לדלג לתוכן

שיחת משתמש:Liadmalone

תוכן הדף אינו נתמך בשפות אחרות.
הוספת נושא
מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית


חסרה הערה

[עריכת קוד מקור]

אכן. הייתי באמצע לכתוב אותה, ואז לחצתי בטעות על קונטרול שיפט, וזה הצמיד לי את כל העסק לשמאל, אז מיהרתי לשמור כדי לפתוח שוב כשזה מיושר.david7031שיחה • כ"ג בטבת ה'תשפ"א • 01:21, 7 בינואר 2021 (IST)תגובה

דבי רבי ישמעאל ודבי רבי עקיבא

[עריכת קוד מקור]

שלום ליעד. האם תוכל לעבור על הטיוטה שכתבתי ולהעיר עליה?
השאלה שאני בעיקר מתחבט בה היא לגבי האיזון הנכון בין הרצון לפרט על מנת להבהיר את הנושא לקורא שאינו בקיא במקורות חז"ל לבין הצורך לא להטריח את הקוראים.
כמובן, שאשמח לשמוע כל הערה. (שים לב, שלבעיות של ויקיזציה אני מדוע, אז אל תטרח).
תודה מראש.david7031שיחה • ל' בשבט ה'תשפ"א • 21:58, 11 בפברואר 2021 (IST)תגובה

צר לי, קשה לי להתרכז בימים אלה, ולכן הקריאה שלי לא מעמיקה. הגעתי לשלב מתקדם מדי בערך מבלי להבין על מה מדובר. צריך לספק ביאור לציטוטים, גם אם הם בעברית. יש הרבה דוגמאות, אבל הן לא ממש מסבירות. מה הכוונה ב"צורת המדרש"? ניסיתי לקרוא כמה פעמים ונתקעתי, גם כשדילגתי. אני חושב שכדאי לספק הסבר לציטוט לפני הופעת הציטוט, כדי שאדע למה עלי לשים לב. אני מצטער שאני לא יכול להשקיע כרגע יותר מזה. Liad Malone - שיחה 14:23, 12 בפברואר 2021 (IST)תגובה
תודה על הקריאה. האמת שזה די מעציב שהערך לא מובן, כי השתדלתי להבהיר אותו. לגבי הערתך על הצורך להבהיר את הציטוטים, קיבלתי, ואני אעשה שימוש נרחב יותר ב{{מונחון}}. "צורת המדרש" זה מונח מקביל ל"דרך המדרש", היינו האופן בו דורשים את הפסוקים. באיזו שיטה משתמשים. (מבחינתי זה מנוח ברור כביעתא בכותחא).
אני לא בטוח שהבנתי את כוונתך ב"הסבר לציטוט לפני הופעתו". אני (לפחות ברוב המקרים) מביא עיקרון כל שהוא, ואז מבהיר אותו בעזרת הדוגמא. אני מסכים שצריך להבהיר את הדוגמא, אבל לא ברור לי למה אתה מתכוון ב"הסבר לציטוט". david7031שיחה • ל' בשבט ה'תשפ"א • 14:57, 12 בפברואר 2021 (IST)תגובה
אז זהו, שאני הבנתי את "צורת המדרש" במשמעות של "ניסוח המדרש", ולא כאופן שבו דורשים, ולכן את "דרך המדרש" אני מבין אחרת. זאת כנראה דוגמה טובה למונח שברור לכל מי שלמד אי פעם גמרא, אבל לא צריך להיות ברור לשאר העולם. השאלה היא למי אתה מכוון בערך הזה. לגבי השימוש בתבנית מונחון, יש לו יתרון אבל גם חיסרון. הוא מאד מקל כשמדובר במילים ספציפיות, אבל אם אני צריך לרחף עם העכבר כמעט לכל אורך המשפט, אז הכלי הזה לא ממש נוח. עדיף לתת אחרי הציטוט "תרגום" לעברית מודרנית פשוטה. לגבי הסבר לציטוט, הכוונה להסבר מקדים שיעניק לקורא "הכנה" למה שהוא עומד לקרוא בציטוט. שוב, גם במקרה הזה, אם הציטוט מובן לכך, כי אתה שוחה בלשון חכמים, אז לא ממש ברור לך למה צריך להסביר, אבל אם השפה הזאת מאד רחוקה, מילולית ומחשבתית, אז צריך הסברים פשוטים בעברית מדוברת. מה שקיים כרגע, זה שאתה מביא עקרון לא ברור, ואז מביא דוגמה שגם היא לא ברורה, ואז ממשיך לעקרון או לדוגמה הבאה. אם אתה רוצה שהערך הזה יהיה קריא גם עבור מי שלא למד גמרא, תהיה חייב לפשט כמה שיותר. כאילו אתה מתרגם משפה לשפה. יכול להיות גם שהראש שלי לא פנוי לזה כרגע... Liad Malone - שיחה 19:29, 12 בפברואר 2021 (IST)תגובה

היסטוריית גירסאות

[עריכת קוד מקור]

”מפעיל יכול לבחון את תוכן הדף וההיסטוריה שלו בדיוק כמו שאני בוחן, באמצעות ריחוף עם העכבר” תוכל ללמד אותי את הטכנולוגיה? (אשמח לתיוג במענה).david7031שיחה • ט' באדר ה'תשפ"א • 03:32, 21 בפברואר 2021 (IST)תגובה

david7031, אני מוצא כרגע רק דבר אחד שיכול להיות זה: העדפות > לשונית "גאדג'טים" <תחת "ניווט וחיפוש" > פופאפ. Liad Malone - שיחה 03:45, 21 בפברואר 2021 (IST)תגובה

תבניות לשיפור ערכים

[עריכת קוד מקור]

בהמשך לדיון שלנו באולם הדיונים, הרהרתי במה שכתבת וחשבתי על שני כיוונים פרקטיים לא-בשלים שאולי כדאי להעלות לדיון המשך אתך:

 1. אולי יש סוגי תבניות שיותר עדיף שרק אנחנו, העורכים, נראה. אני תוהה אם יש אפשרות טכנית להסתיר תבניות מוגדרות-מראש כך שרק בעלי הרשאת "עורך ותיק" יראו אותן, למשל.
 2. אם נניח מוטב להכניס 8 תבניות [דרוש מקור] במקום תבנית כללית של "ערך ללא מקורות" (שאמורה לשמש בתור מספר גבוה וכללי של תבניות כאלו), אולי כדאי לנסות לקבל לכך הסכמה ולהכניס המלצה לכך, למשל, בדף של התבנית "ערך ללא מקורות".
 3. יכול להיות שיש תבניות שכדאי שכולם יראו, אבל אם המטרה היא צמצום פגיעה בתדמית של ויקיפדיה שנגרמת מהצהרה על ערכים-עם-בעיות, אולי אפשר לשנות את הניסוח. נניח תבנית שכתוב בה "ערך זה טרם עבר את שלב ההגהה המקובל בוויקיפדיה. אתם מוזמנים לתרום לוויקיפדיה ולסייע בכך" דווקא לדעתי עשויה לחזק את התדמית של ויקיפדיה. הכל תלוי איך מציגים את זה.

אשמח לדעת, מה דעתך על כיוונים-ראשוניים אלו? איש השום (HaShumai) - כתבו לי הודעה - מחשבות על ייעול מחלוקות 12:41, 22 בפברואר 2021 (IST)תגובה

נקודת המוצא שלי היא שצריכה להיות סיבה מוצדקת לתבניות הללו ואין להניח אותן כלאחר יד ולהמשיך הלאה. תרגום ערכים מויקיפדיה האנגלית (או כל שפה אחרת) הוא נשמת אפה של ויקיפדיה העברית. זה בעיקר מה שמרחיב אותה (לא באמת בדקתי סטטיסטית). התרגום נעשה בלי קשר לקיומם של המקורות בערכים באנגלית, אם הם נגישים או לא. מה שנגיש, ניתן להשתמש בו, ומה שלא, לא. כשאני מתרגם ערך מאנגלית, אני לא מוותר על קטעים שלמים בגלל שהמקורות להם אינם נגישים לי. אני פשוט לא מציג את המקורות הללו. זו הסיבה שאין חובה אצלנו להציג מקורות, אלא אם מישהו דורש להציג אותם מסיבה מסוימת. שוה לשאול את דוד שי, אם בערכים הראשונים שנכתבו כאן, הם השתמשו במקורות, ואם השתמשו במקורות שמצאו בערכים באנגלית שתרגמו אותם.
צריכה להיות חובה על מי שמציב תבנית עריכה/שכתוב, לפחות לציין בדף השיחה את הסיבה שהציב את התבנית, כדי שניתן יהיה להתייחס ולדעת מה צריך לתקן. מה שקורה כרגע, זה שמניחי התבניות אפילו לא טורחים לכתוב משהו בדף השיחה, ואם כותבים, אז מסתפקים במשפט כללי ולקוני, שמקשה על מי שמנסה לתקן להבין האם באמת תיקן את כל מה שהיה צריך לתקן. אם מדובר שבערך חדש, אני חושב שקודם כל צריך לפנות לכותב שלו, או לפחות לפנות אליו במקביל להצבת התבנית, ולהסביר לו מה לא בסדר כדי שהוא עצמו ינסה לתקן. אם ישנן בעיות קשות מדי לתיקון, אולי עדיף להעביר לטיוטה או לבקש ממפעילים להעביר לטיוטה. לכן:
 1. אני לא יודע אם אחת מתבניות השכתוב/עריכה האלו צריכה להיות מוצגת רק בפני עורכים ותיקים. הבעיה שלי היא עם אופי השימוש בהן. ראה למשל את הערך האקטואלי המחאה נגד בנימין נתניהו. בראש הערך ניצבת תבנית שכתוב שאומרת בפונט מודגש: "הערך אינו מאוזן, עוסק בנושא אקטואלי ומבוסס על מקורות חלשים. בנוסף יש מספר רב של עורכים הפועלים בו כדי לקדם נרטיב פוליטי". מה הבעיה כאן? שיש סתירה פנימית קשה שמגחיכה את ויקיפדיה: מצד אחד התוכן הקיים מופיע כי יש לו רוב, ומצד שני התבנית בראש הערך למעשה פוסלת את האמינות של התוכן הזה. ולמה זה קורה? כי כנראה יש איזה חוק שאוסר להסיר את התבנית הזאת. אני מנחש שהערך הזה הוא בעל צפיות רבות בשל האקטואליות שלו. ומה צריך לחשוב הקורא האקראי שאינו ויקיפד על מהימנות התוכן? ואם הוא רואה את זה כאן, מה חושב בעקבות זאת על ויקיפדיה בכלל?
 2. תבנית "דרוש מקור" אינה מקבילה לתבנית "ללא מקורות". אלה שני דברים שונים בהחלט. מאחר שאין שום חובה כלשהי בויקיפדיה לציין מקורות, הרי שתבנית דרוש מקור צריכה להיות מוצבת רק כאשר מישהו מפקפק בתוכן. לכן, פעמים רבות אין ברירה אלא להציב אותה גם 8 פעמים בערך אחד. בצורה כזאת ניתן גם לטפל בבעיות אחת אחת. לחלק מהטענות יכול להימצא מקור ולחלק לא. כך ניתן יהיה להסיר רק חלק מהן. במידה ורוב הטענות בערך מסוים מפוקפקות, אז הוא בכלל לא צריך להתקיים במרחב הערכים. תבנית "ערך ללא מקורות" אינה מוצבת בגלל שמישהו מפקפק בתוכן, אלא בגלל שאותו מישהו חיפש כותרת שנקראת "הערות שוליים", ומשלא מצא אותה או שלא ספר מספיק הערות שוליים (מי קובע כמה צריך?), הציב תבנית. זו פעולה פסולה. היא נוגדת את אי החובה לציין מקורות. ההצדקה היחידה שניתן למצוא לה היא היותה "הצעה לשיפור". אלא שאף אחד לא מינה ויקיפד זה או אחר לחלק ציונים לעבודה של ויקיפדים אחרים. מי שרוצה להציע הצעות לשיפור, שילחץ על "משוב". ההצעה שלו לא צריכה להתנוסס בראש הערך, אלא מקסימום בדף השיחה, ולא בצורת תבנית. לכן התבנית הארורה הזאת על כל גירסאותיה צריכה להימחק. לגבי שימוש בתבנית "ערך ללא מקורות", תוכל לקרוא את טענותי בשיחת משתמש:ביקורת/ארכיון 6#תבנית "מקורות". בכלל, מה זה אומר "ערך מחפש מקורות"? ערך לא מחפש כלום. עורכים/קוראים מחפשים מקורות, והם עושים את זה כדי לבדוק את אמינות התוכן. מי שמציב תבנית מבלי לבדוק בעצמו, לא באמת יודע מהי אמינות התוכן. אם התוכן מפוקפק, צריך להסירו. ומי קובע כמה מקורות מספיקים כדי לקבוע אמינות? ואם נוספים מקורות רק לחלק מהתוכן, מה לגבי התוכן שאין לו מקורות? הוא הופך פתאום לאמין ברגע שמסירים את התבנית? כשויקיפדים משתעממים, הם ממציאים תבניות. אחר כך ויקיפדים אחרים נתקלים בתבניות הללו ורואים בהן "ראה וקדש". סמכות עליונה. הרי הדברים כתובים בתוך מסגרת יפה ו"רשמית" עם ציור צבעוני, אז הם בטח ניתנו למשה בסיני יחד עם עשרת הדיברות (שגם הן ניתנו ב"תבנית") ולכן חובה לציית להן ואסור להסיר אותן עד שמציב התבנית יואיל בטובו להסכים לכך.
 3. מה זה "שלב ההגהה המקובל בוויקיפדיה"? אני לא מכיר שלב כזה. משפט כגון זה למעשה מספר מעשיות לקורא הלא ויקיפד, כאילו יש איזו מערכת מסודרת שעושה הגהה לכל הערכים בויקיפדיה. אין כזו מערכת מסודרת ואין כזו הגהה קבועה. כל אחד עושה מה שהוא רוצה. יש ערכים שעוברים הגהה כלשהי ויש כאלה שאף אחד לא נוגע בהם. והרי גם הקוראים הלא ויקיפדים אינם זקוקים לתבנית הזאת. כשהם רואים שגיאות, הם מדווחים על טעות או מתקנים בעצמם. הודעה על "שלב הגהה" בעצם אומרת לקורא: אתה יכול לסייע, אבל לא חייב לטרוח, כי ממילא יהיה מישהו שיטפל. למה בכלל צריך למלא את ויקיפדיה בתבניות הללו? הקורא לא מעונין לראות הודעות כאלו, הוא מעונין לקרוא על מה שמענין אותו. התבניות הללו בעצם אומרות: "קורא יקר, אנחנו מודעים לכך שויקיפדיה לא אמינה כפי שרבים טוענים, וגם מודים בכך בעצמנו, לכן אנא ממך, אל תתפוס אותנו במילה, אנחנו מסירים אחריות לתוכן המפוקפק שאתה קורא משום שאנחנו בעצמנו מפקפקים בו, ואולי כדאי שתחפש מידע באתרים אחרים, שם לא יערערו לך את הביטחון שמה שאתה קורא הוא נכון". אם זו הגישה, אז אני לא מבין בשביל מה אנחנו טורחים כל כך על המיזם הזה.
Liad Malone - שיחה 14:46, 22 בפברואר 2021 (IST)תגובה
קודם כל, אני מעריך את הפירוט שלך. מבחינתי זו גישה מעניינת שלא חשבתי עליה (ובוודאי גם אחרים ככה, כך שעצם העלאת המודעות לשיקולים האלו לדעתי תועיל, למשל, על ידי דיון כלשהו במזנון).
מבחינת נקודת המוצא, אשמח לתת כאן מקרה בוחן. אני למשל לפעמים נתקל ב"דיווח על טעויות" בתלונות על ערכים עם שגיאות כתיב. מדי פעם אני מוצא את עצמי משכתב ערך שלם, אבל יש מקרים שבהם ערך יחסית ארוך בסך הכל כתוב באופן סביר, אבל כן לא מעט משפטים בעייתיים (כלומר, לדעתי חבל להעביר לטיוטה) ורק לדגום את הערך באופן שלדעתי מצדיק את התבנית לוקח לי 10-5 דקות, כולל התיקונים של מה שמצאתי (דיווחים על טעויות אני בודק מהנייד ואז תמיד הכל יותר לאט), וברור לי שלתקן את כל שגיאות הכתיב והניסוח ייקח לי לפחות חצי שעה (אם לא יותר, תלוי באורך הערך), ופעמים רבות אני פשוט לא פנוי מספיק, כי אני עובר על דיווחי טעויות בין דברים. מה לדעתך כדאי שאעשה? אניח לערך מבלי התיקונים (נניח חוץ מהפתיח) ואארכב לדף השיחה? לא לשים תבנית? לשים הרבה תבניות [דרושה הבהרה] במשפטים הבעייתיים ביותר ולהניח לאחרים? זו שאלה לגמרי לא רטורית ומאוד כנה, אני מנסה להבין את גישתך שמסקרנת אותי.
אני אחדד שלדעתי ממש לא צריכה להיות בעיה עם תרגום ערכים, והדיון הספציפי שפתחתי באולם דיונים באמת אמור היה לטעון "אמנם אין מקורות בערך, אבל הוא אכן מתבסס על משהו - תבדקו באנגלית אם אתם צריכים לרדת לשורש אחד הטיעונים". אבל זה רק כדי לוודא שלא הייתי מובן לא-נכון.
זרקת פה כיוון - לחייב דיון בדף שיחה במקביל להנחת תבנית, ובערך חדש ליידע טרם הנחת התבנית את כותב הערך בניסיון לפתור את העניין ולא להשאירו ללא טיפול. האם לדעתך כדאי לנסות לקדם את זה בפורום רחב יותר?
 1. הדוגמה שנתת היא דוגמה קשה לעיכול, לדעתי, ולפיכך דוגמה מצוינת לנקודה שלך. מקומם אותי לחשוב שלמעשה כל צד ש"מפסיד" באיזשהו דיון-מחלוקת יכול להציב תבנית בתור פרס ניחומים. זה בהחלט דבר שהייתי שמח לנסות לבחון מה אפשר לעשות מולו. אולי כמו שמצאנו נוהל להעברה אל/מ טיוטה, ניתן יהיה לבסס נוהל אחר לגבי הוספה/הסרת תבניות.
 2. אותי כבר שכנעת כעת להימנע לתבנית כללית של "ערך ללא מקורות" לטובת פיזור תבניות "מקור" ספציפיות. אני חושב שאפשר לנסות לשפר את המצב בקרב עורכים נוספים על ידי שני כיוונים שכבר הצעתי - לנסות להשיג בדיון הסכמה ל: א. לכתוב בהסבר של התבנית "ערך ללא מקורות" את הדבר הזה בתור המלצה. ב. אם התבנית הזו תהייה רק כזו שעורכים ותיקים רואים, למשל, החיסרון שכתבת יחלש משמעותית, וחלק מהיתרונות יישמרו. אשמח לדעתך על שני הכיוונים האלו לגבי התבנית הספציפית הזו (לזכרוני יש כמה תבניות מאוד דומות באותו סגנון, אז לצורך העניין הכוונה שלי לתבניות הכלליות שמפקפקות באמינות הערך בעקבות העדר מקורות).
 3. אני מבין מה אתה אומר, ואתה צודק לדעתי. קח בחשבון שנתתי את זה ככיוון כללי להמחשה - אולי אפשר לחדד מעט את הניסוחים כך ש"יוציאו אותנו פחות רע". מחדד את זה למקרה שבעתיד פתאום תיפול עלינו השראה בהקשר זה, לדייק כמה מילים שישנו את הנימה.
בברכה, איש השום (HaShumai) - כתבו לי הודעה - מחשבות על ייעול מחלוקות 21:37, 22 בפברואר 2021 (IST)תגובה
אני חושב שאם נתקלת בערך עם בעיות והתחלת לתקן, חבל לעבור לדיווח הבא לפני שסיימת. עדיף להמשיך להשקיע את החצי שעה, לא בפעם אחת, פרק פרק. הדיווחים הבאים יחכו לך. מה תעזור תבנית? הנה דוגמה לכך שאתה בעצמך נתקל בערך עם בעיות ובמקום לתקן אותן, מעדיף לשים תבנית, כדי שאולי מישהו אחר יתקן מתישהו. תבנית הבהרה שמורה למקרים שבאמת לא ברור למה הכותב התכוון, לא למקרה של שגיאות כתיב סתמיות.
לגבי פורום רחב יותר, יש לי הרגשה שאנשים (ואני בתוכם) נוטים לעצלנות, להקל על עצמם, ולכן כל הצעה שתדרוש מהם יותר ממה שהם צריכים לעשות עכשיו, לא תיענה באהדה. בשביל זה קיימות התבניות, כדי שהם ירגישו שעשו משהו: בעצם הצבת התבנית הם "משפרים" את ויקיפדיה.
 1. בדוגמא הזאת אני דוקא מזדהה עם מה שכתוב בתבנית... התבנית שם היא לא בבחינת פרס ניחומים, אלא כביכול חלק מנוהל לגבי דיון שעדיין מתקיים בדף השיחה.
 2. לגבי תבנית:מקורות, אני לא חושב שזה משנה מה תהיה ההמלצה בדף התבנית, מה שקובע זה מה שהתבנית אומרת. מה המשמעות בעצם של התבנית הזאת עבור עורכים ותיקים? הרי עורך ותיק יכול לראות בקלות מה מצב המקורות בערך מסוים. אם כך, לשם מה הוא צריך תבנית שתספר לו על כך? "סימון" כזה יכול לסייע רק עבור עורכים שמחפשים באופן יזום ערכים ש"מחפשים" מקורות. לכן אין צורך בתבנית שתתנוסס בראש הערך, אלא בקטגוריית תחזוקה מוסתרת כלשהי. מי שירצה, שיכנס אליה ויעבור על הערכים הנמצאים בה. אתה מכיר עורכים כאלה? אתה בעצמך עובר על הערכים עם התבנית הזאת ומחפש עבורם מקורות?
 3. אני חושב שלתבנית הזאת על כל גירסאותיה וניסוחיה אין הצדקה, כי היא לא הולמת את הכללים הנהוגים בויקיפדיה. או שחייבים לציין מקור לכל טענה, או שלא. אי אפשר לתפוס את המקל בשתי חתונותיו. מצד אחד לאפשר העלאת תוכן בלי מקורות ומצד שני לציין בראש ערכים מסוימים שיש בהם בעיה כי אין בהם מקורות. זה פיצול אישיות.
Liad Malone - שיחה 23:02, 22 בפברואר 2021 (IST)תגובה
אז בעצם גישתך היא שאם נתונה עובדה לצורך הדיון שאין לי זמן לטפל בשגיאות, עדיף להשאיר ערך עם שגיאות מרובות בלי תבנית? זו גישה חדשה-לי ואני מניח שאני צריך לעקל אותה קצת.
לגבי הנטייה לעצלנות. לדעתי זה חצי מהסיפור והחצי השני הוא נורמה. כשאני מציב תבניות על ערכים הרבה פעמים זה גם כי "ככה עושים". אגב, נתקלתי לפעמים בעורכים או אנונימים שבאופן סדרתי מחפשים סוגים מסוימים של ערכים ושמים בהם תבניות לשיפור. יכול להיות שבמקרים האלו כן כדאי להציג את הצד השני ולנסות לבלום או לצמצם הנחה "עיוורת" ואוטומטית.
 1. הבעיה היא שיש לא מעט ערכים שבהם מתקיימים דיונים ארוכים ונפיצים (שלפעמים אינם מגיעים למיצוי ולהסכמה לעולם). בדרך כלל יש לכל הפחות גרעין של אמת בטענות כל אחד מהצדדים, אבל זו לא סיבה להתחיל לשים בכל הערכים האלו - החל מנתניהו, טראמפ, חילונים, המבול ועוד - תבניות חשיבות בגלל שיש צד של הדיון שעדיין לא מרוצה מאיך שהערך נראה. זה נראה לי כמו נושא שהייתי שמח שהקהילה תיתן עליו את הדעת, אבל אני חושש שדיון לא-מדויק עלול לגרום יותר נזק מתועלת, למשל, לתת רעיון-רע לעורכים לבצע בדיוק את הפעולה המושמצת הנ"ל.
 2. הכוונה שלי שמה שיהיה כתוב בדף התבנית יגיע לאחר דיון קהילה ובעקבות הסכמת קהילה. דיון והסכמה נוטים לגייס סביבם - לפחות לטווח זמן מסוים לאחר מכן - גיבוי אקטיבי בניסיון לשינוי נורמות. אבל אולי מועיל מכך יהיה להמיר את התבנית הבולטת בכזו נסתרת המציבה את הערך בקטגוריית תחזוקה. אני מדגיש את זה כי לדעתי זו אפשרות מלוטשת מספיק לדיון במזנון, ולכשהדיון כאן ימוצה ארצה לבחון שם את ההיתכנות הטכנית של הנושא ואת מידת התמיכה. אגב, לשאלתך, באופן אישי אני בתחילת דרכי במיזם הייתי תורם הרבה במיזמים ובין היתר הייתי נכנס לקטגוריות של "ערכים הזקוקים לשכתוב/עריכה וכו'". אכן הייתי משפץ ערכים בזכות היותם שם. אני לא בטוח איפה מופיעים הערכים שזקוקים לעוד מקורות אבל יכול להיות שעברתי גם עליהם מתישהו.
 3. אני מסכים לגבי תבנית המקורות. לגבי תבניות תחזוקה אחרות, עלה לי רעיון לא-מלוטש נוסף, של תבנית כללית בסגנון של "בדף השיחה הועלו רעיונות לשיפור הערך. ניתן לצפות בדיון כאן". כיוון כזה יכול לעשות כמה דברים במקביל - הראשון הוא לא להגיד "זה רע וצריך תיקון" אלא "אפשר לשפר את זה עוד" שזו נימה שונה לחלוטין ; בנוסף זה מזיז את פירוט הבעיות לדף השיחה לדיון ייעודי ולא מציב אותם כאון קלון בראש הערך ; דבר נוסף הוא שזה עדיין מזמין עורכים לשפר את הערך (שזה יתרון התבניות הקיימות) אבל פה גם מזמין קוראים להציע שיפורים נוספים. מה דעתך על כיוון הזה? איש השום (HaShumai) - כתבו לי הודעה - מחשבות על ייעול מחלוקות 12:16, 27 בפברואר 2021 (IST)תגובה
מה זאת אומרת אין לך זמן לטפל בשגיאות? הזמן קיים, שהרי אתה עובר הלאה לטפל בדפים אחרים. ואז נשאלת השאלה מה טיבו של הטיפול הזה, שהרי הוא לא באמת מתקן את השגיאות, אלא רק נותן לערך "ציון" או הערכה ע"פ כמות השגיאות. ניתן להשוות זאת לדיווחים על טעויות עצמם. תאר לך שכל דיווח כזה או משוב בשיחת הערך היה יוצר אוטומטית תבנית שכתוב בראש הערך שמציינת את הדיווח. הרי כשאנחנו לא יודעים אם הדיווח נכון ויש שגיאה בערך, אנחנו משאירים את הדיווח בדף השיחה בתקוה שמישהו בעתיד יידע להתייחס לבעיה. אנחנו לא ישר מציבים תבנית בערך עצמו. כך גם לגבי מציאת השגיאות על ידך. השארת תבנית אומרת שעורך מסוים סבור כי יש שגיאות. ומה אמור לעשות עורך אחר שייתקל בתבנית? קודם כל לנחש על אילו שגיאות מדובר ובכך למעשה לחזור על הסקירה שאתה כבר עשית. אני לא חושב שזה נחשב טיפול יעיל. אני אומר שאם השגיאות באמת מרובות, צריך להעביר את הערך לטיוטה (אם הוא חדש) או לציין בדף השיחה מה הבעיות. תבנית עריכה חייבת להיות מלווה בפירוט כלשהו בדף השיחה.
חיפוש הערכים כדי לשים בהם תבניות לשיפור, מבלי לתקן, זו בדיוק העצלנות והעצלנות היא נורמה. כל עורך כזה למעשה ממנה עצמו ל"מנהל עבודה". הוא מחליט איפה יש בעיות ואם יש בעיות ומטיל על אחרים את העבודה לתקן את הבעיות ש"מצא" תוך טרחה רבה. אותו עורך כמובן שלא יעצור וישקיע מזמנו לתקן בעצמו את הבעיות ש"מצא", שהרי זה יגזול ממנו זמן יקר ל"טיפול" בערכים אחרים שהוא מחפש. ככה זה במדינת היהודים, כולם מנהלים.
2. ספציפית לגבי תבנית:מקורות, ההיסטוריה של התבנית מראה שהיא נוצרה בנובמבר 2019, אבל אולי מדובר בדף חדש שנוצר מתוך צורך טכני מסוים, והתבנית היתה קיימת עוד קודם לכן. אפשר לשאול את דוד שי, שיצר אותה. אם היא אכן כל כך חדשה, זה מראה שאין כאן שום נורמה, אלא תופעת עדר של שימוש בתבנית שאין לה בסיס של הצדקה בכללים של ויקיפדיה, כל עוד אין חובה להציג מקורות. שימוש בתבנית הוא בבחינת גחמה. זה כמו שאחליט להציב רף משלי, למשל שימוש במקורות אקדמיים בלבד, ואז תופיע תבנית שאומרת: "ערך זה עושה שימוש במקורות עיתונאיים. אנא עזרו לחפש עבורו מקורות אקדמיים". הנה, תבנית שהיא רק בבחינת "הצעה לשיפור" ערכים. אני לא חושב שתמצא תמיכה להסתרת תבניות כאלה, כי ניתן לראות בכך דבר המנוגד לרוח ויקיפדיה, שמעודדת קוראים לערוך בעצמם, וזאת על אף שקוראים אקראיים לא עורכים בגלל תבנית כזאת. הם מתקנים שגיאות אם הם נתקלים בהן.
3. בניגוד אליך, שאתה מחפש איך לסמן ערכים ולהכניס אותם לקטגוריות תחזוקה, אני חושב שצריך להמעיט בתבניות כאלה. התבנית שאתה מציע עלולה להופיע בהרבה יותר ערכים ממה שקיים כרגע. אביא דוגמה מוקצנת: מה מונע ממני להציב על ערך מומלץ את התבנית שאתה מציע? ערך מומלץ לא ניתן לשפר? גם אם הצעתי דברים בדף השיחה, האם זה מצדיק הצבת תבנית כזאת בראש ערך מומלץ? הנה דוגמה חיה: הערך איליה קפיטולינה עומד כרגע להצבעה להמלצה. בדיון על ההמלצה ציינתי מה לדעתי חסר בערך. לצערי, מרחיב הערך לא הסכים איתי (או שלא הבין מה אני רואה כחסר). לפי ההצעה שלך, גם אחרי הלילה בחצות, שאז יוכתר הערך כמומלץ, אוכל להציב את התבנית שהצעת, שתספר על ההצעות לשיפור שכבר כתבתי בדף השיחה בזמן הדיון על ההמלצה. אני לא חושב שזה ראוי.
בעיה נוספת שאני נתקל בה, היא הצבת תבנית:עריכה או תבנית:לשכתב, כשדף השיחה נותר אדום, ללא כל דיון, בעוד שהתבנית דורשת שלא להסיר אותה ודורשת ממי שחושב שאין בעיות, לציין זאת בדף השיחה. כלומר, מציב התבנית בכלל לא טורח לכתוב משהו בדף השיחה, אבל דורש ממי שלא מסכים איתו, לפתוח דיון. זאת בעיני חוצפה לא מובנת. יש עוד תבנית, אני לא זוכר כרגע איזו, שממש מפנה לדיון שמתקיים כביכול בדף השיחה (בעוד שדף השיחה אדום). זה קורה כשמציב התבנית בוחר לנהל את הדיון בתקציר העריכה שבה הציב את התבנית. Liad Malone - שיחה 13:45, 27 בפברואר 2021 (IST)תגובה
המשפט שהפנית אלי, "אתה מחפש איך לסמן ערכים ולהכניס אותם לקטגוריות תחזוקה", הוא מוטעה וכנראה מעיד על אי הבנה מסוימת בדיון הזה. המטרה שלי בדיון הזה היא לא להצדיק את התבניות שאני כל כך אוהב. במספר השנים שאני עורך כאן, אישית הצבתי תבניות ספורות בלבד בערכים, ולדעתי הסרתי פי כמה (וזה גם נתן לי את ההנחה שכמו שאני מסיר תבניות יבואו אחרים ויסירו את אלו שאני מציב, הנחה שאתה הטלת בה ספק וזה טוב). מטרתי בדיון הזה היא בראש ובראשונה לנסות להבין את הגישה החדשה-עבורי שאתה מציג (ולכן הדיון הוא כאן), בעיקר כי נראה לי שיש בה חכמה כלשהי שעורכים רבים מפספסים, ובהמשך לכך מתוך הנחה שזה לא ריאלי לצפות שעורכים יפסיקו בין לילה להשתמש בתבניות - אני מנסה למקד את הדיון בכיוונים אפשריים לשיפור המצב הקיים, כך שהנזקים שמסתבר שיש לתבניות האלו - נזקים שלא חשבתי עליהם עד לשיחה אתך, ואני ב-ט-ו-ח שהמון עורכים לא חשבו עליהם גם - יצומצמו. סתם דוגמה שנתקלתי בה עכשיו שהזכירה לי את הדיון הזה (מסתבר שפג תוקף המעקב שלי אחרי הדף ושכחתי ממנו), היא תבנית:להשלים שהניסוח שלה הוא, לדוגמה, "פרק זה לוקה בחסר. אנא תרמו לוויקיפדיה והשלימו אותו". ראיתי את זה אולי מאות פעמים וזה היה נראה לי נורמלי. בעקבות הדיון אתך פתאום העפתי מבט נוסף בתבנית ואמרתי לעצמי ש"לוקה בחסר" זו דרך שלילית ואגרסיבית משהו לתאר פרק שצריך להוסיף לו תוכן. למה לא ניסוח כמו "יש להרחיב פרק זה. אנא תרמו לוויקיפדיה והשלימו אותו"? הדוגמה הזו לדעתי מעבירה את הנקודה טוב מספיק שאני כבר אפתח דיון עליה באולם דיונים של התבניות, אבל זרקתי פה כמה כיוונים שהם קצת יותר כלליים. הכוונה שלי בהצעתי האחרונה, של "בדף השיחה הועלו רעיונות לשיפור הערך. ניתן לצפות בדיון כאן", היא לא להוסיף עוד תבניות או להגביר את הלגיטימיות, אלא לטשטש חלק מהתבנית אל דף השיחה, בכך להוריד את התמריץ לשים את התבנית, ולשאוף לתבניות בסגנון הזה שיחליפו תבניות קיימים ולא יתווספו אליהן. מקווה שעכשיו דבריי ברורים יותר. איש השום (HaShumai) - כתבו לי הודעה - מחשבות על ייעול מחלוקות 22:24, 3 במרץ 2021 (IST)תגובה

משתמש:HaShumai, הנה דוגמא טרייה מהבוקר להתנהלות בנוגע לתבניות שכתוב. זה ערך שאני בעצמי תרגמתי. כיצד לדעתך צריך להתנהל הטיפול בבעיה המצוינת בתבנית באופן מיטבי (קודם כל מצד מניח התבנית ולאחר מכן מצד כותב הערך או המנטר האקראי)? Liad Malone - שיחה 14:15, 22 במרץ 2021 (IST)תגובה

אני לא בטוח מה היו השיקולים של דזרט ומה דגם ומה מצא. אולי כדאי לשאול אותו. הוא עורך עם "לב במקום הנכון" - יכול להיות שהוא גם יתעניין בגישה שהצגת בפניי ופתחה את הדיון הזה. אגב, אולי יעניין אותך להעיף בדף שיחה של אלוהים ורק לאחר מכן בהיסטוריית גרסאות, לראות את הפעולה שעשיתי שם בהשראת הדיון שלנו (וגם בהשראת הדיון ניסיתי לשנות ניסוח לאולם דיונים לאחת התבניות וכשלתי בגיוס רוב, נראה שהמודעות לנושא די קטנה בקרב "הדור הנוכחי" של הוויקיפדים). איש השום (HaShumai) - כתבו לי הודעה - מחשבות על ייעול מחלוקות 14:56, 22 במרץ 2021 (IST)תגובה
זה בדיוק מה שרציתי להדגים לך. עורך מניח תבנית מבלי לטרוח להציץ בגרסאות קודמות כדי לברר אם הכותב עדיין פעיל ואפשר לתייג אותו או לפנות אליו ומבלי לטרוח לציין משהו בדף השיחה, וכך נותרנו ללא מושג "מה היו השיקולים של דזרט ומה דגם ומה מצא", ובמקום שמניח התבנית יסביר מה מצא או יציין דוגמא, אני צריך לרדוף אחריו ולבקש רמזים. אני לא חושב שזו הפרוצדורה הראויה, אבל נראה שגם אתה חושב שזה מצב נורמלי. Liad Malone - שיחה 15:04, 22 במרץ 2021 (IST)תגובה
נורמלי במובן של "רצוי" - בהחלט לא. נורמלי במובן של "נפוץ ומקובל" - זה המצב אם נרצה או לא. בדיון הזה ניסיתי להציע גם כמה כיוונים להתחיל ולשנות את זה. לדעתי זה משהו שהרבה עורכים פשוט לא מספיק מודעים אליו או חושבים עליו. איש השום (HaShumai) - כתבו לי הודעה - מחשבות על ייעול מחלוקות 17:56, 22 במרץ 2021 (IST)תגובה

מה דעתך... אשמח לזווית שלך לפני שאני מקבל החלטה, בהשראת הדיון שלנו. בערך החדש אריה ברונר, הוצבה תבנית "ערך ללא מקורות". בגדול מהדיון שלנו לזכרוני העלת 2 אלטרנטיבות עדיפות לדעתך - החלפת התבנית הכללית במספר תבניות [דרוש מקור] במקומות המתאימים לכך, או החזרה לטיוטה (במקרה הזה הערך נכתב על ידי אלמוני, שזה אומר שאם יוחזר לטיוטה אולי הכותב לא יוכל למצוא אותה, אבל בימים האחרונים הרחיב את הערך עורך נוסף שתאורטית ניתן להעביר לטיוטת משתמש שלו, או לתייג אותו בטיוטה כללית, וכך אולי יהיה מי שיעשה פולואפ למהלך הזה). סתם כמקרה בוחן בנושא הזה שמסקרן אותי, אשמח לדעת מה לדעתך נכון לעשות פה. סיכוי טוב שאפעל לפי הצעתך. איש השום (HaShumai) - כתבו לי הודעה - מחשבות על ייעול מחלוקות 23:20, 15 באפריל 2021 (IDT)תגובה

הייתי משתמש בתבנית "מקור" רק במקומות מפוקפקים בערך. אני לא חושב שיש מקומות כאלה שם. אם הוא כל כך מפורסם, אז גם אין סיבה לטיוטה. מה שחסר שם זה איזה קישור חיצוני לאיזה אתר שמספר על כל הדיסקים שהוציא. הייתי פונה בנושא למשתמש שהרחיב את הערך, כי איתו ניתן לתקשר. פשוט תסביר לו מה צריך והוא בוודאי יעשה מאמץ להביא משהו כדי לבסס את הערך. הרי הוא זה שהוסיף את רשימת האלבומים. יש לפניו בוודאי מקור לרשימה הזאת. בינתיים הוספתי קישור לתכנית "הקול הבא" ביוטיוב, ממנו ניתן להתרשם שמדובר באושיה ידועה מאד בעולם החרדי. Liad Malone - שיחה 23:56, 15 באפריל 2021 (IDT)תגובה
תודה על המשוב המעניין ועל המקור שמסייע לדילמה בהחלט. אני עוד מתנסה בהלך המחשבה הזה לגבי תבניות ואני מניח שמדי פעם אעלה את הנושא. בינתיים החלפתי את התבנית הכללית במספר תבניות ספציפיות על טענות מסוימות (כן לדעתי יש כמה כאלו בערך שדורשות זאת, כמו טענה שהוא פורץ דרך מוזיקלית, או שמרבית המוזיקה בחתונות חרדיות קשורה אליו - בטענה האחרונה באופן כללי אני די מפקפק). אחרי הניסוי הזה אני מסכים שהערך נראה טוב יותר, ובעיקר - המשוב לתיקון ונקודות הספק ממוקדות יותר, וזה עושה טוב לערך. איש השום (HaShumai) - כתבו לי הודעה - מחשבות על ייעול מחלוקות 18:30, 24 באפריל 2021 (IDT)תגובה

היסטוריה של האימפריה הרומית הקדושה

[עריכת קוד מקור]

ראיתי שבצעת מספר עריכות חשובות בערך. אם אתה מתעניין בנושא, אשמח לדעת אם תרצה לתת תכף - לפני מספר חודשים נמחקו - מסיבות טכניות בעיקר - מספר ערכים שקשורים להיסטוריה של האימפריה הרומית הקדושה. כולם מכילים עשרות אלפי בתים של תוכן מגובה מקורות ש"חבל לזרוק", וניתן להעשיר בעזרתו מספר רב של ערכים (למשל, של אישים רבים שקשורים ל"אימפריה" או את הערך הראשי של ההיסטוריה וכו'). המידע במצב סביר+-, כך שאפשר לדגם אותו עם תיקוני ניסוח, אבל בסך הכל יש שם פסקאות שלמות שהן במרחק העתק-הדבק ממרחב הערכים ולכן ה"חבל" של הסיטואציה רתם אותי ועורך נוסף ואנו במיזם מיון והצלה של כל מה ששווה הצלה שם. שנינו לוקחים את זה בצעדים קטנים כל פעם לאורך זמן, טיפין טיפין, כי יש הרבה טקסט. אם הנושא מעניין אותך, אשמח אם תרצה לקחת על עצמך "הצלה" של אחד הפרקים בטיוטות שנמחקו. איש השום (HaShumai) - כתבו לי הודעה - מחשבות על ייעול מחלוקות 22:23, 23 בפברואר 2021 (IST)תגובה

תודה על ההצעה, אבל אני לא מתמצא בנושא (בינתיים, זה עשוי להשתנות בשנה הבאה) ומעדיף לעסוק בדברים אחרים במספר הימים הפנויים שיש לי כרגע. Liad Malone - שיחה 22:34, 23 בפברואר 2021 (IST)תגובה

רק לומר תודה רבה... מעריך מאוד את העבודה שלך בתיקון הערך! אבי גדור - שיחה 14:43, 5 במרץ 2021 (IST)תגובה

1+, כל הכבוד על ההשקעה! איש השום (HaShumai) - כתבו לי הודעה - מחשבות על ייעול מחלוקות 18:48, 13 במרץ 2021 (IST)תגובה

כוכב איכותי!

[עריכת קוד מקור]
כוכב איכותי
(: דזרטשיחה 20:59, 25 במרץ 2021 (IST)תגובה

ערך מומלץ!

[עריכת קוד מקור]
שלום Liadmalone, הערך דוד בן-גוריון שכתבת/הרחבת נבחר כערך מומלץ. תקציר ראשוני של הערך, שיוצג בעמוד הראשי מופיע כאן. ברכותיי, ניב - שיחה 21:43, 9 באפריל 2021 (IDT)תגובה
תודה רבה, ניב. Liad Malone - שיחה 12:29, 10 באפריל 2021 (IDT)תגובה
בבקשה ליעד. שיבצתי את הערך לעמוד הראשי ב-14 במאי 2021, שכן את כהונתו הראשונה כראש הממשלה החל ב-14 במאי. אתה גם מוזמן לערוך את התקציר כראות עיניך. ניב - שיחה 13:44, 10 באפריל 2021 (IDT)תגובה

כוכב היסטוריוני!

[עריכת קוד מקור]
כוכב היסטורי
על הערכים הרבים שאתה כותב בנושא היסטוריה ואישים מעבר! המשך כך! ספסףספספוני בספסופיכם 19:49, 20 באפריל 2021 (IDT)תגובה
תודה רבה, ספסף. Liad Malone - שיחה 20:05, 20 באפריל 2021 (IDT)תגובה

סדר כרונולוגי

[עריכת קוד מקור]

שלום וברכה,

באשר לעריכתך זו בדף האסון בהילולת רבי שמעון בר יוחאי (1911), אני מתקשה להאמין ששבועון "המודיע" הרוסי דיווח על האסון שלושה ימים לפני שהתרחש. עלי - שיחה 21:15, 1 במאי 2021 (IDT)תגובה

חח. בגלל שהוא רוסי אתה שולל ממנו את היכולת הנבואית?
זה התאריך שמספק האתר. יש לך רעיון מה עושים עם זה? יכול להיות שהתאריך לפי הלוח הרוסי ולא הגרגוריאני? Liad Malone - שיחה 21:34, 1 במאי 2021 (IDT)תגובה
ככל הנראה, כן. לפי התאריך העברי בכותרת הגיליון (כ"ז אייר תרע"א), נראה שהגיליון נדפס ב-25 במאי 1911. עלי - שיחה 21:58, 1 במאי 2021 (IDT)תגובה
אתה מוזמן לעדכן שם במקום תבנית ההבהרה שהצבתי. Liad Malone - שיחה 22:15, 1 במאי 2021 (IDT)תגובה

סיוע ביצירת ופיתוח מאמר.

[עריכת קוד מקור]

אנא עזר ביצירת ופיתוח מאמר קרב ענבתא 1936. Anabtawi.n (שיחה | תרומות | מונה) לא חתם 00:00, 10 בינואר 2000 (IST)תגובה

שלום משתמש:Anabtawi.n. לפי נוסח הודעתך כאן אני מנחש שאתה לא דובר עברית. האם אני צודק? Liad Malone - שיחה 11:59, 12 ביולי 2021 (IDT)תגובה
כן נכון, ידע פשוט מאוד
אני מוכן לנסות לתרגם אותו מאנגלית מתישהו בשבועות הקרובים. כרגע אין לי ממש זמן. Liad Malone - שיחה 14:15, 12 ביולי 2021 (IDT)תגובה
תודה רבה לך. אני מקווה שתקח בחשבון את המקורות שנלקחו מהעיתונים העבריים הכלולים בטיוטה.
I see now that you've deleted this article from the category "Terrorist incidents". Regarding this edit of yours, I have to let you know that according to the Hebrew Wikipedia standards, an armed attack on civilian passengers inside civilian buses, IS considered a terrorist act, inspite of what the attackers or their followers might think of it or how heroic they would like to see it, and inspite of the obvious biased situation prevailing in the English Wikipedia. The word "Battle" describes well the armed engagement with the British forces, but there's no reason whatsoever to overlook the initial and original purpose of that engagement. By the way, is your username your real family name, or did you pick that name just for the sake of the article? Liad Malone - שיחה 15:04, 12 ביולי 2021 (IDT)תגובה
From the journalistic narrative, as I understood, the attack was primarily against a British military convoy and not against civilians.
You are the editor. Write what you see fit, according to the principles of objective writing in the encyclopedia, as well as the principles of history science.
No, not my family name.

לוי אשכול

[עריכת קוד מקור]
שלום Liadmalone, הערך המומלץ לוי אשכול שכתבת יוצג ב-25-26 באוקטובר בעמוד הראשי. אשמח אם תהיה לך אפשרות לעבור על הערך ועל התקציר ולראות שהם תקינים מבחינה ויזואלית, לעדכן מה שצריך וכיוצא באלה. בברכה, גילגמש שיחה 14:07, 1 בספטמבר 2021 (IDT)תגובה
תודה גילגמש על העדכון. אני מבין שההודעה היא סטנדרטית, אבל חובה עלי להדגיש כי הערך כבר היה מומלץ לפני שהתחלתי לעבוד עליו ב-13 בספטמבר 2020. זה היה מצבו בסוף אוגוסט 2020, עם 29 הערות שוליים בלבד. סיימתי לעבוד עליו בסוף ספטמבר 2020. הרחבתי, תיקנתי, סידרתי כרונולוגית והוספתי מראי מקום בספר הביוגרפי, וכרגע יש בערך 107 הערות שוליים. אני רואה שביולי 2021 עדכנת את התקציר, שיהיה זהה לפתיח של הערך. הפתיח הזה היה קיים לפני שעבדתי על הערך, והוא נראה לי טוב. Liad Malone - שיחה 14:43, 1 בספטמבר 2021 (IDT)תגובה
זאת אכן הודעה סטנדרטית וחידוש במדור המומלצים. אנחנו משתדלים להודיע לכותב המקורי או למי שהרחיב באופן משמעותי את הערך לפני הצגתו בעמוד הראשי כדי לאפשר מעבר על הערך ותיקון כל מה שצריך לתקן. אם אינך רואה צורך לתקן דבר מה אז זה גם כן בסדר גמור. גילגמש שיחה 15:15, 1 בספטמבר 2021 (IDT)תגובה

יצחק רבין

[עריכת קוד מקור]

בוקר טוב ליעד. אחרי שכבר טיפלת בהצטיינות בערכים של הרצל, בן-גוריון, לוי אשכול וחיים ויצמן - רציתי להציע לך לשפץ את הערך על יצחק רבין ולהפוך אותו למומלץ. מדובר אולי בחשובים שבראשי הממשלות של ישראל, מה גם שיש עליו ספרות רבה. ניב - שיחה - מכחילים את הקונגרס 12:09, 2 בספטמבר 2021 (IDT)תגובה

תודה על ההצעה, אבל טיפלתי בערכים האלה במקביל לקריאת הביוגרפיות של האישים הללו. יש לי בבית שתי ביוגרפיות של מנחם בגין שעוד לא קראתי, וגם את האוטוביוגרפיה של רבין "פנקס שירות", אבל אותה כבר קראתי לפני הרבה שנים, כך שאני לא רואה את זה קורה מתישהו. תקופת שלטונו השנייה היתה בימי חיי ואני זוכר אותה, כך שאני גם לא רואה סבירות לכך שאקרא ביוגרפיה שלו מעבר לאוטוביוגרפיה שנכתבה בסוף שנות ה-70. חבל שאין ביוגרפיה בעברית של יגאל ידין. Liad Malone - שיחה 12:29, 2 בספטמבר 2021 (IDT)תגובה

איתור מקור

[עריכת קוד מקור]

הועבר לדף שיחה:נסיגת צה"ל מסיני ומעזה (1956–1957)#איתור מקור

שלחתי מייל

[עריכת קוד מקור]

הי ליעד, תיכנס ותקרא. ברכות לשנה טובה תכתב ותחתם, לאלתר לחיים טובים ולשלום חנה Hanayשיחהנשר תחגוג ב-2023 מאה שנים להקמתה 11:38, 12 בספטמבר 2021 (IDT)תגובה

שלחתי עוד 2. ראית? חנה Hanayשיחהנשר תחגוג ב-2023 מאה שנים להקמתה 15:01, 7 באוקטובר 2021 (IDT)תגובה
כן, תודה. עוד לא היה לי זמן להקדיש להם. תכף אקרא. Liad Malone - שיחה 15:14, 7 באוקטובר 2021 (IDT)תגובה

ארץ ישראל

[עריכת קוד מקור]

איפה מוזכר בערך התקופה המוסלמית המוקדמת בארץ ישראל הטבח שהתרחש ברמלה? מדובר כאן על הטבח שהיה ב־1024, ולא מצאתי לו אזכור בערך. דגש - שיחה 13:38, 26 בספטמבר 2021 (IDT)תגובה

"בסוף התקופה מצב הביטחון הורע. הדבר התבטא במלחמות פנימיות שפגעו בכל תושבי הארץ ולצד זאת פגיעה בחיי היהודים בפרט. ברמלה התושבים של העיר טבחו באוכלוסייה היהודית". Liad Malone - שיחה 13:59, 26 בספטמבר 2021 (IDT)תגובה

חן־חן

[עריכת קוד מקור]

אני מודה לך על הערתך שבנדון, ואשתדל לקחת אותה לתשומת לבי להבא. דגש - שיחה 13:45, 25 באוקטובר 2021 (IDT)תגובה

ביטול עריכה בערך פרשיית דיר יאסין

[עריכת קוד מקור]

היי... מתנצל מראש אם זו לא הדרך לדון בביטול עריכה...? בכל אופן, לגבי ההסבר שנתת לביטול ההתייחסות למסתערבים: ההתייחסות היא ב*מקור* והפיסקה הזו ממילא עוסקת בהיסטוריוגרפיה ערבית/פלסטינית אודות הטבח בדיר יאסין. אני לא חושב שנכון להתעלם מהטענה שהוא מעלה, גם אם אתה לא מקבל שהיא קשורה. הוא הרי טוען שמדובר בתבנית פעולה שכיחה ושהסתננות וריגול יהודי בתוככי היישובים הפלסטינים הקדימה אירועים כמו הטבח הזה ואחרים. בכל אופן, העניין איננו אמיתות הטענה לכשעצמה [ואפשר להוסיף הסתייגות, אם יש לך מקור שטוען אחרת], אלא העובדה שזה חלק מדיון היסטוריוגרפי של היסטוריונים ערבים/פלסטינים ולכן ראוי לבטל את הביטול לדעתי.

Ommnia - שיחה 17:03, 12 בדצמבר 2021 (IST)תגובה

שלום לך. ראשית, המקום המתאים לדיון הזה הוא דף השיחה של הערך, כי הדיון הוא על תוכן, אלא אם אתה חושב שפעלתי באופן לא ראוי. בדף השיחה יראו את הדיון הזה גם עורכים אחרים וקוראים עתידיים. אפשר להעביר את זה לשם, אבל אני לא מתעקש.
לגבי מחיקת הטענה על המסתערבים: ברור לי שההתיחסות הזאת מופיעה במקור, אבל זה לא אומר שצריך להופיע גם בערך בויקיפדיה. ע"פ הניסוח שלך, משתמע שטענה זו היא בגדר הרחבה על ה"טרור" היהודי נגד הפלסטינים, אלא שזה לא ממש רלונטי בערך על הטבח. האם הטענה היא שהכוחות היהודים שפעלו בדיר יאסין השתמשו במסתערבים הללו בזמן הפעולה? האם המסתערבים הם הטובחים? הקשר היחיד הוא שהאצ"ל, שפעל בדיר יאסין, השתמש באופן כללי גם במסתערבים, ואלה השתמשו גם בטרור. קשר רופף ביותר לערך הנידון. מלבד זאת, אני מוצא בעיה בעצם ציטוט הזיקה שאותו היסטוריון פלסטיני יוצר במכוון לגבי יהודים מזרחים. איזה מבטא "אותנטי" היה ליהודים מארצות ערב בערים פלסטיניות? אתה חושב שהקביעה שהתבצע "מסע טרור" יהודי נגד פלסטינים תישאר ללא התנגדות? יש מספיק לכתוב בנושא דיר יאסין גם בלי לכלול מה שנראה כמו טענות בעלות אופי תעמולתי. ויקיפדיה העברית לא מחויבת להציג כל טענה. Liad Malone - שיחה 20:41, 12 בדצמבר 2021 (IST)תגובה
מה לדעתך דרישת הסף למסתערב? המבטא כמובן חלק מהעניין וזו הסיבה מדוע גוייסו יהודים דוברי ערבית. השימוש במסתערבים מעיד על כוונה. שימוש קבוע בהם אומר שהייתה תבנית. ריגול בתוך האוכלוסיה המקומית משמעותו שנאסף מידע והוראות פעולה התבססו על מידע שנאסף. יש לכך השלכות מהותיות ולכן ההתייחסות רלבנטית. הקביעה שלך שאתה חייב להגיב לכל דבר שלא מחמיא לנרטיב הציוני היא בדיוק הבעיה. או שזה דיון היסטורי או שזה פמפלט אסלאמופובי. רוב הערכים בויקיפדיה שעוסקים בסכסוך מכילים המון דעות וציטוטים שמדגישים פרספקטיבה אחת בלבד וזו טעות. אם אתה רוצה לשמוע רק את דעתך שלך צור ויקיפדיה משלך. אם זו המדיניות של הויקיפדיה בעברית, ואני בטוח שלא, אזי צריך להוסיף אזהרה בראש כל עמוד: נא עבור לערך באנגלית כדי לקבל תמונה מלאה ומדוייקת. כמובן שזה התפקיד של הויקיפדיה. אלא אם כן הועברה מתישהו לניהול הסוכנות היהודית. 92.106.132.52 13:47, 15 בדצמבר 2021 (IST)תגובה
התגובה שלי... לא הייתי מחובר Ommnia - שיחה 13:48, 15 בדצמבר 2021 (IST)תגובה
כתבת שם "יהודים ילידי ארצות באזור ולכן בעלי מבטא אותנטי". אתה מודע לכך שיש הבדלים ענקיים בין מבטאים בארצות ערב השונות? יש הבדלים די משמעותיים בין אזורים בתוך א"י עצמה, קל וחומר בין ערבית סורית, עיראקית, מצרית ופלסטינית. או שמבחינתך כל מי שמסוגל לבטא חי"ת ועי"ן הוא כבר "אותנטי"? על איזו כוונה מעיד גיוס מסתערבים - לבצע טבח? מהי התבנית - ביצוע טבח בכל הכפרים? מה ההשלכות של זה לגבי הטבח בדיר יאסין? אפילו בתוספת שלך לא מופיעה הטענה שמסתערבים כאלה הופעלו בכפר הזה. לגבי שאר התגובה שלך, ניתן להפוך את כולה לצד השני: "הנרטיב הפלסטיני", "פמפלט יודופובי". אני לא מעונין לשמוע את דעתי שלי, וגם לא את שלך. ויקיפדיה לא אמורה להיות פורום של דעות של הדיוטות וגם לא של תעמולה, מכל סוג שהוא. המחשבה שבוויקיפדיה האנגלית מקבלים "תמונה מלאה ומדוייקת" היא נאיבית לכל הפחות. המציאות היא שהיא נכתבת די כמו זו העברית, בהתאם ליחסי הכוחות המספריים של כותביה. Liad Malone - שיחה 14:48, 15 בדצמבר 2021 (IST)תגובה

רשימת ערכים שכתבתי/תרמתי

[עריכת קוד מקור]

היי... שואל כי הדף שלך מאוד מרשים! תוהה איך מוסיפים לדף השיחה של המשתמש את רשימת הערכים שכתבתי/ערכתי/טיוטה וכן הלאה ... נראה כאילו התבנית מוזנת ידנית עם הפרטים??!?!?! מקווה שיש משהו אוטומטי... תודה! Ommnia - שיחה 14:57, 28 בדצמבר 2021 (IST)תגובה

תודה רבה. הכל ידני. לא לדף השיחה, אלא לדף משתמש. דף השיחה לא מיועד לדברים כאלה. על איזו תבנית אתה מדבר? בקוד המקור ניתן לראות שהשתמשתי בתבנית "טורים", אבל כל הרשימות נוספו ידנית (במשך שנים). למה צריך משהו אוטומטי? יש סיפוק בעת ההוספה הידנית של ערך שכתבתי. אחרים לא עושים רשימות בטורים, אלא בפסקאות. Liad Malone - שיחה 17:37, 28 בדצמבר 2021 (IST)תגובה
וואו... אוקיי. תודה עבור הטיפ! Ommnia - שיחה 19:36, 28 בדצמבר 2021 (IST)תגובה

מומלץ!

[עריכת קוד מקור]
שלום Liadmalone, הערך פנחס רוטנברג שכתבת/הרחבת נבחר כערך מומלץ. תקציר ראשוני של הערך, שיוצג בעמוד הראשי מופיע כאן. ברק אברגיל ~ דברו איתי ~ מיזם האירוויזיון 20:43, 20 בינואר 2022 (IST)תגובה
מזל טוב. יש לך תאריך מועדף להצגה בעמוד הראשי? ברק אברגיל ~ דברו איתי ~ מיזם האירוויזיון 20:43, 20 בינואר 2022 (IST)תגובה
תודה רבה, ותודה לך על הטיפול המסור במיזם המומלצים. תאריכים אפשריים: 5 בפברואר - יום הולדתו, 21 בספטמבר - יום חתימת הסכם הזיכיון עם משרד המושבות הבריטי, 29 במרץ - יום יסוד חברת החשמל, 3 בינואר - יום פטירתו. Liad Malone - שיחה 21:37, 20 בינואר 2022 (IST)תגובה
שיבצתי ב-29 במרץ. תודה רבה, ברק אברגיל ~ דברו איתי ~ מיזם האירוויזיון 23:30, 20 בינואר 2022 (IST)תגובה

היי ליעד,

לאחר הדיון במזנון שהתקיים אז ניסחתי הצעה להעלאה בפרלמנט, ואני רוצה להזמין אותך לקרוא אותה, וגם לתת משוב אם תרצה.🙂🙂 —מקף 16:23, 27 בינואר 2022 (IST)תגובה

עלילת החמור

[עריכת קוד מקור]
שלום Liadmalone, הערך המומלץ עלילת החמור שכתבת יוצג ב-6 במרץ 2022 בעמוד הראשי. אשמח אם תהיה לך אפשרות לעבור על הערך ועל התקציר ולראות שהם תקינים מבחינה ויזואלית, לעדכן מה שצריך וכיוצא באלה. בברכה, 16:48, 27 בינואר 2022 (IST)

ברק אברגיל ~ דברו איתי ~ מיזם האירוויזיון 16:48, 27 בינואר 2022 (IST)תגובה

טיוטה:תעשיית הרכב היוונית

[עריכת קוד מקור]

בבקשה, אתה יכול להפוך את הטיוטה הזו למאמר מכיוון שלדעתי הוא משופר ואין לו בעיות RHAXHIJA - שיחה 21:24, 10 באפריל 2022 (IDT)תגובה

מוראד מיכאל

[עריכת קוד מקור]

שלום ליעד.

לא זכור לי שנתקלתי בהפניות מסוג "מלון ליעד" => "ליעד מלון" (סטייל בן-גוריון דוד או שרת משה). בברכה, דגש - שיחה 01:07, 13 באפריל 2022 (IDT)תגובה

לצערי יש כאן איזה משהו תרבותי שאנחנו לא רגילים אליו. הופעת שמות בסדר הפוך עד שקשה לדעת מה השם הפרטי ומה שם המשפחה. במקרה הזה, כך מופיע השם בספר: "ד"ר מֻראד מיכאל". מאחר שהשם השני זהה לשם שבחר לעצמו הסופר העיראקי המפורסם, לא חשדתי שיש כאן היפוך. כשחיפשתי אם יש ערך על "מוראד מיכאל", לא מצאתי כזה. כשגיליתי שבכל זאת יש כזה, יצרתי את ההפניה, כדי שהבא אחרי שיחפש את הצירוף הזה, ימצא אותו מיד. אותו סיפור עם ששון חזקאל, שבספר שאני קורא נקרא "יחזקאל ששון". בשני המקרים הסדר הפוך מהשמות בויקיפדיה, ובשני המקרים שם הערך בויקיפדיה מקפיד על ההגייה העיראקית, לדעתי בהגזמה, ובחוסר עקביות עם השמות הללו בערכים אחרים. Liadmalone - שיחה 01:21, 13 באפריל 2022 (IDT)תגובה

יידוע

[עריכת קוד מקור]

שלום ליעד, עברו ארבעה חודשים מאז שמפעיל לשעבר הודיע שעבר לכתוב בתשלום ומאז עשה העתק-הדבק של טקסטים פרסומיים שלמים מהאתר של בית הספר לאמנות בצלאל לערכים שונים על בצלאל, והשאיר את הערכים במצב נורא ולא נתן להם גילוי נאות וגם לא נתן גילוי נאות בדף המשתמש שלו לערך יעל צין אותו כתב בתשלום. ראה את החודש העוקב מאז פירסם את ההודעה על הכתיבה בתשלום. ניתן לראות בדף העסקי שלו, בקטגוריה "כתיבה שיווקית" הוא כותב במפורש: "בין לקוחותיי... האקדמיה לאמנות בצלאל".

שלום לך. האם את/ה משתמש/ת רשומ/ה? האם כבר פנית אליו בעצמך בדף שיחתו בנושא? "העתק-הדבק של טקסטים פרסומיים שלמים מהאתר" מהווה הפרה של זכויות יוצרים ויש להסיר אותם. האם הצבעת על קטעים מפרי זכויות יוצרים כאלה בדפי השיחה של אותם "ערכים שונים על בצלאל"? אם הוא "השאיר את הערכים במצב נורא", באפשרותך לשחזר את עריכותיו אלו. האם ניסית לעשות זאת? Liadmalone - שיחה 17:23, 13 באפריל 2022 (IDT)תגובה

שאפו

[עריכת קוד מקור]

כל הכבוד על הערנות. למעשה, מדובר בשגיאה קלה שהוכנסה ב־2008, לפני 14 שנים (מיוחד:הבדל/4901773), שהחליפה את פרק ב' הלכה א' בפרק א' הלכה ב'. כל המגיהים ואנשי הוויקיזציה (כולל אלו שהפכו ציטוט לתבניות קישור) שעברו אחריה פשוט לא שמו לב שהסימוכין לא קשורים לטענה כלל... חג שמח, דגש - שיחה 00:25, 21 באפריל 2022 (IDT)תגובה

חג שמח. מה שהביא אותי להציץ ברמב"ם זה המשפט האחרון, על אררט, כי המקור לכך הוא ספר בראשית. Liadmalone - שיחה 01:23, 21 באפריל 2022 (IDT)תגובה

דרך אגב: פסקה מס' 13 (נכון לעכשיו) בדף השיחה שלך כבר לא רלבנטית, ומקשה על משתמשים באינטרנט מסונן לקרוא ולערוך את דף השיחה שלך. אודה לך אם תשתף פעולה ותארכב את דף השיחה שלך עד הפסקה הזאת. תודה שוב, דגש - שיחה 00:34, 21 באפריל 2022 (IDT)תגובה

ארכבתי. Liadmalone - שיחה 01:23, 21 באפריל 2022 (IDT)תגובה

צור מאמר עבור ELVO בוויקיפדיה ביידיש

[עריכת קוד מקור]

@Liadmalone היי

כמו שערכת את המאמר עבור ELVO בוויקיפדיה העברית, האם תוכל גם ליצור עבורו מאמר בוויקיפדיה ביידיש כפי שיצרתי אותו אבל זה נמחק מכיוון שהשתמשתי במתרגם. אשמח מאוד אם תיצור אותו עבורי. RHAXHIJA - שיחה 10:38, 25 באפריל 2022 (IDT)תגובה

[3] RHAXHIJA - שיחה 10:39, 25 באפריל 2022 (IDT)תגובה

שלום. כמו רוב היהודים בעולם, אני לא דובר יידיש. Liadmalone - שיחה 11:02, 25 באפריל 2022 (IDT)תגובה

שלום

[עריכת קוד מקור]

תודה על ההחכמה, אך ככל הנראה עורך הסכוליון חשב בעברית.david7031שיחה • כ"ה בניסן ה'תשפ"ב • 20:53, 25 באפריל 2022 (IDT)תגובה

אדרבא. שתיהן נקראו בעברית "שלום" (שמה היווני של שלומציון היה אלכסנדרה). אתה בוודאי מכיר את הגרסאות הרבות של השם "שלומציון" אצל חז"ל. את הצורה "שלומית" בחר לראשונה בעל ספר יוסיפון (ושמחוני בעקבותיו?). אנחנו לא יודעים כיצד באמת נקראה בעברית. בתרגום קדמוניות היהודים של אברהם שליט היא נקראת "שלום", והוא מסביר שבחר את הצורה הזאת על בסיס כתובות עבריות. Liadmalone - שיחה 21:45, 25 באפריל 2022 (IDT)תגובה
האמת שלא הכרתי את הגרסאות הרבות, אך עכשיו החכמתני. david7031שיחה • כ"ה בניסן ה'תשפ"ב • 22:22, 25 באפריל 2022 (IDT)תגובה
אני רואה עכשיו שבמגילת תענית מופיעות הצורות "שלמינון" ו"שלמונין". Liadmalone - שיחה 22:42, 25 באפריל 2022 (IDT)תגובה

גילוי נאות

[עריכת קוד מקור]

שלום ליעד, משתמש:MrEksh לא הוסיף גילוי נאות לגבי הערכים איגור ופרצקי וגדליה שרייבר

הראשון אדום ובדף השיחה של השני יש גילוי נאות. Liadmalone - שיחה 22:19, 22 ביוני 2022 (IDT)תגובה

טיוטה:בורגווארד

[עריכת קוד מקור]

@Liadmalone היי, בבקשה האם תוכל לתרום לשיפור הטיוטה על ידי תיקון חלקים ותכנים מתורגמים וגם על ידי מציאת מקורות לכל שורה ועמודה של המאמר. תודה SSHTALBI - שיחה 18:56, 22 ביוני 2022 (IDT)תגובה

בטח. אני מפסיק הכל ומתחיל לחפש מקורות לכל משפט ומשפט בנושא שאין לי בו כל עניין. Liadmalone - שיחה 22:13, 22 ביוני 2022 (IDT)תגובה

@Liadmalone אנא עשה זאת עבורי רק כדי למצוא מקורות ותיקון קטן של הדקדוק ואוצר המילים של המאמר כי אני מאוד רוצה לראות את זה בוויקיפדיה העברית. חיפשתי מקורות המתייחסים לכל שורה ועמודה של המאמר אך לא מצאתי מקורות רלוונטיים עבורם (מכיוון שהם חסרים גם בויקיפדיה האנגלית). אני גם קצת משפיע בעברית. יצרנית הרכב הזו צומחת מאז שהפסיקה בעבר את ייצור המכוניות ועכשיו קמה לתחייה.

מדובר במשתמש שאינו דובר עברית, וככל הנראה משתמש בתרגום מכונה כדי לתקשר איתנו...― מקף03:22, 2 באוגוסט 2022 (IDT)תגובה
ברור. Liadmalone - שיחה 13:32, 2 באוגוסט 2022 (IDT)תגובה

כי ייפלא בעיני העם הזה

[עריכת קוד מקור]

לשאלתך, שיטת העבודה הבסיסית שלי היא להביא את המסקנות בגוף הערך, ואת הראיות להן בביאורים, לטובת המעוניינים בהרחבה. אם במקרה הספציפי הזה אתה חושב שיש חשיבות להכנסת הראיה לגוף הערך אשמח לשמוע. david7031שיחה • ב' בתמוז ה'תשפ"ב • 08:58, 1 ביולי 2022 (IDT)תגובה

אני חושב שה"ראיה" היא חלק בלתי נפרד מהנושא שצריך להיות מטופל בגוף הערך, בצורת דיון קצר. יש משמעות לעצם העובדה שסיפור מסוים מופיע גם אצל יוסף בן מתתיהו. יש גם קונטקסט רחב יותר של חילוף בין ינאי להורדוס בספרות חז"ל. בגוף הערך כתוב כעת על בלבול אפשרי בין ינאי להורדוס, ושם מופיעה גם "ראיה" כבר כעת - זמן מותו של הורדוס אצל יוסף בן מתתיהו. אני חושב שעצם ההפרדה הטוטאלית בין מסקנות לראיות, היא אחד הגרומים לכך שהחלק של הביאורים וההערות כל כך גדול ביחס לגוף הערך. אולי זה נובע מהתצוגה המגבילה של טבלה, אבל במקרה דנן מדובר על ימים שמחוץ לטבלה ואפשר להרחיב קצת את תתי הפרקים עליהם. לגבי הטבלה, אולי כדאי ליצור כותרת נפרדת שתרחיב על הנושאים המפורטים בטבלה, במקום להקפיץ כל פעם את הקורא להערות שוליים בפונט קטן בשני מקומות שונים בסוף הערך. Liadmalone - שיחה 14:07, 1 ביולי 2022 (IDT)תגובה
לי אישית החלוקה הנוכחית נוחה (הערות שוליים למקורות, ביאורים להרחבות שיכולות לעניין אך לא הכרחיות להבנת העניין), אבל אם אתה סבור שניתן לייעל את זה, אשמח שתשנה [לפחות חלק מהערך לשם דוגמא] ונראה איך זה יוצא. david7031שיחה • ב' בתמוז ה'תשפ"ב • 15:31, 1 ביולי 2022 (IDT)תגובה

מחיקת קטע מן הערך של אמין אל-חוסיימי

[עריכת קוד מקור]

שלום Liadmalone. מדוע מחקת את העובדה כי אמין אל-חוסייני היה מקורב לשלטון הנאצי מן הערך שלו בוויקיפדיה? מוטב לציין כי גם באנציקלופדיית השואה וגם בתחקיר מעמיק של התאגיד כאן 11, ישנם הוכחות מצולמות לקרבתו לשלטון הנאצי, ואף לפגישתו עם היטלר, דבר שהיה נדיר לכל מנהיג באשר הוא.

אנא חזור/י עם תשובה, על מנת שאוכל להבין את המניע למחיקה, ולא אחזיר את המידע ויהיה משחק עריכות של חתול ועכבר. רם אבני - שיחה 15:17, 6 ביולי 2022 (IDT)תגובה

שלום רם.
גם אני צפיתי בפרק בסדרה "אויבים" של כאן 11. לא הייתי קורא לזה "תחקיר מעמיק". זה יותר דוקו טלויזיוני די צהוב, כי הוא ירה בצרורות את כל העדויות המרשיעות, אבל בלי שום ביקורת והסתייגות על כמה מההאשמות, וזה יצר תמונה קצת מעוותת וחד-צדדית.
גם על הערך עליו באנציקלופדיית השואה יש התייחסות בערך עליו בויקיפדיה, על כך שהוא חורג מכל פרופורציה באורכו ביחס לערכים אחרים שקשורים ישירות לשואה (ללא ספק מתוך אג'נדה ציונית): "מכל הערכים הביוגרפיים באנציקלופדיה, רק הערך על היטלר והערך על אייכמן (כשהוא כולל את הערך-משנה על המשפט) ארוכים ממנו במעט"!
אבל הבעיה היא לא המקורות הללו. הערך כבר מפרט בהרחבה את כל פרק שיתוף הפעולה שלו עם גרמניה הנאצית, ויש לכך כבר אזכור בפתיח, במקום המתאים, הן כרונולוגית והן נושאית. אתה התעלמת מזה ודחפת את המשפט "היה מקורב לצמרת השלטון הנאצי" במקום לא נכון כרונולוגית, וגרוע מכך, לפני המשפט "היה המנהיג הראשי של ערביי ארץ ישראל", שהוא בעצם ההגדרה הבסיסית של האיש הזה.
מלבד זאת, המשפט עצמו לא מתאר נכון את המצב. הוא אכן נפגש עם היטלר, ונכון שזה יוצא דופן שהיטלר הקדיש לו זמן, אבל זה קרה פעם אחת בלבד, באירוע תעמולתי לתועלתם של שני הצדדים, שסיפק להיטלר הזדמנות להציג ברית עם אדם שהתיימר לייצג את הערבים ואת האסלאם בכלל. לפני שהגיע לגרמניה המופתי נפגש גם עם מוסוליני, וביום הפגישה עם היטלר המופתי נפגש גם עם שר החוץ ריבנטרופ, וב-1943 הוא נפגש גם עם הימלר. אלא שנראה שחוץ מהפגישות הרשמיות החד-פעמיות הללו, הקשר שלו איתם התבטא בהמשך רק בשליחת איגרות אליהם, שבהן העלה את הצעותיו שמטרתן הכשלת הגעתם של פליטים יהודים לארץ ישראל. פגישות דיפלומטיות רשמיות חד-פעמיות ושליחת מכתבים לא הופכות אותו ל"מקורב לצמרת השלטון הנאצי". הוא היה כלי אחד מתוך מערך הכלים שהיו ברשותה של מערכת התעמולה המלחמתית של גרמניה הנאצית, ולצורך שירותו הנאמן, היא שדרגה את מעמדו והעניקה לו תנאים מועדפים. Liadmalone - שיחה 21:51, 6 ביולי 2022 (IDT)תגובה
@Liadmalone
"דחיפה", אינה המונח המתאים לתאר את העריכה שלי.
אכן ישנה בעיתיות בלשים את היותו עוזר הנאצים. לפני היותו מנהיג ערבי ישראלי, ועל כך אני מצטער.
מעורבתו לשלטון הנאצי אינה בדיוק מודגשת בערך הוויקיפדי, אלא אם כתת-נושא, ללא כותרת לחיצה בתוכן העניינים. אם כי אכן ישנו תיאור מעמיק כלפיי מעורבותו לשלטון הנאצי.
דעתך שלך כי להיפגש עם מנהיגים אינה להיות מקורב לשלטון, יחד עם העובדה כי התקבל בחום על ידי מנהיגי גרמניה הנאצית, וקיבל מהם תשלומים ותמיכה.
דעתך שלך כי כתבת כאן 11 אינה מעמיקה. להזכיר, הובאו אנשים שמפעל חייהם הוא בדיוק לעסוק בנושאים הללו, ולחקור אותם.
הם תיארו את עשייתו לאורך הסרטון בעיקר עם המשטר הנאצי, ואת השפעות האידאולוגיה הנאצית באידאולוגיה הקיצונית-גזענית שלו. דבר שלאחר מכן הוליד את הזרם הקיצוני-אסלאמיסטי כנגד ישראל (**יש להבדיל מאותו זרם, לאידאולוגיה הפלסטינית כבכלל), דבר שאין לשלול את היותו בעל השראות מהאנטישמיות ואף מהנאציזם, כמו השפעת הנאציזם על עיראק.
לגביי הטענה "בלי שום ביקורת והסתייגויות על כמה מההאשמות, וזה יצר תמונה מעוותת וחד-צדדית", אשמח לדוגמאות בשביל הידע והסקרנות האישיים שלי, בעיקר כלפי ביקורת על מה שנראה לי כמעורבות חדה וחלקה בנאציזם. רם אבני - שיחה 22:40, 6 ביולי 2022 (IDT)תגובה
אני לא מבין למה הכוונה ב"מעורבותו לשלטון הנאצי". בתוכן העניינים מופיע הפרק "במלחמת העולם השנייה", תחתיו "באיטליה גרמניה ויוגוסלביה 1941–1945", ותחתיו "פגישה עם היטלר", "תעמולה וגיוס למען מדינות הציר" ו"תמיכה בהשמדת יהודים". כותרות נוספות לא מופיעות בתוכן עניינים כי הן קטנות מדי ונועדו לחלק את הטקסט הארוך לחלקים כדי להקל על הקריאה. אני חושב שהכותרות שכן מופיעות עכשיו בתוכן העניינים, די מצביעות על פועלו בזמן המלחמה.
אכן, מנהיג שנפגש עם מנהיג של מדינה אחרת בחו"ל, לא הופך ל"מקורב לשלטון". האם יאיר לפיד נחשב מעכשיו "מקורב לשלטון" בצרפת? המופתי ערך פגישות בינלאומיות הרבה לפני שנפגש עם היטלר.
אכן, זו דעתי על הכתבה, לאור העובדה שהיא לא חידשה לי כלום. בכל הסיפורים שם כבר נתקלתי במהלך הרחבת הערך על אל-חוסייני. מי מהמרואיינים שם זה מפעל חייו? אבל זה לא המרואיינים שאשמים, אלא עצם מגבלות הפורמט הוא זה שגרם לזה להיות "צהוב", ולא מעמיק ביחס לספרות המחקר, שבה יש דיון על אמינות העדויות, בעוד שבסדרה הזאת לא נתנו מקום לשום דיון כזה. רק השפריצו את כל מה שאפשר. אחד המרואיינים שהיה אחראי לספק את הסיפורים הכי קשים (ומפוקפקים), הוא אורי אהלי. תחת השם שלו כתוב "חקר את קשרי המופתי עם גרמניה הנאצית". מעולם לא שמעתי עליו, אז עשיתי חיפוש בגוגל כדי להבין מי זה ומה הוא כתב. לא מצאתי כלום מלבד 4 הרצאות אודיו בנושאים שונים לגמרי, שאחת מהן היא: אורי אהלי - המופתי והשמדת היהודים - מיתוס או מציאות, סרטון בערוץ "מרכז יעקב הרצוג", באתר יוטיוב (אורך: 58:01).
אתה טועה לגבי "השפעות האידאולוגיה הנאצית... דבר שלאחר מכן הוליד את הזרם הקיצוני-אסלאמיסטי". המשפט הזה נאמר בכתבה לגבי התעמולה האסלאמית האנטי-ציונית שלו בשנות ה-20, זו שהמציאה את "אל-אקצא בסכנה". השפעת הנאציזם בעיראק היתה ישירה ולא תלויה בו.
כל הפעולות של המופתי בזמן המלחמה נועדו לאותן שתי מטרות: לסייע לגרמניה לנצח ובכך ולהביא לסיום השלטון הבריטי בארץ ישראל, ולמנוע ככל האפשר הגירה יהודית נוספת לארץ ישראל. פירטתי בערך מכתבים שכתב לראשי מדינות שונות, שבהם ניסה לשכנע שלא לאפשר יציאת יהודים שתחנתם הסופית אמורה להיות ארץ ישראל. אורי אהלי הוסיף סיפור שכפי הנראה לא נתקלתי בו בספרים, על מניעת יציאת ילדים יהודים לדרום אמריקה ולא לארץ ישראל, מה שכביכול מוכיח שמטרתו היתה להשמיד ולא למנוע הגירה בלבד. בגלל הפורמט הטלויזיוני, לא ברור מה המקורות לסיפורים הללו, והכל נכנס תחת הקטגוריה "עדויות". קיימת למשל עדותו של דיטר ויסליצני במשפטי נירנברג על אייכמן וקסטנר ואחד התצהירים שלו הזכיר גם את המופתי. העדות שלו נחשבת לשנויה במחלוקת, בגלל שהיה לו אינטרס להציל את עצמו. יש ויכוח שלם על זה. בסיפור על המשרפות בעמק דותן נתקלתי בעריכה שנעשתה בעבר בערך הזה, כשהמקור שלו הוא ספר זיכרונותיו של חביב כנען, שהיה שוטר במשטרה הבריטית, וב-1968 הוא שמע ממפקדו הערבי את זיכרונו שלו, שבשנת 1942 המופתי תכנן להקים את המשרפות ולהשמיד בהן את יהודי ארצות האסלאם. אפשר למצוא את הספר ולנסות להבין כיצד מפקד משטרה ערבי בא"י ידע כבר ב-1942 על השמדת היהודים באירופה ושימוש במשרפות, ומה יכול להיות הקשר בינו לבין המופתי שברח מא"י 5 שנים קודם לכן. אבל למה לשאול שאלות על עדות תמוהה, אם אפשר פשוט להציג את זה כעובדה. Liadmalone - שיחה 01:58, 7 ביולי 2022 (IDT)תגובה

המוסד הערבי העליון/הוועד הערבי העליון

[עריכת קוד מקור]

אני שיניתי "המוסד ..." ל"הוועד ..." בערך יהודה ושומרון ומזרח ירושלים תחת שלטון ירדן משום שהקישור מ"המוסד הערבי העליו" מוביל לערך הוועד הערבי העליון. ראה גם שלפי תוצאות חיפוש השימוש בשם המאוחר יותר הרבה פחות נפוץ לעומת המקורי[1][2]. הוא אפילו פחות נפוץ בערך עצמו בפסקות המתייחסות לתקופה אחרי שינוי השם. Mcljlm - שיחה 03:47, 21 ביולי 2022 (IDT) Mcljlm - שיחה 03:47, 21 ביולי 2022 (IDT)תגובה

שלום Mcljlm. דווקא בגלל שהדף המוסד הערבי העליון מוביל לערך הוועד הערבי העליון, אין צורך לשנות את השם בטקסט, כי ההפניה דואגת להבהיר שמדובר באותו ארגון. אני מודע לכך שהשימוש בשם החדש "המוסד" הרבה פחות נפוץ, מטעמי נוחות, אבל אין סיבה שלא לשמור על דיוק, במיוחד כשבוויקיפדיה יש אמצעים טכניים לשמור על זיקה ישירה בין המושגים. בכל זאת, "המוסד" לא היה שינוי שם טכני בלבד, זה קרה כשהליגה הערבית לקחה את השליטה על ההנהגה הפלסטינית, ולכן השם הזה הוא ביטוי למצב החדש. בכל זאת, מדובר שם על שנת 1950 ולא על 1936. אם אתה חושב שזה עלול לגרום לבלבול, אפשר להוסיף הבהרה בסוגריים לצד המופע הראשון של השם. Liadmalone - שיחה 12:00, 21 ביולי 2022 (IDT)תגובה

שולה אינגרמן

[עריכת קוד מקור]

תודה רבה על העזרה! ניסיתי להוסיף גלריה אבל משום מה זה לא הצליח לי. ‏Yoavd‏ • שיחה 13:04, 31 באוגוסט 2022 (IDT)תגובה

דומיטורו דן - מקורות

[עריכת קוד מקור]

היי, בנוגע לההערה שלך בתקציר העריכה. יש מקוורת במשפט האחרון. קראתי דברים דומים בעצמי (אני חושב שזה היה אותו מקור אבל לא בדקתי). לגבי טענתך שזה מחקר מקורי, אני לא מסכים. ברגע שהנ"ל נכב באתר חיצוני, אני לא רואה עם זה בעיה. נכתב בפסקה שזו עמדת המערערים והמקור הוא של המערערים. זה מחקר מקורי בערך כמו כל כתבה עיתונאית שאנו מקשרים אליה. יורי - שיחה 14:32, 5 באוקטובר 2022 (IDT)תגובה

@Yuri, לקחתי בחשבון שהמקור בסוף המשפט האחרון עשוי להיות גם המקור לכל הפרק, אבל זה בהחלט לא ברור. לדעתי בכל מקרה, ובייחוד בערך הזה (לאור הבעיות והוויכוחים), צריך לצרף מקור לכל טענה וטענה, גם אם המקור זהה ויופיע 20 פעם באותו סעיף בהערות השוליים.
לגבי אתר חיצוני - האם כל אתר חיצוני יכול להוות מקור? צריכה להיות סמכות (ואחריות) מסוימת שנלווית למקור, אחרת במה הוא טוב יותר מהידע האישי שלי? רק בגלל שמישהו העלה אותו לאוויר הדליל של האינטרנט? אנחנו מקשרים לכתבה עיתונאית בנושאים עכשוויים או שמרואיינים בה ברי-סמכא. בלוג פשוט, שלא ידוע מהי "סמכותו" המקצועית של הכותב שלו, לא יכול להוות מקור. אולי זה לא המקרה כאן - לא בדקתי - אם כותב הבלוג הוא בר-סמכא כלשהו, צריך לציין זאת. והרי קיימת גם "היררכיה" של מקורות (כפי שגילגמש נוהג להזכיר מדי פעם).
לגבי ריכוז טענות המערערים בפרק אחד: קרא בבקשה את דברי בדף השיחה של הערך, החל מהמשפט "אני מציע דרך טיפול אחרת". אולי תסכים איתי. בכל מקרה, תודה לך על ההתגייסות לטיפול בערך, בתקווה שהתזוזה הזאת גם תעודד את אביהו לחזור אליו. Liadmalone - שיחה 15:27, 5 באוקטובר 2022 (IDT)תגובה

הערך

[עריכת קוד מקור]

הסרתי את הערך מהתחרות והסרתי מעקב ממנו, הוא נשאר בידיך הטובות, אנא שמור עליו. אני מוציאה את עצמי לחופשה. La Nave Partirà - שיחה00:27, 13 בנובמבר 2022 (IST)תגובה

פתיח מדינה פלסטינית

[עריכת קוד מקור]

היי ליעד, המשפט הראשון בערך הוא "מדינה פלסטינית מוכרת בתור מדינה ששואפים להקים חלק ניכר מהפלסטינים, ובפרט אש"ף". חסר במשפט ציון של המקום. איך הייית מגדיר את המקום - הגדה המערבית, יהודה ושומרון, אחר? La Nave - שיחה17:04, 1 בדצמבר 2022 (IST)תגובה

כל עוד מדובר בשאיפה, היא נוגעת לכל שטחה של פלסטין, כלומר לשטחה של ארץ ישראל המנדטורית. ולכן: "להקים בשטח...". Liadmalone - שיחה 17:13, 1 בדצמבר 2022 (IST)תגובה

אייקון וידאו

[עריכת קוד מקור]

אייקון בהיר יותר, איך הוא? La Nave - שיחהLa Nave - שיחה06:00, 5 בינואר 2023 (IST)תגובה

יותר טוב. אבל מה שכנראה הכי מציק לי הוא עצם הופעתו בסוף המשפט לצד הערת השוליים. אולי אם תציבי אותו אחרי המספר של הערת השוליים, הוא יציק פחות. Liadmalone - שיחה 15:43, 5 בינואר 2023 (IST)תגובה

קרתגו

[עריכת קוד מקור]

שלום! לאור תגובתך האחרונה, בה עזרת לי והבאת דוגמה לשימוש ב"האימפריה הקרתגית" בספרות, לא הבנתי – אתה בעד השינוי ל"האימפריה הקרתגית" או נגד? או שאתה מחכה לעוד הפניות מהספרות (אם כן, אנא אמור לי ואחפש)? פעמי-עליון - שיחה 17:14, 22 בינואר 2023 (IST)תגובה

תראה, אני מבין את הטענה שלך ואת עניין האחידות, ובכל זאת הייתי מעדיף לראות "קרתגו (אימפריה)" מאשר "האימפריה הקרתגית" או "האימפריה הקרתגנית", כי אני רגיל לראות בספרות את השם "קרתגו" בלבד, שנפוץ מאד בספרות על האימפריה הרומית, ורק מעט מאד את "האימפריה ה...". חוץ מזה, עצם הצורות "קרתגית" או "קרתגנית" לא ממש קלות לאוזן שרגילה ל"קרתגו", וגם עצם הכפילות הזאת מקשה על שימוש אחיד, וזאת כנראה הסיבה לכך שהשם הנפוץ בספרות הוא פשוט "קרתגו".
אני לא מחכה לעוד הפניות מהספרות. הבעתי את דעתי, אבל אני לא מתנגד להצעה שלך. מעדיף את הצורה הקצרה "קרתגית", אבל צריך להתיעץ בענין זה עם בעלי הידע בלשון. Liadmalone - שיחה 18:09, 22 בינואר 2023 (IST)תגובה
האמת שעכשיו קצת שכנעת אותי... יכול להיות שאכן עדיף קרתגו (אימפרייה). זה מצריך דיון נוסף, אני אנסה לפתוח שם ולשמוע עוד דעות. לגבי קרתגית/קרתגנית, שתיהן תקינות באותה מידה – קרתגית נגזרת מהמילה המושאלת "קרתגו", וקרתגנית נגזרת מהתארים הלועזיים הנגזרים מהמילה Carthago/Carthage באותן שפות, בהן מקובל להוסיף n. במקרה זה לדעתי עדיף פשוט לסקור ספרות חדשה, לדעתי כיום נפוץ יותר "קרתגית", בעוד פעם (כאשר רוב החוקרים העברים בנושא היו בעלי אוריינטציה צרפתית) היה נפוץ יותר "קרתגנית".
בכל מקרה, אזמין אותך לדיון שם. האם לדעתך כן ראוי שהשם "קרתגו" ה'נקי' מתוספות יינתן לערך על העיר ולאעל האימפריה? אם כן אפעל לבצע את השינוי הזה תחילה, ולאחר מכן נדון בשם הערך על האימפרייה. פעמי-עליון - שיחה 20:38, 22 בינואר 2023 (IST)תגובה
נראה לי שכדאי קרתגו (עיר) וקרתגו (אימפריה), וקרתגו נקי יהיה פירושונים, כדי שהקורא שלא מתמצא יידע על קיומם של שני הערכים ועל ההבדל ביניהם. Liadmalone (שיחה | תרומות | מונה) לא חתם 00:00, 10 בינואר 2000 (IST)תגובה
קטעים מתוך שכנועיי שם בדף השיחה (כי אני די מרוצה מטיעוניי משם): בדף השיחה שם הראיתי שערים תמיד מקבלות את שמן "נקי" לעומת המדינות, הממלכות או האימפריות הקרויות על שמן, וכן שערך על עיר מקבל שם בצורת "... (עיר)" רק במקרים בהם יש לשם העיר משמעות שהיא משמעותית הרבה הרבה יותר נפוצה (כמו ארד, טיל או טירה). לדעתי הגיוני ללכת על פי הכלל בו העיר מקבלת את השם ה"נקי". המבקר בערך "קרתגו" (העיר) יראה בראש הערך "אין לבלבל ערך זה עם אימפריית קרתגו/קרתגו (אימפריה), העוסק באימפריה שיצאה מהעיר קרתגו" ולאחר מכן בפתיח ”"קרתגו (בלטינית+יוונית+פיניקית: ...) היתה עיר חשובה בעת העתיקה, ממנה יצאה אימפריית קרתגו"” וכו' ויבין שמדובר בערך על העיר ולא על האימפרייה (אני אשכתב את הפתיחים וחלקים מהערכים כשיסתיים הדיון), ובדומה גם בערך על האימפרייה. אלה ודף הפירושונים הקיים מספיקים לדעתי, ואני מבטיח לך שאם יוסיפו מידע במקום הלא מתאים אני אהיה פה ואמשיך לעקוב כדי לתקן. פעמי-עליון - שיחה 23:11, 22 בינואר 2023 (IST)תגובה
מקובל עלי. Liadmalone - שיחה 23:56, 22 בינואר 2023 (IST)תגובה

ארכוב

[עריכת קוד מקור]

שלום @Liadmalone, ותודה על התשובות בדף הדיווח על טעויות!

כתבת שאני מארכב ע"י לחיצה על "ארכוב", אבל לא מצאתי שום כפתור או קישור כזה. יכול להיות שאין לי הרשאה לעשות את זה?

האמת שהתכוונתי (כמובן אחרי שאקבל אור ירוק) פשוט לגזור את כל הפיסקה מתוך קוד המקור, ולהדביק אותה בדף השיחה של הערך, תחת פיסקה חדשה עם כותרת בסגנון "דיווח שאורכב ב31/03/2023".

שוב תודה רבה! ‏E L Yekutiel‏ - שיחה 11:41, 31 במרץ 2023 (IDT)תגובה

שלום E L Yekutiel. כפתור "ארכוב" מופיע בדף דיווח על טעויות בשורת הכותרת של הפסקה ("מלפפון"). אם אתה לא רואה את זה, יכול להיות שבאמת צריך הרשאה נוספת (אולי "בדוק עריכות אוטומטית"), או שצריך להוריד לשם כך סקריפט. אתה יכול לברר על שני הדברים הללו בדף ויקיפדיה:דלפק ייעוץ. אם אין לך כרגע את האפשרות הזאת, נראה לי שעדיף שתשאיר בינתיים את הארכוב למישהו אחר. הסיבה: הסקריפט יוצר אוטומטית "טביעת עקבות" של ההודעה המקורית בדף הדיווח (שם יופיע אח"כ "הועבר לדף...") ושל הדף ממנו הועבר הדיווח בדף השיחה ("הועבר מהדף..."). כך נשמר הסדר וניתן לעקוב אחר השתלשלות הדיווח. כמובן שאתה יכול לעשות את כל זה ידנית, אבל נראה לי שחבל שלא להשתמש בסקריפט, שימשיך לשמש אותך גם לכל הפעמים הבאות. Liadmalone - שיחה 12:34, 31 במרץ 2023 (IDT)תגובה
ועוד משהו לגבי התנהלות בדף דיווח על טעויות: שים לב שלא כל דיווח מצריך ארכוב. אין צורך לתעד כל דבר בדף השיחה, כי זה רק ימלא את דפי השיחות בפסקאות חסרות תועלת. כדאי לתעד רק דברים שיהיה בהם תועלת לעורכים ולקוראים, עכשיו ובעתיד. למשל, אם מישהו דיווח על טעות הקלדה, אין צורך לארכב את הדיווח שלו. פשוט צריך לתקן את הטעות (ולהודות בתקציר העריכה למדווח שטרח לדווח) ולסגור את הפנייה. Liadmalone - שיחה 12:37, 31 במרץ 2023 (IDT)תגובה
ועוד דבר: את התשובות שאתה נותן בדף דיווח על טעות, יראו רק עורכים שעוקבים אחרי הדף. הקורא המדווח לא יראה את זה, אלא אם תארכב לדף השיחה, והמדווח ייכנס מיוזמתו לשם. זה אומר שלרוב, התשובה שלך צריכה להיות מיועדת בעיקר ליידוע עורכים אחרים בהווה, ולידיעתם של עורכים וקוראים בעתיד. המדווח לרוב אולי רק יבדוק אם הדיווח שלו שינה משהו בערך עצמו. Liadmalone - שיחה 12:45, 31 במרץ 2023 (IDT)תגובה
תודה רבה @Liadmalone על כל התשובות!
אתייעץ לגבי הדרך לארכב מבחינה טכנית, ובכל אופן במקרה הזה, לאור מה שכתבת, כנראה שאין בכלל צורך לארכב, אלא למחוק (הקורא העיר על חוסר במקור, המקור נוסף, סוף הסיפור - אין פה דיון שיעניין את הדורות הבאים).
אני לא יודע כמה זמן מקובל להמתין לפני מחיקה של דיווח, ומהסיבה הזו ומכיוון שאני עדיין חדש בעסק, נראה לי שאשאיר את המחיקה לאחרים שיידעו טוב ממני איך ומתי לעשות את זה. רק אוסיף הערה שם לגבי זה שאני לא מארכב, כי מההודעה האחרונה משתמע שאני זה שעומד לטפל בזה.
שוב המון תודה על התשובות הסבלניות! ‏E L Yekutiel‏ - שיחה 13:25, 31 במרץ 2023 (IDT)תגובה
E L Yekutiel, טכנית: כדי לארכב בקלות – "העדפות">>"גאדג'טים">>"ניטור">>"טיפול בדיווחים על שגיאות" מציג לך 2 כפתורים מהירים של "הסרה" או "ארכוב". אציין שכשלא מדובר במשהו לחלוטין טריוויאלי או הבל אני בדרך כלל מעדיף לחכות פרק זמן לפני ארכוב בשביל הסיכוי שהמדווח כן יראה את זה או שעורכים אחרים ירצו גם לבחון את הדיווח. כלל האצבע הוא שאם יש משהו בדיווח או בתשובה שעורכים אחרים עשויים להתעניין או להיעזר בו אז מארכבים. אם זה משהו טריוויאלי כמו תקלדה עדיף להסיר כדי לא להעמיס על דף השיחה. פוליתיאורי - שיחה 18:23, 11 באפריל 2023 (IDT)תגובה
מעולה, תודה רבה! מסכים עם הכל, ובפרט לגבי המתנה גם עבור המדווח המקורי - כך אני הגעתי לויקיפדיה :)
לגבי הגאדג'ט, תודה! זה מה שענו לי בדלפק הייעוץ (אם כי לא יצא לי להשתמש בו עדיין) ‏E L Yekutiel‏ - שיחה 18:27, 11 באפריל 2023 (IDT)תגובה
@E L Yekutiel, איך הגעת לויקיפדיה? דיווחת על טעות והמשכת לעקוב אחרי דף דיווח על טעות בהמתנה לתשובה? Liadmalone - שיחה 18:30, 11 באפריל 2023 (IDT)תגובה
כן... למען האמת התשובה לא הגיעה במשך כמה ימים, אז תיקנתי את הערך בעצמי ועדכנתי בדף הדיווח על טעויות. פוליתיאורי השאיר הודעת תודה והזמנה לרישום בדף השיחה של הIP שממנו ערכתי, והצטרפתי... ‏E L Yekutiel‏ - שיחה 18:49, 11 באפריל 2023 (IDT)תגובה
@E L Yekutiel, אני שואל כדי להבין את נקודת המוצא של המדווח שאינו ויקיפד. האם בשלב הדיווח היית מודע לקיומו של דף שיחה לערך המדובר? האם חשבת להעלות את נושא הדיווח שם? Liadmalone - שיחה 18:54, 11 באפריל 2023 (IDT)תגובה
שוב סליחה על ההתערבות. ליעד, למיטב זיכרוני אחרי שאנונימי מדווח הוא מועבר אוטומטית לדף דיווח על טעויות, כך שסביר שיש עורכים שממשיכים לעקוב (למרות שגם אני רוב הזמן תחת הרושם שאני כותב "לאוויר" כשאני עונה לדיווחים). אני לא 100% בטוח ולא יכול לבדוק כי ה-IP שלי כרגע ציבורית וחסומה ללא רשומים. בכל מקרה, זה מה שמעודד אותי כן לענות בנימוס (בדר"כ) ולתת לדיווח קצת זמן בדף, אם הוא רציני. פוליתיאורי - שיחה 19:38, 11 באפריל 2023 (IDT)תגובה
גם אם הוא מועבר לשם אוטומטית מיד אחרי הדיווח, אני משער שאין לו דרך פשוטה לחזור לשם מאוחר יותר, אלא אם הוא מחפש את הדף בהיסטוריית הגלישה שלו. בגלל זה אני משער שיש סיכוי קצת יותר גבוה שיראה את התשובה בדף השיחה של הערך דווקא, כי במידה וירצה לבדוק אם הדיווח שלו השפיע, הוא ייכנס שוב לערך הנידון ומשם אולי לדף השיחה. ראה את דף הדיווח על טעויות, נדיר ביותר שנוצר דו-שיח כלשהו עם מדווחים. להפך, הדיווחים שם מעידים על שיחות חד-צדדיות. הויקיפדים משיבים לאוויר והמדווחים רואים שהדיווח שלהם לא עזר, אז הם מדווחים שוב ושוב בדיווחים נפרדים שנוצרים תחת כותרות חדשות. Liadmalone - שיחה 19:51, 11 באפריל 2023 (IDT)תגובה
כן, אני לא חולק עליך שברוב המקרים המדווחים האנונימיים לא עוקבים אחרי הדף. עם זאת, אני לא רואה סיבה לא לתת לדיווח לנוח כיום בדף הדיווח לפני הארכוב. למשל, הארכוב שנעשה הרגע בדף נראה לי מוקדם מידי. לפעמים מתפתחים גם דיונים בין עורכים ושווה לתת להם להתמצות שם, כי לא בטוח שהרבה עורכים עוקבים אחרי דף השיחה של הערך, גם אם הם מתעניינים בדיווח. (כמו בדיווח על יונה שחר לוי, שבו שאלת שאלה ועוד לא נענית בזמן הארכוב.) זו הגישה שלי, שהיד קצת קלה כפתור הארכוב, ואני משתדל לפעול על פיה בדרך כלל, אבל לא מציע לקבוע כלל או לחנך אחרים לנהוג לפי גישתי. פוליתיאורי - שיחה 20:04, 11 באפריל 2023 (IDT)תגובה
ארכוב הדיווח בדיוק שעה אחרי ששאלתי שאלה ותייגתי ויקיפד אחר, היה פעולה רשלנית. המארכב כנראה ראה את התבנית "טופל" ובכלל לא טרח להסתכל מה קורה שם. חשבתי לשחזר את הארכוב הזה, אבל החלטתי לוותר. ההתראה שלי בנושא התאריך מופיעה כעת בדף השיחה של הערך, למקרה שמישהו יידרש לנושא בימים הקרובים (או בעוד כמה שנים). Liadmalone - שיחה 21:12, 11 באפריל 2023 (IDT)תגובה
היי, @ליעד, לשאלתך:
 1. הייתי מודע לקיומו של דף השיחה, אבל לא הייתי בטוח עד כמה מנטרים אותו (לא ידעתי על תיוגים, או על כל "מאחורי הקלעים" של ויקיפדיה, בעלי ידע וכד'). ראיתי את כפתור המשוב, והחלטתי לנסות אותו.
 2. למה בכלל דיווחתי על הטעות ולא תיקנתי אותה מיד? בעבר הרחוק, לפני בערך 20 שנה, ניסיתי לערוך כאנונימי (לא זוכר אם בויקיפדיה העברית, ולא זוכר כמה פעמים, אבל לא הרבה). זכורה לי לפחות פעם אחת שביקרתי שוב בדף (בויקי האנגלית) וגיליתי שהעריכה שוחזרה, ומאז הנחתי שיש איזשהו נוהל, או נוהג, שלא לשנות ערכים לפני דיון והסכמה על התיקון. מאז, הסתפקתי בתיקוני טעויות הקלדה פה ושם; ועכשיו, כשרציתי לתקן משהו בתוכן, העדפתי לדווח.
 3. אני מניח שכמו שפוליתיאורי אמר, הועברתי לדף הדיווח; מכיוון שדיווחתי מהנייד, אני מניח שהשארתי את הטאב פתוח בדפדפן, וביקרתי בו מדי פעם מתוך עניין. אין לי מושג איך ראיתי את ההודעה שהושארה לי אחרי שתיקנתי; יכול להיות ששמתי לב להתראה על הודעה נכנסת בחלק העליון של הדף, ומשם הגעתי לדף השיחה של הIP (שלא ידעתי על קיומו קודם לכן).
 4. ההיסטוריה האישית שלי עם ויקיפדיה - זה שנעזרתי בה רבות (יותר באנגלית למען האמת, ושיפור איכות ערכים בפיזיקה בעברית היא אחת המטרות שלי לעצמי פה), והרגישות שלי לגבי קבלת עריכות שלי או שחזורן - גרמה אולי לעניין מוגבר שלי במעקב אחרי הדיווח הזה, ואני לא יודע כמה אפשר ללמוד מהסיפור שלי על הכלל. אפשר אולי לחשוב, לאור התהליך הקיים, איך אפשר להגביר את המעורבות של המדווח; למשל, שתופיע לו הודעת תודה עם הסבר קצר על איך העסק עובד, וקישור ישיר לפיסקה של הדיווח שלו שהוא יוכל לשמור בצד, לפני שיועבר לדף הדיווח עצמו, ואולי הזמנה להירשם כבר בשלב הזה (אולי יש כזו ופספסתי?), או כל דבר אחר שעולה על הדעת.
יצא לי קצת ארוך, אבל זה מה שקרה אצלי בגדול. כמובן שאשמח לענות על עוד שאלות אם יש, תרגישו חופשיים תמיד. ‏E L Yekutiel‏ - שיחה 22:41, 12 באפריל 2023 (IDT)תגובה

צלילי המוזיקה

[עריכת קוד מקור]

היי @ליעד, השאלה שענית לה כאן נוסחה בצורה מבלבלת (הוזכרה בה ג'ולי אנדרוז לא ממש לצורך), אבל השאלה היתה על מארני ניקסון, והיתה נכונה. ראיתי ש@פוליתיאורי עדכן את הערך בהתאם. לידיעתך... חג שמח! ‏E L Yekutiel‏ - שיחה 17:47, 11 באפריל 2023 (IDT)תגובה

האמת היא שהמידע כבר היה קיים בערך מהגרסה הראשונה. אני רק ניסיתי לשנות מעט את הניסוח, כי היא כבר הופיעה לפני כן בסרטים, אבל לפני הסרט הזה הופיעה רק בקולה. במילים אחרות, לא הייתה ממש טעות בערך. (נראה שהמדווח חשב שהיא דובבה את אנדרוז, כמו שעשתה לפני כן בגבירתי הנאוה, מה שאינו נכון.) פוליתיאורי - שיחה 18:10, 11 באפריל 2023 (IDT)תגובה
👍 ‏E L Yekutiel‏ - שיחה 18:16, 11 באפריל 2023 (IDT)תגובה
השאלה היתה על מארני ניקסון, אבל המדווח טען ש"הסרט הכי מפורסם שדיבבה בו כזמרת את ג'ולי אנדריוס הוא הסרט צלילי המוסיקה", ונראה שבסרט הזה היא לא דיבבה ולא שרה את השירים של אנדרוז. Liadmalone - שיחה 18:28, 11 באפריל 2023 (IDT)תגובה

כוכב איכותי!

[עריכת קוד מקור]
כוכב איכותי
תודה על העזרה המאד משמעותית בערך על הצייר אפלס, מודה לך מקרב לב Hila Livne - שיחה 13:04, 14 באפריל 2023 (IDT)תגובה
בבקשה הילה. יש בערך הזה הרבה תמונות. בחנת את האפשרות להשתמש בתבנית גלריה? Liadmalone - שיחה 13:10, 14 באפריל 2023 (IDT)תגובה
העתקתי מהערך באנגלית, אשמח להסתכל על תבנית גלריה, לא השתמשתי בה עדיין עד כה. תודה על ההערה Hila Livne - שיחה 13:13, 14 באפריל 2023 (IDT)תגובה
ראיתי ששינית, לא הצלחתי אפילו למצוא את התבנית בתבניות. אשמח להסבר אם תוכל. מעוניינת להוסיף התבנית גם בערך הזה אולגה ליאשנקו.
מה שם התבנית? Hila Livne - שיחה 14:27, 14 באפריל 2023 (IDT)תגובה
זאת כנראה תבנית:טיפ - גלריה. יש גם את הדף הזה: עזרה:גלריה. אני מציב אותה בדרך כלל בקוד מקור באמצעות העתק-הדבק מערך אחר. רוצה לנסות להציב אותה בעצמך בערך אולגה ליאשנקו, או שאני אעשה את זה? Liadmalone - שיחה 15:21, 14 באפריל 2023 (IDT)תגובה
תןדה רבה! העתקתי התבנית מאפלס, ושיניתי, לא בטוחה אם יצא כמו שאמור לצאת. למדתי משהו חדש ואמשיך לנסות בערכים נוספים Hila Livne - שיחה 18:21, 14 באפריל 2023 (IDT)תגובה
אגב, זאת לא חובה להציג בגלריה. לפעמים זה מבאס, כי התמונות קטנות. אבל התבנית הזאת מאפשרת להציג יותר תמונות בערך שאין בו מספיק טקסט (באופן יחסי כמובן). זה אומר שאת לא חייבת לוותר על הצגת חלק מהתמונות בדרך הרגילה, בצד שמאל, זו מעל זו. אבל הגלריה נותנת יתרון בערכים על אמנות, כי צריך להציג בהם מגוון יצירות. Liadmalone - שיחה 19:25, 14 באפריל 2023 (IDT)תגובה

ביאורים

[עריכת קוד מקור]

ראיתי ששינית את מיקום הביאורים. אתה צודק שהסדר שלך קצת יותר אקדמי, אך אני לא בטוח בתיוג הערות השוליים שאינן ביוארים כ"מקורות"; במקרה הזה זה נכון, אך במקרים רבים אחרים הגבול מיטשטש. ההפרדה אצלי היא שביאורים הן הבהרות לשוניות או הקשריות לחלוטין (לעתים אפילו עם מקורות), בעוד הערות שוליים הן המקור לטענה, לעתים רחוקות עם הרחבה לגביה. ההפרדה האקדמית של הערות תחילה, ומקורות למאמר (בצורת רשימה כללית לרוב, לפחות אצלנו בתחום ההיסטוריה) לאחר מכן לא מתאימה בהכרח לצורת הערות השוליים בויקיפדיה; ובכלל, לא מצאתי שיש סדר מחייב לכך. מה דעתך? אני חושב שאם נצליח ליצור חלוקה/סדר שמקובל על שנינו נוכל גם להציע אותו לקהילה. פעמי-עליון - שיחה 12:40, 21 ביוני 2023 (IDT)תגובה

להבנתי, "הערות שוליים" זה שם כולל, ואני מניח שזו גם הסיבה שהכנסת תחת הכותרת הזאת גם את הביאורים, אז פשוט הפכתי את הסדר, כי לדעתי ביאורים אמורים להיות קרובים יותר לטקסט של התוכן ונגישים יותר לקורא.
הבעיה היא באמת שפעמים רבות אין הבדל ברור. למשל הערת שוליים 1 אומרת כעת: "כלומר אירופה, הידועה כאהובת זאוס ואמם של מינוס ורדמנתיס. ראו הומרוס...". לדעתי זה דומה יותר לביאורים שלך.
כתבת: "בעוד הערות שוליים הן המקור לטענה". זאת הסיבה שנתתי לכותרת המשנה את השם "מקורות". השאלה היא האם יש בכלל צורך בהפרדה הזאת בין ביאורים למקורות. אם כן, אני חושב שעדיף להכניס את שני הסוגים תחת כותרת ראשית אחת שתתחלק לשתי כותרות משנה, ושהביאורים יופיעו קודם, כי בניגוד להערות השוליים שמציינות מראי מקום, הביאורים דרושים לקריאה השוטפת. Liadmalone - שיחה 13:10, 21 ביוני 2023 (IDT)תגובה
נתת דוגמה טובה לטשטוש, תפקידה העיקרי של אותה הערת שוליים הוא לתת מקור לדברי הומרוס (ולכן היא איננה בביאורים), אך גם כדי להסביר למה אותה בת פויניקס היא אירופה, למרות שהומרוס לא הזכיר את שמה. האם אולי מוטב להפריד הערות כאלה לביאור ואחריו, בצמידות, הערת שוליים שהיא מראה מקור?
לגבי הסדר – נכון, הביאורים עוזרים לקריאה השוטפת (אך לא דרושים – אני משתדל להוסיף כל מידע דרוש להבנה בסוגריים), אך הופעתם למעלה עוזרת לכך בעיקר בערכים קצרים (שלרוב אין בהם ביאורים, זה נוהג שבעיקר אני נוהג בו). בערכים עצומים, למשל צור (לבנון) (הערך אמנם ארוך, אבל ביחס לנושא בו הוא עוסק הוא נחשב בעיני קצרמר), אין לכך כל חשיבות, והקורא ישתמש בחלונית שמופיע בהעברת ה"עכבר" על הביאור, או יקפוץ בין הביאור לטקסט באצמצעות הקישורים (ה־[א] בגוף הערך וה־^ בביאור עצמו). אין לי ממש טיעון לסדר שונה מה שאתה מציע, מלבד העובדה שהערות השוליים הן כמעט תמיד החלק העיקרי, ולכן מוטב שיופיע קודם ובלי תת כותרת משלו (האם במקרים בהם אין ביאורים יופיעו הערות השוליים בתת פרק "מקורות", שהוא תת הפרק היחיד בפרק "הערות שוליים"?), ואני מודה שהבעיה העיקרית שלי עם הסדר שאתה מציע היא שהוא מנוגד למה שאני רגיל אליו בויקיפדיה. אני צריך "לעכל" את הרעיון לפני שאוכל לחשוב עליו בצורה רציונלית...
אגב, כן, יש צורך ביחסת השייכות; כשעברתי על המקורות לראות אם הכתיב היווני שהבאתי נכון, השם הופיע ביחסת השייכות כמעט בכולם. תודה על כל שאר תיקוניך בערכים שאני יוצר :) פעמי-עליון - שיחה 13:21, 21 ביוני 2023 (IDT)תגובה
בהחלט אפשר להפריד את מראה המקום אצל הומרוס (המקור הוא החיבור עצמו של הומרוס) מהביאור, וזאת עוד סיבה להצבת המקורות או מראי המקום אחרי הביאורים ולא להפך. אבל לפי מה שאתה כותב ("הביאורים... לא דרושים"; "אין לכך כל חשיבותו, הקורא ישתמש בחלונית שמופיע בהעברת העכבר... או יקפוץ בין הביאור לטקסט באמצעות הקישורים"), כנראה שאין באמת טעם בהפרדה בין הערות שוליים מסוגים שונים. Liadmalone - שיחה 13:38, 21 ביוני 2023 (IDT)תגובה
ראיתי שבויקיפדיה האנגלית (למשל פה), כשצריך להביא מקור לביאור, יש תבנית הערת שוליים בתוך תבנית המקור, וזה נראה לי מעולה. מלבד זה, להפריד בין הביאור בנוגע למשפט למקור שלו יכול לעבוד לדעתי ברוב המקרים, מלבד במקרים בהם גם הביאור מגיע מהמקור, ואז קצת מיותר להפריד בינהם. פעמי-עליון - שיחה 18:37, 30 ביוני 2023 (IDT)תגובה
כך אני נוהג במקרים שאני מציב הערת שוליים עם מקור ורוצה להוסיף להערה הזאת ציטוט או תוכן נוסף מאותו מקור. Liadmalone - שיחה 04:08, 1 ביולי 2023 (IDT)תגובה
אני חייב להגיד שאני משתמש בסידור הזה (הקדמת הביאורים להערות השוליים והכללת הערות שוליים בתוך הביאורים) יותר ויותר ומוצא אותו מועיל מאוד, תודה! פעמי-עליון - שיחה 22:27, 18 בדצמבר 2023 (IST)תגובה

כוכב הארכאולוגיה!

[עריכת קוד מקור]
כוכב ארכאולוגי
רק עכשיו ראיתי שהרחבת רבות לפני כשנה את המכתב ממצד חשביהו שכתבתי. הרחבות מעולות, תודה רבה! פעמי-עליון - שיחה 17:17, 12 ביולי 2023 (IDT)תגובה

בעיית הפליטים

[עריכת קוד מקור]

עם כל הכבוד, ויש הרבה, כדאי לשים לב ולהיזהר שמא יהפוך הערך לסיכום של ספרו של בני מוריס. אני בטוח שיש גם חוקרים אחרים, אולי פחות נגישים בעברית. NilsHolgersson2 - שיחה 18:02, 19 באוקטובר 2023 (IDT)תגובה

אני מודע לנקודה הזאת. בעבר הרחוק קראתי את הספר "קוממיות ונכבה" של יואב גלבר, שעדיין ברשותי, אבל אני לא מתכוון לקרוא אותו מחדש בשביל זה, בעוד שאת "לידתה" קראתי לאחרונה וציינתי לעצמי מראי מקום שאוכל להשתמש בהם לויקיפדיה. כבר השתמשתי בערך הזה במקורות אחרים, במאמר של אברהם סלע למשל, שאני מתכוון לחזור אליו שוב. העניין הוא שאני מוצא אצל מוריס הרבה נקודות שראוי להאיר אותן באשר לנסיבות היציאה ההמונית. ציון השיקולים השונים, המדיניים-פוליטיים של ההנהגות, והאנושיים של הפליטים, הוא הכרחי בעיניי, אחרת הנושא יסתכם בשחור ולבן: גירשו או לא גירשו, אמרו להם לצאת או לא אמרו, וכו'. אני מקפיד לציין את שמו של מוריס (גם אם זה נראה ציון יתר) כדי לסייג כאשר מדובר בהערכה או דעה. יותר מטרידה אותי האפשרות שאולי צריך להפריד בין שני ערכים: אחד על היווצרות הבעיה בזמן המלחמה, ואחד על הבעיה עצמה מאז המלחמה. Liadmalone - שיחה 18:46, 19 באוקטובר 2023 (IDT)תגובה

קבצים מדובר צה"ל

[עריכת קוד מקור]

היי ליעד,

שים לב לתוספת שפספספת בשני הקבצים שהעלית 1 ו-2. גם שנה כדאי לציין Geagea - שיחה 22:29, 4 בדצמבר 2023 (IST)תגובה

@Geagea, נצמדתי להנחיות בדף ויקיפדיה:VRT/תמונות דובר צה"ל, אז חשבתי שהתוספות האלה בדוגמה שנתת לי, הן תוספות שלך אחרי אישור, ולכן לא העתקתי אותן. העליתי עכשיו עוד 6 קבצים. אעתיק את התוספות.
בשני הקבצים האלה אני לא בטוח לגבי השנה. זה יכול להיות גם 2022. לא הצלחתי לקבל תשובה מאשת הקשר שהעבירה לי את התמונות באיזו שנה הן צולמו. Liadmalone - שיחה 23:11, 4 בדצמבר 2023 (IST)תגובה
אתה צודק. ההנחיות הן פשוטות עבור כאלה שלא מכירים. לגבי השנה אפשר לכתוב נניח {{other date|<|2023-12}} שזה נכון או {{other date|-|2022|2023}}. ‏Geagea - שיחה 23:20, 4 בדצמבר 2023 (IST)תגובה
ועוד הערה קטנה לגבי שמות של קבצים. עדיף נניח Jordan Shukron 1,‏ Jordan Shukron 2,‏ Jordan Shukron 3 וכו. שמות הגיוניים עם תוספת קטנה של ספרור או משהו כזה. אפשר גם לכתוב Jordan Shukron 2022 וכו. Geagea - שיחה 23:31, 4 בדצמבר 2023 (IST)תגובה
נכון. פשוט אף פעם לא העליתי תמונות שהורדתי מהאינטרנט, אז חשבתי שאולי זה משמר משהו מהמקור שממנו הורדתי. Liadmalone - שיחה 23:34, 4 בדצמבר 2023 (IST)תגובה

היי. מה קורה, לא דיברנו המון זמן? באתי לגבי התבנית החדשה שיצרת. אתה חושב שהיא מסתדרת עם ויקיפדיה:לולאת נושא? יגאל (בקשת עזרה, IKhitron ושיחה) 14:55, 8 בדצמבר 2023 (IST)תגובה

היי. אם התבנית שמתוכה יצרתי את התבנית הזאת, הסתדרה, אז גם זו מסתדרת. אם אתה מכוון למשהו ספציפי, תגיד לי מהו. Liadmalone - שיחה 16:37, 8 בדצמבר 2023 (IST)תגובה
היא בהחלט לא הסתדרה, והודעתי על זה בזמנו למי שיצר אותה. אני לא מפעיל עכשיו, אז לשמחתי אני לא חייב לדאוג שמשהו יתוקן, אני יכול רק להפנות תשומת לב לבעיה, ולעזוב את זה. אני מתכוון לסעיף 4. יגאל (בקשת עזרה, IKhitron ושיחה) 16:47, 8 בדצמבר 2023 (IST)תגובה
הבנתי. אם כך, האם אתה רוצה למחוק את התבנית הספציפית הזאת על התוכניות? או רק לבטל את הפיצול שלה ולהחזיר את הערכים המופיעים בה אל התבנית המקורית הראשית? Liadmalone - שיחה 18:54, 8 בדצמבר 2023 (IST)תגובה
אין לי שום הצעה מעשית או אפילו רצון להתעמק בעניין. רק סיפרתי לך את מה שאני יודע, בתור היוזם של לולאת נושא, אחר כך תחליט מה שתחליט לעשות, אם בכלל. אבל כמובן, שאם תמצא פתרון ותרצה לדעת את דעתי האם הוא אכן יפתור את הבעיה או לא, ותשאל אותי על כך, אשמח לעזור, כלומר לחשוב על זה ולספר מה אני חושב. יגאל (בקשת עזרה, IKhitron ושיחה) 02:45, 9 בדצמבר 2023 (IST)תגובה
השאלה היא מה אמרו על כך באולם דיונים של התבניות. אם לא הצטרפו לדעתך בזמנו, אז לא אטרח להעלות את זה עכשיו, כי גם לי אין רצון להתעמק בעניין. ואם אעלה את זה עכשיו, יש לי תחושה שיהיו מי שידרשו לבטל את פיצול התבניות. ואני בסה"כ רציתי לפצל תבנית ניווט עמוסה ומסורבלת. פתרון ברור הוא פשוט למחוק את הניווט בין התוכניות, בלי קשר לשאלה באיזו תבנית זה מופיע, כי לפי דבריך, מבחר התוכניות הקיים הוא כנראה דל מאוד. אתה מוזמן לפרט כאן מה דעתך, ואם תרשה לי, אעביר את הדיון הזה (לאחר סיומו) לאולם הדיונים או לדף השיחה של התבנית. Liadmalone - שיחה 13:17, 9 בדצמבר 2023 (IST)תגובה
לא שאלתי, כי אני לא מתכוון להתעמק בזה, שוב. כשהייתי מפעיל, נתתי שבוע לתיקון, ואם זה לא עזר, מחקתי את התבניות. וגם, חשבת אולי פשוט על למצוא פתרון יצירתי לבעיה? יגאל (בקשת עזרה, IKhitron ושיחה) 22:29, 11 בדצמבר 2023 (IST)תגובה
לא, כי זה לא ממש מענין אותי. אבל איזה פתרון למשל? Liadmalone - שיחה 23:28, 11 בדצמבר 2023 (IST)תגובה
בדרך כלל זה שינוי הגדרת התבנית כך שהיא תתאים לכללים. דוגמה מצוצה מהאצבע - תוכניות שסגן הצלם הראשי שלהן מחזיק באזרחות של לפחות שתי מדינות. יגאל (בקשת עזרה, IKhitron ושיחה) 14:26, 12 בדצמבר 2023 (IST)תגובה
אז איזו הגדרה ניתן להציע לתבנית הזאת, כך שתתאים לכללים, חוץ מ"תוכניות תאגיד השידור הישראלי שנכתב עליהן ערך בויקיפדיה"? Liadmalone - שיחה 15:46, 12 בדצמבר 2023 (IST)תגובה
אין לי מושג, זאת החלטה שלך. אני יכול להגיד לך מה אני הייתי עושה במצב כזה, אם אתה רוצה, אבל זאת בשום פנים ואופן לא המלצה, אלא רק דעה אישית. יגאל (בקשת עזרה, IKhitron ושיחה) 13:03, 14 בדצמבר 2023 (IST)תגובה
אז תגיד, אתה משאיר אותי במתח. Liadmalone - שיחה 13:23, 14 בדצמבר 2023 (IST)תגובה
זאת לא הכוונה. הייתי מוצא שעה פנויה ועושה את הדבר המובן מאליו, בלי התחכמויות, מוסיף את כל הקישורים האדומים החסרים. יגאל (בקשת עזרה, IKhitron ושיחה) 20:21, 14 בדצמבר 2023 (IST)תגובה
זה פתרון שבשום אופן לא הייתי בוחר בו. תבנית שרוב מוחלט של הערכים שהיא כוללת הם אדומים, היא תבנית שאין הצדקה לקיומה בנקודה זו בזמן. Liadmalone - שיחה 20:37, 14 בדצמבר 2023 (IST)תגובה
אז יש לנו דעות שונות. תבנית שיש בה 5 ערכים כחולים ואלף אדומים היא חטקית לפי אותה לולאת נושא. ואני בספק אם זה היה רוב מוחלט, יש לנו הרבה מאוד ערכים בנושא. אבל כמובן, זאת החלטה שלך. יגאל (בקשת עזרה, IKhitron ושיחה) 03:20, 16 בדצמבר 2023 (IST)תגובה

פנחס רוטנברג

[עריכת קוד מקור]

היי. שיבצתי את הערך פנחס רוטנברג להצגה בעמוד הראשי ב-3 בינואר, יום השנה לפטירתו. אשמח אם תוכל לעבור על הערך ועל התקציר לפני כן, לוודא שהכול בסדר, וספציפית לבדוק שהקישורים שעליהם התריע הבוט בדף השיחה תקינים. תודה רבה! פוליתיאורי - שיחה 00:24, 9 בדצמבר 2023 (IST)תגובה

תודה. רק העפתי מבט בערך, כי אני לא חושב שיש ביכולתי לזהות בעיות בתוכן, כי אני לא זוכר את המידע הזה בע"פ וגם הביוגרפיה שעליה התבססתי כבר אינה ברשותי. אבל הערך נמצא ברשימת המעקב שלי, ואני בדרך כלל בודק שאין משהו חשוד בשינויים שנעשים בו. נכנסתי לדף התקציר: אני רואה שלא נעשה בו שינוי מאז שנכתב על ידי ברק, אז אני עדיין סומך את ידי עליו. בדקתי את שני הקישורים שדווח עליהם בדף השיחה: אחד תיקנתי והשני נמצא תקין. ציינתי זאת שם. חוץ מזה, הוספתי עכשיו תמונות וביצעתי שינויים עיצוביים קלים לגביהן. מקווה שאין הפתעות שנעלמו מעיניי.
יש עניין שאולי תרצה לסייע בו: בקטגוריה של רוטנברג בויקישיתוף יש כמה קבצים ברוסית: גם בשמות הקבצים וגם בתוכנם. אשמח אם תוכל לגייס ויקיפד דובר רוסית, שיעבור על הקבצים האלה ויוסיף להם תרגום לעברית בתיאור הקובץ, כדי שנדע על מה מדובר שם. בגלל שזה ברוסית ואין לי מושג מה המקור של הקבצים האלה (תמיד יש לי חשש שמא מדובר באמצעי בתעמולה אנטישמית), אין לי אפשרות לשבץ אותם בערך. Liadmalone - שיחה 14:35, 9 בדצמבר 2023 (IST)תגובה
תודה רבה! אנסה לעזור בעניין התמונות. פוליתיאורי - שיחה 21:18, 9 בדצמבר 2023 (IST)תגובה

בקשר לתבנית: עץ בית חשמונאי

[עריכת קוד מקור]

שלום רב לאחרונה רשמתי יצאה לשיפור התבנית ודיוק בפרטים האם תוכל לעבור על מה שרשמתי ולראות אם תוכל לעזור בנושא ולהחזיר לי תשובה 2A02:6680:2104:46C1:407C:ACFF:FE34:762521:07, 13 בדצמבר 2023 (IST)תגובה

שלום. הגבתי שם. Liadmalone - שיחה 23:34, 13 בדצמבר 2023 (IST)תגובה

תוכל לקשר ערך בשפה אחרת

[עריכת קוד מקור]

האם תוכל לעזור לי לקשר את ערך אברנית הנשר עם מקבילו בשפות אחרות 2A02:6680:2107:9A27:909F:1DFF:FEEC:1F322:59, 16 בדצמבר 2023 (IST)תגובה

קישרתי. Liadmalone - שיחה 05:35, 17 בדצמבר 2023 (IST)תגובה

יציאת מצרים (מחזה)

[עריכת קוד מקור]

היי! ראשית, איזה כיף שיש כאן מישהו שתורם רבות לאנציקלופדיה בנושאי ביקורת מקרא והיסטוריה של עם ישראל. ובנוגע לעניין עצמו. ראיתי כי בראנד "הקדיש" לך את הערך "יציאת מצרים (מחזה)", ואני פונה אליך בעניין הערך מאחר והוא לא פרש או לא פעיל בויקיפדיה העברית בימינו. אני בדיוק כותב עבודה סמינריונית מקיפה על היחסים שבין בית חוניו לבין המקדש והשלטון בירושלים, ובמהלך העבודה קראתי את דבריו של מיכאל חיוטין - שתרם רבות למחקר העברי על היסטוריה של עם ישראל ונפטר בטרם עת - על כך שהמחזה "יציאת מצרים" הוא חלק מתעמולה פרו-חוניואית. זה, כמובן, משנה לחלוטין את הדרך בה מסתכלים על המחזה (המהמם, אגב). תהיתי אם במהלך העבודה עם בראנד על הערך נתקלתם בעניין זה ובחרתם להשמיטו בכוונה, או שלא הכרת קודם. אני שואל בטרם אוסיף פסקה רחבה לערך בעניין. ערב טוב ושבת שלום. מו סיזלאקהטברנה 18:56, 9 בפברואר 2024 (IST)תגובה

היי. בראנד כתב את הערך בעצמו, אין לי חלק ישיר בכתיבה. הוא הקדיש לי את הערך כנראה כי הזכרתי את המחזה ואת המחבר בערכים שכתבתי, וזה מה שהביא את בראנד לכתוב את הערך, וגם בגלל שהוא השתמש בפסקה קצרה או בכמה משפטים שכתבתי בערכים אחרים. אז אין לי ממש מה לתרום בנושא. פעם בתקופה אני רואה שבראנד עושה גיחה לויקיפדיה, אז שווה לפנות אליו בכל זאת. מעניין באמת באיזה מובן המחזה נקרא כתעמולה לבית חוניו או אפילו כאוהד ליהדות מצרים בכלל.
באיזה מוסד ובאיזו מסגרת (תואר ראשון?) אתה מגיש את הסמינריונית (אם לא אכפת לך לשתף)? סיימת כבר את איסוף המקורות לעבודה? אם עדיין בתהליך, אולי יש לי מאמרים הקשורים לבית חוניו. Liadmalone - שיחה 19:25, 9 בפברואר 2024 (IST)תגובה
היי, תודה על המענה! אכתוב לו, בתקווה שהוא יענה.
אני כותב את העבודה הסמינריונית באוניברסיטה העברית, במסגרת לימודי תואר ראשון במקרא ובהיסטוריה של עם ישראל. באופן עקרוני סיימתי לאסוף את המקורות כבר לפני זמן רב, אך אני פתוח כמובן למקורות חדשים שיסייעו לי להעמיק את העבודה עוד יותר. רק השבוע המנחה שלי הוסיף לי ספר בן כ-400 עמודים, וכבר מצאתי בו מידע שימושי רב. אז כן, אני פתוח למאמרים העשויים לסייע לי. תודה רבה לך . מו סיזלאקהטברנה 21:25, 9 בפברואר 2024 (IST)תגובה
חשבתי שיש לי עוד דברים, אבל מצאתי רק את זה:
Liadmalone - שיחה 17:03, 10 בפברואר 2024 (IST)תגובה
תודה רבה לך על הנכונות לחפש בעבורי, אני מעריך את זה מאד. השתמשתי בשלושת המקורות שהבאת, כשספציפית מאמרו של ינקלביץ וספרם של ורד נעם וטל אילן הם חלק משמעותי מן העבודה. בשעה טובה ומוצלחת, סיימתי היום את כתיבת העבודה! בימים הקרובים אשתדל לתרום מן הלימוד לויקיפדיה העברית, במקומות המתאימים לך. תודה רבה לך. מו סיזלאקהטברנה 20:17, 10 בפברואר 2024 (IST)תגובה
בהצלחה עם הציון על העבודה. תעדכן אם הוא גבוה... Liadmalone - שיחה 22:33, 10 בפברואר 2024 (IST)תגובה
תודה רבה לך. יעברו עוד חודשיים-שלושה עד שאקבל ציון, אבל אני בהחלט מקווה ואף מצפה לציון טוב . מו סיזלאקהטברנה 15:24, 12 בפברואר 2024 (IST)תגובה
Liadmalone, אני שמח לעדכן שקיבלתי 100! מו סיזלאקהטברנהאין ניצחון בלי חזרה הביתה של החטופים והחטופות 🎗️ 00:14, 26 במאי 2024 (IDT)תגובה
וואו, כל הכבוד! אנצל את ההזדמנות לשתי שאלות:
 • מה הניסוח המדויק של שאלת המחקר של העבודה שלך?
 • לצורך כתיבת הביבליוגרפיה והערות השוליים של העבודה, האם הפנו אותך מהאוניברסיטה למקום מסוים שבו מפורטים כללי הכתיבה?
Liadmaloneשיחה 12:10, 26 במאי 2024 (IDT)תגובה
תודה רבה לך! שאלת המחקר שעמדה בבסיס העבודה שלי הייתה האם בית חוניו היווה אופוזיציה או לובי/נציגות למקדש בירושלים ולשלטון החשמונאי. ראשית, סקרתי את מעמד בית חוניו והוכחתי כי הייתה לו חשיבות רבה, על מנת להצדיק את עצם המחקר. שנית, סקרתי את האספקטים השונים אשר יכולים להעיד על היותו אופוזיציה – נסיבות הקמת המקדש במצרים, פולמוס ספרותי, פולמוס הלכתי והיחסים הישירים בין המקדשים. שנית, סקרתי את האופציות שיכולות להעיד על היותו לובי/נציגות – פולמוס הלכתי ותמיכה צבאית ומדינית. לבסוף, הכרעתי כי בית חוניו היווה אופוזיציה. כמובן, זהו תיאור תמציתי של יותר מ-15,000 מילים על פני כ-30 עמודים. אני מקווה שהובנתי כהלכה. ולמה כוונתך ב"מקום מסוים שבו מפורטים כללי הכתיבה"? מו סיזלאקהטברנהאין ניצחון בלי חזרה הביתה של החטופים והחטופות 🎗️ 17:15, 26 במאי 2024 (IDT)תגובה
היתה לך הגבלה של מספר מילים? כולל הערות שוליים?
כדי לכתוב את הביבליוגרפיה והערות השוליים, בוודאי הפנו אותך לדרך כתיבת ההפניות (סדר הפרטים, עיצוב, סימני פיסוק וכו'). אני שואל בקשר לדיון הזה: שיחת תבנית:צ-ספר#מיקום הוצאה אינו מוצג כשאין מו"ל. ולדיון הזה: שיחת תבנית:צ-ספר#משאל בנוגע לסדר הפרטים הביבליוגרפיים. Liadmaloneשיחה 18:58, 26 במאי 2024 (IDT)תגובה
לא הייתה לי הגבלה מבחינת האורך. המנחה שלי, פרופ' נח חכם, הדגיש כי עבודה סמינריונית טובה יכולה להיות גם בת עשרה עמודים ואיננה חייבת להיות בת שלושים עמודים, וזה תלוי בסופו של דבר בהיקף החומר הנסקר ובאיכותו. עם זאת, ההיגיון הבריא מכריח לא להגיש עבודה באורך "מוגזם", של 40 עמודים ומעלה (בערך), מאחר וזו כבר איננה עבודה סמינריונית אלא ממש תזה. ולגבי הבבליוגרפיה והערות השוליים: החוגים למקרא ולמדעי היהדות באוניברסיטאות המחקר הישראליות עובדות לפי כללי הרישום של כתב העת "תרביץ", ואם תרצה אשלח לך במייל את ההנחיות. עם זאת, החוגים להיסטוריה כללית עובדים עם הנחיות בינלאומיות שונות, וגם אותן אני יכול לשלוח במייל במידה ותרצה. באופן אישי, אני חושב שמבחינה אסתטית ההנחיות הבינלאומיות מכוערות ממש, ולכן אני כותב רק לפי הנחיות "תרביץ" בכל העבודות שלי. גם כשייבאתי עבודה לויקיפדיה, בערך "מקרא ביכורים", ייבאתי את הערות השוליים לפי ההנחיות של "תרביץ". אני מקווה שעניתי לך. מו סיזלאקהטברנהאין ניצחון בלי חזרה הביתה של החטופים והחטופות 🎗️ 08:28, 27 במאי 2024 (IDT)תגובה
ענית בהחלט. תודה רבה. אני רואה שבערך מקרא ביכורים אין שימוש בהדגשת שמות ספרים וכתבי עת עבריים, כמו שאני מכיר. Liadmaloneשיחה 20:21, 27 במאי 2024 (IDT)תגובה
נכון. בהנחיות של "תרביץ" אין הדגשות כלל, אלא רק בהחיות של החוגים להיסטוריה כללית. מו סיזלאקהטברנהאין ניצחון בלי חזרה הביתה של החטופים והחטופות 🎗️ 17:09, 29 במאי 2024 (IDT)תגובה

ויליאם מצור

[עריכת קוד מקור]

הי,

קצת חבל על העבודה שלך. אני אשתדל להבא לבצע קישורים לערכים שאני כותב, אחרי שהערך נוצר, כדי למנוע מצבים כאלו. אביהושיחה 17:13, 6 במרץ 2024 (IST)תגובה

סליחה עם תבנית לא חתם

[עריכת קוד מקור]

העריכה האחרונה שראיתי הייתה זוז אז , חשבתי שאתה לא חתמת. טעות. טוב שתיקנת. Shinaimmשיחה 19:35, 10 באפריל 2024 (IDT)תגובה

אוקיי. Liadmaloneשיחה 20:01, 10 באפריל 2024 (IDT)תגובה

סע בזהירות! ()

[עריכת קוד מקור]
שלום Liadmalone,

כפי שניתן לראות ביומן ההרשאות, הוגדרת בהרשאת מנטר. אנא קרא על משמעותה בדפים "ויקיפדיה:מנטר" ו"ויקיפדיה:איך לנטר ולהישאר בחיים".

הרשאה זו מאפשרת:

בברכה,


בהצלחה בברכה, לבלוב📜בתגובתך, נא תייגני • י"א בניסן ה'תשפ"ד 19:05, 18 באפריל 2024 (IDT)תגובה

לבלוב, אני חייב לציין שאני קצת משתעשע מהודעתך, משום שלפני יומיים ליעד סגר עשר שנים עם הרשאות מנטר. דגש - שיחה 19:19, 18 באפריל 2024 (IDT)תגובה
תודה בכל זאת. Liadmaloneשיחה 19:21, 18 באפריל 2024 (IDT)תגובה
אוקיי, ראיתי את האינטראקציות האחרונות. אני מהמר שלבלוב היה אמור לשים את ההודעה הזאת בשיחת משתמש:E L Yekutiel, אבל התבלבל בין הממליץ למומלץ. סופ"ש נעים לשניכם. דגש - שיחה 19:25, 18 באפריל 2024 (IDT)תגובה
אכן. בברכה, לבלוב📜בתגובתך, נא תייגני • י"א בניסן ה'תשפ"ד 00:18, 19 באפריל 2024 (IDT)תגובה

אולימפיאס (בת הורדוס)

[עריכת קוד מקור]

התבנית ששמת מיותרת; התאריך היה שם קודם ולא הסתמכתי על כלום. אם ויקינתונים לא מקור – אולי תשים "דרוש מקור" על כל השאיבות משם בכל הערכים??? הזוי. חזרתישיחה 16:44, 28 במאי 2024 (IDT)תגובה

התבנית מיותרת רק במובן הזה שלא היית צריך להחזיר את התאריך הזה ללא מקור, כאשר הוא אינו תואם את הכתוב כעת בערך (שיש לו מקור). אבל התעקשת להחזיר את התאריך הזה ולכן אני נאלץ להתעקש על מקור.
אני לא מבין למה אתה מרגיש צורך להתגונן כאן ובדף השיחה של הערך, כאילו האשמתי אותך במשהו. הבנתי כבר אחרי העריכה הראשונה שלך שהתאריך הזה מופיע בויקיפדיה אחרת ונשאב מויקינתונים. לא חשבתי שהמצאת אותו. ויקינתונים בהחלט לא מהווה מקור. אשים "דרוש מקור" ולאחר מכן אמחק כל נתון שאין לו מקור וסותר נתונים קיימים שיש להם מקור.
קראת את השורה השנייה בערך? קוקינוס מציע שני תאריכי לידה אפשריים על בסיס שמה. אבל אלו רק השערות, ולא ידוע מתי נולדה, ולכן גם לא מופיעה כעת שנת לידה מסוימת בפתיח. ולכן, אם לשנת 19 יסופק מקור, היא רק תוכל להצטרף לשתי ההשערות הקיימות כעת. עם זאת, בעקבות העריכה שלך ראיתי שאין שום אינדיקציה לתקופת חייה בפתיח, ולכן כתבתי תקופה במקום שנה.
חבל על ההתרגזות המיותרת. Liadmaloneשיחה 19:09, 28 במאי 2024 (IDT)תגובה

פרעות צפת (1838)

[עריכת קוד מקור]

שלום,

אם זה מעניין אותך, אשמח אם תוכל לתרגם ולערוך את הערך פרעות צפת (1838) (1838 Druze attack on Safed). זה ערך שבולט בחסרונו, מעין המשך לפרעות צפת (1834).

תודה, -- ‏גבי(שיחה | תרומות) 14:50, 31 במאי 2024 (IDT)תגובה

הז"י בוק:במ

[עריכת קוד מקור]

שלום @Liadmalone,

אם זו לא טרחה גדולה מדי, אשמח אם תוכל אתה לפנות לוק:במ לגבי הדיווח שהעברתי לש:לישאן דידן.

לא יצא לי בעבר לטפל כך בהפרות; אעדיף ללמוד ממה שאתה מתכוון לכתוב בוק:במ מאשר לעשות זאת בעצמי הפעם.

תודה רבה! ‏E L Yekutiel‏ - שיחה 07:29, 13 ביוני 2024 (IDT)תגובה

פניתי. את עצם המחיקה אנחנו יכולים לעשות בעצמנו. גם מדובר בפסקה קצרה אחת בלבד. אבל מכיוון שנדרש טיפול רגיש בנושא מעבר למחיקה בלבד, אני מעדיף להשאיר זאת לבעלי ההרשאות. Liadmaloneשיחה 10:41, 13 ביוני 2024 (IDT)תגובה
תודה רבה! ‏E L Yekutiel‏ - שיחה 10:54, 13 ביוני 2024 (IDT)תגובה

אליהו אברז'ל - לדעתך אפשר לשים את כל הספרים בקישורים?

[עריכת קוד מקור]

אליהו אברז'ל אולי אפשר שהפרק ידבר על הספרים, תהליך הכתיבה, קצת פלאף, אבל בעיקר בשביל שנשים את הקישורים החיצוניים, בקישורים החיצוניים. זה גם די לא תואם לפורמט בכל שאר מרחב הערכים, ובינינו, הדבר שהכי חשוב לי לערוך הוא למען אחידות ברמה של ערכים. ב.רודריגזשיחה • הקפידו על החוק השלישי של ניוטון 20:03, 29 ביוני 2024 (IDT)תגובה

@Benderbr, אני מבין את הבעיה שאתה מציג. באופן עקרוני, אין בעיה לשים קישורים חיצוניים גם בפרק לקריאה נוספת - אם מדובר בספרים או מאמרים לקריאה נוספת. הבעיה היא שכאן מדובר בספריו של נשוא הערך ולא בספרים עליו או על נושא מסוים שקשור. אנסה לעשות איזה שינוי עכשיו ותגיד מה דעתך. Liadmaloneשיחה 11:01, 30 ביוני 2024 (IDT)תגובה