שיחה:העידן החדש

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית

ערך זה צוטט במוסף זמנים מודרנים (עמ' 6), בכתבה "הרוח הישראלית", ידיעות אחרונות, מאי 2005.

הממ... הערך לא נייטרלי במיוחד. "היומרה לעמוד בצד המדע הקונבציונלי" ? נראה שמי שכתב את השורה הזו נוקט גישה פילוסופית מאוד מאוד ספציפית ולא מקפיד על האובייקטיביות והנייטרליות הראויות לאנציקלופדיה. בנוסף לכך מדובר במידע שגוי - העידן החדש הוא פשוט מאוד גישה פילוסופית השונה מהמדע, ללא שום "יומרה" או כוונה לעמוד לצדו, מלפניו, מאחוריו, מעליו או מתחתיו.. מה שכן ניתן להגיד זה שרוב הזרמים שניתן לשייך ל"עידן החדש" שוללים את המונופוליזציה שיש במערב למדע על המתודה להשגת ידע אנושי. מכאן ועד "יומרה" לעמוד לצד המדע עוד ארוכה הדרך. בנוסף לכך, מדובר בשני דברים שונים - לגישות הפילוסופיות ולפרקטיקות הנכללות ב"עידן החדש" מטרות משלהן, ולמדע מטרות משלו. אין כל טעם לנגח את השניים זה בזה. בנוסף לכך, מושג ה"רוחניות" לא הגיע מהבודהיזם. זה נכון שצורת הרוחניות האופיינית לתפיסות העידן החדש השונות דומות בד"כ לרוחניות הבודהיסטית, אך הייתה רוחניות במערב עוד הרבה לפני שהחל "העידן החדש". בן גרשון

לבן שלום,

הערותיך נכונות, ונראה כי יש לך מה לתרום בערך, שאם תסתכל על הצורה בה התחיל כתפירת בין שני קטעים מפוסט מודרניזם ולמוריה זקוק לשדרוג נוסף. במיוחד בקטע של הרקע ההיסטורי שכולו נלקח מהערך למוריה ובוודאי שאינו מציג תמונה של הרקע ההיסטורי לנושא העידן החדש. אביהו - שיחה 04:31, 10 מאי 2005 (UTC)


הערך מאוד לא מגובש, הרקע ההיסטורי לא ברור הכלל, וכיצד הוא מתקשר לשאר הנושא. --Kastboy 13:29, 9 יוני 2006 (IDT)

לא ברור לי מדוע הוסרו הקישורים החיצוניים, הם נראו לי רולנטיים ביותר.

ערך לא נייטרלי כלל, מוצגת סתירה לכאורה בין "ההכרזה של העידן החדש" (מתי היתה, אם בכלל הכרזה כזו?), לבין "נהנתנות חומרית", שמתוארת לפי "דעת המבקרים" (מי הם בדיוק) כצריכה של מוצרי טבע במחירים גבוהים. העובדה המצערת שמוצרי טבע נמכרים במחירים לא שווים לכל נפש, עדיין לא הופכת את קנייתם לנהנתנות חומרית. להפך, הגישה שמציג כותב הקטע היא זאת שמעכבת את התפתחות התחום של מזון טבעי ובריא יותר מלהיות בהישג ידם של יותר אנשים, בכך שהיא מתייגת אותו כ"מזון לעשירים". מאוד מקומם גם השימוש בביטוי "רוחניות בגרוש", גם שהוא מובא במרכאות, כיוון שהמשפט בבירור מייצג דעה אישית של הכותב. כמו כן, נהירה אחרי כתות ופנאטים קיימת בכל הדתות, ולפחות לפי הגיוני האישי, "שרלטנות דתית" הוא מושג מאוד בעייתי, שכן כל דת מעצם היותה דת, מכילה אלמנטים של שרלטנות כי היא מבוססת על אמונה עיוורת במשהו או מישהו.

העידן החדש[עריכת קוד מקור]

"בעידן החדש, על מנת לאשר תרופה או טכנולוגיה טיפולית חדשה, יש לבדוק אותה באמצעים מדעיים מקובלים" (פרופ' אהוד גרוסמן, "רפואה משלימה - העובדות", הרפואה, אוגוסט 2011). עוזי ו. - שיחה 17:15, 25 באוגוסט 2011 (IDT)[תגובה]

נו באמת[עריכת קוד מקור]

כמה בולשיט בחיים שלי לא קראתי ...תעשו לעצמכם טובה ואל תעשו לנו בושות צאו ותלמדו את המקורות ניו אייג' כמונחנו קיים כבר אלפי שנים והוצב לאנושות בתור יעד לא בתור כותרת...שבט המאיה? זה לא שבט מאיה זו דרך חיים תירגול מאיה מלמד אותך להבין את הנשמות הפועלות בפלנטה...כדור הארץ חיי יש לה נשמה ...והשטות שכתבתם על אנרגיה...הכל אנרגיה הכל חיים הכל אין סוף הניו אייג' לא סותר את המדע הוא משלים אותו עם רוחניות הכל ביקום קשור זה שבני האדם פועלים בניגוד לתקבולת החיים זאת הבעיה תחדדו בבקשה את הנושא אתם עושים אבל לאנשים שרק עכשיו מתעוררים ומחפשים מידע 94.159.210.93 11:30, 20 באוקטובר 2012 (IST)[תגובה]

הע/ארות[עריכת קוד מקור]

כדאי לציין שהערך לא עוסק בהעת החדשה. 84.95.230.89 20:24, 5 בדצמבר 2012 (IST)[תגובה]


קישור שבור[עריכת קוד מקור]

במהלך מספר ריצות אוטומטיות של הבוט, נמצא שהקישור החיצוני הבא אינו זמין. אנא בדקו אם הקישור אכן שבור, ותקנו אותו או הסירו אותו במקרה זה!

--Matanyabot - שיחה 03:28, 25 בספטמבר 2013 (IDT)[תגובה]

הצעה לתיקון[עריכת קוד מקור]

שלום

הניו אייג, שהיינו זרם מערבי, מציע אלטרנטיבה לחשיבה המערבית המסורתית, בדגש הסביבה/חברה ולא על האינדיבידואל, וכמו כן על רוח ולא על חומר. עיקר השראתו היא מבודהיזים, טאואיזם ואנימיזם. הנייו אייג הינו שם כולל למספר רב של הגויות, שלא בהכרח חופפות. ההגות המפורסמת ביותר הינה, שיטת 12 הצעדים של אלכוהוליסטים אנונימיים (מכורים אנונימיים ושאר הקבוצות שיצאו ממנה). שיטה להימנעות מהתמכריות המגדירה את עצמה כדרך רוחנית ושמה דגש על אותם ערכים. הניו אייג החל לפרוח לאחר המשבר של מלחמת העולם השניה, ניתן לראות בתוכנית "המוחות הגדולים"(1960) שבה ראיין אלן ווטס את ט.ד. סוזוקי כנקודת המפץ.

"מתאפיינות באי-התבססות על מחקר מדעי שיטתי" מרגיש לי קצת מגמתי, ממשפט זה ניתן להניח שמחקר המדעי השיטתי הוא הנכון בענייני רוח. יש בטקסט נקיטת עמדה. "האי התבוססת" אינה עיקרון מנחה, הדבר נובא מההשפעה הגדולה שבאה מטאויזים, ובה שמים בביקורת את הידע המושכל.

תודה 84.108.191.132 11:51, 6 באוקטובר 2019 (IDT)[תגובה]