שיחה:ג'ון הרשל

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

הערך הוא בעיקר תרגום של הערך המקביל מוויקיפדיה האנגלית ותוספות מהמהדורה האחת-עשרה (הפומבית) של האנציקלופדיה בריטניקה ומהאנציקלופדיה העברית. אביהושיחה 23:26, 7 באוגוסט 2007 (IDT)

ביקורת עמיתים על ידי חגי אדלר[עריכת קוד מקור]

להלן הערותי לערך:

 • איש אשכולות - איך קובעים מי זכאי לתואר זה? למה למשל תומס יאנג שלבטח זכאי לא הוגדר כך?
 • האם הוא יהודי כמו שכתוב בפסקה השניה? אם כן, למה לא קוטלג כך ולמה לא צוין זאת בפסקת הפתיחה.
 • "בחן מחדש יחד עם האסטרונום ג'יימס סאות את הכוכבים הכפולים שאביו קטלג" - הוא קבל שני פרסים חשובים מאוד על עבודה זו, אך לא ברור כלל מה עשה. צריך להרחיב על כך.
 • "ב-1831 קיבל הרשל תואר אבירות דרגה ראשונה" - על מה?צריך לציין אם זה היה על תגלית מסוימת, או סתם כי "היה טוב" לאורך השנים.
 • " ב-3 ביוני 1836 בעת שהספינה ביגל עגנה בקייפטאון..." - בדקתי בערכים על הביגל והקפטן, בעברי ובאנגלי, ולא מצאתי לכך אזכור, אף לא שעצרה שם. מנין המקור לזה? נראה לי פגישה חשובה מכדי שיתעלמו ממנה שם.
 • ההפניה של תטיס שגויה. צ"ל טתיס (ירח). בכלל צריך ליצור שם דף פירושונים.
 • אנציקלופדיה בריטניקה - האם כתב רק את שלושת הערכים שמוזכרים בערך?
 • אנציקלופדיה מטרופוליטנה - השתתף גם בכתיבתה, צריך להזכיר זאת.
 • תרמית הירח הגדולה - נקשרה בשמו, גם אם הוא לא "אשם". צריך לציין בכמה מילים.
 • נהניתי מאוד לקרוא. אציין שערך זה אינו בנוי במתכונת של ביוגרפיות אחרות. אני יודע שאין לנו תקן, אך האם היתה סיבה מיוחדת למתכונת זו?
 • חזק ואמץ. חגי אדלר ~ כמה קישורים שבורים תיקנת היום? 05:01, 8 באוקטובר 2007 (IST)
תגובות ראשונות:
 • איש אשכולות מוגדר כמושג הבא לתאר אדם בעל ידע מעמיק בתחומים רבים של המדע והאמנות. לדעתי אדם שתרם למתמטיקה, אסטרונומיה, כימיה, צילום, פיזיקה, קריסטלוגרפיה, פילוסופיה של המדע ותרגום יצירות מופת זכאי להיקרא כך. לא אני הכנתי את הערך תומס יאנג ולכן אין לי מושג מה הסיבה שלא הוגדר כך.
 • לא, הוא לא היה יהודי, אבל אביו היה מומר, ולכן ההתייחסות למוצאו היהודי.
 • לגבי עבודתו באסטרונומיה, אבדוק אם יש לי מידע.
 • המקורות שבידי אינם מפרטים מדוע קיבל את דרגת האבירות ואין לי מושג היכן לחפש מידע זה.
 • המקור לסיפור על דרווין מהערך המקביל בוויקיפדיה באנגלית. אני לא יודע באיזה ערכים בדקת, אבל בערך en:Second voyage of HMS Beagle מתואר הביקור בצורה מפורטת.
 • לגבי תטיס, טתיס קיבלתי.
 • אנציקלופדיה בריטניקה ואנציקלופדיה מטרופוליטנה אני אבדוק.
 • תרמית הירח הגדולה היא פריט טריוויה מעניין ותו לא וכמו שכתבת הוא לא "אשם" ולכן החלטתי שלא לכלול בערך.
 • תודה על המחמאה. לגבי מבנה הערך ייתכן שאכן צריך טיפה לשנות סדרים ולהפריד בין הביוגרפיה שלו לעבודתו.
תודה על הביקורת. אביהושיחה 07:04, 8 באוקטובר 2007 (IST)
יש לי מאמר שמפרט את תרומתו לצילום. אשתדל להרחיב את הפרק הזה, אך לא אוכל להתפנות לכך מיד. בברכה רועי בושי 09:33, 8 באוקטובר 2007 (IST)
לרועי. תבורך.
לחגי. ראשית סידרתי את הערך כך שחייו (ותגליותיו באסטרונומיה שהיו משולבים) הופרדו משאר הערך. השלמה לגבי יתרת הערותיך:
 • אביו לא היה מומר. סבו שהיה יהודי נשא נוצריה לאישה והם גידלו את ילדיהם כנוצרים.
 • לגבי אסטרונומיה יש כנראה עוד מידע באנציקלופדיה בריטניקה בנוסף על על מה שהוספתי לערך, אבל אני משאיר למבינים בתחומים (חגי?) את העבודה.
 • לא מצאתי מידע נוסף על הבריטניקה ומעט על המטרופוליטנה שאותה הוספתי.
הערה קטנה: הערך לא הוגש למומלצים ולכן אולי נכון יותר לתקן ישירות בערך. שבוע טוב. אביהושיחה 19:40, 8 באוקטובר 2007 (IST)

ג'ון הרשל היה בתקופה מסוימת במאה ה-19 האדם המפורסם ביותר בעולם, והוא גם המדען הכוכב הראשון בהיסטוריה, לאו דווקא בגלל שעסק בכוכבים, אלא בגלל מי שהיה. אומנם לא היו מתלווים צלמי פפרצי למסעותיו, אבל על אלה היו מדווחים בצורה חסרת פרופורציה בעיתונות העממית, ולכן יש לתאר זאת בערך, וכמובן את מתיחת הירח שבלעדי ג'ון הרשל היא לא היתה קיימת. כל ספר שקראתי על הרשל הזכיר בהרחבה את מתיחת הירח. בן הטבע 20:09, 8 באוקטובר 2007 (IST)

אני מסכים עם יהודה, וכבר ציינתי זאת לעיל. נכון שאפשר לתקן ישירות, אבל לטעמי, בערך טרי, יותר מנומס להעיר הערות ולתת לכותב הראשי לתקן. אח"כ, "כל דאלים גבר"... חגי אדלר ~ כמה קישורים שבורים תיקנת היום? 21:36, 8 באוקטובר 2007 (IST)
הערך הוא בן חודש. ממש לא טרי. תרגיש חופשי להתעלל בו. אם יהיו לי שאלות או תמיהות לא אהסס לשאול. לגבי תרמית הירח, כבר כתבתי. גררו את שמו לסיפור בלא ידיעתו, ולכן זה לא קשור אליו, אבל אתם חושבים אחרת, תשנו. אביהושיחה 21:43, 8 באוקטובר 2007 (IST)
הוספתי פסקה. חגי אדלר ~ כמה קישורים שבורים תיקנת היום? 22:15, 8 באוקטובר 2007 (IST)

האדם המפורסם ביותר בעולם?[עריכת קוד מקור]

לא קצת נסחפנו.

לא חושב. חגי אדלר ~ כמה קישורים שבורים תיקנת היום? 02:55, 11 באוקטובר 2007 (IST)
רצוי שיובא מקור שטוען כך, אחרת נסחפנו בהחלט. ‏odedee שיחה 02:58, 11 באוקטובר 2007 (IST)
הכי מפורסם? אני לא מכיר אותו, ואני תופס מעצמי. ‏Gridge ۩ שיחה 03:04, 11 באוקטובר 2007 (IST).
קראת בכלל את הערך? קרא ותבין למה זה לא תופס עליך. חגי אדלר ~ כמה קישורים שבורים תיקנת היום? 03:06, 11 באוקטובר 2007 (IST)
חיפשתי בעזרת CTRL + F. טוב. שים לב ששמה של הצלמת מצוין בתיאור התמונה. ואני לתומי חשבתי שאתה מתנגד לכך עקרונית. ‏Gridge ۩ שיחה 03:14, 11 באוקטובר 2007 (IST).
ראיתי, התלבטתי והחלטתי להשאיר עד שנבדוק מי היא (כי זה היה קישור אדום). אם יהיה כתוב בתמונה של דמי מור שהצילום צולם על ידי אנני לייבוביץ' נראה לך שאמחק את זה? היא לא בדיוק צריכה קרדיטים מאיתנו... חגי אדלר ~ כמה קישורים שבורים תיקנת היום? 03:18, 11 באוקטובר 2007 (IST)
ג'וליה מרגרט קמרון היא הצלמת החשובה והבולטת ביותר במאה ה-19 (טוב, כמעט לא היו אז צלמות בכלל). היא הייתה מאוד מקושרת לחברה הגבוהה, וצילמה אנשים ידועים אחרים כצ'רלס דרווין. מרבית תמונותיה אלגוריות ודרמטיות בסגנון הפרה-רפאליטי. לאור הקשר של הרשל לתולדות הצילום, גם הקשר שלו עם קמרון ראוי לאזכור. רועי בושי 06:57, 11 באוקטובר 2007 (IST)
שתי הערות. ראשית אני מסכים עם הטענה שהסופרלטיבים שנקשרו לשמו מוגזמים וניסחתי את הפסקה מחדש. שנית, לגבי שם הצלמת, כל שנדרש היה שני קליקים (לערך האנגלי ואז לקישור לשם הצלמת) כדי להימנע מהדיון הקצר שהתפתח כאן. אביהושיחה 08:13, 11 באוקטובר 2007 (IST)
אביהו, דיון זה לא תמיד שלילי... הנה אולי יצא ממנו ערך על ג'וליה מרגרט קמרון! חגי אדלר ~ כמה קישורים שבורים תיקנת היום? 16:21, 11 באוקטובר 2007 (IST)
אתה צודק. טוב תמיד לראות את חצי הכוס המלאה. מתי אתה מתכנן לכתוב עליה את הערך? אביהושיחה 18:35, 11 באוקטובר 2007 (IST)
ראית את זה...? חגי אדלר ~ כמה קישורים שבורים תיקנת היום? 18:43, 11 באוקטובר 2007 (IST)
חגי, אני מודע היטב לכמות העבודה שלקחת על עצמך בוויקיפדיה ולמיזמים שאתה דוחף ואני מסיר את כובעי בפניך. פעם הבאה אקפיד להוסיף רגשון על מנת שלא יקחו אותי יותר מדי ברצינות. אביהושיחה 18:49, 11 באוקטובר 2007 (IST)

צילום[עריכת קוד מקור]

הפסקה על תרומותיו לצילום שונתה ואשמח אם תעבור הגהה ובדיקה, בעיקר של תרגום השמות של תרכובות כימיות. וגם הערה: הרשל לא המציא את ה"היפו", אלא רק גילה את תכונותיו הרלוונטיות לתהליך הצילום, עוד לפני המצאת הצילום (כלומר, היותו ממיס של הלידי כסף). מהערך אפשר לחשוב שהוא המציא את החומר. רועי בושי - שיחה 23:50, 2 באוקטובר 2008 (IDT)

מרשימת ההמתנה[עריכת קוד מקור]

מאת משתמש:אביהו. מלמד כץשיחה 14:51, 30 בספטמבר 2008 (IDT)
וגם רועי בושי שכתב מחדש והרחיב את הפרק על הצילום. אביהושיחה 21:51, 10 באוקטובר 2008 (IST)

קראתי את הפתיחה ונראה לי שזה ערך עם הרבה פוטנציאל. רצוי רק להסביר במשפט אחד או בפסוקית אחת מהוא היום היוליני.Eddau - שיחה 16:24, 30 בספטמבר 2008 (IDT)
אכן מדובר בערך משובח. תומר - שיחה 07:28, 2 באוקטובר 2008 (IDT)
ערך משובח אך מעט קצר, ומעט אדום. בעיקר רצוי להכחיל את הקישור שבפתיחה כאמור לפני. נינצ'ה - שיחה 21:33, 10 באוקטובר 2008 (IST)
אני מסכים עם Eddau, ואם זה חשוב להרחיב על הכנסתו לשימוש. נוי - שיחה 17:51, 20 באוקטובר 2008 (IST)

"הכנסת שימוש ביום יוליאני" - היכן הפירוט בתוכן עצמו? למה? מתי?...