שיחה:היסטוריה של המדע

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

היסטוריה של המדע[עריכת קוד מקור]

יש ערך היסטוריה של המדע, הערך (לפי ההגדרה) אמור לעסוק בענף המדעי "של חקר ההיסטוריה העוסק בהתפתחותם של המדע והטכנולוגיה" ולא בהיסטוריה עצמה(כפי שכתב דוד שי בשיחת הערך התפתחות המדע בעת העתיקה), לדעתי מדובר בשגיאה, הערך המקביל בויקי האנגלית עוסק בהתפתחות המדע מהזמן העתיק ועד לימנו אנו. הדבר דומה לכך שהערך היסטוריה של ארץ ישראל ידון בענף הנ"ל מייסדיו וכד' ולא בהיסטוריה עצמה.

אין המשל דומה לנמשל. אף שיש חוקרים העוסקים בהיסטוריה של ארץ ישראל, אין דיסציפלינה מדעית כזו, חוקרים אלה הם פשוט היסטוריונים. לביטוי היסטוריה של המדע של המדע, לעומת זאת, יש שתי משמעויות: האחת שם הדיסציפלינה המדעית, והשנייה זו שאתה רומז אליה. יצרתי את ההבחנה בין השתיים בדרך המתוארת בדף השיחה שאתה מצביע עליו, ואיני רואה כל רע בכך. אני מסכים שהקישור לויקי האנגלית אינו מוצלח, ושיניתי אותו. דוד שי 20:01, 3 מאי 2005 (UTC)

מדע סיני והודי[עריכת קוד מקור]

הערך כתוב בצורה מרתקת ונעימה לקריאה. אשמח לקחת על עצמי לכתוב את הערכים המורחבים על ההיסטוריה של הכימיה וההיסטוריה של הפסיכולוגיה. מה שחסר בפרק זה כמה משפטים על המדע הלא מערבי. הסינים הגיעו להשגים מדעיים מרשימים למדי (הם הראשונים שגילו/המציאו את המצפן לדוגמה) בתקופה המקבילה לימי הביניים המערביים וללא מגע עם המערב. ממליץ לפנות לאיזה סינולוג שיוסיף תת-פרק בנושא או לתרגם מאנגלית. מיקרוז - שיחה 14:44, 18 במרץ 2008 (IST)

אברואס - אבן-רושד[עריכת קוד מקור]

תחת "המהפכה המדעית - תקופת הרנסאנס" כתוב המשפט הבא: "תרגומים ופירושים על אריסטו מאת המלומד המוסלמי אברואס (אבן סינא)". אברואס הוא כינויו של אבן-רושד ולא של אבן-סינא, והוא אכן זה שכתב על אריסטו.

תיקנתי. תודה, ‏odedee שיחה 01:01, 23 בנובמבר 2009 (IST)

משוב מ-14 בינואר 2016[עריכת קוד מקור]

מאמר מעניין ומקיף ממליץ להוסיף לרשימת הנשים במחיצת הראשונה של המאה העשרים את הדי לאמאר על תרומתה בקידוד תשדורות ראו את איזכורה תחת שמה בוויקיפדיה 109.66.143.111 15:15, 14 בינואר 2016 (IST)

מדעים מדוייקים[עריכת קוד מקור]

בסעיף מדע מודרני כתוב במדעים המדוייקים 'בוטניקה' ו'בילוגיה ורפואה'. יש כאן שתי טעויות:

  1. בוטניקה נכללת בביולוגיה ורפואה
  2. בוטניקה, ביולוגיה ורפואה אינם תחומים במדעים המדוייקים.

לפיכך, אני חושב שכדי לעשות את אחת מהחלוקות הבאות:

  1. בדרגה הראשונה (כותרת רמה 4): מדעי הטבע, מדעי החברה ומדעי הרוח. בדרגה השנייה (כותרת רמה 5): התחומים המפורטים (ביניהם "ביולוגיה ורפואה" או "מדעי החיים" בתוך מדעי הטבע)
  2. בדרגה הראשונה (כותרת רמה 3): מדעי הטבע, מדעי החברה ומדעי הרוח. בדרגה השנייה (כותרת רמה 4):מדעים מדוייקים ומדעי החיים בתוך מדעי הטבע, מדעי החברה ומדעי הרוח. בדרגה השלישית (כותרת רמה 5): התחומים המפורטים (ביניהם ביולוגיה+רפואה, התחומים המפורטים בביולוגיה+רפואה או התחומים המפורטים בביולוגיה+התחומים המפורטים ברפואה). Druid888 - שיחה 15:48, 27 באוגוסט 2019 (IDT)