שיחה:מאפיה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

האם באמת יש צורך[עריכת קוד מקור]

בכפילות הערכית מאפיה (פשע מאורגן) ופשע מאורגן? אפשר לחבר אותם לערך אחד. Hmbr 06:02, 2 מאי 2005 (UTC)

מסכים Skyrunner 13:42, 14 יולי 2005 (UTC)
אני לא מסכים,כי לא כל הפשעים המאורגנים הם פשעים של המאפיה, המאפיה האומנם מוכלת בתוך פשע מאורגן אבל אי אפשר למזג אותה לתוכו כמושג אחיד.זה כמו שאי אפשר למזג ארגוני טרור או כנופיות לפשע מאורגן בגלל שהם מוכלים בתוך המושג פשע מאורגן אבל לא אחידים לו במשמעות.Tzirkel2 19:48, 12 בספטמבר 2006 (IDT)

סתירה בהיסטוריה[עריכת קוד מקור]

יש סתירה בהיסטוריה, בין פסקת הפתיחה לבין פסקת ההיסטוריה. טרול רפאים

נראה לי שהבנתי.. הארגון המקורי שנקרא מאפיה היה קיים בימי הביניים, והמאפיה החדשה לקחה את השם Roeeyaron 10:17, 3 מאי 2005 (UTC)

שלום אורן[עריכת קוד מקור]

"בספרו "במלוא מובן המילה" מספר שלום אורן כי המאפיה היא במקור שם לתנועת התנגדות של תושבי סיציליה, איטליה, שנלחמו בפולשים הערבים..." למה צריך את שלום אורן? זה ידוע גם בלעדיו. H2O 22:40, 20 בספטמבר 2006 (IDT)

דוד מלכנו[עריכת קוד מקור]

אולי כדאי לסקור רצת את הסטוריה של דברים דומים בצקופות עתיקות, כמו למשל את שעשה דויד המלך חנבל הכרמלי? זהו פרוטקשן לשמו.

היהודים והמאפיה[עריכת קוד מקור]

הועבר משיחת משתמש:

הקטע "היהודים והמאפיה" מוצג בתור השערה. מה הוא מפריע לך ? כל מה שכתוב בערך הוא השערות, הרי אין כך מידע מוסמך עליהם, אפילו על שמם יש ארבע גירסאות. ורק הקטע הזה מפריע לך. הקטע הזה קבלתי אותו ממומחה בנושא. לא המצאתי אותו. אני מחזיר אותו למקומו. אם יש דעה מבוססת, אנא כתוב אותה בדף השיחה של הערך, כך זה ראוי ולא הסרה שרירות - הסרה שכמוהה התנהגות ... ‏Daniel Ventura‏ 20:40, 7 באפריל 2007 (IDT)

אנא ממך אל תחזיר את הקטע שהוסר מתוך הערך. גם טענה שנאמר שהיא "רק השערה" דורשת איזו סיבה טובה כדי להצדיק את הפרסום שלה בויקיפדיה. עצם כך שיש מישהו אי־שם המעלה בדעתו השערה מסוימת אינו מספיק כדי שיהיה לכך ערך אנציקלופדי. אלא אם תוכל למצוא מקור למישהו שעומד מאחורי הטענות הללו, ושמישהו זה יהיה בעל חשיבות מספקת כדי שדעתו תהווה בעלת עניין לנושא, אין מקום לפרסום ההשערה בערך. טיפש ט"ו בשבט 20:48, 7 באפריל 2007 (IDT)
אני סבור אחרת. תעלה את הנושא לדיון. כל נושא המאפיה הוא ללא אסמכתאות וכולו בתום ההשערות. אפילו סדרת הסנדק היא השערה אחת גדולה. !!!

ואת הערה הזאת אעביר לי מומחה להיסטוריה איטלקית. הקטע היחידי שיש לי עליו אסתמכתא. המשך הדיון בדף השיחה. ‏Daniel Ventura‏ 21:35, 7 באפריל 2007 (IDT)

אם יש בערך טענות נוספות שאינן מגובות, גם אותן יש להסיר. בינתיים הדבר בשום אופן אינו מהווה הצדקה לשחזור הפסקה, שאין לה כל ערך אנציקלופדי. כאן זה לא פורום, וגם לא בלוג, אלא אנציקלופדיה, וכאן מפרסמים רק טענות שיש להן סימוכין, ולא דיעות עלומות. אנא אל תשחזר את הפסקה פעם נוספת, שכן צעד זה יחשב כהשחתה. טיפש ט"ו בשבט 21:45, 7 באפריל 2007 (IDT)
חבל על זמני. המאפיה לא משלמת לי. מי שעושה השחתה הוא זה שמסיר קטעים ללא דיון. יש בערך לפחות עוד שלוש פיסקאות ללא אסמכתא ? ‏Daniel Ventura‏ 21:51, 7 באפריל 2007 (IDT)

הפיכת פאולו בורסלינו לנושא בפני עצמו[עריכת קוד מקור]

רציתי לקבל מידע. איך ניתן להפוך את הערך על פאולו בורסלינו לערך בפני עצמו ולקשרו עם התירגומים בשפות השונות כמו איטלקית לצורך העניין? ERSI

עניתי בדף שיחתך. רצוי להשאיר דף זה לדיונים הנוגעים לערך עצמו. יוספוסשיחה 16:28, 29 בדצמבר 2007 (IST)

משפחות פשע[עריכת קוד מקור]

מאפיה פרימיטיבית- זהו כינוי קלאסי למשפחות פשע מאורגן, אשר מקיימות את רוב האלמנטים של מאפיה מודרנית. יש להבחין בין סוגי המאפיות, כיום הפשע התרחב מאשר בעבר, וניתן לסווגו לכל מיני סוגים.

יש מאפיות שמתעסקות אך ורק בסמים, יש כאלה שמתעסקות בהחוואות בריבית, השתלטות וקבלת "פרוטקשן"-דמי חסות, בין היתר העוסקים בגביות: כופים על אדם לשלם קנס כלשהו בשל טעות אשר עשה (פגע בבן משפחה,פגע בכבוד המשפחה).

בכדי שהמוסד "מאפיה" יתקיים, משפחת הפשע עסקינן אמורה לקיים אלמנטים חשובים בכדי שהיא תאופיין כזאת. כעת נתחיל להרחיב בנושא זה ע"י השוואה בין מאפיה מימי הסנדק סיציליה והמאפיה המודרנית החכמה לבין משפחות פשע לפחות במדינת ישראל.

לרוב המאפיות אמור להיות "ראש ארגון", והוא מכהן את תפקידו זה מועדף על אחרים מסיבות שונות, יש לו הרבה כסף ונכסים וזה נותן לו דבוקת שליטה בכל הקשור לעניינים של ייעוץ, בחירה, מתן פקודות לחברי המאפיה להלן: "החיילים", יש כאלה שעבדו עם החיילים שלהם עבודת צוות, ושגשגו בהדרגתיות עד שהגיעו למצב של ראש מאפיה כי תמיד יש אחד או שניים מכל חבורה שמפגין בטחון עצמי מופרז, אמיץ לרוב, חכם ויש לו צורת דיבור קרימינולוגית מאיימת, ומילת כבוד אצלו שוות ערך לכל נכסיו, לרוב אנשים במעמד כזה לא חוזרים במילתם, אינם נכנעים ואפילו מילת "סליחה" לא קיימת באוצר מילותיהם.


מאידך יש משפחות פשע שגם להן יש את אותו עניין אך כאן לרוב הסבא של המשפחה עוסק בפליליים וגרר אחריו בני משפחתו המעוניינים, יש כאלה שמתנערים מלהצתרף אך לרוב בני המשפחה מתגייסים, ואין לחשוב שהם מתגייסים אך ורק מסיבות כלכליות וכדאות כספית שזה הפיתוי הקובע, אלא יש אנשים די טובים הלא עוסקים בעיניינים אלה אך קרה אסון משפחתי ואחד מבני המשפחה נרצח על יד משפחה אחרת.

"האנשים הטובים" חודלים להמשיך את מלאכתם, וכל המעניין את המשפחה כעת הוא מסע הנקמה "כמו בסרטים", שני המשפחות שופכות דמים לפעמים זה יכול להגיע לשלושים במספר של הנרצחים מכל צד כתוצאה מהנקמות.

יש דוגמאות מהעבר הקרוב ב"יפו" עיר קטנה המשוייכת לתל אביב, רוב האוכלוסיה בה הם ערבים ישראלים, שם דובר בתקרית ספונטאנית של זוג אשר לו ידעו את תוצאות מעשיהם, לא היו ממשיכים  לנסות לחיות יחד, בן הזוג (ממשפחת עאשור ביפו, משפחה אשר עסקה בזמנו בפליליים) היה מעט אלים למרות שהרבה אהבו אותו, הכה את אישתו לא פעם ולא פעמיים אלא יותר, והאשא הייתה בורחת ללמשפחתה המתגוררת לא רחוק מהאזור, לבני משפחתה אבדו העשתונות, ומכאן היתחילו המהומות.

תוצאה ביניים- התערבות צד ג', משפחות פשע אחרים, למשפחת עאשור נתלוו מששפחת אלאטראש(משפחה בשנות ה90 נחשבה חזקה מקושרת ומסוכת הן מבחינת עסקים והן מבחינה מנטאלית, מדובר במשפחה המקושרת וקרובה קרבת דם למשפחת "ג'רושי" ברמלה, וזה נתן לה את הפוש').


המשפחה מצד בת הזוג משפחת "חמאד", (קיום הם המשתלטים על השוק האפור וגביות דמי חסות מעסקים משגשגים)הצתרפו השפחת "טורק" מיפו וגם משפחה מלוד אשר סיפקו להם נשקים במחירים מוזלים מעצם מעמדם הגבוה בין משפחות הפשע, הלודאים הם בדואים אשר שירתו בצבא והבריחו נשקים לחומרי נפץ למיניהם והיה קל לרצות את משפחת חמאד מיפו ע"י מתן מתנות או הנחות לכל הקשור לנשקים.

תוצאה סופית- למשפחת עאשור נרצחו חמישה אחים, לחבריהם "אטראש" עד כה נרצחו ארבעה אחים.


למשפחת חמאד נרצחו חמישה אחים, חיילים ובני משפחה אחרים ומעם זה שהחזיקו מעמד ושמרו על איזון וחילוק תפקידים ראוי, זה נתן להם להיות משפחה חזקה בלתי מנוצחת בעלת חיילים אמיציםומסוכנים. הם קיבלו מעמיתיהם עזרה כספית ונשקים ופעלו באופן מכתרתי, כך שאף אחד לא ידע סודותיהם בכך נשמר מעמדם עד כה "2009". ענייננו במשפחות פשע המאופיינות כארגום פשע ליתר דיוק היסטורי "מאפיה", ראש המאפיה מחלק תפקידים, יש הרוצחים, יש החוטפים, יש המייעצים בדר"כ למדו משפטים ויש להם אסטראטגיות קרימינולוגיות שנות מכל אדם מן היישוב,יש המבצעים בכל הקשור לשודים מזויינים (פעולה קטנה אשר מבצעים אותה כל תקופה לשם מתן שכר לחיילים).

למשפחות כאלה לרוב היה מתחם אחד גדול או שכונה המתגוררים בה בני המשפחה יחד, הגיבוש עוזר להם על דרך השלילה, לא להיקלע למצבים של חוסר אונים, הגיבוש מגביר את כוחם נגד אוייבים או נגד כוחות משטרתיות,יש כאלה נוסעים על מכוניות או כלי רכב משוריינים נגד כדורים, כך שינהגו בעיר או מחוץ לה בביטחון,יש דרך לעקוף את השריון למען רצח, זה להצמיד מתען חבלה-נפץ מתחת לרכב ולהפעילו בכל עת ע"י שלט רחוק, היו דברים מעולם.

בד"כ אנשים במעמד כזה נוטים להסתתר או פשוט לא להופיע הרבה בעיר אשר בה הם מתגוררים או במקומות ציבוריים לכל מיניהם. אפרופו משפחות פשע ואפרופו יפו, הוצא לא מזמן "2009" סרט על עיר זו, סרט מוצלח בשם "עג'מי", הסרט הצליח אנשים הרבה דיברו עליו אך אינו שובר קופות בזכות אפשרויות ההורדות באינטרנט. הסרט הינו חצי דוקו- חצי מבויים, המשקף חלק זעיר ממה שקורה בשכונת עג'מי ביפו.

שינוי שם[עריכת קוד מקור]

לדעתי כדאי לשנות למאפיה (ללא סוגריים). זאת המשמעות הראשית. מאפייה כותבים בשתי יו"דים. ‏nevuer‏ • שיחה 12:38, 29 באוקטובר 2014 (IST)

מסכים ופתחתי דיון בשיחה:מאפיה כהכנה להעברה. בורה בורה - שיחה 12:15, 21 בדצמבר 2014 (IST)
בוצע בוצע ערן - שיחה 01:00, 23 בינואר 2015 (IST)

תוכן הערך[עריכת קוד מקור]

הערך אמור לעסוק במאפיה ככותרת לכל הקבוצות שמתהדרות בשם הזה. חלק מההיסטוריה אמור להישאר בו וכל מה שקשור לקבוצות ספציפיות כמו הקוזה נוסטרה אמור לעבור לערכים ייעודיים, ראו לדוגמה את הערך האנגלי והסתעפויותיו. ביקורת - שיחה 22:13, 13 במרץ 2016 (IST)