שיחה:אינטגרל רב-ממדי

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

מן הראוי שערך זה יהיה על אינטגרל רב-מימדי באופן כללי. ‏עדיאל‏ 10:33, 18 בנובמבר 2007 (IST)

וגם כדאי לקרוא לערך "אינטגרציה במספר מימדים" או רב מימדית, וליצור הפניות מ"אינטגרל משולש" ודומיו, מרקושיחה 10:37, 18 בנובמבר 2007 (IST)
באותה מידע אפשר לשאול - למה צריך את הערך הזה בכלל? יש לנו כבר ערך בשם אינטגרל לבג ולכן בשביל לקבל אינטגרלים כפולים/משולשים וכו' פשוט צריך להגדיר את המידות המתאימות. לירן (שיחה,תרומות) 10:43, 18 בנובמבר 2007 (IST)
זאת שאלה, אבל זכור שלא כל מי שיחפש ערך על אינטגרל מרובה מימדים יודע בכלל מה זה אינטגרל לבג. רק סטודנטים החל משנה ב' בפיזיקה/מתמטיקה ואולי הנדסה נחשפים לנושא וסביר להניח שרוב המחפשים את הערך הם תלמידי תיכון שיתהו "מה? גם אינטגרלים כפולים יש?" או סטודנטים בשנה א' בתחומי ההנדסה, שרובם יסיימו תואר בלי לדעת מה זה בכלל מידות ואינטגרל לבג, מרקושיחה 10:51, 18 בנובמבר 2007 (IST)
כי הערך אינטגרל לבג כתוב בסינית. סטודנט בשנה א' לפיזיקה, הנדסה, או אפילו מתמטיקה, שירצה לדעת מה זה האינטגרל הכפול או המשולש שהוא שמע עליו, ויגיע בטעות לערך על אינטגרל לבג יברח מהוויקיפדיה, אם לא יעזוב את לימודיו ויברח להודו/יחזור בתשובה/יאושפז בבית חולים לחולי נפש. emanשיחה 00:18, 3 ביוני 2008 (IDT)
אני רוצה לחלוק על קביעה זו. ניסיתי לכתוב את הערך פשוט ככל האפשר ואף להסביר את האינטואיציה שעומדת בבסיס הרעיון של אינטגרל לבג. זה נושא לא קל וכנראה שכדי להבין אותו עד הסוף צריך ידע מתמטי מקדים. בברכה, MathKnight הגותי 02:01, 21 ביוני 2008 (IDT)
אני מעוניין לערוך את הערך הזה אך מתלבט בין שתי אפשרויות. האחת - כמו בויקי באנגלית לעשות ערך אחד של אינטגרל מרובה ובו שני מקרים פרטיים חשובים - אינטגרל כפול ואינטגרל משולש. השניה - כמו שזה עכשיו. בערך אנליזה וקטורית יהיה סיכום קצר על אינטגרל מרובה כללי והפניה לשני ערכים מורחבים - אינטגרל כפול ואינטגרל משולש. דעתכם? Amirki - שיחה 02:41, 28 ביולי 2008 (IDT)
בעד האפשרות הראשונה (כפי שכתב כתבתי למעלה). ‏עדיאל‏ 12:22, 19 בינואר 2009 (IST)

שלום[עריכת קוד מקור]

מישהו יודע איך מוכיחים את משפט פוביני לאינטגרלים כפולים לא אמיתיים?.... זה די מטריד אותי.... תודה.

ביחס לשיחה בפסקה הראשונה...[עריכת קוד מקור]

בתור סטודנט להנדסה שנה א' אני תומך בהשארת הערך כפי שהוא... לשם הספורט ניסיתי לקרוא את אינטגרל לבג ואכן כמעט התעלפתי. אמנם כרגע הערך "אינטגרל כפול" חסר מאוד, אבל הפתרון הוא בשיפור הערך הזה ולא בהפניית המחפש התמים לערך גדול ומורכב מתמטית.

לגבי ההערה האחרונה, אולי שווה לעשות ערך על אינטגרל רב-מימדי ומתוכו להוציא הפניות ל"ערך מורחב" על אינטגרל כפול ומשולש...

עומר

אם אתם סופרים פה קולות לכל דעה אז גם אני כדעתו של עומר. צריך לשפר את הערך הנוכחי,להפוך אותו לשלם ומי שמעוניין להמשיך לקבל ידע כללי יותר יפנה לקישורים שמכלילים את המקרה. חיפשתי את הערך הזה בדיוק כי זאת הכותרת בחומר שלי כפי שאני לומד אותו. ואני מרגיש שדוגמה אחת או שניים היו מבאירות את הנקודה.למשל דרך הפתרון של השאלה הבאה:

חשבו את האינטגרל הכפול  dd(1/(1+x^2)zzz בתחום בצורת משולש שקודקודיו הם : (0,0) (1,1) (0,1)

אינטגרל רב-ממדי[עריכת קוד מקור]

הפכתי את הערך לרב-ממדי.

שאלה: אני יכול לתרגם מאיטלקית את הערך שהוא ערך מומלץ. עיינתי למשל בהגדרה, ואני לא בטוח שכדאי לתרגם אותה. מישהו יכול להסתכל שם ולחוות את דעתו, אילו חלקים כדאי לתרגם? Setreset - שיחה 17:46, 10 באפריל 2010 (IDT)

אינטגרל משטחי[עריכת קוד מקור]

מפנה לכאן למרות שאין לו שום אזכור כאן. לא ברור למה להפנות מראש, זה צריך להיות ערך עצמאי. דניאל תרמו ערך 09:40, 26 בספטמבר 2011 (IDT)

...[עריכת קוד מקור]

זה לא נכון לכתוב בפיסקא הראשונה שהאנטגרל הכפול שווה ניח ל...dx dy בלי לכתוב שזה כתוצאה מאיזהשהוא משפט. (ז"א זה לא שיוויון פשוט כמו 1+1=2). מלכתהמדעים - שיחה 13:58, 16 בפברואר 2012 (IST)

פישוט הערך[עריכת קוד מקור]

שימו לב שבערך האנגלי אין אפילו אזכור אחד לאינטגרל לבג חוץ מאשר ברפרנסים. נראה לי נכון שיהיה כתוב בעברית באותו אופן. את הגדרת האינטגרל ניתן לכתוב עם dA ונראה לי אפילו רצוי כי אין בערך התייחסות לסדר אינטגרציה. בדוגמאות שימוש לאינטגרל כפול - במקום "מומנט אינרציה", ניתן לכתוב חישוב מסה ומרכז מסה של גוף שטוח. אלה דוגמאות פשוטות יותר ומובנות לקהל רחב יותר. -------- 9 במאי 2015