לדלג לתוכן

משתמש:עוזי ו.

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית

מתמטיקאי, חבר סגל באוניברסיטת בר אילן.

במקרה חירום מתמטי, אפשר לפנות אלי ל- vishne at math.biu dot ac.il.


ימים נוראים

"ברוח יום הכיפורים המתקרב, אני קורא לכם לעשות חשבון נפש".

"להודות בטעות ולהתנצל זו חוזקה ולא חולשה, ועל כן אני מצפה מכולכם להודות בטעות ולהתנצל בפני".

וזאת למודעי

בניגוד לכל שמועה אחרת, פאי אינו שווה לשורש הרביעי של אלפיים מאה ארבעים ושלשה חלקי עשרים ושתיים, וזאת על אף כל אינטגרציה סטוכסטית של תנודות וריאציוניות; לא באחד באפריל ולא בשמיני ביוני, לא בזה ולא בבא. ראו משפט לינדמן.

למה?

כדי לחסוך זמן.

"אדם מישראל, אפילו כפר בכל, מכיון שלשון עמו מושלת ברוחו ומקלחת בעורקיו, בעל-כרחו הוא נתון בחיקו של אברהם אבינו. מדעת ושלא מדעת משתעבד הוא לשָֹרה הנעלם של האומה ונכנע לצורות מחשבותיה והרגשותיה, לפי שביחד עם הלשון מובלעת בבשרו ומוטבעת בעצמותיו תמצית חיי הרוח של הדורות כלם". (ח.נ. ביאליק, על "חכמת ישראל")

איך?

"פעם ראשונה אדם לומד ומבין. פעם שניה לומד ותוהה: משטה הייתי בי שדימיתי מבין, הרי אינני מבין ולא כלום. פעם שלישית מבין ואינו מבין, פעם רביעית מבין את שלא הבין ואינו מבין את שהבין, וכן על דרך זה פעם אחר פעם. ואם ייגע הרבה וחזר הרבה עד ששוכח כמה פעמים חזר ויש לו סיוע מן השמיים, הרי הוא מתחיל להבין, וזו תחילתה של חוכמה". מתוך "עיר ומלואה", ש.י. עגנון.

"אפשר לתת אמון בעֵד, בכל עניין שאינו נוגע במישרין לאינטרס העצמי שלו, ליצריו, לדעותיו הקדומות, או לאהבתו את המופלא ממנו. אך אם העניין נוגע לאחד מאלה, יש לדרוש ראיות תומכות, שתעמודנה ביחס ישר למידת ריחוקה של העדות מן הסביר". (תומס הקסלי).

"ההומניסט איש פירנצה הגדול, לאונרדו ברוני, שהיה נשיא הרפובליקה בזמן קרב אנגיארי, כתב היסטוריה של פירנצה בשלושה כרכים בלטינית בסגנון ההיסטוריונים הקלאסיים. הוא כתב על התכתשויות בין קומץ שכירי חרב מחוץ לכפרים איטלקיים באותה לשון רצינית ופיוטית כאילו סיפר על מסעותיו של אלכסנדר" (קורותיו של ויקיפד בן המאה ה-15).

כמה?

"אחד המרבה ואחד הממעיט ובלבד שיכוון לבו לשמים" (ברכות, ה:)

"לא עליך המלאכה לגמור, ולא אתה בן חורין ליבטל ממנה" (רבי טרפון, פרקי אבות).

"ביליתי את כל הבוקר בהוספת פסיק, ואת כל אחר-הצהריים בביטול ההוספה" (אוסקר ויילד על סופרי עריכות).

מי?

אדם ניכר בתרומותיו, בתבניותיו ובשיחותיו.

מה?

אלו.

עד מתי?

"יצירת אמנות אינה נגמרת לעולם; היא ננטשת" (לאונרדו דה וינצ'י).

שורשים

עוזי ו.