שיחה:הבעיות הגאומטריות של ימי קדם

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
Gtk-dialog-question.svg ערך זה הוא נושאו של קטע "הידעת?" המופיע בתבנית:הידעת? 16 ביולי - סדרה 2

המתמטיקה המודרנית הוכיחה כי בעיות אלו אינן פתירות בתנאים שהציבו לעצמם היוונים הקדמונים. ובמלים אחרות, אלו לא "בעיות פתוחות במתמטיקה" כמו שרומזת הקטגוריה. אם אין התנגדות, מציע להסיר את המאמר מקטגוריה זו. --Harel 21:22, 6 דצמ' 2004 (UTC)

בגוף הערך כתוב שלבעיות כבר נמצא פתרון. בדף הקטגוריה כתבתי: "בקטגוריה זו נכללות בעיות פתוחות במתמטיקה, כלומר בעיות שהיו בגדר בעיות פתוחות במשך חמישים שנה לפחות. נכללות בקטגוריה גם בעיות שכבר זכו להוכחה, אך הזמן שחלף ממועד הצגתן ועד מועד פתירתן היה ארוך." בעיות אלה היו פתוחות במשך 2000 שנה, ולכן הכנסתי אותן לקטגוריה, שלמעשה רוב הבעיות המופיעות בה כבר נפתרו. ראה גם הערך בעיה פתוחה במתמטיקה. נדמה לי שמישהו כבר העיר הערה דומה לשלך (וקיבל תשובה דומה), כך שייתכן שהקטגוריה מבלבלת. דוד שי 00:34, 7 דצמ' 2004 (UTC)

איפה לכתוב את הפירוט?[עריכת קוד מקור]

בשעה טובה למדתי את ההוכחה שהבעיות של ריבוע העיגול, הכפלת נפח הקוביה וטריסקצית הזווית הן בלתי פתירות. עכשיו השאלה היא איפה לכתוב את ההסברים (שהם די אלגנטיים, אם כי צריך קצת חומר רקע בשבילם). האם כאן, או בבנייה בסרגל ומחוגה? גדי אלכסנדרוביץ' 05:40, 10 מרץ 2005 (UTC)

ראשית כתוב את ההוכחה, ואחר כך ניתן יהיה להחליט על מקומה. 2000 שנה אני מחכה להוכחה זו. דוד שי 05:46, 10 מרץ 2005 (UTC)

הסבר לגבי השינוי[עריכת קוד מקור]

תיקנתי את "שהרי איננו מספר רציונלי ולא ניתן למדוד צלע באורך שכזה בעזרת סרגל." הטיעון הזה פשוט אינו נכון. ראשית, אנחנו לא מודדים אורכים בעזרת הסרגל בצורה שבה אנו חושבים על זה כיום - הסרגל אינו מסומן. שנית, ניתן לבנות בעזרת סרגל מספרים אי רציונליים, דוגמת שורש 2. דוגמה פשוטה: בנה צלע שאורכה 1 ויוצאת מראשית הצירים, מהקצה שלה בנה אנך לה באותו אורך וחבר את קצה האנך עם ראשית הצירים. קיבלנו אלכסון של ריבוע - אורכו שורש 2. הסיבה שבגללה אי אפשר לבנות את השורש השלישי של 2 היא יותר עמוקה מאשר "כל מספר אי רציונלי לא ניתן לבנות", ובאמת הגיע הזמן לכתוב אותה בצורה מסודרת (אם עוזי טרם עשה את זה). גדי אלכסנדרוביץ' 21:16, 15 יולי 2005 (UTC)

איחוד עם בנייה בסרגל ובמחוגה[עריכת קוד מקור]

לדעתי צריך להעביר את תוכן הערך לבנייה בסרגל ובמחוגה, כפי שעשו בויקי האנגלית.

אני מתנגד. בנייה בסרגל ובמחוגה הוא ערך מתמטי, העוסק בבעיות בניה באופן כללי, ובעיקר באלו שאפשר לפתור (כמו חלוקת קטע לשלושה חלקים שווים, הכפלת שטח של ריבוע, בניית מצולע בן 17 צלעות). הבעיות הגאומטריות של ימי קדם הוא ערך הסטורי, שאמור לסקור בעיות מסויימות מאד, ואת השפעתן על התקדמות הגאומטריה והאלגברה. בלי קשר, "כפי שעשו בויקי האנגלית" זה לא נימוק. עוזי ו. 18:52, 25 נובמבר 2005 (UTC)

תרבוע העיגול[עריכת קוד מקור]

תרבוע העיגול זו מילה עברית תקנית? למה לא רבוע העיגול? חגי אדלר 20:41, 15 במאי 2007 (IDT)

"תרבוע העיגול" הוא מונח עברי תקני וכך גם "ריבוע העיגול" (שניהם מופיעים במילון אבן שושן). אני מעדיף את "תרבוע העיגול", אבל זה כנראה עניין של טעם. דוד שי 22:19, 15 במאי 2007 (IDT)

"הכפלת הקוביה דורשת בניה של קטע שאורכו..."[עריכת קוד מקור]

"הכפלת הקוביה דורשת בניה של קטע שאורכו" אממ.. לפי מה שהבנתי הבעייה אומרת שצריך להכפיל את נפך הקובייה ולאו דווקא לבנות קובייה בנפח של 2 יח"ר.. (הרי לא נאמר שנפח הקוביה הראשונית הוא יחידה אחת). התשובה לא אמורה להיות שצריך להכפיל את אורך כל אחת מהצלעות בשורש שלישי של 2? דרך הגב, איך אני יכול לכתוב את כל הקשור בביטוים מתמטים כמו שהם מופיעים בויקיפדיה?

מה שאתה אומר נכון אבל לא ממש רלוונטי. בניית קטע באורך כש-a רציונלי שקול לחלוטין לבניית . תמיד ניתן להתייחס לצלע המזבח כיחידה ללא הגבלת הכלליות. לשאלתך השנייה, ראה עזרה:נוסחאות. דניאל ב. 11:11, 4 בנובמבר 2010 (IST)

הבנתי, תודה. תמיר נאמן - שיחה 11:14, 4 בנובמבר 2010 (IST)

בעיה בנושא הערך ובמקבילותיו האנגלית צרפתית גרמנית וצ'כית[עריכת קוד מקור]

א. לא מופיע בערך מקבילה לאנגלית - דבר שלא מסתבר כלל. ב. בשפות הנוספות מדובר על 3 בעיות של ימי קדם , ואילו בעברית מדובר על 4 בעיות של ימי קדם נראה לי שבעיות א וב תלויות זו בזו מי יכול לפתור את הבעיה ינון גלעדי - שיחה 15:40, 29 ביולי 2012 (IDT)