שיחה:דלתון ריצוף

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית

מה מקור השם? עוזי ו. 16:17, 25 בינואר 2008 (IST)

Kite או Deltoid. אין ערך מקביל באנגלית לבינוויקי. מלבד ריצוף משולשים-משושים (שם יש ערך באנגלית, עם שם מפורש) הם מתייחסים לדלתון כ-Deltoid, או במקרה של דלתון פנרוז, כ-Kite. ניסיתי לקרוא לערך בשם הכי ברור ומפורש. Assafsh 19:23, 25 בינואר 2008 (IST)
צריך להזהר מאד בהמצאת שמות חדשים. כאן אפילו לא מדובר על תרגום (חדש) לשם בשפה אחרת. אולי עדיף "ריצוף בדלתונים"? עוזי ו. 16:52, 31 בינואר 2008 (IST)
יש הגיון בשם מכיוון שהערך הוא על דלתון מאוד ספציפי שמאפשר את כל הריצופים הללו. ערך בשם 'ריצוף בדלתונים' יצטרך לעסוק גם בסוגים אחרים של דלתונים שניתן לרצף בעזרתם. טוקיוני 18:00, 31 בינואר 2008 (IST)
יש כאן כמה החלטות שצריך להצדיק: (1) מדוע יש מקום לערך נפרד על ריצוף המישור בדלתונים שזווית הראש שלהם 60 מעלות; (2) מדוע נקרא הערך הזה על שם הדלתון, ולא "ריצוף בדלתונים שזווית הראש שלהם 60 מעלות"; (3) מדוע נקראים דלתונים כאלה "דלתוני ריצוף" (האם אין להם תכונות אחרות ראויות לציון?) עוזי ו. 22:06, 31 בינואר 2008 (IST)
(1)אני מבין את הדאגה שלך, כי הרי מחר יבוא ויקיפד אחר ויכתוב על מתומן ריצוף (אין אחד כזה, אבל למען ההדגמה) וכך תווצר אינפלציה בערכים על מצולעים שונים שיכולים בין השאר לרצף את המישור. יש אינספור כאלו. אבל לא כולם עונים על התכונות של הדלתון עליו אני מסביר. (א) הוא המצולע הסימטרי היחיד שמסוגל לרצף משושים ומשולשים שווי צלעות בו זמנית, ונחשב כהדגמה של ריצוף אחיד דואלי; (ב) הוא הדלתון היחיד שיכול לרצף את המישור באופן מחזורי לא סימטרי וגם סימטרי. שני אלו מצדיקים לחלוטין את היותו בעל ערך, ואין סכנה שמצולעים נוספים יריבו על הזכות. (2): היות שמעוין הוא מקרה פרטי של דלתון, ברור שמעוין עם זווית ראש של 60 מעלות יכול לרצף את המישור (רק בצורה אחת אמנם). זה לא מעניין איש. יש דלתונים רבים עם זווית ראש של 60 מעלות שאינם מעניינים איש. רק דלתון שזווית הראש שלו היא 60 מעלות וזווית הבסיס שלו היא 90 מעלות יכול לרצף כך את המישור. ויש כמובן רק אחד כזה, מטעמי גיאומטריה אוקלידית. (3) ככל שידוע לי, אין שום שימוש מעניין אחר לדלתון ספציפי זה. בוודאי שאם תמצא ותרחיב את הערך על חשיבותו של דלתון זה בהנדסת אנוש לקפסולות חלל (יחס זרועות לרגליים?) אצדד מיד בהחלפת השם. Assafsh 10:48, 1 בפברואר 2008 (IST)
שיחקתי קצת במיון הריצופים האפשריים בדלתון הזה, והשתכנעתי (בקלות) בכך שהערך מוצדק. אני עדיין מוטרד מן הכותרת שלו: (1) הערך אינו ממוקד בדלתון המיוחד הזה, אלא בריצופי המישור באמצעותו; (2) צריך למצוא מקור לשם "דלתון ריצוף". נדיר שקוראים למבנה גאומטרי על-שם תכונה חיצונית שלו (כמו היכולת שלו לרצף מרחב מסויים); שם צריך לנבוע מבפנים, מן המהות. האם אתה מכיר שם מיוחד לדלתון הזה בשפה אחרת? אם לא, עדיף שם מסורבל ומדויק (ריצוף המישור בדלתונים ישרי זווית בעלי זווית ראש של 60 מעלות) על שם אלגנטי שהומצא כאן (דלתון ריצוף). עוזי ו. 12:41, 1 בפברואר 2008 (IST)
זו נקודה חשובה למחקר. אנסה ואחפש מאמרים ותזות הכוללים את הדלתון הנ"ל באנגלית, על מנת לתת לדלתון זה (שאני סבור שיש לו שם מתמטי, כמו לפאונים הארכימדיים) את שמו המקובל בקהילה המדעית. היות והיריעה רחבה, התסכים לחפש במקביל אלי? נוכל לצרף את המקורות המתמטיים בערך, כמובן. לגבי מהות הערך (ריצופים באמצעות דלתון לעומת דלתון המרצף את המישור) - יש לנו ערך מצויין על ריצוף של המישור בצורות משוכללות, ויהיה לנו ערך על ריצוף של המישור במחומשים קמורים (אני מתכנן אותו), ובשני מקרים אלו ברור לי שמדובר בערכים המתרכזים בריצוף, ולא במצולעים. עם זאת, היות והערך מתמקד במצולע ספציפי, שימושיו וכו', אני חושב שמתאים לכנות את הערך בשם המצולע (כמו שמכנים את יחס הזהב בשמו, ולא "שימושים ויישומים של יחסים מתמטיים"). Assafsh 13:09, 1 בפברואר 2008 (IST)
קודם כל כדאי להוסיף לערך הסבר על היחודיות של הדלתון הספציפי הזה בריצוף של המישור. שנית לגבי שם הערך אני חושב שמטרתה של אנציקלופדיה בכלל וויקפידה בפרט היא כפולה: ראשית לתת מידע מדויק, ושנית למשוך את הקוראים. לדעתי בשמות ערכים צריך להגמיש את העקרון המטרה הראשונה בשביל השנייה. שם 'מסורבל ומדויק' לרוב הוא כמו שלט 'עצור' בשביל הקורא הממוצא- הוא אומר לקורא שכאן מדובר בערך מתמטי קשה שאין לך שום סיכוי להבין אותו. לא זה המקרה פה. טוקיוני 13:16, 1 בפברואר 2008 (IST)
אותי קנית. אחלה ערך, בעקבותיו המשכתי לערך ריצוף של המישור. לדעתי השם טוב מבחינה ויקיפדית, גם אם יש שם לועזי סבוך לפוליגון הזה שווה לעשות הפניה. כדאי גם לשאול מרצים ידידותיים באוניברסיטה לשם יעוץ. שם מדוייק יותר מתמטית כמו שהוצע כאן היה עלול להרתיע. Ranbar 10:51, 3 בפברואר 2008 (IST)

אולי לא הייתי מספיק ברור עד עכשיו. אנחנו לא ממציאים שמות. כל שאר השיקולים כפופים לעקרון הזה. בהעדר מקור לשם "דלתון ריצוף", צריך לשכן את הערך כחלק מערך כללי יותר. עוזי ו. 11:44, 3 בפברואר 2008 (IST)

אני מבין את דאגתך, ואני סבור שאמצא את השם המתמטי ואין לי בעיה להחליף את השמות. תן לי עוד קצת זמן. אני מעדיף כמובן שלא להטמיע את הערך זה בערך אחר, מחמת גודלו והעניין הספציפי בו. כבר מצאתי מישהו שכתב תזה בנושא, אבל הוא מתייחס לדלתון כמונוקייט (כלומר, אריח בודד בצורת דלתון) וזה פחות או יותר אותו כינוי שבו אני משתמש. אני מזמין אותך שוב לסייע בידי, ולהרחיב את המקורות המתמטיים. שני מחפשים טובים מאחד. Assafsh 12:16, 3 בפברואר 2008 (IST)

הוספה: חיפשתי ונואשתי מלמצוא שם, אף על פי שהדלתון הזה מופיע בעשרות מקומות. בכולם הוא מיוחס כ-Kite, ובמקרה הכי טוב דלתון שווה-צלעות (שווה שוקיים? - Equilateral Kite). אני מוכן להתפשר על דלתון שווה צלעות ישר זווית בסיס, או כל צירוף אחר. אבקש לשקול, בהתחשב בדיון שהתפתח בדף השיחה, לשמור את השם בעינו. Assafsh 13:04, 3 בפברואר 2008 (IST)

אוריגמי[עריכת קוד מקור]

בעקבות הערך התחלתי להתעסק בחידה, שאולי תעניין את הקהילה הויקיפדית כולה. איך ניתן לבנות את דלתון הריצוף, את הריצופים שלו ואת הפאון שמורכב ממנו בשיטות של אוריגמי מודולרי (הערך עדיין לא קיים אבל יהיה קיים בקרוב), כמו אלו הנראות כאן? טוקיוני 13:20, 1 בפברואר 2008 (IST)

את הדלתון קיפלתי מריבוע אחד בשתי שיטות. הבעיה היא ליצור יחידה מודולרית כך שניתן יהיה ליצור את כל הריצופים המוצעים בלי להוסיף לשוניות חיבור בגדלים שונים. אפשר ע"י יחידות של משולשים ליצור את הדלתון הזה, אבל שוב החיבורים לא מתאימים לכל הריצופים האפשריים. אני מקווה להתפנות לפתור את החידה הזו בקרוב. גדי ו. (שיחה) 00:10, 3 בפברואר 2008 (IST)
תעדכן אותי. אני הצלחתי לקפל מנייר A4 את הדלתון יחד עם כיסים, אבל כשמחברים את היחידות שלי ביחד הם לא יוצאות מהודקות מספיק. בהצלחה לשנינו. טוקיוני 00:20, 3 בפברואר 2008 (IST)
בתקווה שלא לשבור את הכיף של לפתור לבד: הנה רמז אפשרי, והנה המקביל לו. Assafsh 12:52, 3 בפברואר 2008 (IST)
לפי הלינק השני שהבאת נראה שדיויד מיטשל חשב על החידה הזאת ופתר אותה, אבל באתר אין תרשים לפתרון, ואפילו אין צילום שמראה שהוא באמת עשה את זה. החידה עדיין עומדת! טוקיוני 14:17, 3 בפברואר 2008 (IST)


קישור שבור[עריכת קוד מקור]

במהלך מספר ריצות אוטומטיות של הבוט, נמצא שהקישור החיצוני הבא אינו זמין. אנא בדקו אם הקישור אכן שבור, ותקנו אותו או הסירו אותו במקרה זה!

--Matanyabot - שיחה 01:13, 4 במאי 2013 (IDT)

נמחקUziel302 - שיחה 20:13, 8 באוגוסט 2013 (IDT)

קישור שבור 2[עריכת קוד מקור]

במהלך מספר ריצות אוטומטיות של הבוט, נמצא שהקישור החיצוני הבא אינו זמין. אנא בדקו אם הקישור אכן שבור, ותקנו אותו או הסירו אותו במקרה זה!

--Matanyabot - שיחה 17:40, 14 במאי 2013 (IDT)

נמחקUziel302 - שיחה 20:13, 8 באוגוסט 2013 (IDT)