שיחה:התנדבות היישוב לצבא הבריטי במלחמת העולם השנייה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

מאמר יפה אך חסר

אכן מאמר יפה אולם חסר.

פרק החפרים.

פרק זה ראוי להוסיף כיצד הפלו הבריטים בין חיילים יהודים לבריטים בפינוי מיוון עת התמוטטה החזית. ראוי לציין את ההבדל בין הסדר החיולות של הארץ ישראלים לבין הנפילה בשבי של הבריטים. שבויים מפורסמים הקצין יצחק בן אהרון. יוסף אלמוגי. בעקבות הנפילה של הארץ ישראלים בשבי פרסם צ'רצ'יל אזהרה לגרמנים בעניין זה.


מנויי קצינים ביחידות היהודיות.

ראוי לציין כי הקצינים הארץ ישראלים בבריגדה ובחפרים היו מנויי הסוכנות. הם לא עברו קורס קצינים אורגני של הצבא הבריטי.


הגיוס הגדול לצי הבריטי המלכותי שנת 1942 HMS Moretta

התנדבות ל SENIOR SERVICE ב ROYAL - NAVY 

1100 מתנדבים כאשר הגיוס היה בחיפה בעזרתו של קפטיין (אלוף משנה של הצי) לידיקר מפקד גזרת הלוואנט. הגיוס היה של מהנדסים ובעלי מקצוע. גיוס זה היה שלד חיל הים לעתיד וממנו בא השלד הטכני של החיל עצמו. המהנדסים קיבלו דרגות של לווטנט (סרן בצי) וכן סגן בצי (סאב- לווטנט). פעילי גיוס מטעם הסוכנות משה שרת, אבא חושי, ד"ר נפתלי וידרא.

יחידות שירות: אוניות, צוללות מספר מועט של מגוייסים, קומנדו ימי קבוצה קטנה , יחידות טכניות.

התנדבות לצי המסחרי לשיירות למורמנסק

שני מפקדי חיל הים באו משם

שלמה אראל ומרדכי "מוקה" לימון.

חיל רפואה.

חיל האוויר גיוס לפי הקצאות של הסוכנות מספר מועט ביותר של טייסים מישראל.

יחידת תותחני החוף Boom Defence

אחד החיילים שם לובה אליאב

3 - על הכרמל בסטלה מאריס, 2 - בבת גלים ו- 2 בקרית ים של היום,[עריכת קוד מקור]

קרית ים הייתה כבר אז ולא רק "של היום" - היא נקראה כך עוד לפני שהוקם בה בסיס התותחים. קרית ים הוקמה ע"י חברת גב ים במהלך שנת 1940 ואכלוסה החל בינואר 1941 לובה אליאב שרת בבסיס שבקרית ים.

הצי המלכותי הבריטי[עריכת קוד מקור]

ניתן לקרוא בערך המורחב על מתנדבי היישוב לצי המלכותי הבריטי ולכתוב תמצית קצרה על הנושא בפרק המתאים פה. אם אף אחד לא יקדים אותי, אז אשתדל לעשות זאת בקרוב בעצמי. ALC • י"ב בסיוון ה'תשע"א • 15:28, 14 ביוני 2011 (IDT)

הנצחה[עריכת קוד מקור]

הועבר מספר אורחים. Oyשיחה 13:09, 2 ביוני 2012 (IDT)

שלום רב,

בהקשר ל"התנדבות היהודים לצבא הבריטי במלחמת העולם השניה": ראוי להוסיף אחרי סעיף "חללים" גם סעיף העוסק ב-"הנצחה".

תחת הכותר "הנצחה" יופיע פרוט של אתרי הנצחה בהם הונצחו חיילים יהודים ששרתו בצבא הבריטי. לדוגמא: אתר הנצחה ביוון אתונה (בו הונצח גם סבי המנוח שנפל בשרות הוד מלכותה בכרתים). כמו כן ראוי להזכיר את בית-הגדודים באביחיל ואת האנדרטה בהר-הרצל.

בברכה,

דן לוסטיג

פרטים על בן משפחת רוטשילד שנפל כקצין במלחמה זו ונקבר בראשון לציון[עריכת קוד מקור]

האם מישהו יודע יותר פרטים על החלל הנ"ל. כיצד הוא שייך למשפחת רוטשילד ? מי היה אביו ? מה שמו ? מי-נהר - שיחה 01:07, 16 בינואר 2014 (IST)

בקישור הזה כתוב: "סרן ניל פרימרוז – בנו של ראש ממשלת בריטניה ושל חנה דה רוטשילד שנפל בקרבות אבו שושה (תל גזר) בשנת 1917" וגם זה משונה, בנו של ראש ממשלת בריטניה ? מי-נהר - שיחה 01:11, 16 בינואר 2014 (IST)
קישור זה מפרט מעט יותר כך: "ניל ג'ימס ארציבלד פרימרוז, אימו חנה נפטרה בהיותו בן 8 - לימים נקרא על שמה ישוב הישראל - פרדס חנה. בהיותו בן 12 כיהן אביו - הלורד פרימרוז כראש ממשלה. כהונתו ארכה קצת מעל שנה. ניל התגייס לצבא התקדם לדרגת סרן, קיבל אות הצטיינות MC בשנת 1917 שירת בצבא הבריטי בארץ ישראל ונפל בקרבות באזור תל גזר - רכס אבו שושה בהיותו בן " מי-נהר - שיחה 01:17, 16 בינואר 2014 (IST)
וזה הערך באנגלית של ראש ממשלת בריטניה המדובר (אין ערך אצלינו) en:Archibald Primrose, 5th Earl of Rosebery. מי-נהר - שיחה 01:22, 16 בינואר 2014 (IST)
ומסתבר שיש אפילו על הבן החלל ערך בויקי האנגלית - en:Neil Primrose (politician). מי-נהר - שיחה 01:27, 16 בינואר 2014 (IST)
משם עולה שבעצם החלל ניל ג'ימס פרימוז, היה נכדו של en:Mayer Amschel de Rothschild שהיה נכדו של מאיר אנשל רוטשילד מייסד השושלת. מי-נהר - שיחה 01:42, 16 בינואר 2014 (IST)

פסקת רקע על היחס בישוב לגיוס[עריכת קוד מקור]

חסרה מאוד. נתנאל - שיחה - הסתכלת היום על השמים? 17:03, 19 ביולי 2016 (IDT)

שילוב הסוללה הארצישראלית הראשונה לתותחנות נגד-מטוסית בתוך הערך[עריכת קוד מקור]

רציתי לקשר, אבל הערך כאן (בהקשר הספציפי של הארטילריה) די מבולבל ולא תמיד ברור על איזה ארטילריה מדברים. חופים או נגד אווירית.אודי - שיחה 08:43, 22 בספטמבר 2016 (IDT)