שיחה:החלטה 242 של מועצת הביטחון של האו"ם

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

בנובמבר 1967 ביקשה "הקהילה הערבית המאוחדת"[עריכת קוד מקור]

הקהילה הערבית המאוחדת היא גוף שפסק מלהתקיים ב-1961. ערןב - שיחה 14:24, 22 במרץ 2011 (IST)

הפסקה האחרונה על בעיית הפליטים[עריכת קוד מקור]

לעניות דעתי הפסקה הזאת לא כתובה בניסוח אנציקלופדי אובייקטיבי והיא מציגה מגמה. אני לא יכול לשים את האצבע על החלקים המגמתיים בקטע אבל ההבנה הכללית מהקריאה בפסקה היא שהכותב בהחלט לוקח צד. אני ממליץ לשכתב פסקה זו.

"רצוי לציין"[עריכת קוד מקור]

רצוי למחוק את המילים האלה, זה לא ניסוח אנציקלופדי. 192.118.11.112 10:56, 12 באפריל 2011 (IDT)

נוסח לא קיים של ההחלטה[עריכת קוד מקור]

בעריכה זו שחזר הויקיפד הנכבד, משתמש:גברניה, את הערך למצב בו מופיע בו נוסח החלטה משובש, או לפחות שלא כמו בנוסח שמציג אתר הכנסת. כמובן שאתר הכנסת הוא לא מקור שאין בלתו - ואם יימצא ניסוח אחר, מהימן יותר, אפשר להחזיר את הנוסח בו מעוניין הויקיפד הנ"ל, אבל כל עוד לא הובא מקור חלופי לנוסח ההצהרה, יש בעיה בהשארת הנוסח המשובש לכאורה בערך. יוסאריאןשיחה 17:05, 29 במאי 2011 (IDT)

מכיוון שהניסוח עומד בניגוד מובהק וברור לנוסח במקור שמובא בערך, ומכיוון שאין פה שום עניין של פרשנות, אלא של שאלה פשוטה לגבי ניסוח הדברים בהחלטה עצמה, אני סבור שאין תוקף של ממש לטענת "הגרסא היציבה" והעברתי לגרסא שמתאימה למקור באתר הכנסת. אם מישהו יביא ראיה לנוסח אחר, מבחינתי עדיין תהיה שמורה לו הזכות לגרסא היציבה והגרסה הקודמת היא שתוצג בזמן הדיון. בברכה, יוסאריאןשיחה 18:42, 29 במאי 2011 (IDT)

לידיעה: המשתמש שנקרא יוסאריאן מחבל מזה שנים בערכים פוליטיים לטובת הנראטיב הפלסטיני או האנטי יהודי. לא יודע אם עושה זאת בשכר אבל הוא בהחלט פעיל מאוד בערכים האלה- ותמיד מוטה לכיוון אחד.79.178.105.55 (שיחה | תרומות | מונה) לא חתמ/ה

האם אדוני משתמש:גוברניה? יוסאריאןשיחה 10:21, 29 בדצמבר 2011 (IST)

הערה מס' 2[עריכת קוד מקור]

הערה מס' 2 היא הפנייה לספר לימוד לתלמידי תיכון. כדאי שתימצא הפנייה למקור מעט יותר "מכובד", אם זה אפשרי. בברכה, עמיחי, 29 במאי 2011.

אני מסכים, וראה כאן. יוסאריאןשיחה 17:35, 29 במאי 2011 (IDT)

הערה ושאלה[עריכת קוד מקור]

הערה: לפי הנוסח הצרפתי של ההחלטה על ישראל לסגת מכל השטחים שנכבשו. לעומת זאת לפי הנוסח הבריטי, על ישראל לסגת משטחים שנכבשו כפי שנכתב בערך.

שאלה: השאלה היא ממי ה"שטחים" (כאשר השטחים מתייחס ליהודה ושומרון, שהקישור מהם מפנה אליהם) נכבשו? מהפלשתינאים? (לא מכיר עם כזה, ובנוסף ב-1967 לא הייתה מדינה פלשתינאית). אולי מירדן? מה הקשר של יהודה ושומרון לירדן? גם הירדנים הסכימו עם זה שאין להם קשר לחלקת אדמה זו, וויתרו עליה. אז ממי הם נכבשו?

לא ידעתי איפה לכתוב את זה. אני מקווה שכתבתי את זה במקום המתאים.-- הודעה זו הושארה על ידי אנונימי/ת

ראה בהרחבה במאמרה של רות לפידות המופיע בערך. דרך - שיחה 19:13, 1 ביוני 2011 (IDT)

קצת קשה לי עם הסעיף "המחלוקת על היקף הנסיגה"[עריכת קוד מקור]

1. לפי השורה "אמנם לא הוגדרו שטחי הנסיגה, אך דבר אחד היה ברור – ירושלים אינה חלק מההחלטה...", ברור כי אין בהחלטה 242, דרישה לנסיגה מוחלטת מכל השטחים שנכבשו, שכן מזרחה של ירושלים היא חלק מאותם שטחים. אם כן, על מה מתבססת עמדתם של הסוברים, שישנה דרישה לנסיגה מוחלטת? או אולי לדידם לא "ברור שירושלים אינה חלק מההחלטה"? צריך לנסח מחדש שורה זו, או את הפסקה שקדמה לה.

2. לפי המאמר של רות לפידות, בנוסח הצרפתי של ההחלטה יש, לכל היותר, דו משמעות. לעומת זאת, מן הערך משתמע, שהנוסח הצרפתי חד משמעי, והנוסח האנגלי חד משמעי, ושניהם סותרים זה את זה. אני לא מבין גדול בצרפתית, בלשון המעטה, אך נראה לי שמי שמבין בשפה, ראוי שינסח מחדש את הקטע הזה: "עמדה זו מבוססת על דברי המבוא להחלטה, בהם נכתב 'שאין לרכוש שטחים במלחמה', כמו גם על הגרסה הצרפתית של ההחלטה, בה נכתב שהנסיגה תהיה 'מהשטחים שנכבשו', בה"א הידיעה".

זהו, ושלום על ישראל על פי החלטה 242 של מועצת הביטחון של האו"ם. אביתר ג' - שיחה 16:31, 1 באוגוסט 2011 (IDT).

קישור לא פעיל[עריכת קוד מקור]

--‏Yoavd‏ • שיחה 15:13, 29 ביוני 2016 (IDT)