שיחה:יחיאל די-נור

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

אנחנו לא יודעים את תאריך הלידה שלו? וולנד 12:59, 28 מרץ 2005 (UTC)

יש אי בהירות לגבי תאריך הלידה. על פי הויקי האנגלי הוא נולד ב-16 במאי 1909. באתר מט"ח בכותרת מופיע 1917-2001 ובגוף הערך מצוין שנולד ב-1909. באתר סנונית כתוב שתאריך הלידה לא ברור 1909 או 1917. מה אם כך צריך להיות תאריך הלידה ? John Doe 17:38, 23 דצמבר 2005 (UTC)
עדכנתי את התאריך בהתאם למצוין במאמר שבו פרופ' יחיאל שזינטוך מהאונברסיטה העברית מציין שמצא את תעודת הלידה שלו. John Doe 18:05, 23 דצמבר 2005 (UTC)

בית הבובות - אמת או בדייה?[עריכת קוד מקור]

בערך נכתב:

סיפורה של אחותו, שאולצה לספק שירותי מין לחיילי הצבא הנאצי, מתואר בספר "בית הבובות". ספר זה תורגם ליותר מ-32 שפות, יצא לאור בתחילת שנות ה-50 של המאה העשרים ולמעשה יצר ז'אנר חדש של תיעוד ביוגרפי כסיפורת.

אבל זה ככל הנראה לא נכון, ודי-נור בדה סיפור זה מליבו. להלן ציטוט מהכתבה המקושרת על סרטו של ארי ליבסקר על תופעת הסטלאגים:

סרטו של ליבסקר מתעדת המצלמה ביקור של בני נוער ישראלים באושוויץ. המורה עוצרת ליד ביתן 24 ואומרת: "לבלוק הזה הובאו בנות צעירות, יהודיות יפהפיות שעברו עיקור והן מובאות הנה אל בלוק שנקרא 'בלוק החדווה'. נותנים לכל אחת קיטון צר, נותנים לה תמרוקים וכלי איפור. היא צריכה 24 שעות ביממה להיות מוכנה לספק את היצרים של משאיות של חיילים גרמנים שמגיעים הנה... הבנות האלה נקראו 'זונות שדה'... ק. צטניק מספר על כך ב'בית הבובות'".
האם יש לתיאור הזה בסיס עובדתי? נעמה שיק, דוקטורנטית להיסטוריה באוניברסיטת תל אביב חקרה את ניצולן המיני של נשים יהודיות באושוויץ-בירקנאו וכתבה על כך מאמר שעתיד להתפרסם בארצות הברית. שיק, המתראיינת בסרט, הדגישה השבוע כי "בגלל תורת הגזע לא היו, באופן חד-משמעי, נשים יהודיות ששימשו כזונות בבלוק 24 באושוויץ, או בבתי הזונות האחרים שהיו במחנות אחרים. בבתי זונות אלה נאלצו לשמש נשים גרמניות ופולניות. גם לא היו מה שמכונה לכאורה 'זונות חזית' יהודיות. התצלום שכולם מכירים של פאול גולדמן (שדומה לו הופיע גם על עטיפת "בית הבובות" של ק. צטניק בעברית) הנו צילום מבוים - המספר על חזה האשה הוא לכאורה מספר מאושוויץ, אבל זהו מספר סידורי שלא היה קיים. לבקשתי, גם במוזיאון אושוויץ בדקו את התמונה ואישרו שזהו אכן זיוף".
שיק אומרת, שבגלל תורת הגזע והאיסור על יחסי מין עם יהודים כמעט לא היו מקרי אונס של נשים יהודיות על ידי גרמנים. "אני טוענת במאמרי שהיו מקרי אונס של יהודיות, אולם לא על ידי גרמנים, אלא על ידי משתפי הפעולה שלהם. היו גם מקרים של ניצול מיני, כגון נגיעות באיברים אינטימיים ו'בדיקות גינקולוגיות'".
בסרט היא מספרת כיצד דבק בניצולים החשד שעשו מעשים שלא ייעשו כדי להינצל. לגבר היו בדרך כלל מציגים את השאלה "היית קאפו?" ולאשה - "היית זונה?" "יש לי מכרה שחושבת שאמא שלה קיימה יחסי מין עם אחד מהמפקדים של המחנה בשביל להציל את אחותה", אומרת שיק. "היא היתה אשה מאוד מושכת והאנשים גדלו על זה". אבל ככל שבדקה עדויות, אוטוביוגרפיות ומסמכים, והשוותה למסמכים של הנאצים ולמקורות אחרים, לא מצאה ראיה לכך: "אין זונות יהודיות בשואה. אין מה שמכונה 'זונת חזית'". [1]

אני יודע שהנושא רגיש, אבל צריך באיזשהו אופן, אולי הערת שוליים, להבהיר שככל הנראה מדובר בבדיה ולא באמת, כמו שמשתמע מהניסוח הנוכחי. JavaMan - שיחה 21:47, 21 באפריל 2009 (IDT)

מהו סטלג?[עריכת קוד מקור]

נתקלתי במושג בערך הזה, וגם במקומות אחרים, אך לא ידוע לי פירושו, ואף לא מצאתי ערך בויקיפדיה אודותיו. אשמח אם מישהו יסביר לי מה זה. בתודה מראש

הכוונה היא למחנה שבויים גרמני. ‏odedee שיחה 01:20, 28 בדצמבר 2009 (IST)

זקראו?[עריכת קוד מקור]

למה אין שום מידע על "זקראו" ומה זה? אני לא מוצא על זה מידע בגוגל. זה שם של מחנה?

אביו נספה בשואה?[עריכת קוד מקור]

בערך כתוב שהוריו נספו בשואה. אבל בקטע הוידאו של עדותו במשפט אייכמן, בדקה 9:30 ואילך, ניתן לשמוע את האשה (אשתו?) שמבקשת לגשת אליו עם גבר מבוגר, אומרת לסדרנים ולשוטרים: "זה אבא שלו". Liad Malone - שיחה 18:43, 26 ביוני 2018 (IDT)