שיחה:טביעת אצבע

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

ערך זה צוטט בכתבה של מ. גרין, "טביעת אצבעות - לא רק במשטרה", בעיתון יתד נאמן, 8 באוגוסט 2008, ללא מתן קרדיט לוויקיפדיה.

שאלה[עריכת קוד מקור]

"כל טביעת אצבע היא ייחודית לאותו אדם - אפילו לתאומים זהים יש טביעות אצבע שונות" - הדבר ידוע, אבל איך בדקו את הדבר הזה? יכולים מקסימום לומר שכך הדבר לפי מה שבדקו, אבל האם ניתן לומר זאת ככלל? אם כן על סמך מה?

קרא לזה ניחוש, אבל יש לי חשד כבד שהיה פה שימוש באינדוקציה. באותה צורה שאתה יודע שכל עורב שאינו לבקן הוא שחור. דניאל צבישיחה 16:45, ז' באב ה'תשס"ח (8.08.08)
כאשר בודקים מאות או אלפי אנשים ורואים שיש שינוי, מגיעים למסקנה שהדבר הוא טבע הטבוע בבני האדם (אולי בכל הפרימאטים?). ברי"אשיחה • ז' באב ה'תשס"ח • 17:01, 8 באוגוסט 2008 (IDT)
מספר עובדות מערוץ 8: 1) טביעות אצבע הן לרוב סימני שומן(מה שאומר שהן דביקות ונשארות לזמן רב) 2) הטביעות נחקוקות בתינוק ברחם (לצערי אני לא זוכר באיזה חודש של ההריון) והחוקרים מאמינים שצורת הטביעות לא בהכרח גנטית (נקבעת ע"י שינויים מיקרוסקופיים בתנאי הרחם) כך שגם לשיכפול גנטי שלכם (במידה ותהיה לנו את הטכנולוגיה) יהו טביעות אצבע שונות משלכם (כך גם אם צורת רישתית העיין) 3) יש מספר מקרים מתועדים של אנשים חפים מפשע שנשלחו לכלא בטעות עקב כך שהם חלקו טביעת אצבע עם הפושעים האמיתיים, כך שלא... טביעות אצבע הן לא יחודיות, אך הן בהחלט נדירות 95.35.127.235 08:19, 10 במרץ 2009 (IST)

העתק מתוך ויקיפדיה:הכה את המומחה[עריכת קוד מקור]

טביעות אצבע[עריכת קוד מקור]

ידוע ש"כל טביעת אצבע היא ייחודית לאותו אדם - אפילו לתאומים זהים יש טביעות אצבע שונות", אבל איך בדקו את הדבר הזה? יכולים מקסימום לומר שכך הדבר לפי מה שבדקו, אבל האם ניתן לומר זאת ככלל? אם כן על סמך מה?

לא רק שלא בדקו את כולם המשפט אינו נכון באופן מושלם. על סמך מחקרים לא אמפיריים (כלומר לא בדקו מליוני אנשים אלא רק באמצעות הערכות מחשב) מניחים כי יש בין עשר מליון למאה מליון דפוסים של טביעות אצבע ולפיכך, לכל אצבע שלך ישנם כ- 100 איש עם אותם טביעות אצבע (לא בהכרח באותה אצבע). אבל מכיוון שיש לך 10 אצבעות (אני מקווה) הסיכוי שלמישהו יהיו אותם טביעות אצבעות בכל אחת מהאצבעות כמו שלך הוא (אם החישוב שלי נכון) משהו כמו אחד ל 10 בחזקת 80 עד 90 (כלומר 1 עם 80-90 אפסים אחריו). מערכות אבטחה משתמשות בד"כ באצבע אחת ולכן מערכות אבטחה משוכללות יותר עוברות לבדיקת רשתית העין שהיא, כך משערים, יחודית לחלוטין (וכנראה גם קשה יותר לזיוף). אבי 00:43 17/07/2006 (IDT)
אם ככה צריך לתקן את טביעת אצבע, המשפט "כל טביעת אצבע היא ייחודית וכו'" מופיע שם בהתחלה

למי אין טביעת אצבעות?[עריכת קוד מקור]

שמעתי כמה פעמים (אנסה למצוא מקור מוסמך לזה) כי היחידים להם אין טביעות אצבע הם כדורסלנים. וזאת עקב כדרור הכדור ששוחק את העור. כמו כן ישנו שבריר אחוז של אנשים הנולדים ללא טביעות אצבע.

אשמח אם תבדקו את זה ותוסיפו לערך.

לגבי כדורסלנים הדבר נשמע מופרך על פניו, ישנם עובדי כפיים (בנאים, סתתים, נגרים וכו') ששחיקת עור כפות ידיהם אמורה לעלות לאין שיעור על זו של כדורסלנים. כמו כן בכתבה זו תוכל לראות עדות לכך ששחקני קבוצת הכדורסל המפורסמת של אוניברסיטת דיוק נדרשים להשתמש בטביעות אצבעותיהם כאמצעי זיהוי ביומטרי כדי להגיע למלתחותיהם, מה שכמובן לא היה אפשרי תחת התיאוריה שהצגת. Magisterשיחה 19:10, 16 באפריל 2011 (IDT)

קופי אדם[עריכת קוד מקור]

ברשותך שיניתי לפרימטים וקואלות. טביעות האצבע אינן ייחודיות לקופי האדם, אלא גם לפרימטים. ראה ויקיפדיה ערך "פרימטים". בערך האנגלי מוצגת תמונה של טביעות אצבע של קוף בשם vervet. גם בערך האנגלי של קואלה מאושר שיש לו friction ridges.


Oqimta - שיחה 13:01, 12 במאי 2013 (IDT)

משוב מ-20 באוגוסט 2016[עריכת קוד מקור]

אלא אם כן מישהו אחר יעשה את זה, שבוע בהא אני מתכוון לכתוב פסקה נרחבת על השימוש של טביעות אצבעות במז"פ, אין שוןם גיבוי מדעי לכך ש"אין שתי טביעות אצבע זהות" והשיטות בהן מועתקות ונבדקות הטביעות הן מעוד ארכאיות ושנויות במחלוקת. באופן כללי המז"פ בארצות הברית, בארץ ובכל העולם הוכחו פעם אחר פעם כגופים לא מקוצועיים שלא עובדים באופן צמוד מספיק עם מדענים אלא יותר עם בלשים שעברו חודשיים התמחות ואיזה שניים וחצי מבחנים א.פ עריכות-שיחה 20:42, 20 באוגוסט 2016 (IDT)

אחלה מערך[עריכת קוד מקור]

כתב מחוק|אחלה ערך בויקיפדיה אהבתי מאוד תמשיכו כך יפה מאוד