], [3]. מי שרוצה תיאורים יותר אינטימיים של חיי המין שלהן יכול לקרוא את "That Furious Lesbian: The Story of Mercedes de Acosta" מאת Robert A. Schanke, בפרט עמ' 42. ‏odedee שיחה 18:40, 11 באפריל 2010 (IDT)
בדיוק, הראיות הרבה פחות מקלושות. כמו שאמרתי ליוספוס פלביוס, הוספת הקטגוריה לא קובעת שהיא בהכרח לסבית, אלא לכל הפחות ביסקסואלית. אנדר-ויק • 00:51, 12 באפריל 2010 (IDT)
שוב, כמו אנדר-ויק, אתה מביא מקורות שעוסקים באדם אחר ומצויין בהם בהערת שוליים קשר כלשהו לדנקן. המקור האחרון אמנם עוסק בדנקן אך גם הוא מסתפק בציטוט משיר כראיה לנטייתה המינית. אכן, הראיות פחות מקלושות. בכל מקרה הנטייה המינית איננה פרט משמעותי בביוגרפיה של דנקן. יוספוס פלביוס - שיחה 11:49, 13 באפריל 2010 (IDT)
אנחנו חלוקים בדיעותנו, ולא נראה שאשתכנע שהיא לא הייתה ביסקסואלית. אוותר על חזרה על דבריו של odedee אבל קרא אותם שוב. חבל שאתה בוחר להשקיע את מאמציך בוויכוח הזה מאשר בלהרחיב את הערך, שכן הוא קצר יותר מדף השיחה. אנדר-ויק • 21:03, 13 באפריל 2010 (IDT)
ואני מציע לך לקרוא שוב את דבריך ולחשוב האם תרמת לדיון ענייני בנושא. יוספוס פלביוס - שיחה 16:01, 14 באפריל 2010 (IDT)
בהחלט. אנדר-ויק • 16:33, 14 באפריל 2010 (IDT)

עברתי שוב על המקורות הקיימים בערך באנגלית, על אלו שodedee הפנה אליהם ועשיתי גם כמה חיפושים ברשת. המסקנה שלי היא שלא ניתן להגיד בבטחון שהגברת הייתה סטרייטית, ביסקסואלית, אהבה כבשים או כל נטייה אחרת. בנוסף, כבר נקבע בעבר שלא יכללו בקטגוריה "אלה שלנטייתם המינית אין משמעות מובהקת בסיפור חייהם המוצג בוויקיפדיה" ולפנינו מקרה מובהק. יוספוס פלביוס - שיחה 22:02, 14 באפריל 2010 (IDT)

העברה לדאנקן[עריכת קוד מקור]

בהתאם לתעתיק הנפוץ יותר בויקיפדיה הנדב הנכון - שיחה 09:52, 14 במאי 2014 (IDT)