שיחה:ביואקוסטיקה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

בעיות של תרגמת[עריכת קוד מקור]

הערך נוצר בתרגום מכונה. דוגמאות:

  • "כל זה כרוך בנוירופיזיולוגיה ואנטומי בסיסי של צליל ייצור"
  • "הממצאים מספקים רמזים על האבולוציה של אקוסטית מנגנונים"
  • " ביואקוסטיקה הוא כמו מדעי המשמעת (אנ') שהוקמה על ידי Slovene (אנ') כביולוג איוון מתחדשת (אנ') אשר החלה באופן שיטתי ללמוד חרקים נשמעים"

ערן - שיחה 13:23, 9 בספטמבר 2016 (IDT)

ערן, מה דעתך על הערך עכשיו? תודה, BDaniel - שיחה 18:53, 28 באוקטובר 2016 (IDT)
BDaniel, עדיין יש הרבה מאוד משפטים שסובלים מתרגמת ובפרט הדוגמאות שהבאתי בתגובה הקודמת עדיין רלוונטיות. ערן - שיחה 19:10, 28 באוקטובר 2016 (IDT)
ערן, אתה יכול לעשות בכל הטקסט שיש לו בעיה קו תחתון? לדוגמה הטקסט הבא: ביואקוסטיקה. תודה, BDaniel - שיחה 08:55, 29 באוקטובר 2016 (IDT)
BDaniel: לא, כמעט כל משפט בערך לא ברור. בבקשה תקרא את הערך בעצמך, ותנסה להבין אותו. תוכל להסביר בבקשה מה אתה מתכוון כשכתבת "כל זה כרוך בנוירופיזיולוגיה ואנטומי בסיסי של צליל ייצור"? מה זה " מדעי המשמעת"? ערן - שיחה 08:59, 29 באוקטובר 2016 (IDT)
ערן, אז אפשר דוגמה מכל פסקה? הדברים היחידים שאמרת הם או מהפסקה היסטוריה או מהפתיח (ודרך אגב אני מבין את הכל Face-smile.svg). תודה, BDaniel - שיחה 09:03, 29 באוקטובר 2016 (IDT)
BDaniel: דיסציפלינה מדעית זה תחום מדעי, אין דבר כזה "מדעי המשמעת". אני מציע שתתחיל לעבור על המושגים המתורגמים ולוודא שהם נכונים. אחרי זה תבדוק את הניסוח של תארים ושמות עצם למשל "הם כלי חשוב עבור שיטתי חקירה של אותות" צריך להיות "חקירה שיטתית". אגב - כשאתה מתרגם כדאי לקרוא את המשפט המקורי מתחילתו ועד סופו, ורק אז לתרגם את כל המשפט ולא מילה מילה, וכך תוכל להימנע מבעיות כאלו. ערן - שיחה 09:13, 29 באוקטובר 2016 (IDT)
ערן, בוצע בוצע (על ההוראות שכתבת). יש עוד משהו? אם כן, ציין בבקשה את הפסקאות וחלק מהמשפטים Face-smile.svg BDaniel - שיחה 14:31, 8 בנובמבר 2016 (IST)
מה הכוונה במשפט: "כל זה כרוך בנוירופיזיולוגיה ואנטומי בסיסי של צליל ייצור, איתורו ויחסו של אותות אקוסטיות עד לאותות בינוניות שבהם מתפזרים בדרך"? מה זה "הממצאים מספקים רמזים על האבולוציה של האקוסטיקה של המנגנונים, ובתוך כך את האבולוציה של בעלי החיים שמעסיקים אותם" אילו ממצאים? מה זה "האקוסטיקה של המנגנונים"? זה רק מהפתיח... אני חוזר על ההצעה שלי - קודם לקרוא את המשפט השלם, ואחר כך לכתוב את זה במילים שלך ולא לתרגם מילה מילה. ערן - שיחה 17:48, 8 בנובמבר 2016 (IST)
ערן, בוצע בוצע על כל ההערות - כמה אחוזים לדעתך יש לתקן? תודה, BDaniel - שיחה 17:44, 9 בנובמבר 2016 (IST)
אני עדיין לא מבין את המשפטים האלו וגם לא את רוב הערך. ערן - שיחה 17:56, 9 בנובמבר 2016 (IST)
ערן, אני מבין שאתה לא מבין, אני מתייג את
תודה, BDaniel - שיחה 18:20, 9 בנובמבר 2016 (IST)
אתייג שוב את כל מי שקיבל תיוג כדי לדעת מה הבעיות הלשוניות וכמה אחוז של הערך דרוש שיפור:
תודה, BDaniel - שיחה 13:59, 10 בנובמבר 2016 (IST)
אני שם לב שאתה מתייג אותי באופן שיטתי... קריצה. בקשר לערך, כפי שכתב ערן עדיין קיימים בו משפטי תרגמת כבדים. לדוגמה, המשפט "הביואקוסטיקה תלויה בנוירופיזיולוגיה ואנטומיה בסיסית של צליל ייצור" (ערן העיר עליו מיד בתחילת הדיון) כלל לא מובן. מה זה "צליל ייצור"? "איתורו ויחסו של אותות אקוסטיות" - אם זה "אותות", אז זה "איתורם וייחוסם". "הממציאים של הביואקוסטיקה מספקים רמזים על האבולוציה של מנגוני האקוסטיקה וגם את האבולוציה של בעלי החיים שמעסיקים אותם" - "מספקים רמזים על האבולוציה..." מדי מקצועי ו/או מליצי. אולי "מצביעים על האבולוציה...". אגב, "מנגנוני" ולא "מנגוני". כמו כן, אם "מספקים רמזים על האבולוציה של מנגנוני האקוסטיקה", אז ההמשך הוא "וגם על האבולוציה של בעלי החיים". "שמעסיקים" - לא נשמע טוב. כמה הם מקבלים לשעה?... קיצורו של עניין, ניכרת אכן השקעה טובה בכתיבת הערך, אולם עדיין יש הרבה מה לשפר בו. אם הייתי קצת מבין בתחום הביולוגיה אולי הייתי יותר לחוות דעה, אך אינני כזה. הערך (ובפרט הפתיח, שכל המשפטים דלעיל מצוטטים ממנו) אמור להיות מובן וברור לכל בר דעת ממוצע. לשם כך נועדה ויקיפדיה. הייתי ממליץ לך לקחת חבר או מכר בעל אינטליגנציה טובה ומעלה (אך לא בעל ידע מוקדם בביולוגיה) ולהרצות לפניו את הערך. במקומות שיעצור אותך משום שאינו מבין היטב את הנאמר - שם עליך לנסח בהרחבה מינימלית עד שיהיה מובן גם לאחד שכזה. אל ייאוש, בסוף זה יהיה ערך יפהפה! בסך הכל הוא נראה בנוי טוב, עם תמונות, קישורים וכותרות מסודרות. בפרט בהתחשב בכך שמדובר בתחום שאין הרבה שיוכלו לתרום בו. בתודה ובברכה. קובץ על ידשיחהוִיקִיפֶּד מְנַקֵּד 14:24, 10 בנובמבר 2016 (IST)
קובץ על יד, שאלתי רק על לשון והגהה ולא על ביולוגיה/פיזיקה/מדע או משהו אחר (האמת שאין מישהו ב-{{בעלי ישע/מדעים}}) Face-smile.svg. דרך אגב, זה אתה ששמת את עצמך ב-{{בעלי ידע/לשון והגהה}} Face-smile.svg. תודה, BDaniel - שיחה 14:52, 10 בנובמבר 2016 (IST)
בשביל להגיה ולהציע ניסוח לשוני בערך מסוים צריך שיהיה ידע מקדים באותו נושא. צר לי, אך במקרה זה אני לא עונה לדרישה. ראה את עריכתי האחרונה בערך, שהייתה במשפט שאינו דורש את הכרת התחום. לעומת זאת, קח את המשפט "ידוע מעט על נוירופיזיולוגיה שהם תהליכים למצוא את תפקיד הייצור, גילוי ופרשנות של צלילי בעלי חיים ואת האותות עצמם משמשים להשגת תובנות לגבי תהליכים אלה". הוא צורם לי מכל הכיוונים, אבל אני אפילו לא יודע מאיפֹה להתחיל. את "נוירופיזיולוגיה" אני מכיר בקושי באופן הגדרתי, ובכלל לא במשמעותו העמוקה. וממילא איני יכול להבין מה זה "שהם תהליכים למצוא את תפקיד הייצור". מי זה "הם" ומה זה "תפקיד הייצור". מה זה "האותות" ומהם "התהליכים". ובאמת, מהם התובנות המושגות? אם תהיה לי תשובה לכל אחד מהדברים כאן (ובעוד קצת ביאור), אצליח איך שהוא לנסח את המשפט. לא אכפת לי שתסביר לי את הדברים האלו ואנסה לסגנן את המשפט אך תזכור שכל זה מסתכם במשפט אחד. צא וחשוב מה קורה לערך שלם... בנושא שאני מכיר בו, היה לוקח לי לסגנן את המשפט מחדש ובבהירות דקה וחצי. חייבים לקחת מישהו שבעניין, או שתשב (באופן ויזואלי) עם מישהו שיש לו סבלנות ללמוד ולשאול על הערך. לגבי התבניות: במדעים בינתיים אין (זה משהו ממש טרי התבניות), ואולי אתה תוכל להוסיף את עצמך, אם יש לך ידע רחב בזה (תוכל גם להוסיף תבנית חדשה למומחים בביולוגיה). על תבנית לשון והגהה אכן אני שיבצתי את עצמי, ובזכות זה אני מתכתב עמך עכשיו ותורם את מה שאני יכול, שבמקרה זה הוא ממש לא הרבה. על משפט ספציפי הייתי יכול לנסות לסייע גם אם הוא לא בתחום שלי, אך לא על ערך שלם. כמה שהדבר יותר קרוב לתחומי הידע שלי, ככה יותר קל לי לחוות עליו בניסוח ולשון. בברכה. קובץ על ידשיחהוִיקִיפֶּד מְנַקֵּדהצטרפו לרשימת המומחים 15:09, 10 בנובמבר 2016 (IST)
קובץ על יד, כמה אחוזים לדעתך יש צורך בשיפור הערך? ודרך אגב, נראה לי שכל ההערות: בוצע בוצע - חלקם מחקתי בגלל שלא ראיתי לזה חשיבות וחלקם שיניתי למילים שונות וקלות ודרך אגב, על עריכה זו, שיניתי בגלל הצעתכם. תודה, BDaniel - שיחה 16:10, 10 בנובמבר 2016 (IST)

────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────

שים לב, ההערות שהערתי הם רק דוגמה. עם "משפט החידה" (מבחינתי...) שנמחק על ידך לא הייתה לי כל בעיה. פשוט לא הבנתי אותו. התכוונתי רק להראות על ידו שבדבר שאין לי מושג - קשה לי לחוות דעה. בפרט לא בכניסה לפרטים דקים והתנסחויות שונות. אני לא יודע איך מודדים "אחוזים" בעניין זה, מה שנראה לי, הוא שעשית הרבה, אבל נשאר לך הרבה קריצה. יש לו עוד עבודה גם עם טעויות הקלדה ושגיאות בולטות (לגבי העריכה הנ"ל, לא הצעתי אף פעם לכתוב כך. כשהעתקתי את המשפט לא שמתי לב למילה המשובשת). אני מציע שוב ושואל, למה שלא תפנה אל כאלו המתמקצעים בתחום. את הזמן שאני מקצה לעריכה לשונית כאן, אני יכול להפיק ממנו פי כמה בערכים הקרובים יותר אל רמת הידע שלי. אני משער שוודאי יש כאלו שיידעו לעזור לך יותר ממני. אין לי עניין להצטנע, אם הייתי מבין בזה - הייתי אומר. חבל, נסה את הצעותיי דלעיל ותפיק הישגים יותר ממה שתשאל אחד כמוני שידיעותיו בתחום זה קלושות למדי. בברכה. קובץ על ידשיחהוִיקִיפֶּד מְנַקֵּדהצטרפו לרשימת המומחים 16:24, 10 בנובמבר 2016 (IST)

BDaniel, הכוונה שלך טובה, אבל התרגום פשוט לא מוצלח. אתה חייב להבין את מה שאתה מתרגם - אם אתה לא מבין מה שאתה מתרגם אז תשמיט ואל תכתוב. אני אביא כדוגמה את המשפט השני בערך - אין לי שום מושג מה הוא אומר בעברית, וכדי להבין אותו הייתי צריך ללכת לאנגלית שם כתוב "This involves neurophysiological and anatomical basis of sound production and detection, and relation of acoustic signals to the medium they disperse through", כאן medium זה תווך ואין שום קשר ל"בינוני" כשהכוונה היא הקולות שמתפזרים בתווך/מרחב. אני לא מוצא טעם בהבאת דוגמאות לטעויות כאלו בערך כי רוב הערך הוא כזה. ערן - שיחה 19:27, 10 בנובמבר 2016 (IST)
ערן ו-קובץ על יד, שאלה: מה יותר עדיף בקישורים חיצוניים - מה שרואים עכשיו או מה שבהערה מוסתרת? תודה, BDaniel - שיחה 21:00, 10 בנובמבר 2016 (IST)
סליחה, לא הבנתי את השאלה. קובץ על ידשיחהוִיקִיפֶּד מְנַקֵּדהצטרפו לרשימת המומחים 21:03, 10 בנובמבר 2016 (IST)
קובץ על יד, שאלתי את השאלה הבאה:

להלן גרסה א':

ולהלן גרסה ב':

השאלה היא: איזה יותר עדיף - גרסה א' או ב'? תודה, BDaniel - שיחה 21:49, 10 בנובמבר 2016 (IST)
אני סבור כי עדיף את גרסה ב'. זאת בהסתמך גם על המדיניות כלפי ציון התוכן עצמו שבהערות שוליים (ראה ויקיפדיה:הערות שוליים#קישור למקורות ברשת האינטרנט, נקודה אחרונה. הנימוק שייך גם לעניין כותרת ההפניה). בברכה. קובץ על ידשיחהוִיקִיפֶּד מְנַקֵּדהצטרפו לרשימת המומחים 01:03, 11 בנובמבר 2016 (IST)
קובץ על יד, SMirC-thumbsup.svg תודה רבה!Face-smile.svg ודרך אגב, תוכל לתת דוגמאות חוץ מהפתיח, פסקת היסטוריה (אם אני לא טועה) והמשפטים הראשונים של שיטות בביואקוסטיקה. אם תרצה, תוכל לעשות גם על הערך בדרך הבאה: דוגמה או דוגמה. דרך אגב שני, עריכה זאת שיניתי מ"ממצאים" ל""ממציאים". תודה, BDaniel - שיחה 06:46, 11 בנובמבר 2016 (IST)
ציינתי כעת שינויים בערך, ראה בגרסאות קודמות. ואני חוזר שוב בפעם המי יודע כמה: זה לא חכמה לתת לי את המלאכה. צריך למצוא מישהו שבעניינים. זה לא הוגן שמישהו שלא מכיר את הנושא היטב יחווה עליו דעה. אחד מהשניים: או שהוא לא מסוגל להציע תיקון והוא עלול להציע דבר שאינו נכון מחמת חוסר בקיאותו בנושא, או שהוא מסוגל וזה לוקח לו זמן רב מחמת חוסר הבנתו בעניין. אז בבקשה, אני מתחנן: תמצא מישהו ששולט בעניין. בנוסף, מה התכוונת לומר ששינית ממצאים לממציאים? בברכה. קובץ על ידשיחהוִיקִיפֶּד מְנַקֵּדהצטרפו לרשימת המומחים 08:55, 11 בנובמבר 2016 (IST)
קובץ על יד, סתכל מה שינתי בעריכה זו בגלל הצעותיכם. ודרך אגב ב{{דרושה הבהרה}} התכונת למילים "מפגשים אובייקטים של צפיפות שונה ממה שמסביב בינוני" או שהתכוונת למילים אחרות. אם כן, שיניתי למילים "והאובייקטים נפגשים עם גלי הקול בצפיפות שונה". תודה, BDaniel - שיחה 12:04, 11 בנובמבר 2016 (IST)
אתה מתכוון לומר בזה שהטעות הייתה שלי? ייתכן. ככל הנראה, כפי שכתבתי לעיל, בשעה שביקרתי את המשפט הנ"ל עסקתי בניסוח שלו ולא בטעויות שהיו בו. כך שאין לראות בכך אישור על הטעות. מכל מקום, אני עשוי בהחלט לטעות, והרבה. אני שמח בזה, כי זה מזכיר לי שאני בן אדם Face-smile.svg. לגבי ה"דרך אגב", אכן הבנת טוב. תודה. קובץ על ידשיחהוִיקִיפֶּד מְנַקֵּדהצטרפו לרשימת המומחים 12:08, 11 בנובמבר 2016 (IST)
קובץ על יד, שינתי את המפשט הזה למשפט אחר: "והאובייקטים נפגשים עם גלי הקול בצפיפות שונה". האם זה ניסוח טוב והאם לפסקה "קולות של בעלי חיים" יש בעיות של ניסוח. Face-smile.svg תודה, BDaniel - שיחה 12:11, 11 בנובמבר 2016 (IST)
מה יהיה? אני חוזר ואומר: אני ל-א מ-ב-י-ן בתחום! Confused.svg חבל שאני ישקיע מזמני עבור כך ובסוף גם לא אדע אם עריכתי נכונה. האם ניסית אם הצעותיי לעזרה הנ"ל? לעניין העריכה הנ"ל, אני אענה עכשיו, אבל מקווה שזה פעם אחרונה... העריכה נראית יותר טוב, אבל עדיין "האובייקטים" לא מתאים. אולי "העצמים" או "העצמים השונים". ועוד, מה הכוונה "צפיפות שונה". לסיום, תענה לי בכנות: יש לך התמצאות רצינית בנושא זה? אני קצת חושש שלא. אם אכן השערתי נכונה, אז במקרה זה אולי אכן כדאי להשקיע לסיים את הערך (יחד עם מי שמבין בתחום. אם אני יצטרך לערוך אותו זה ייקח לי שעות על גבי שעות ובסוף גם לא יגיע לרמת ניסוח והבהרה מספקת). אך בפעם הבאה עדיף לא להיכנס לפרויקט כזה. אני פוגש המון ערכים שממש חסרים כאן וקרובים ללבי, ובכל אופן נמנע מלייבא אותם באמצעות תרגמת, משום שאני מבין במה זה כרוך ושאני לא מסוגל לזה. מתנצל על ההתחמקות ומקווה להבנה, תודה על רצונך הטוב ונכונותך להשקעה. קובץ על ידשיחהוִיקִיפֶּד מְנַקֵּדהצטרפו לרשימת המומחים 12:44, 11 בנובמבר 2016 (IST)
קובץ על יד, קודם כל אני שואל על ניסוחים ואתה הולך "רחוק" ואתה אומר שאולי אני לא מבין את החומר או הדבר (או משהו כזה)... אם לדעתך אין מקום לשני הערכים, שים בבקשה תבניות חשיבות לשניהם וזהו וגמרנו את העניין הזה או שלפחות תגדיש את הטעויות בשני הערכים וזהו. תודה, BDaniel - שיחה 22:12, 11 בנובמבר 2016 (IST)
אני ממש מתנצל אם הייתה פגיעה כלשהי בדבריי. חלילה. לא אמרתי שאינך מבין. רק אמרתי שלעתים אפשר להסתדר עם חסר בהבעה וניסוח כאשר יש שלמות בידיעת החומר. מה שאין כן כאשר השליטה בחומר איננה מקסימלית (ומעבר),בעיות ניסוח ולשון עלולות להפריע הרבה. במילים אחרות אם היה לי מעט ידע בעניין הזה - היינו יכולים יחד לעבוד עליו. במקביל אם היית יכול להסביר לי הכל במילים ברורות ובהסברה ארוכה - הייתי יכול אני לנסות לנסח ולתמצת את זה בחזרה. אך כפי שראיתי את העניינים לא אני עמדתי ביעד שלי ולא אתה ביעד הנ"ל. אם אכן אתה חושב שאתה מסוגל לכתוב לי את הערך מחדש בבהירות ובהסברה כמו לילד - אדרבה, ואני חוזר בי מדבריי. לא אמרתי אותם אלא כהשערה. לגבי החשיבות של הערך - מתחילת הדברים הייתי בעד, וכך גם עכשיו. רק צריך מי שירים את הכפפה. אתה התחלת - אם אתה מסוגל, תגמור. זה דבר חשוב מאוד. אני מצדי אשמח לעזור לך כנ"ל. וכפי שאמרתי, אני חושב שיש כאלו שיוכלו לעזור לך בזה יותר ממני. אם בכל אופן ניסית לגייס את כל אלו ולא עלתה בידך - אבוא לצידך בשמחה. תודה והתנצלות כפולה ומשולשת אם היה בדבריי צד פגיעה וזלזול. קובץ על ידשיחהוִיקִיפֶּד מְנַקֵּדהצטרפו לרשימת המומחים 20:41, 12 בנובמבר 2016 (IST)

────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────

קובץ על יד, כמה אחוז מתוך הערך יש לשכתב לפי דעתךVraagteken-2.svg BDaniel - שיחה 22:40, 26 במרץ 2017 (IDT)

בדיקה ראושנה: המון. כנראה 80-90%. סתם משפט שתפסתי מתוך הערך: "מדענים בתחום הביואקוסטיקה מעוניינים באנטומיה ונוירופיזיולוגיה של איברים מעורבים של שמיעת וזיהוי היצור הכולל את צורתם, פעולתם של השרירים ואת הפעילות של רשת עצבית המעורבים ושל עניין מיוחד שהוא קידוד של אותות עם דחף עצבי בחודש האחרון". יש פה תרגמת מובהקת, וכמעט שלא מובן פה כלום מהתוכן. קובץ על ידשיחה הצטרפו לבעלי הידע בתחומכם - מכפילים את המאה 22:55, 26 במרץ 2017 (IDT)
קובץ על יד, אתה יכול לסמן כל משפט על ידי התבנית {{דרושה הבהרה}}Vraagteken-2.svg בברכה, BDaniel - שיחה 09:57, 27 במרץ 2017 (IDT)
זה המון עבודה. אמרתי כבר שרוב הערך צריך הבהרה. אם תרה, נעשה הפוך; אתה תציב תבנית הבהרה על כל המשפטים, ואני אסיר איפה שכן מובן (גם זה ייקח לי זמן). Face-smile.svg קובץ על ידשיחה הצטרפו לבעלי הידע בתחומכם - מכפילים את המאה 11:22, 27 במרץ 2017 (IDT)

────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────

גארפילד, לאחר דיון ממושך שכאן. תוכל להגיד את דעתךVraagteken-2.svg בברכה, BDaniel - שיחה 12:25, 13 במאי 2017 (IDT)

גארפילד BDaniel - שיחה 11:48, 26 ביולי 2017 (IDT)
גארפילד, כפי שהצעתי לך, במידה ולא תוכל לבדוק את הטיוטות, עדיף לך למצוא חונך אחר או למנות סגן חונך (אפשרי) עד שתוכל לחזור... בברכה, BDaniel - שיחה 12:16, 2 באוגוסט 2017 (IDT)
גארפילד BDaniel - שיחה 11:18, 19 באוגוסט 2017 (IDT)