שיחת משתמש:ביקורת

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
Cquote2.svgלכל אחד יש זכות לדעה משלו
אבל לאף אחד אין זכות לעובדות משלו
Cquote3.svg
משתמש:ביקורת ויקיפדיה:עמוד ראשי/מחר ארגז כלים
Ružomberok - Hrabovo pano.jpg
גודל דף זה 146.26 קילובייט.
תמונה נבחרת, מרץ-אפריל 2014: "הקיסרית אוגוסטה" עוזבת את ניו-יורק, 1895


תמונה נבחרת, מאי-יוני-יולי 2014: גרפיטי שציירו חיילים במשך השנים 1891-1945 על קירות Fort de Roppe (צר') (או: פורט ניי)


תמונה שלא נבחרה


Textsong1.jpg

מה היה ההסכם?[עריכת קוד מקור]

[he.wikipedia.org/w/index.php?title=מיוחד:יומנים&logid=16562685 ראיתי] שחסמת את נעם דובב על הפרת איזשהו הסכם.
מניסיוני להבין מה היה ההסכם יצאתי מבולבל.
מה היה ההסכם? האם דנתם בכך שוב כעבור חודש? והאם זו עבירה על ההסכם?--שלום1234321אפצישיחה • ט' בשבט ה'תשפ"א 06:03, 22 בינואר 2021 (IST)

כנראה מדובר בטעות, לא חסמתי את נעם דובב. ההשתתפות במיזם ויקיפדיה אינה כרוכה בהסכמים אלא בסט כללי התנהגות פשוטים שנועדו לאפשר לרבים ושונים זה מזה לעבוד יחד, כל עוד אין הפרה של כללים אלו אנחנו לא משתמשים בכלי החסימה שהוא מוצא אחרון של אין-ברירה. ביקורת - שיחה 10:38, 22 בינואר 2021 (IST)
מתווה, לא הסכם.--שלום1234321אפצישיחה • ט' בשבט ה'תשפ"א 10:48, 22 בינואר 2021 (IST)
מדובר על משהו ישן, אתה רוצה להעלות נוסטלגיה? הייתה בעיה שלא הייתה חד-צדדית ולכן לא הגיע למשתמש להיחסם בלי להציע פתרון של מתווה שיפחית חיכוכים סביבו, כשהמתווה לא עבד הוא נחסם זמנית. אני מציע להניח לזה כרגע ולהתמקד בעריכה איכותית ואחווה בין כל חלקי הקהילה. ביקורת - שיחה 11:35, 22 בינואר 2021 (IST)
מעריך את תגובתך, ביקורת. שים לב שהמשתמש הנ"ל מתנכל לי תקופה ארוכה, והודעתו זו אינה תמימה (הוא יודע בדיוק מה שכתבת) אלא המשך ישיר של רדיפה זו. דוגמה אחת מיני רבות: לפני שבועיים וחצי פתח נגדי דיון שווא, וכפי שהראיתי הוא פעל גם, כפי שעשה פעמים רבות מספור, בניגוד לכללים. תודה לגארפילד שהסיר את בירור השווא הזה וכתב בתקציר העריכה: "ניסיון ליצור מהומה". יתרה מזו בדף המשתמש של שלום מתנוססת בגאון תיבת משתמש בה נכתב: 'דף משתמש זה יציג סרט צהוב עד להפסקת חסימתו של נדנד. זה המקום להזכיר שנדנד הוקע מהקהילה לצמיתות בגין תוקפנות חסרת תקדים, שאני הייתי הקורבן הראשון במעלה שלה. שלום כמובן תמך לאורך כל הדרך בתוקפנות זו כנגדי וכנגד אחרים, ועל פי דף המשתמש שלו הוא ממשיך לתמוך בלי בגאווה יתרה, וגם בבירור השווא בניגוד לכללים שציינתי הזכיר את נדנד, בהופכו את היוצרות. אני מבקש לחסום את שלום בגין התנכלות ורדיפה, או לכל הפחות להזהירו לבל יחזור על התנהגותו הקלוקלת ולספק לי הגנה מפני חציו המורעלים כנגדי. נעם דובב - שיחה 13:43, 22 בינואר 2021 (IST)
אני לא מכיר את המשתמש ופעילותו, ואין צורך לומר שאני לא שבע רצון מהתרסה נגד החלטות קהילה מהעבר על חסימות משתמשים, אבל זה חלק ממה שאנחנו רוצים להכיל כדי לקיים את ההטרוגניות של הקהילה. אשתדל לעקוב ואם המשתמש ממשיך להטריד אותך, אל תהסס לפנות. ביקורת - שיחה 14:05, 22 בינואר 2021 (IST)

מילת הערכה[עריכת קוד מקור]

אני מבקש לחזק את ידיך ואת ידי ערן ואלדד במאמציכם הממושכים לנסות לנהל את המחלוקות בוויקיפדיה ולהשכין שלום ולהודות לכם עליהם. מחלוקות תמיד יהיו וכך גם מחלוקות על החלטותיכם, ואין סיכוי שתשביעו את רצון כל הנוגעים בדבר. לקחתם על עצמכם עבודה קשה וסיזיפית, כפויות טובה מאין כמוה, אבל חשובה ביותר, והיא שמאפשרת את המשך הקיום של המיזם הזה. לא היינו מסתדרים בלעדיכם. בברכה. יואב ר. - שיחה - נופי חלונות 10 18:43, 22 בינואר 2021 (IST)

למה שוב רצת לארכב את דף הבירורים?[עריכת קוד מקור]

שלום ביקורת, ראיתי את התלונה שלך על אלה הרצים לדף השיחה שלך. אני מתארת לעצמי שזה גם מכוון אלי. אבל לאחרונה (אולי גם בעבר) אתה ממהר לארכב את דף הבירורים ולא נותן הזדמנות למי שרוצה להגיב לסיכום שלך להתייחס. אנחנו לא 24 שעות ביממה בוויקיפדיה. אז אני שוב כאן. טאטוא הבירור לארכיון לא יפתור את הבעיה. רק ביורוקרטים נחושים ואמיצים כמו שהיו פעם, יפתרו את הבעיה.
ולגבי מה שכתבת כאן, ‏‏" אני חושב שהביורוקרטים בהתנהלות הלא-מתערבת (חלקית) שהונהגה בשנים האחרונות, הוכיחו את עצמם בכך שעל אף שלא הצלחנו להוריד את הלהבות לגמרי, הן די בשליטה. " אתה מאד טועה. כל כך התרגלת כנראה למצב הרע של הוויקיפדיה העברית, שנראה לך שהורדת את גובה הלהבות. לא הורדת דבר, אלא להיפך, המדיניות שלך שבעיקרה היא של שב ואל תעשה (ערן פעיל יותר ממך), היא לגיטימציה לאנשים מסוימים להתנהג כמו שהם מתנהגים. נראה לך שזה הורדת גובה הלהבות לקחת מישהו תוך חודש פעמיים לבירורים? לא התרגשתי מהבירורים הזה כמו שלא התרגשתי מזה שלפני חודש. הבעיה היא מעבר לבירורים, הבעיה היא השתלטות של עורך אחד על ערכים כשהוא שם את עצמו לשופט. ראיתי איך התעלמת לחלוטין מהעובדה שיורי העלה בירורים מטעים, עם מצג מטעה לגבי מי האנשים שהוא פתח נגדם את הבירור הזה. התעלמת מההטעיות שלו לגבי מה אותם אנשים כתבו. שלא לדבר על בירורים בלתי אפשריים באורך של מעל 18,000 בתים. מילא שהוא עושה זאת בבירורים, אבל זאת הטכניקה שלו גם בערכים, וכך ערכים נהרסים. כביורוקרט, היית צריך להתייחס לממצאים של יואב דותן כי הם חמורים.
אני מתארת לעצמי שאקבל שוב את תשובתך הסטנדרטית המתגוננת, מסוג: אני לא עושה מה שאת רוצה אז את מתלוננת, במקום להתבונן התבוננות פנימית עמוקה וחשיבה, אולי חנה עם נסיונה הרב בחיים, חנה שניהלה מערכות גדולות וניהלה אנשים בהצלחה רבה, מזהה משהו שאני לא מזהה, ואולי אני יכול ללמוד ממנה משהו, במקום להיכנס למגננת התקפה.
אין לך מנדט ממני לכסח ערכים שאתה חושב שהם נפיצים. זה לא במנדט שלך מהקהילה כביורוקרט לגעת בתוכן של ערכים. יש לך מנדט מהקהילה לטפל בעורכים בעייתיים, אבל את זה אינך עושה. גארפילד ניסה להוריד את גובה הלהבות בערך גיבור ישראל (פסל) בזה שנעל את הערך לעריכה, מבחינתי זה היה בסדר גמור, אבל חטף על כך מיורי, והוא ביטל את נעילת הערך. היכן היה הגיבוי שלך לגארפילד? חנה Hanayשיחהנשר תחגוג ב-2023 מאה שנים להקמתה 19:27, 22 בינואר 2021 (IST)

ואת זה גיליתי עכשיו בדף גיבור ישראל יורי קורא לי "בריונית לא קטנה והיא נוטה לצווח כשנוגעים בערך הזה" וכן "ייתכן שהבעיות בעין שלה גרמו גם לקשיי קליטה.". ביקשתי את חסימתו בבקשות מפעילים והסרת התגובה. השאלה אם גם על זה תעבור לסדר היום. חנה Hanayשיחהנשר תחגוג ב-2023 מאה שנים להקמתה 20:23, 22 בינואר 2021 (IST)
כמו שכתבתי בבקשות מפעילים, אם את לא רוצה שיפנו אלייך בסגנון כזה, תדאגי גם את לא לפנות בסגנון דומה לברי הפלוגתא שלך. כשאת מדברת בבוטות כלפי ויקיפד, אין לך מה להלין על כך כשאותו ויקיפד עונה לך באותה הבוטות. אם תסירי את הדברים הבוטים שכתבת כלפיי, אני מבטיח לפעול באופן דומה. יורי - שיחה 20:31, 22 בינואר 2021 (IST)

ביקורת הוא שומר שבת ולא יראה את הדברים הללו לפני מחר בערב. יואב ר. - שיחה - נופי חלונות 10 21:02, 22 בינואר 2021 (IST)

תודה יואב.
חנה, רצתי לארכב את הדף ואמשיך לרוץ ולארכב אותו ברגע שאזהה שזה לא הולך למקום אופרטיבי. מאותו רגע הדף הזה הופך לטקס הקזת דם מזוכיסטי של הקהילה וכמי שהופקד על שלום הקהילה, אני דואג לסגור אותו.
לגבי מה שכתבת 'אין לך מנדט...' - זה מסתדר עם התזה שלך שאני אמור לשמוע בקולך בצורה גורפת בגלל שניהלת מערכות במשך שנים. ובדיוק על זה הלנתי, אמירות כאלה נועדו לקשור לנו את הידים, ואז לבכות למה אנחנו לא פועלים. זה קורה לפעמים עם משתמשים שחוששים בשל התנהלותם שייחסמו במוקדם או במאוחר ויש להם רצון לפגוע בלגיטימציה שלנו ו"אחריהם המבול" לגבי ההשלכות של דבר כזה על התנהלות המיזם, אבל ממך לא ציפיתי לכזה דבר. אני אמשיך "לעבור לסדר היום" על כל מה שקשור לבעיות שעליהן הצבעתי עד לגיבוש פתרון למניעת ההפרות החוזרות ונשנות הללו של כללי ההתנהגות בצורה שיהיה ברור שאין בה איפה ואיפה.
הנוסטלגיה שלך עם הביורוקרטים האמיצים והנחושים, נובעת מאשליה כלשהי שלפיה ניתן פשוט להבין שרק את צודקת ולחסום את כל מי שלא מבין את זה, אבל לא באתי לפה הרבה אחרייך ואני לא זוכר שהיו אי פעם ביורוקרטים שהיו מתנהלים בצורה כזו.
היחיד שאני מקבל את הביקורת שלו על אזלת ידם של הביורוקרטים בסיפורים הללו הוא Gilgamesh שלאורך כל הדרך גיבה אותנו (לפחות כך אני הרגשתי) לנקוט בצעדים קשים של חסימות לטווח ארוך (ולגבי משתמשים אחדים חסימה לצמיתות) וכמעט כל דבר כדי למנוע את הסאגה הלא נגמרת הזו, ואם הייתה לקול שלו השפעה על האווירה הכללית, אני בטוח שהייתי לוקח חופשה בת כמה ימים מהעבודה כדי לעשות דבר כזה. ביקורת - שיחה 19:55, 23 בינואר 2021 (IST)
אין לך מנדט מהקהילה להתערב ולהחליט על תוכן של ערכים. אני ממליצה שתקרא מה הסמכויות של ביורוקרט, והתערבות וקיצוץ ערכים והחלטה מה ייכתב, זה לא במנדט של הביורוקרטים. Gilgamesh רוצה שתתפטר, ואומר זאת בפירוש. תקרא את הקריאה שלו אליך להתפטר מאתמול בבוקר, אני עדיין לא ויתרתי להביא אותך להבנה, שהדרך בה אתה פועל שגויה. גילגמש התייאש.
גם אני דורשת ממך לחסום משתמשים בעייתיים לטווח ארוך, אני תוהה איך אותם דברים שאני אומרת, אתה דוחה מכל וכל, ומקבל אותם מגילגמש. מה אפשר להסיק מכך? מי קושר לך את הידיים? אני מתחננת אליך שתפעל, ואתה הוא שהחליט בהחלטה מאד משונה, שאם לא תעשה דבר, הבעיות ייפתרו מאליהן. המציאות מוכיחה לך שוב ושוב שאתה טועה ואתה בשלך חושב שאתה צודק. אתה שהוא שקושר לעצמך את הידיים. אפילו עכשיו אחרי מה שקרה עם יורי ביום שישי, עדיין אתה חושב שאתה פעלת בסדר. תמיהה חנה Hanayשיחהנשר תחגוג ב-2023 מאה שנים להקמתה 22:17, 23 בינואר 2021 (IST)
אני מודע לדעותיו של גילגמש על התנהלותי כביורוקרט, לכך התייחסתי. את לא אומרת את אותם דברים ואת זה ניסיתי להבהיר. יש משתמשים בעייתיים משני צדי המפה הפוליטית ולצערי אני מקבל גיבוי כל פעם רק מהצד "השני", בשעה שהייתי מצפה לנאמנות בראש ובראשונה לוויקיפדיה. (לא באופן כללי, אבל לפחות כאן). אני בהחלט חושב שפעלתי באופן מאוזן ובסדר, אף כי לא מספיק אקטיבי. פעילות אקטיבית דורשת יותר זמן עבודה, וטעונה יותר גיבוי, בינתיים אני מקבל רק קיצוץ כנפיים.
לגבי החלטה על תוכן של ערכים במחלוקת, אני מתאר לעצמי שידועה לך הפסקה שמאפשרת לביורוקרטים לכפות את עצמם כבוררים בהעדר בורר מוסכם, ואני בהחלט יכול לעשות בה שימוש כשערך מסוים במצבו הנוכחי גורם לבעיות קשות בקהילה. כדי שלא תיווצר תחושה של הטיה פוליטית (ואין לי עמדה פוליטית בפוליטיקה הישראלית, אם את ממש סקרנית) הצעתי להפוך את הערך ללקסיקלי למשך כל תקופת המחלוקת ולאפשר החזרה של חומר פנימה רק בהסכמה של רוב מיוחס, על ידי מפעילי מערכת. ואם ימשיכו המריבות זה יקרה. ביקורת - שיחה 01:35, 24 בינואר 2021 (IST)
ביקורת, אני מקווה מאד שלא תשעה לקריאות להתפטר, שבעיניי אינן אחראיות ואינן מציאותיות. ויקיפדיה זקוקה לך. יואב ר. - שיחה - נופי חלונות 10 08:26, 24 בינואר 2021 (IST)
תודה יואב. בשלב הזה (כשבחירת ביורוקרט נוסף וכנראה טרי עומדת על הפרק) זה יהיה חסר אחריות להתפטר/לפרוש, ואני לא חושב על כך למרות העומס המעיק. אבל בהחלט אני מבין את דוד שי ואת בריאן שבחרו לתפוס פינה שקטה יחסית, וצירפתי את האופציה הזו לרשימת החלומות שלי. ביקורת - שיחה 11:10, 24 בינואר 2021 (IST)
אין לי אלא לחזור על דברי יואב ר. דוריאןDGW – Talk 16:25, 24 בינואר 2021 (IST)
חזק ואמץ, ביקורת. דוד שי - שיחה 16:42, 24 בינואר 2021 (IST)
ביקורת, יש הבדל גדול בין לכפות בוררות על תוכן של ערך, לבין להפוך ערך ללקסילי שמשמעותו המעשית היא מחיקת הערך. אין לך מנדט כבירוקרט להפוך ערך ללקסיקלי. זאת גם הצעה שנותנת כוח בלתי סביר למתנגדים אלה שרוצים שערך ימחק ,כי הם יתנגדו ויתנגדו ויתנגדו והערך ימשיך להיות לקסיקלי. לא פעלת באופן מאוזן בנושא הערך על הפסל. בעצם לא פעלת בכלל. אתה כותב שלא פעלת מספיק אקטיבי. אני אומרת: לא היית אקטיבי בכלל. אני מקווה שמה שקרה בעקבות הבירורים האחרונים, וההתנהגות של יורי, גם לאחר תקציר האזהרה שלך בזמן ארכוב הבירורים, הראה לך, שיש מקרים שחייבים להיות אקטיבים מאד, וכי דברים לא יסתדרו מאליהם. חנה Hanayשיחהנשר תחגוג ב-2023 מאה שנים להקמתה 17:33, 24 בינואר 2021 (IST)
חנה, לא נעים לי לכתוב לך את זה, כי את באמת עורכת איכותית, אבל כצופה מן הצד די ברור לי שבסיטואציות האחרונות גם את הרווחת לא־מעט מהפסיביות שאת טוענת לה. או אם אכתוב זאת אחרת – העובדה שלא ננקטו מולך סנקציות כלשהן (אף שלטעמי היה מקום לאחת כזו או יותר, ביחס למקרים אחדים) מחייבת את ההגינות להודות שהבירוקרטים (לעניין זה ביקורת. לא מחייב על היתר) מנסים לשמר כאן מינימום נזק ומקס' תועלת. אי אפשר לא לחטוף כלום, לצפות שיענישו את הצד השני ובסוף להאשים בחדלות מעש. זה לא עובד ככה בוויקיפדיה (ונראה לי שגם לא בחיים). דגש חזק - שיחה 17:42, 24 בינואר 2021 (IST)
בימים האחרונים עשרות עורכים ומפעילים מטפלים בתלונות של יורי ושל נרו יאיר על אנשים שדיברו אליהם לא יפה, דסקוסים אינסופיים על זה במקום על הדבר העיקרי. משום מה רק עכשיו ראיתי את התגובה של חנה פה, ואני מגבה אותה במיליון אחוז. הבעיה היא עורך או שניים - לא יותר - שצברו כוח-על בויקיפדיה והם הבעיה, הם שמתנהגים בדורסנות ובשחצנות כאילו הם בעלי הבית של כולנו. הם לא, הם רחוקים מזה. לפעמים מילים לא יפות הן נכונות, כי אם ההתנהגות לא יפה אז התיאור שלה לא יהיה יפה. נו נו נו למי שאמר מילים כאלה ואחרות לא מוריד את הלהבות ולא פותר את הבעיה, להפך רובי-ריבלינות כזאת היא מתסיסה עוד יותר. La Nave Partirà - שיחה 18:05, 24 בינואר 2021 (IST)
מתסיסה או לא (ותודה על ההשוואה לריבלין), כשנתחיל ליישם את ה"אקטיביות" המבוקשת, היא תפגע גם באנשים "מהצד שלך" (מי שלא תהיה, אני מדבר לכולם) כי לא היו שיות תמימות בשני הצדדים. אם אנחנו מקבלים את הרעיון שלא משנה "מי התחיל", אז כל מי שלא שלט על עצמו ופגע באנשים אחרים (פ' - אף אחד לא ביקש ממך לתאר התנהגויות, אנחנו באנציקלופדיה פה ולא במגרש לתיאור התנהגויות) ייחסם, ואם ימשיך לא לשלוט על עצמו, ייחסם לממושכת.
חנה, לגבי המנדט - הפלפול יפה אבל לא תקף, לא דיברנו על ערך ספציפי, זה יכול לקרות בערכים שונים. כל ערך שהתוכן שלו יוצר לנו כקהילה בעיה, נצטרך להכניס אותו למיטת סדום לתקופה ממושכת, גם אם זה לא יהיה נעים למי שהשקיע בו שעות (ביצירה או בעריכה) גם אם זה יהיה ערך שאני או את.ה יצרנו. ביקורת - שיחה 18:26, 24 בינואר 2021 (IST)
לא שמים עיר בעוצר בגלל כמה טראבל מייקרים, אבל הווריאציה של גארפילד היא מצוינת כי היא גם משיגה שקט וגם משיגה תוכן איכותי. אני הצעתי למנות עורך מוסכם בתור content reviewer שהוא היחיד שמותר לו לערוך את הערך. מפעיל לא יכול לעשות את זה אלא אם כן הוא מסוגל להתמסר ולהשקיע בקריאה ולימוד, ולמפעיל יש חסרון נוסף שהוא הצורך לשאת חן. אז לכל ערך נפיץ יהיה עורך מוסכם שיתמסר לו. נדמה לי שמעולם לא היה מנגנון כזה בויקיפדיה, וזה עשוי לשפר מאד את גם את האווירה וגם את הערכים. La Nave Partirà - שיחה 19:11, 24 בינואר 2021 (IST)
זה רעיון אידילי מדי. בפועל, נצטרך לקחת מישהו מהקהילה לתפקיד הזה, וכמה סיכוי שהוא יהיה 'עורך מוסכם'? אם נצטרך לכפות את המינוי בהחלטה שלנו, זה בדיוק כמו בוררות בכפיה, רק בהאצלה. ביקורת - שיחה 19:39, 24 בינואר 2021 (IST)

אודה לעצתך[עריכת קוד מקור]

שבוע טוב ביקורת, אודה לך את תוכל לומר לי מה המדיניות המקובלת לגבי קטגוריה שהונחה בה תבנית "הבהרת חשיבות" וכבר יש כמה 'מבהירי-חשיבות' בדף (לצד מתנגדים).
האם מתאים בינתיים להוסיף לקטגוריה את הערכים הרלוונטיים (כדי שהויקיפדים שרוצים להביע את דעתם לגבי הקטגוריה יוכלו להתרשם מה היא כוללת), או לא?
נ.ב. מדובר בשאלה בעקבות קטגוריה:ספרים ישראליים, אבל זו שאלה עקרונית שחשוב לי לדעת גם לגבי קטגוריות אחרות בעתיד. --בן נחום - שיחה 21:03, 23 בינואר 2021 (IST)

אתה יכול לחלופין לעשות רשימה של ערכים פוטנציאליים, ולכתוב אותה בדף השיחה.david7031שיחה • י"א בשבט ה'תשפ"א • 21:09, 23 בינואר 2021 (IST)
ההצעה של דוד נראית לי טובה יותר. ביקורת - שיחה 01:28, 24 בינואר 2021 (IST)

חדשופדיה 2021 שבוע 4[עריכת קוד מקור]

לוגו חדשופדיה.svg
חַדְשׁוֹפֶּדְיָה
פינת העדכונים של קהילת ויקיפדיה
שנת 2021 – שבוע #4
עודכן ב־1 במרץ
לחתימה על מנוי לידיעון

• פורסם גיליון חדש של הטילדה הרביעית
Eldad פרש מתפקיד הביורוקרט. תתקיים הצבעה על בחירת ביורוקרט חדש בדף ויקיפדיה:מפעיל נולד. המעוניינים בתפקיד, רשאים להציע מועמדות עד 29 בינואר, בתנאי שהם מפעילי מערכת בהווה או שהיו מפעילי מערכת בעבר. נאחל בהצלחה לאלדד, ולכל המועמדים! •
• ביום רביעי ה-27.1.2021 בין השעות 20:00-21:00, תתקיים הרצאת Wiki Talk בנושא פייק ניוז ואמינות ברשת ובוויקיפדיה בפרט. לפרטים נוספים ולהרשמה
המקבץ השבועי: בשבוע הקרוב יתקיים המקבץ השבועי בנושא האוקיינוס ההודי
ערכים מומלצים: מתקיימת הצבעה לגבי הסרת הערך הבחירות המיוחדות לראשות הממשלה – 2001 מרשימת הערכים המומלצים כאן
במזנון מתקיימים מספר דיונים, ביניהם: הצעה להצבעה חוזרת לגבי חשיבות ערכי מפלגות, משאל לגבי פרמטרים לערכי פעולות איבה, דיון לגבי הצגת רשימות ארוכות של פרסים בתבניות אישים

אד הומינם[עריכת קוד מקור]

שלום ביקורת. הערת לי על כך שהזכרתי שם של משתמש בהקשר שלילי וביקשת שאמנע מאד הומינם. זה כלל שלא הכרתי עד עתה, יש לא מעט מפעילים שלא מקפידים עליו (ולא בהקשר של תפקידם כמפעילים נטו), אבל אני מוכן לקבל אותו. הדבר היחיד שמשנה באמת הוא שלא יהיו סטנדרטים כפולים. עומר תשבי כתב לי "*כל* מה שאכפת לך, זה להטות את הכף ימינה ככל הניתן". אני מאמין שגם אתה תסכים שזה חמור הרבה יותר ממה שכתבתי. שמא תאמר אף אחד לא ראה ולא ידע? כתבתי את זה לערן, שחסם כמה משתמשים מהצד הימני של המפה לאחרונה על ביטויים חמורים פחות (מילא בן נחום, שערן לא טרח לפרט על מה הוא חוסם אותו, אקבל את הפרשנות שלך. אני מדבר על אחרים). הוא שלח אותי למפעילים. המפעילים גנזו את הבקשה. גם אתה כבר פגשת את הדברים בדף השיחה של ערן, שהרי ענית לי. עד עתה איש לא אמר מילה בעניין לתשבי. האם לדעתך זה סביר?

בדומה לזה, פארטירה קיבלה במהירות שיא הרשאת "בדוק עריכות" תוך פחות מחודש במיזם. זאת למרות שפעילותה עד עתה גדושה באד הומינם (אפשר להביא ראיות), והיא גם נחסמה על זה. כך נפתחה עבורה הדרך לערוך ערכים רגישים שאתה רוצה דווקא לחסום את עריכתם. האם זו הדרך להוריד את הלהבות? נרו יאירשיחה • י"א בשבט ה'תשפ"א • 10:57, 24 בינואר 2021 (IST)

נרו, סליחה על ההתערבות, אבל שמת לב שאתה עסוק בכמעט כל הזמן שלך באתר בתלונות על משתמשים ובקשות סעד המוניות מהמפעילים? eli - שיחה 11:01, 24 בינואר 2021 (IST)
תתערב חופשי, אבל באופן שקוף. אתה, לא אני, הוא שתוקף משתמשים אחרים כגסי רוח. זה לא אד הומינם? או שלך מותר כי אתה מפעיל? כמובן שאתלונן על דברים כאלה, מה חשבת? ואקל עליך, כדי אתה ואחרים תוכלו לבדוק את התנהלותך במיזם. אני לא מרבה במיוחד על תלונות כפי שכתבת, אבל נניח. האם מפריעים לך גם משתמשים משמאל שמרבים בתלונות מעין אלה? כמה פעמים נזפת גם בהם? נרו יאירשיחה • י"א בשבט ה'תשפ"א • 11:04, 24 בינואר 2021 (IST)
כתבתי לפני התנגשות עריכה: נרו יאיר, שקלתי אתמול לעבור על כל הדף ולהסיר בפועל אמירות אד-הומינם מדבריהם של כל המשתמשים, אבל היה נראה לי שזה לעורר דובים מרבצם. אני בהחלט מתכנן להעיר על דברים כאלה לא רק לך, ומצפה שלא אצטרך לעשות את העבודה בעצמי, אלא מפעילי מערכת יתחילו לעשות זאת גם הם. ואם אתה כבר כאן אלי גודין, הנה דרך קלה לשיפור האווירה כאן, לא לחסום אלא להעיר, לכל מי שטוען אד הומינם, שאנשים יתחילו להסביר את העריכות או לשלול אותן בלי לומר "אתה ככה וככה" כי ההוא וההיא אינם העניין כאן. ביקורת - שיחה 11:07, 24 בינואר 2021 (IST)
בדגש על כך שמפעילים שמזוהים עם צד אחד יקפידו להעיר בעיקר לצד שלהם, כי אז לא ייחשדו בקידום העמדה שלהם. מה לגבי פארטירה? סביר בעיניך שתקבל פרס כזה במהירות שיא? איך זה ישפיע על הערכים הרגישים שאתה רוצה לחסום? נרו יאירשיחה • י"א בשבט ה'תשפ"א • 11:12, 24 בינואר 2021 (IST)
הוספתי לאחר התנגשות עריכה: נרו, מי כמוך יודע, בערוצים פומביים או פרטיים, שבכל פעם שהתוודעתי לעוול מצד משתמש כלפי משתמש - וכל משתמש - טיפלתי בה בחומרה. אבל הגישה שלך שלפיה הכל פוליטי ומקוטב בהכרח חייבת להשתנות. eli - שיחה 11:12, 24 בינואר 2021 (IST)
מי כמוני יודע? הוכחתי להפך. עד כמה טיפלת בחומרה בתשבי בדוגמה לעיל? עד כמה טיפלת בחומרה בפארטירה? נרו יאירשיחה • י"א בשבט ה'תשפ"א • 11:15, 24 בינואר 2021 (IST)
כתבתי לפני התנגשות עריכה: אני מתקשה לכתב את פארטירה ברגע זה, כך היה ראוי, אבל גם לה אין פטור מכללי ההתנהגות ואם היא לא תתמקד בתכנים אלא במשתמשים, היא תינזף ככל אחד אחר. עד עכשיו קראתי בעיקר הצהרות מחכימות שלה על כתיבה אובייקטיבית (וקצת דאחקות על חשבוננו המפעילים שמטיפים לה. נו שוין) ובאופן כללי היא משתפת פעולה ומנסה להשפיע על השיח בדרכים המקובלות. אין לי בעיה עם עריכות של נושאים רגישים, על ידי כל משתמש, ובלבד שהן תתמקדנה בערכים הרגישים ולא במשתמשים אחרים, כשלא מטילים רפש אחד בשני אפשר להגיע בקלות מפתיעה להבנות סביב ניסוח אובייקטיבי. ביקורת - שיחה 11:17, 24 בינואר 2021 (IST)
אכן קשה לכתב אותה, בגלל שם המשתמשת. אני מבין שאין לך בעיה עם הפרס שקיבלה בדמות הרשאה. נרו יאירשיחה • י"א בשבט ה'תשפ"א • 11:19, 24 בינואר 2021 (IST)
הרשאה אינה פרס למשתמש אלא פרס למנטרים, עורך שכותב הרבה ועריכותיו תקינות ברמה הטכנית אמור לקבל הרשאה כזו. אם משתמשים ותיקים מתייחסים לזה כפרס, פלא שמשתמשים חדשים באים לבקש הרשאות כאלה כל הזמן? חייבים להפסיק עם זה, מספיק שחלק יקבלו הרשאה כזו כשאין להם היכולת הטכנית, ואנחנו נוצף בעריכות קלוקלות. ביקורת - שיחה 11:23, 24 בינואר 2021 (IST)
הסברתי מדוע זה פרס: אתם חוסמים ערכים רגישים למי שאינו בדוק עריכות, מה שפותח את הדרך לפניה וסוגר את הדרך למשתמשים ותיקים הרבה יותר שלא קיבלו את ההרשאה. נרו יאירשיחה • י"א בשבט ה'תשפ"א • 11:27, 24 בינואר 2021 (IST)
נרו, אוסיף מעט על ביקורת. במקום לעשות פליליזציה לשיח, תתמקד בענייניות ובשיפור ערכים מהזווית המקצועית נטולת הפניות. אנחנו מכירים לא מהיום, ושנינו יודעים שאתה בהחלט מסוגל לזה. אישית, אני לא משתתף המון בדיונים בדפי שיחה, אבל במה שיוצא לי אני יכול לומר לך בוודאות שמעולם לא קרה אצלי שדיון התגלגל לפסים אישיים באופן אקטיבי. וגם כשהתפתח שיח אישי, פשוט התעלמתי לחלוטין והתמקדתי במקצועיות. eli - שיחה 11:24, 24 בינואר 2021 (IST)
גם לזה כבר הבאתי למעלה הוכחה הפוכה. זה לא הולך כך, רגע לכנות את מי שחולק עליך "גס רוח" (שכחת?) ורגע לשחק אותה סופר מקצועי וחסר כל פנייה. נרו יאירשיחה • י"א בשבט ה'תשפ"א • 11:27, 24 בינואר 2021 (IST)
סליחה, אני חייב לעצור אותך: לא קראתי לאף אחד ש"חלק עליי" (מילה יפה שמוציאה אותי הנאור היחיד אצל אמא רוסיה) גס רוח. אותו עורך ספציפי שזכה לכינוי אכן היה ראוי לשמו ואכן הוא גם נחסם בהחלטת הבירוקרטים על רקע סיבה זו. eli - שיחה 11:31, 24 בינואר 2021 (IST)
כנראה כבר שכחת, קראת כך גם לי. במקביל נתת הרשאות לפארטירה. זה נראה לי ממצה את הבעיה. נרו יאירשיחה • י"א בשבט ה'תשפ"א • 11:32, 24 בינואר 2021 (IST)
אתה מוזמן להפנות אותי לדיון שבו קראתי כך גם לך, אפילו פעם אחת בודדה. אם תמצא אני מזמין אותך לקפה - עליי. eli - שיחה 11:41, 24 בינואר 2021 (IST)
הקישור אצלך בדף שיחתך. מוותר על הקפה. נרו יאירשיחה • י"א בשבט ה'תשפ"א • 11:43, 24 בינואר 2021 (IST)
ההזמנה לקפה עודה בעינה :) תנהג איתי ברחל ביתך הקטנה ופשוט תראה לי. eli - שיחה 11:46, 24 בינואר 2021 (IST)
אני ביקשתי את ההרשאה לLa Nave Partirà. לא הכרתי אותה בכלל, עד שיורי החליט לזמן אותנו ביחד לבירורים. בדקתי את עריכותיה, וראיתי גם את מה שנרו יאיר כתב לה בדף שיחת משתמשת:La Nave Partirà#פנייה---- פרטירה כתבה בבירור שהיא ערכה פעם בוויקיפדיה, וראיתי מעריכותיה שהיא מנוסה בכתיבה. מכיוון שעברתי על מספר של עריכות שלה ובדקתי ואישרתי אותן, חשבתי שחבל על הטירחה של המנטרים וביקשתי את ההרשאה הזאת. התשובה של ביקורת מהו תפקיד ההרשאה הזאת היא התשובה המדויקת. חבל שנרו יאיר ממשיך כאן את מה שהוא עשה בדף שיחתה. חנה Hanayשיחהנשר תחגוג ב-2023 מאה שנים להקמתה 12:05, 24 בינואר 2021 (IST)
אלי, לבקשתך, ברחל בתך הקטנה: "הוולגריות ותרבות השקר וגסות הרוח שאתם מפגינים, נרו יאיר ויורי, מלמדת משהו על היד החופשית שזכיתם לה אחרי שנים שהמפעילים לא טיפלו בכם, כך שקשה לדבר על הטיה פוליטית כשיש עורכים כמוכם. אל דאגה, זה הולך להיפסק, אך לא בדרכים מפוקפקות שאתם נוהגים בהן כלפי מתנגדיכם הפוליטיים". זה אחרי שביקשתי ממך פעמים רבות לא לעסוק בבקשות שלי ממפעילים, כי נוכחתי בהטיה שלך. חנה, אני מבין שלא מצאת שום אד הומינם אצל פארטירה, או בעיות אחרות, רק אצלי הצלחת למצוא. נרו יאירשיחה • י"א בשבט ה'תשפ"א • 12:19, 24 בינואר 2021 (IST)
תודה על בדוקת עריכות, אני אכן לא משחיתה. אני גם לא עוברת עם מחק ומעיפה לכל הכיוונים טקסטים שאנשים אחרים עבדו עליהם. לא רק זה, אני אפילו כותבת תוכן, תוכן אמיתי, כזה שצריך לחשוב לפני שכותבים אותו. La Nave Partirà - שיחה 12:36, 24 בינואר 2021 (IST)
הנושא פה היה בכלל תגובות אד הומינם, כפי שניתן לראות בכותרת. נרו יאירשיחה • י"א בשבט ה'תשפ"א • 12:41, 24 בינואר 2021 (IST)
נרו יאיר, לא התעסקתי באד הומינם, הסברתי למה פרטירה קיבלה בדוקת עריכות אוטומטית. חנה Hanayשיחהנשר תחגוג ב-2023 מאה שנים להקמתה 13:08, 24 בינואר 2021 (IST)
יודע, והסברתי מה הבעיה עם זה. אגב, אני מפנה גם את תשומת לבך לעניין האד הומינם, כמו כולם. נרו יאירשיחה • י"א בשבט ה'תשפ"א • 13:23, 24 בינואר 2021 (IST)
בחייך, מרגע שבפעם ראשונה מאז שנרשמתי לוויקיפדיה במאי 2009, החלטתי לכתוב ערך אקטואלי, ולא ערך העוסק בעת העתיקה או בארץ ישראל, חטפתי אד הומינם על ימין ועל שמאל. ואתה מדבר איתי על אד הומינם? Face-smile.svg. אני שומרת על קשר עם שורת עורכים משובחים שעזבו את הוויקיפדיה, סיפרתי להם מה עברתי כאן מאז ה-9 בדצמבר 2020, והם אומרים לי כולל אנשים המזוהים עם הימין: ואת רוצה שנחזור לערוך? הם קוראים לי אמיצה מאד, על שחזרתי לערוך בוויקיפדיה. חנה Hanayשיחהנשר תחגוג ב-2023 מאה שנים להקמתה 13:35, 24 בינואר 2021 (IST)

לפי דברי אותם עורכים לכולנו כנראה מגיע צל"ש על אומץ. על כל פנים, אם ניזהר כולנו ברוח דברי ביקורת לא לכתוב מעתה בדפי שיחה תגובות אד הומינם - מצוין. נרו יאירשיחה • י"א בשבט ה'תשפ"א • 14:32, 24 בינואר 2021 (IST)

ניטור[עריכת קוד מקור]

שלום, אתה זוכר שנתת לי הרשאת מנטר לחודש כדי לבדוק אם אני פעיל בניטור?
כשראיתי שלא יוצא לי לנטר הרבה ביקשתי שיסירו לי את ההרשאה, אבל בינתיים אני הצטרפתי לצוות ניטור אתרי ויקי קטנים, ואני רואה שם גם עריכות מויקיפדיה, ואני לא יכול לשחזר כי אין לי הרשאת מנטר.
יש אפשרות לקבל הרשאת מנטר בשביל השחזורים האלו?
תודה!
נ.ב. יצרתי היום את הערך ה-100 שלי! מושך בשבטשיחה • ט"ז בשבט ה'תשפ"א • 00:11, 29 בינואר 2021 (IST)

ברכות על הערך. מהו "צוות ניטור אתרי ויקי קטנים" אם יורשה לי? ביקורת - שיחה 12:23, 29 בינואר 2021 (IST)
m:Small_Wiki_Monitoring_Team/he --מושך בשבט ~ שיחה ~ י"ט בשבט ה'תשפ"א • 13:18, 1 בפברואר 2021 (IST)
אני חושב שלא תהיה בעיה להציע לך את אותה הצעה גם בהקשר הזה, ולבדוק אחר כך את מונה העריכות הגלובלי שלך. מקובל? ביקורת - שיחה 13:40, 1 בפברואר 2021 (IST)
כן. תודה מושך בשבט ~ שיחה ~ כ' בשבט ה'תשפ"א • 20:38, 1 בפברואר 2021 (IST)
בכבוד. ביקורת - שיחה 20:50, 1 בפברואר 2021 (IST)
תוכל לבדוק את העריכות שלי עד שבוע שעבר ולהאריך לי את הרשאה? מושך בשבט ~ שיחה ~ י"ג באדר ה'תשפ"א • 15:58, 25 בפברואר 2021 (IST)
? מושך בשבט ~ שיחה ~ ו' בניסן ה'תשפ"א • 16:42, 19 במרץ 2021 (IST)
אני לא רואה כמעט פעילות ניטור, גם לא בדף הגלובלי. ביומיים האחרונים הגברת פעילות וגם ביקרת בוק:במ, אבל לפני כן גם זה לא. תאמין לי שאני אשמח מאד לתת לך את ההרשאה הזו, אבל אני מנסה להבין מה אני מפספס, למה היא תועיל לך? כאמור, אני לא רואה נזק אפשרי אבל בכל זאת חשוב שמתן ההרשאות הללו לא יהפוך לחלוקת תארים וסמל סטטוס. ביקורת - שיחה 16:48, 19 במרץ 2021 (IST)
את ההודעה על בדיקת העריכות כתבתי לפני חודש, בחודש האחרון לא ערכתי הרבה ולכן צריך לבדוק את העריכות שלי מלפני שבוע וחודש.
ביומיים האחרונים הגברתי פעילות כי יצאנו לחופשת פסח (בין הזמנים).
במה ההרשאה תועיל לי? כשאני רואה השחתה אני לא אצטרך לחכות כמה שניות כל פעם עד שהtwinkle ייטען. זאת ועוד, מדי פעם אני מסמן עריכות כבדוקות.
Shabat Candles.png שבת שלום! מושך בשבט ~ שיחה ~ ו' בניסן ה'תשפ"א • 16:59, 19 במרץ 2021 (IST)
אוקיי. אנא רשום בקשה בוק:במ, אבדוק שם בעוד דקות אחדות ואעניק לך את ההרשאה, זה חשוב בשביל התיעוד ובשביל ביקורת של מי שמנטרים את הדף. ביקורת - שיחה 17:02, 19 במרץ 2021 (IST)

שבת שלום[עריכת קוד מקור]

בדיווח על טעויות העיר מישהו על האפשרות לבילבול בין שני יהושע הגר לאו. התוכל לסדר את זה? 46.114.144.16 11:26, 29 בינואר 2021 (IST)

אין בלבול בין שני אנשים. אכן, יש בלבול בין הערכים באשר לשאלה מתי הוא עלה לארץ. על פי עדותו כאן הוא עלה ארצה ב44, כך שפשוט צריך לתקן בערך על אביו.david7031שיחה • ט"ז בשבט ה'תשפ"א • 12:06, 29 בינואר 2021 (IST)
אלמוני יקר, גם האלמוני בדיווח על טעויות דיבר על שני יהושע לאו, ולא על שני יהושע הגר לאו, בינתיים אני לא מוצא למי הוא התכוון. ביקורת - שיחה 12:28, 29 בינואר 2021 (IST)
סליחה. אני הוספתי בטעות את השם - הגר. אני מניח שאתה בשבוע הבא תפתור את הבעיה. תודה. אנונימי/ת לא חתם/ה
אתה יודע על קיומו של עוד יהושע לאו מלבד 'שיקו' אחיו של הרב לאו? ביקורת - שיחה 13:27, 29 בינואר 2021 (IST)

לא. אני רציתי להעלות את הנושא שכתוב כך - הוא אחיו למחצה של רבה הראשי של תל-אביב, הרה"ג רבי ישראל מאיר לאו. בעץ משפחה של כבוד הרב זה לא מופיע. היודע אתה אם זה נכון? 46.114.149.69 11:11, 1 בפברואר 2021 (IST)

אתה מתכוון להכנסת המידע הזה לתוך תבנית:עץ משפחת לאו? תראה, ויקיפדיה אינה אתר גנאלוגי, ויצירת התבניות הללו היא דבר מסובך מכדי להרחיב את העץ ללא גבול (למשל לסבא של הרב לאו, ולרבי מאיר שפירא מלובלין, בן דודו של אביו). אבל אתה יכול להעלות את ההצעה בשיחת תבנית:עץ משפחת לאו ואולי מישהו יחשוב שזה כן חשוב וירחיב את העץ. ביקורת - שיחה 11:56, 1 בפברואר 2021 (IST)

אחיו הגדולים הם: יהושע (שיקו) לאו-הגר אשר ברח לישראל מהונגריה... אני רציתי להכניס את זה לערך של הרב ישראל לאו. בקטע שמדבר על אחיו. אם אתה מאשר שהוא חצי אח של הרב ישראל לאו. 46.114.148.73

הוא אכן חצי-אח שלו, אח מאב ולא מאם. אני חושב שזה כבר מופיע, אם לא בערך ישראל מאיר לאו אז בערך משה חיים לאו. ביקורת - שיחה 12:50, 1 בפברואר 2021 (IST)
כתוב. אבל גם כתוב -שמואל יצחק. בנו מהנישואין הראשונים, יהושע יוסף (שיקו), עלה, כאמור לעיל, לארץ ישראל לפני השואה, ואתה טוען שזה לא נכון. כך שאין לסמוך על הערך הזה. 46.114.148.73 14:08, 1 בפברואר 2021 (IST)
אני לא טוען את זה, אני לא יודע. שים לב שכל משתמש חותם על דבריו בסוף השורה. למעשה: אנא הצע את התיקון שלך בערך עצמו עם מקור או בדף השיחה (גם שם עדיף שיהיה מקור, כדי שיעשו עם זה משהו), ונראה מה יאמרו. ביקורת - שיחה 22:38, 1 בפברואר 2021 (IST)

תודה על הסבלנות שלך. בלי הסכמתך איש לא ייתיחס לזה. אני פורש מהעיסוק בזה. מודה ועוזב ירוחם מקבל דירה בדימונה 46.114.146.121 05:49, 2 בפברואר 2021 (IST)

אני אסכים ואתערב, רק תן הצעת ניסוח חליפית לקטע שאתה רוצה להחליף ואטפל בזה, אני לא מוצא את הזמן ללמוד את הנושא בעצמי. ביקורת - שיחה 11:37, 2 בפברואר 2021 (IST)
עייפתי תודה. נפגש בשמחות. 46.114.146.121 11:44, 2 בפברואר 2021 (IST)
לרב ישראל מאיר לאו היו שלשה אחים: נפתלי (ששרד איתו את בוכנוולד) יהושע (שיקו) שעלה לארץ ב44 ושמואל יצחק (מילק) שנרצח, נראה לי ברבלינקה. (אלו הנתונים. איפה צריך לציין אותם - אין לי מושג, ונראה לי שהמצב כיום משביע רצון).david7031שיחה • כ"א בשבט ה'תשפ"א • 00:48, 3 בפברואר 2021 (IST)

חדשופדיה 2021 שבוע 5[עריכת קוד מקור]

לוגו חדשופדיה.svg
חַדְשׁוֹפֶּדְיָה
פינת העדכונים של קהילת ויקיפדיה
שנת 2021 – שבוע #5
עודכן ב־31 בינואר
לחתימה על מנוי לידיעון

Eldad פרש מתפקיד הביורוקרט, ולכן בדף ויקיפדיה:מפעיל נולד מתקיים דיון מוקדם לקראת הצבעה על בחירת בירוקרט חדש. Yoavd וגארפילד הציעו את מועמדותם לתפקיד. •
• ב-18 בינואר פורסם גיליון חדש של הטילדה הרביעית
• פורסם סרטון וידאו של קרן ויקימדיה לרגל חגיגת יום הולדת 20 לוויקיפדיה
• במזנון עלתה הצעה לפתיחת הצבעת מחלוקת רק באישור מפעיל מערכת •
המקבץ השבועי: בשבוע הקרוב יתקיים המקבץ השבועי בנושא גן חיות

אברהם משה ויינטרוב[עריכת קוד מקור]

אשמח אם תעביר לי לטיוטה--יהודי חסידי אחד - שיחה 16:34, 31 בינואר 2021 (IST)

בוצע בוצע ביקורת - שיחה 21:50, 31 בינואר 2021 (IST)

קטגוריה:יהודים הקבורים בהר המנוחות[עריכת קוד מקור]

ערב טוב.

רציתי לשאול לדעתך, האם יש טעם להצמיח תת־קטגוריה על אלו הקבורים בחלקת הרבנים שבהר? דגש חזק - שיחה 21:34, 31 בינואר 2021 (IST)

קטגוריה גדולה רוצה שיחלקו אותה, אפשר להצמיח תת-קטגוריה על הקבורים בחלקת פנתיאון האומה בהר המנוחות, חלקות רבנים יש כמה כמדומני, ויש 'הר תמיר' שזה גם אזור מובחן, נכון? ביקורת - שיחה 21:38, 31 בינואר 2021 (IST)
יש לך רעיונות יפים מאוד. צריך לעשות סדר בכל מה שקורה שם. מקווה שאתפנה לכך. דגש חזק - שיחה 21:47, 31 בינואר 2021 (IST)

רגע של עברית[עריכת קוד מקור]

ראיתי את שאלתך שם; אענה לכן כאן בעבור לא אטריד את מתניה. התשובה היא לא (או לא בהכרח). לְצָרֵף זה בניין פִּעֵל; לצרוף זה בניין פָּעַל. פעולת התכה לצורך ניקוי של מתכת מוזכרת, במרביתן של הפעמים שבתנ"ך, בבניין פָּעַל. כך למשל: וְאֶצְרֹף (במקום: וַאֲצָרֵף) כַּבֹּר סִיגָיִךְ (ישעיהו א:25); לַשָּׁוְא צָרַף (במקום: צֵרַף/צַרֵף) צָרוֹף (ירמיהו ו:29); וּצְרַפְתִּים (במקום: וְצֵרַפְתִּים) כִּצְרֹף אֶת-הַכֶּסֶף (זכריה יג:9). יש מקרים בודדים של שימוש בבניין פִּעֵל: כִּי־הוּא כְּאֵשׁ מְצָרֵף (מלאכי ג:2); וְיָשַׁב מְצָרֵף וּמְטַהֵר כֶּסֶף (מלאכי ג:3). לא מן הנמנע שזהו סגנון מיוחד מלאכי (או אולי תלוי בפולמוס באיזו תקופה הספר נכתב).

אז על־כל־פנים התשובה היא לא – הצורה המקובלת והנפוצה היא לצרוף, וכפי שאתה מן־הסתם מכיר – הסבתא הייתה הולכת לצורף, והנכד קונה אצל הצורפים. לפי המשקל שאתה מייחס לפועל – היו אלה מצרף, ומצרפים. דגש חזק - שיחה 03:00, 3 בפברואר 2021 (IST)

תודה על זה. ביקורת - שיחה 11:02, 3 בפברואר 2021 (IST)

בקשה להסבר[עריכת קוד מקור]

בוקר טוב ביקורת,
סליחה שאני פונה אליך בדף השיחה, אבל חשוב לי לנסות להבין מה שכתבת לגביי
מדבריך בויקיפדיה:בקשות ממפעילים משתמע שכנראה אתה סבור שלא פעלתי כראוי בעניין הנידון. מכיוון שלהבנתי פעלתי באופן האידיאלי, חשוב לי כאמור להבין מה בעיניך היה לא בסדר.
אציג את השתלשלות הדברים מזווית ראייתי עד השלב שבו Gilgamesh ביקש לחסום אותי:

 1. Theshumai ביצע עריכה בהתנחלויות וצירף לה מקור.
 2. עיינתי לעומק במקור, באותו חלק עליו Theshumai התבסס בעריכתו (כפי שעלה מהניסוח של Theshumai, וכפי ש-Theshumai כתב במפורש בדף השיחה שם).
 3. נוכחתי שההסתמכות של Theshumai על המקור באותו הקשר, נוסעת מתפיסה שגויה (לפיה העמדה המשפטית בסוגיית ריבונות ישראל ביו"ש והיותה "כובש", זהה לשאלת חוקיות ההתנחלויות).
 4. עוד נוכחתי, שבהמשך של אותו חלק עליו התבסס Theshumai, יש התייחסות ספציפית לשאלת חוקיות ההתנחלויות (לא קראתי את החלק האחרון של המאמר, שבדיעבד מתברר שיש שם התייחסות נוספת לשאלת חוקיות ההתנחלויות - שונה גם מההתייחסות עליה התבסס Theshumai וגם מהדברים הנ"ל עליהם אני התבססתי).
 5. עקב כל האמור לעיל, תיקנתי את הניסוח של Theshumai, בהתאם להתייחסות ספציפית לשאלת חוקיות ההתנחלויות בהמשך של אותו חלק עליו התבסס Theshumai, כאמור.
 6. לאחר מכן, Gilgamesh ביטל את העריכה שלי, בלי לנמק בתקציר העריכה.
 7. לאור זאת, פתחתי דיון בדף השיחה.
 8. לאחר ש-Gilgamesh הגיב בדף השיחה והאשים אותי באופן בוטה מאוד (ברור לי שאם אני הייתי כותב ככה כלפי משתמש אחר, כבר היו מבקשים לחסום אותי על זה...), פניתי לנרו יאיר בדף שיחתו, ובקשתי ממנו לחוות דעתו בנושא.
 9. נרו יאיר בחן את הדברים לעומק, וכתב בדף השיחה שם שאני צודק וGilgamesh טועה.
 10. בשלב הזה, Gilgamesh כאמור ביקש לחסום אותי.
אשמח לשמוע אם באיזהשהוא מהשלבים הנ"ל פעלתי לא בסדר, ולמה? בן נחום - שיחה 10:29, 3 בפברואר 2021 (IST)
מה שגילגמש חש, גם אם לא הסביר זאת בצורה ישירה, ומה שלא בסדר הוא שהגיע הזמן שתפנים שאתה לא מצליח להיות נייטרלי בכל הנוגע לדברים מסוימים. וזה מציף בעיה אחרת סמויה: בעוד משתמשים דתיים רבים מראים שהם מסוגלים לפעול בצורה נטולת פניות בערכים הקשורים לנושאי דת (כמובן תוך שהם חוסכים לנו הטיות לכיוון הנגדי) ולערוך בהם בלי לפגוע בהם, וכל זה למרות שמדובר בנושאים הנוגעים לציפור נפשם - כי הם מבינים את המדיום ומבינים את מושג הכתיבה האובייקטיבית. עושה רושם שתחום ההתנחלויות והסכסוך הישראלי-פלסטיני אינו רק בציפור נפשך אלא בציפור נפשה של פעילותך האנציקלופדית, אם לא הוא 'למה לך חיים בוויקיפדיה?' או משהו בסגנון כזה, וזו הסיבה שאתה נמשך לאזורי הסכנה כמו פרפרים לאש. העריכה ההיא, בהתעלם מהמשך המאמר, רק ממחישה את דפוס ההתנהלות הזה ואת הסיכון שחש Gilgamesh למראה המשך פעילותך בצורה הזו. ההרגשה היא שיקרה אחד מן השניים: או שתיחסם, או שהקהילה תותש מלעקוב אחריך ולרוץ לבקש מנרו יאיר ואחרים אישורים בדיעבד למה שעשית או לדייק אותך, ואז יגיע מצב שבו תפעל כראות עיניך, עינים שילכו וייעשו מזוגגות יותר ויותר בהעדר מעצור אנציקלופדי.
עכשיו אני שואל אותך וראוי שתשאל את עצמך (במקום לרוץ לשאול אותי ואת ערן): מי אשם בכך שנוצר הרושם הזה? ביקורת - שיחה 10:49, 3 בפברואר 2021 (IST)
אני חושב לעומק על מה שכתבת.
אגב, בתקופה האחרונה מרבית פעולותי הם השלמת פרמטרים חסרים בערכים על ספרים (בלי שום קשר להתנחלויות והסכסוף הישאלי פלסטיני...) בן נחום - שיחה 10:54, 3 בפברואר 2021 (IST)
וזה מראה לך שיש המון מה לעשות פה שיועיל לעולם כולו גם בלי להיכנס למקום שאתה עלול למצוא בו את עצמך עירום ועריה. ביקורת - שיחה 11:04, 3 בפברואר 2021 (IST)

אכיפת אד הומינם[עריכת קוד מקור]

אני סבור שהתנסחותה של פארטירה היום בשיחה:המחאה נגד בנימין נתניהו (2020) היא אד הומינם מובהק, שלא לומר הפרה חמורה של כללי ההתנהגות. לצד זה יש שם גם תיוג סלקטיבי. היא כבר הוזהרה בשני הנושאים. נרו יאירשיחה • כ"ב בשבט ה'תשפ"א • 13:48, 4 בפברואר 2021 (IST)

תודה על התיקון בשם העורכת, באתי להעיר על כך. סימנתי למחיקה את ההתייחסות אד הומינם, הטענה שלה מספיק ברורה גם כך, ויש לדון כרגיל בדפ"ש. ביקורת - שיחה 13:58, 4 בפברואר 2021 (IST)
ערב טוב ביקורת, סימנת את הטקסט בשעה 13:56, והתגובה האחרונה הייתה בשעה 16:51. לא נראה לי שיש כוונה למחוק את הטקסט, וזו הפרת הוראה של בירוקרט. לא תייגתי את נרו יאיר, ואני מאמין שהוא קרא את דבריי כאן. דוריאןDGW – Talk 20:40, 4 בפברואר 2021 (IST)

לגבי ההצעה שלך[עריכת קוד מקור]

לגבי ההצעה שלך שהזכרת בבירוקרט נולד, השתמשת במילה "לקסיקאלי" (או אולי ערן השתמש בה?) וזה פרס למי שרוצים לחסל ערך. עובדות זה סבבה, אבל המלחמות בויקיפדיה הן לא על נרטיבים אלא על עובדות לא רצויות, כמו העובדה שהמאהל בבלפור קיים גם עכשיו. חוץ מזה סליחה שאני אומרת, חנה צודקת, זה שיש ליורי תומכים לא אומר שהוויכוח הוא אנציקלופדי. אולי אני טועה אבל נראה לי ששופט צדק מוכרח לקרוא את הטקסט המדובר בעצמו ולא להסתמך על מה שאחרים אומרים עליו - כי גם הם לא קראו אותו. - La Nave Partirà שיחה 21:44, 4 בפברואר 2021 (IST)

שכחתי עוד משהו, זה לא רעיון טוב שהקהילה תשפוט, כי הרי הבעיה היא שהקהילה לא מסוגלת לשפוט. מה שאני הצעתי הוא למנות לכל ערך כזה או אפילו לפרק כזה עורך מוסכם שיהיה אחראי תוכן, הוא יקרא את ההערות ויתחשב בהן, אבל הוא הפוסק הבלעדי והוא היחיד שמורשה לערוך את הערך. - La Nave Partirà שיחה 21:48, 4 בפברואר 2021 (IST)
אני רואה שהצעות להביא לקבורה את הרעיון שלפיו מושתת המיזם הוויקיפדי הם באופנה לאחרונה. יורי - שיחה 22:08, 4 בפברואר 2021 (IST)
נרו יאיר, "זה לא רעיון טוב שהקהילה תשפוט, כי הרי הבעיה היא שהקהילה לא מסוגלת לשפוט". יש יותר ברור מזה? דוריאןDGW – Talk 22:18, 4 בפברואר 2021 (IST)
הקהילה אכן לא מסוגלת לשפוט, וזאת משום שהקהילה צברה מלאי עצום של אקטיביסטים למיניהם, ומרחב הערכים הופך לטוויטר פוליטי. רק דילול תקיף של הקהילה, באמצעות דרישת תרומה משמעותית למרחב הערכים בטרם הענקת מתן זכות הצבעה וסילוק מורשעים במחקר מקורי ואקטיביזם, יחזיר את האתר הזה לשפיות. AddMore-III - שיחה 00:10, 5 בפברואר 2021 (IST)
שופט צדק מוכרח לקרוא את הטקסט. אכן. וכך הייתי עושה - לו הייתי שופט.
"עורך מוסכם שיהיה אחראי תוכן" - לו יהי כדברייך, זה היה אפשרי אילו אנשים היו שוקלים רק את האינטרס האנציקלופדי בבואם להסכים על אותו אחראי תוכן. הבעיה שגורמת לך לא לסמוך על שיפוט הקהילה, לא תאפשר למצוא עורך מוסכם, כך שהפתרון הזה לא ישים במצב הנוכחי. ערך לקסיקלי יציק לכל מי שרוצה להרחיב את הערך - ולא משנה נטייתו - ויגרום ליתר גמישות מחשבתית, לקראת הסכמות על התוכן, או לקראת הסכמות על עורך אחראי מוסכם.
בעיית האקטיביזם לסוגיו היא בעיית הבעיות, אכן. בלי להתייחס לעצם הרעיון, אני לא חושב שהגבלות על זכות הצבעה אמורות בהכרח לדלל את הקהילה. מי שכותב למטרה אנציקלופדית בדרך כלל יעשה את זה גם בלי זכות הצבעה, אם היא לא נשללה ממנו לשם השפלה וכדומה (וגם אז). ביקורת - שיחה 01:05, 5 בפברואר 2021 (IST)
ביקורת, אינני יודע למה הכוונה במילה "אקטיביזם". זוהי ויקיפדיה העברית, עם עורכים בעלי ניסיון של שנים. ויקיפדיה מבוססת על התנהגות סוציאלית, והאקטיביזם או איך שזה נקרא, הוא חלק מההתנהגות הסוציאלית הזאת. יש ערכים שנראים לקסיקליים, ויש ערכים עם "פירוט יתר". הערכים נקבעים על ידי הקהילה, ואי אפשר לשנות אותם בניגוד לרצון הקהילה. מה שבירוקרט יכול לעשות הוא לדרוש שמירה על כללי ההתנהגות בעת הדיונים, והערכים ייקבעו איך שייקבעו: דיונים בדפי שיחה, דיוני חשיבות, הצבעות מחיקה, הצבעות מחלוקת ושאר הכלים שיש לוויקיפדיה. וכן, זה יכול לכלול גם פיליבסטרים. דוריאןDGW – Talk 01:25, 5 בפברואר 2021 (IST)
ויקיפדיה חיה על אקטיביזם לרעיון אחד בלבד: הנחלת ידע אובייקטיבי מדויק לכל דורש ידע. היא לא יכולה לשאת אקטיביזם לכל רעיון אחר בשעה שאותו רעיון עומד אצל הערוך האקטיביסט בסר העדיפויות לפני רעיון הנחלת הידע המדויק, כי זה מתכון להטיות. פיליבסטר הוא כלי מאותו רגע שהקהילה מתנהלת בהצבעות, ככלי אני לא שופט אותו לרעה, אבל אם הוא מופעל לא בגלל ש"המידע המוצג בערך הולך להיות מעוות" אלא בגלל ש"מפלגת הצדק החברתי" הולכת להפסיד משהו מהצגת עובדות כלשהן - אתה מבין לבד שזה לא נסבל. ביקורת - שיחה 09:33, 5 בפברואר 2021 (IST)
ביקורת, יש ויקיפדים שיהיו מוסכמים על שני הצדדים ואני יכולה כבר עכשיו לחשוב על כמה שמות, אבל העורך המוסכם לא חייב להיות ויקיפד, הוא או היא (או הם, אפשרי שניים) יכולים להיות מישהו מהציבור, מה יותר יפה מזה? בנוסף לדיוק האנציקלופדי יש בשיטה כזאת ערך מוסף של פנייה לציבור. במקום קומץ אנשים שמתבחבשים עד קץ וממנים לעצמם דיינים ושופטים שלא יכולים לעשות כלום, להוציא את זה למיקור חוץ. - La Nave Partirà שיחה 13:49, 7 בפברואר 2021 (IST)

חדשופדיה 2021 שבוע 6[עריכת קוד מקור]

לוגו חדשופדיה.svg
חַדְשׁוֹפֶּדְיָה
פינת העדכונים של קהילת ויקיפדיה
שנת 2021 – שבוע #6
עודכן ב־7 בפברואר
לחתימה על מנוי לידיעון

Eldad פרש מתפקיד הביורוקרט, ולכן בדף ויקיפדיה:מפעיל נולד מתקיימת הצבעה על בחירת בירוקרט חדש. גארפילד וYoavd הציעו את מועמדותם לתפקיד, וניתן להצביע בעד/נגד כל אחד מהם. ●
● במסגרת מיזם ה-300K יצא לדרך מיזם חדש שעוסק בערכי אישים שאין בהם תמונה, שמטרתו יצירת קשר עם נשואי ערך אלו על מנת לקבל תמונה שלהם לערך. פרטים נוספים כאן. ●
● חודש סקריפט 98 שמסייע בקלות לפקח "על הדרך" על השחתות או תיאורים חסרים בוויקינתונים (פירוט נוסף כאן) ●
● נפתחה תחרות צילום בינלאומית של פולקלור מקומי ●
המקבץ השבועי: בשבוע הקרוב יתקיים המקבץ השבועי בנושא דברים הקשורים לצבעים אדום, צהוב וירוק
ערכים מומלצים: מתקיימת הצבעה לגבי הסרת הערך דומיטרו דן מרשימת הערכים המומלצים כאן

ביורוקרט נולד[עריכת קוד מקור]

אנא תשומת לב להודעת הפרישה שלי, שמותירה את גארפילד כמועמד יחיד עם רוב גדול. אני מציע לסיים את הדיון בנושא. --‏Yoavd‏ • שיחה 13:50, 9 בפברואר 2021 (IST)

אתה יכול להסיר את מועמדותך, אבל לאישור מינוי של גארפילד חייבים הצבעה באורך שבוע. כך או כך, נשמח לראותך ממשיך לתרום למרחב הערכים. דגש חזק - שיחה 13:53, 9 בפברואר 2021 (IST)
תודה על ההפניה. רשמתי שם כמה מילים. עומס גדול בעבודה השבית אותי היום. ביקורת - שיחה 16:51, 9 בפברואר 2021 (IST)

תלמי[עריכת קוד מקור]

אני מחפש את המקור לשימוש בספרות העברית בשם המקראי "תלמי" עבור שושלת המלכים המקדונית של מצרים התלמיית שנקראו "פטולמאיוס". מצאתי אותו בספר יוסיפון. ידוע לך אולי אם השימוש בשם הזה מקורו בספרות חז"ל? Liad Malone - שיחה 01:39, 10 בפברואר 2021 (IST)

חז"ל משץמשים בשם "תלמי" לכינוי המלך שיזם את תרגום השבעים. אני לא יודע אם זה באמת אבי השושלת, אבל אני חושב שזה מקדם אותך.david7031שיחה • כ"ח בשבט ה'תשפ"א • 01:56, 10 בפברואר 2021 (IST)
אכן תלמי השני (ע"ע), לא אבי השושלת אלא בנו, תרגם - לפי איגרת אריסטיאס (ע"ע) באמצעות חכמים יהודיים את התנ"ך, ומוזכר בשמו 'תלמי' בתלמוד בכמה מקומות. ביקורת - שיחה 12:19, 10 בפברואר 2021 (IST)
זה לא רק מקדם, אלא די עונה על השאלה. אם אחד החשובים שבהם נקרא בתלמוד "תלמי", זאת סיבה טובה לקרוא לכולם כך. ועכשיו לשלב השאלות העוקבות: האם התלמוד הוא המקור המוקדם ביותר לאזכור הזה של תלמי בעברית? "תלמי המלך דתניא" = "תלמי המלך השני"? העובדה שכל הקטע העוקב הוא בעברית צחה, אומרת שמדובר בברייתא? או שזה ציטוט מהמשנה? ממקור עברי קדום אחר? אתם מכירים איזו התייחסות של המקורות או של הפרשנים לגבי הזיקה בין "תלמי" ל"פטולמאיוס"? Liad Malone - שיחה 20:13, 11 בפברואר 2021 (IST)
תלמי כמתרגם השבעים מוזכר במכילתא דרבי ישמעאל,[1] במדרש תנאים לדברים,[2] ובאבות דרבי נתן נוסחא ב.[3]david7031שיחה • ל' בשבט ה'תשפ"א • 20:37, 11 בפברואר 2021 (IST)
ולשאלתך Liadmalone, "דתניא" זה לא חלק מהצגתו של תלמי, אלא קידומת להצגת הברייתא (תנן = שנינו במשנה, תניא = שנינו בברייתא). ביקורת - שיחה 20:41, 11 בפברואר 2021 (IST)
לפי הפרק בספר "בין יוספוס לחז"ל", אני מבין שמכילתא דרבי ישמעאל הוא המקור המוקדם ביותר, אבל בערך בויקיפדיה לא מצאתי תארוך עבורו. Liad Malone - שיחה 21:02, 11 בפברואר 2021 (IST)
ישנו הערך רבי ישמעאל, החיבור הוא כנראה קדם-משנאי, אז זה איפשהו בין פטירת רבי ישמעאל לחתימת המשנה. אם אני לא טועה במשהו קריטי. ביקורת - שיחה 21:12, 11 בפברואר 2021 (IST)
א. אתה תמיד מוזמן לשלוח מייל לורד נעם, ולשאול אותה. (מניסיון - היא עונה היא מאוד נחמדה). ב. כפי ששמת לב, בימים אלו אני (בעיקרון) אמור להרחיב את הערך מכילתא. ג. לעצם העניין, על פי המקובל בעולם המחקר, המכילתא (ככל מדרשי התנאים) נערכה בסוף תקופת התנאים (סוף המאה השנייה- תחילת השלישית), לפני תקופת האמוראים. עם זאת, ישנה דעת מיעוט, בין היתר של חנוך אלבק, שסוברת שהמדרש נערך אחרי כתיבת הגמרא, והגמרא לא הכירה אותו. בנושא הספציפי הזה, יש גם בעיה לטעון ש"גם אם המדרש נערך מאוחר, הקטע הזה הוא קדום", כיוון שהקטע הזה הוא אנונימי, כך שלא ניתן להסתמך על שם אומרו כעזר כרונולוגי, והוא אגדתי, שזה סוג המדרשים שמקובל (ככל שהבנתי) לטעון שייתכן שהוסיפו אותם בשעת העריכה, והם יותר מאוחרים. (כנ"ל ואף פחות ברורה הקדימות למכילתא דברים ולאדר"נ).david7031שיחה • ל' בשבט ה'תשפ"א • 21:16, 11 בפברואר 2021 (IST)


 1. ^ מסכתא דפסחא פרשה י"ד
 2. ^ פרק יז
 3. ^ פרק לז

@[עריכת קוד מקור]

הצץ שם, בבקשה. דגש חזק - שיחה 20:24, 11 בפברואר 2021 (IST)

שינוי שם קטוגריה[עריכת קוד מקור]

שלום, ארג זה השם בעברית ואם אתה רוצה תכתוב אותו ברבים. למה לשנות לפרוש ולא לשם?--מאגמה - שיחה 09:52, 15 בפברואר 2021 (IST)

שלום מאגמה, שם הערך על הנושא הוא ימת חול, אם השם ישונה (לאחר דיון בדף השיחה) ל"ארג", אז נשנה גם את הקטגוריה הכוללת את הערכים העונים לשם הזה. היא תצטרך להיות בלשון רבים ולא מנוקדת, כנראה: קטגוריה:ארגים, בעיניי זה שם קצת משונה, אבל נתרגל אליו. כאמור לא כל עוד שם הערך המכסה את הנושא, הוא ימת חול. ביקורת - שיחה 10:52, 15 בפברואר 2021 (IST)

חדשופדיה 2021 שבוע 7[עריכת קוד מקור]

לוגו חדשופדיה.svg
חַדְשׁוֹפֶּדְיָה
פינת העדכונים של קהילת ויקיפדיה
שנת 2021 – שבוע #7
עודכן ב־15 בפברואר
לחתימה על מנוי לידיעון

Yoavd פרש מהבחירות על תפקיד הבירוקרט, ולאחר שבוע מתחילת ההצבעה נבחר גארפילד לתפקיד. בהצלחה לשניהם בהמשך דרכם! ●
● מתבצעות בחירות לדיילים במטא, אשר יימשכו עד 25 בפברואר ●
● במפעיל נולד מתקיים דיון לגבי אשרור כהונתו של Corvus כמפעיל מערכת. הדיון עתיד להסתיים ביום ראשון הקרוב, ה-21/02/2021. לאחר מכן תתקבל החלטה בידי הביורוקרטים
תחרות הכתיבה העשירית מתקרבת אל סיומה. מהרו להירשם, ושפרו את הערכים המתמודדים! ●
במזנון מתקיים דיון לגבי הצגת פרסים בתבניות
המקבץ השבועי: בשבוע הקרוב יתקיים המקבץ השבועי בנושא האוקיינוס האטלנטי הצפוני
ערכים מומלצים: מתקיימת הצבעה לגבי הוספת הערך רצח סלינה לרשימת הערכים המומלצים כאן

טיפול באד הומינם[עריכת קוד מקור]

שלום ביקורת. אנא ראה את ההתבטאויות האלה: כאן וכאן. נרו יאירשיחה • ג' באדר ה'תשפ"א • 18:34, 15 בפברואר 2021 (IST)

נרו יאיר, זה על הגבול כי הוא מדבר על הטיעונים ולא על האנשים. בכל זאת אבקש ממנו איתמראשפר, אנא הקפד להתמקד בנושא ולהשרות אווירה נעימה, הטענות שלך מספיק חזקות כדי להגן עליהן לגופן. ביקורת - שיחה 10:46, 16 בפברואר 2021 (IST)
האשמות בדבר התחמקויות ודמגוגיה אינן עוסקות בטיעונים, הן עוסקות במי שטען אותם. אי אפשר לפרש את זה אחרת. נרו יאירשיחה • ד' באדר ה'תשפ"א • 11:22, 16 בפברואר 2021 (IST)
אם אני טוען שטענה לא נכונה ואני מתנסח 'שהיא דמגוגית' הכוונה היא שהטענה עצמה לא מחזיקה מים, לא שהאיש שנכשל בה הוא דמגוג. אבל אני מסכים אתך שגם ההתנסחות הזו משרה אווירה לא נעימה ומוטב להישמע כמו דיפלומט סקוטי מהמאה ה-19 ולא להשרות אווירה רעה שעה אחת לפני המקום. ביקורת - שיחה 12:31, 16 בפברואר 2021 (IST)
המושג דמגוגיה אינו עוסק בנכונות טענות, רק במטרה שלילית של הטוען. כך גם התחמקויות. נרו יאירשיחה • ד' באדר ה'תשפ"א • 14:58, 16 בפברואר 2021 (IST)
היא טוענת לאי-תקפות של הטענות, לא מתייחסת למטרה מוצהרת. כמובן שבמשתמע יש ביקורת על הטוען, ולכן כתבתי שזה יוצר אווירה פחות נעימה וביקשתי מהכותב להתנסח יותר נחמד. אבל אתה מבין את ההבדל שבין זה לבין: משתמש פלוני ימני/שמאל ומשחית את הערך בשביל האג'נדה הזרה הזו. ביקורת - שיחה 19:04, 16 בפברואר 2021 (IST)
אין קשר בין דמגוגיה ובין תקפות, זה מישור אחר לגמרי. ייתכנו טענות נכונות ותקפות אבל דמגוגיות. לא התייחסת לנושא ההתחמקויות. נרו יאירשיחה • ד' באדר ה'תשפ"א • 22:59, 16 בפברואר 2021 (IST)
תודה, ביקורת, על ההבנה. אני מאד משתדל להיזהר בלשוני, ואמנם לא תקפתי את נרו יאיר אישית, ולא קראתי לו דמגוג. אני מבין שגם להגיד על טענה שהיא דמגוגית זה לא כל כך יפה, הגם שזה חוקי, אבל חשוב לי לדייק ולקרוא לדברים בשמם, ובמקרה הזה לא מצאתי מילה אחרת. אני אמשיך להקפיד על הכללים, אבל לא אמנע מלהזהיר את העורכים כאשר הם עומדים מול דמגוגיה, מניפולציות או כשלים לוגיים, שחייבים להיזהר מהם כאשר עושים שיקולים אנציקלופדיים. בברכה, איתמראשפר - שיחה 00:05, 17 בפברואר 2021 (IST)
מה שהיה להוכיח. נרו יאירשיחה • ה' באדר ה'תשפ"א • 12:29, 17 בפברואר 2021 (IST)

והנה שוב, התקפה אישית על לא פחות מ-19 משתמשים. מה דעתך על זה? נרו יאירשיחה • ו' באדר ה'תשפ"א • 17:59, 18 בפברואר 2021 (IST)

הסרתי את הקטע וביקשתי מחנה להחזיר את הטיעונים שבו בלבד. די ברור לי שזה נאמר ברגע של כעס. ביקורת - שיחה 19:26, 18 בפברואר 2021 (IST)
תמיד נחמד לראות את נרו יאיר עסוק כל כך באד הומינם כשזה לא מתאים לו, אבל לא רואה אד הומינם שכן מתאים לו. אז אתם יכולים לקרוא את תגובתי להסרה הזאת כאן, אני לא ציינתי שם של איש. עכשיו נרו יאיר יכתוב שהתגובה שלי היא אד הומינם. ולפני כן כדאי שייזכר מה הוא כתב שוב ושוב בדף השיחה של La Nave Partirà כולל בארכיון שלה. חנה Hanayשיחהנשר תחגוג ב-2023 מאה שנים להקמתה 19:55, 18 בפברואר 2021 (IST)
אם אין לך מושג מה זה אד-הומינם, כיצד תדעי להישמר ממנו בעתיד? טיעון לגופו של איש הוא טיעון שלא מתמודד עם הנושא אלא תוקף את האנשים המחזיקים בטענות שאת/ה מתקשה לסתור. ולכן כמובן שלא משנה אם הזכרת שמות או רק ספרת ראשים. אנא חדלי מזה, זה לא מכובד וזה פוגע במאמצים של כולנו להפוך את הדיונים כאן לנעימים וממוקדים בנושא האנציקלופדי. ביקורת - שיחה 20:09, 18 בפברואר 2021 (IST)
ראיתי את מה שכתבת כאן, לא הצלחת להיות עוד יותר פושר? שוב תחנונים? אצלי את מסיר ודורש, אצלו אתה מתחנן. חנה Hanayשיחהנשר תחגוג ב-2023 מאה שנים להקמתה 20:16, 18 בפברואר 2021 (IST)
תגידי לי, את אמיתית? הלכתי לשם בעקבות הקישור ואני מגלה שאת מצהירה שם על מעורבות אישית במחאה נגד נתניהו. את חושבת באמת שאת מסוגלת להיות אובייקטיבית במשהו שאת מעורבת בו? אז נניח את זה שראוי היה לאקטיביסט בתחום ספציפי לחדול מלעסוק בו, אין כאן כזה חוק, אבל את לא מאפשרת לאלו שאמורים לאזן את העמדות שלך כדי שנגיע לאיזה עמק שווה אנציקלופדי לדבר, ומנופפת מולם בגלוי בהשתתפות שלך בהפגנות, ואז הם עונים לך שתלכי להפגין ואת נעלבת עד עמקי נשמתך? הערתי לו על האזכור הגופני שבאמת היה מיותר, ואני מקווה שזה יספיק. אבל בחייאת, את לא יכולה להרשות לעצמך את ההיתממות הזו. שניכם מטרילים אחד את השנייה וחוזר חלילה והקהילה תצטרך להיות עם שעון כדי לבדוק 'מי התחיל?'. שכל אחד יהיה אחראי על עצמו ויתנהג כיאות. דרישה אלמנטרית. ביקורת - שיחה 20:26, 18 בפברואר 2021 (IST)
ביקורת, לגבי דבריך בדף שיחתי, אגיב אליהם עוד מעט שם. בקצרה, דבריי היו פרפרזה לדברים שחנה כתבה בעצמה לבן נחום שבנסיבות העניין היו מגעילות במיוחד.
להבנתי אנו בדיון על אד הומינם. מה הייתה אומר על התגובה הזו של חנה, ומה תגיד על דבריי ההמשך שלה בבקשות מפעילים? יהיה לזה סוף מתישהו או שאני צריך רק להבליג ולהבליג ולהבליג? אני משקיע ומנסה לפתוח דיון ענייני ככל שניתן, ואז צצה לה חנה עם התגובות הללו. אתם שואלים איך בכל פעם הדיונים הללו מתדרדרים? הנה התשובה שלכם. יש לי תחושה שמשום מה חנה מאותרגת על ידכם. לתת לה אזהרה בדף השיחה נמראה כמו מעשה בלתי נתפס, שלא לדבר על חסימה שנדמה לי שהיא מזמן הרוויחה ביושר. למה אתם ממשיכים לעצום עין מההתנהגות הפסולה שלה? רק לכם התשובה. יורי - שיחה 21:11, 18 בפברואר 2021 (IST)
כתבתי את דעתי שם (וק:במ). אני מניח שאתה מבין ושגם היא מבינה שגם לסבלנות שלנו יהיה קץ. לא יהיו אתרוגים למרות שאנחנו (בשם הקהילה) אוהבים את כל השותפים למריבות הללו. ביקורת - שיחה 21:15, 18 בפברואר 2021 (IST)
בינתיים הקץ לא נראה באופק. יורי - שיחה 21:27, 18 בפברואר 2021 (IST)

בקשה למעקב[עריכת קוד מקור]

בהמשך למה שכתבת בכיכר העיר, אני אשמח אם תעקוב אחרי עריכותי בבקשות ממפעילים וכו' ובקש את ההרשאה כשיתאים. מושך בשבט ~ שיחה ~ ד' באדר ה'תשפ"א • 18:36, 15 בפברואר 2021 (IST)

אל דאגה. ואני מאמין שגם מנטרים אחרים ירצו בכך בבוא העת. ביקורת - שיחה 10:42, 16 בפברואר 2021 (IST)

ביורוקרט אוביקטיבי[עריכת קוד מקור]

שלום, לחלק ליורי מחמאות בסגנון "יורי, אני חושב שלא החמיאו לך מספיק על זה שנכנסת לתוך הבוץ של הערכים הבעייתים-אנציקלופדית הללו, ואתה ראוי למחמאות על עצם הנכונות לנסות לעשות שם משהו אנציקלופדי", כשהוא לא פוסק מלשחזר, לריב, להעליב ודי לקרוא את התגובה העוקבת לשלך [1] שמצד אחד מלאה בביטויים שמשתמש מן השורה היה נחסם עליהם מיידית, ומיד לאחר מכן הוא מוסיף "לגבי שמירה על שיח ענייני ואנציקלופדי, אני חושב שאני מאוד משתדל לשמור עליו."

אני מציע לך או לקחת מרחק מיורי, ולהפסיק להגן עליו בכל הזדמנות או לנסות לראות את שני הצדדים, ואת הפגיעה המתמשכת שלו במשתמשים לא מעטים.

מעבר לכל המשתמשים האחרים בהם הוא פוגע, הנה פנינה שלו מדיון מינוי לביורוקרט, כמובן תוך "שמירה על שיח ענייני ואנציקלופדי":

 • אתה ממשיך לעשות זאת לאחר שהערתי לך שזה לא ראוי. תתבייש. יורי - שיחה 09:56, 2 בפברואר 2021 (IST) --‏Yoavd‏ • שיחה 09:37, 20 בפברואר 2021 (IST)
מדהים איך אתה וחבריך מנסים להציג אותי כתקופן, משתלח, רודף אחרי חנה וכו' כשהמציאות היא הפוכה. גם ההתנפלות שלכם כלפי כל אדם (לא רק ביורוקרטים או מפעילים) שמנסים להביע דעה שונה משלכם, מדהימה אותי כל פעם מחדש. מכיוון שבחרת לחלק המלצות, אתן גם לך אחת יואב - תיקח מרחק מחנה. החברות שלך איתה לא עושה לך טוב.
את "הפנינה" שהבאת מהדיון על מינוי ביורוקרט בחרת להביא מחוץ להקשר. לא ברור לי למה בחרת לעשות זאת. להלן דבריי המלאים. המשפט שציטטת נאמר לאחר שכינית עריכות של לפחות ארבעה ויקיפדים שונים, ביניהם מפעיל מערכת, שניסו לשפר את הערך גיבור ישראל (פסל) בשם "הפרעות"/"מפריעים". הערתי לך, ואני לא היחיד שהכינוי הזה פוגעני ופסול. למרות זאת, בחרת לחזור עליו גם בהודעתך הבאה. בתגובה כתבתי לך: "אתה שב ומכנה, עריכות שעורכים שונים שניסו לשפר את הערך בשם "הפרעות". אתה ממשיך לעשות זאת לאחר שהערתי לך שזה לא ראוי. תתבייש." יורי - שיחה 10:13, 20 בפברואר 2021 (IST)
מכיון ששנינו יודעים היטב למה הכוונה בהפרעות, אציין לטובת האחרים: עורך המקים ערך חדש, ומציב עם תחילת עבודתו תבנית "בעבודה" יכול לקוות שלא יפריעו לו בעבודתו. לגישתך, גם מהיום הראשון, לבצע עריכות באותו ערך חדש, להציב תבניות חשיבות או מחיקה - הכל לגיטימי. מעניין אם בפעם הבאה שתכתוב ערך ותציב תבנית בעבודה, תהיה ליברלי באותה מידה כלפי מי שיפריעו לך.
לגבי הלשון הבוטה שאתה נוקט - אין לי הערות נוספות. --‏Yoavd‏ • שיחה 12:05, 20 בפברואר 2021 (IST)
יואב, ראשית, בפעם העשירית, אנא נסה להקפיד על הזחות (זה מעצבן לתקן את זה כל הזמן).
אני לא מתכוון לשחזר איתך שוב את הדיון הארוך שהיה לנו בנושא. אגיד בקצרה רק לטובת אחרים ש-"ההפרעות" שתיארת לא היו רק לגבי הצבת תבנית חשיבות אלא עריכות לגיטימיות שנעשה בערך.
לגבי דבריי בדף שיחתי, תיארתי את תחושתיי. אני חושב שעדיין מותר לי להסביר בדף שיחתי איך אני מרגיש, גם אם בלשון ציורית. יורי - שיחה 17:11, 20 בפברואר 2021 (IST)

Yoavd, תודה על דבריך. הלוואי שכולנו נדע להתבטא בנימוס, לדעת להסתכל על היפה והטוב גם אם בסביבה יש גם דברים שפחות מוצאים חן בעינינו. אני מאחל לשניכם פורים שמח ורגוע והמון המון ערכים איכותיים. ביקורת - שיחה 11:08, 24 בפברואר 2021 (IST)

חדשופדיה 2021 שבוע 8[עריכת קוד מקור]

לוגו חדשופדיה.svg
חַדְשׁוֹפֶּדְיָה
פינת העדכונים של קהילת ויקיפדיה
שנת 2021 – שבוע #8
עודכן ב־21 בפברואר
לחתימה על מנוי לידיעון

מדיניות ערכי שחקנים ושחקניות מוצגת לקראת הצבעה בפרלמנט
ויקיפדיה:חדשות מציג: רשימת מעקב גלובלית - לאחר שנים רבות ובקשות ממשתמשים רבים מרחבי העולם, התחילה לפעול השבוע הרחבה חדשה, רשימת מעקב גלובלית. ההרחבה מאפשרת לעקוב אחרי ערכים שבחרתם באתרי ויקי שונים על אותו דף, בלי צורך לקפוץ מרשימה לרשימה. למשל, לעקוב גם אחרי תמונות בוויקישיתוף, פריטי הערכים שכתבתם בוויקינתונים, ויקימילון בעברית, או ויקיפדיה בסינית. ניתן לבחור עד חמישה אתרי ויקי כרצונכם, ותקבלו את העריכות של רשימות המעקב המקומיות שלהם ביחד. ●
תחרות הכתיבה העשירית מתקרבת אל סיומה. מהרו להירשם, ושפרו את הערכים המתמודדים! ●
המקבץ השבועי: בשבוע הקרוב יתקיים המקבץ השבועי בנושא יעקב
ערכים מומלצים: מתקיימת הצבעה לגבי הוספת הערך איליה קפיטולינה לרשימת הערכים המומלצים כאן

בקשה דחופה - "הצלת עשוק מיד עושקו"[עריכת קוד מקור]

בדף חברון שוברת שתיקה ערך דוד שי שינוי, (לא קשור לנידון שהתחולל שם לגבי זכויות יוצרים, שינוי בפיסקה אחרת בכלל) ובו שינה ניסוח שקיים מאז יצירת הערך. ביטלתי את השינוי שלו ושלחתי לדף השיחה, לאחר מכן הגיע גילגמש - ביטל את הביטול שלי וטען שעדיף כמו דוד שי. שיחזרתי אותו והבהרתי שמדובר בגירסא יציבה - אך הוא התעלם ושיחזר אותי שוב, כשבכך הוא עובר על כללי מלחמת עריכה. חזרתי ושחזרתי אותו והבהרתי שוב שאין לשנות את הגירסה היציבה לגירסה שהובעה אליה התנגדות ללא דיון בדף השיחה. אך מבלי להניד עפעף ואפילו ללא לנמק נימוק כלשהוא בתקציר העריכה או להתייחס לדבריי, הוא שיחזר פעם נוספת כשבכך, בפעם שלישית ברציפות, הוא נכנס למלחמת עריכה, בזדון גמור ובידיעה ברורה שהוא חוזר על שינוי שהובעה אליו התנגדות.
התייאשתי מהפינג פונג - ופניתי אל דף הבקשות ממפעילים, בבקשה להתערבות במתרחש ולחסימה על מלחמת עריכה, לא עברו רגעים ספורים ודוד שי מחק את בקשתי בהפטירו "בקשה מיותרת". השבתי את הדברים תוך הבהרה בתקציר - שהיות שבוצעה מלחמת עריכה יש לחסום, ואין שום ייתור בבקשה, וכי אם הוא חולק - שיכתוב את דעתו ונימוקיו. אך הוא מחק זאת שוב וכתב "בתוקף סמכותי כמפעיל".
מדובר בהתנהגות מאפיונרית של יד רוחצת יד, לא ייתכן שיש משתמשים בויקיפדיה אשר בטוחים שלא יאונה להם כל רע ומעיזים לדרוך בפומבי על דרישות ויקיפדיה וחוקיה. לא יתכן שהם סותמים פיות ואינם מאפשרים אפילו בקשת צדק. לא יתכן שמפעיל שמעורב בויכוח בעצמו - ימחק בקשה של משתמש המבקש לחסום את מי שנכנס למלחמת עריכה כדי לתמוך באותו מפעיל.
אבקש ממך לפעול בנושא מתוקף תפקידך. ולוודא את שמירת החוקים והדמוקרטיה של ויקיפדיה, ושגם מפעילי מערכת וחבריהם לא יתנהלו כאילו הם "מעל החוק". יושב אוהל - שיחה 06:26, 26 בפברואר 2021 (IST)

הגעתי לפה במקרה כי הדף ברשימת המעקב שלי, לפי ויקיפדיה:שימוש זהיר בסמכויות המפעיל "אסור לכפות את דעתכם בוויכוח על ידי הגנה על ערך או חסימת משתמש שאתם לא מסכימים עם דעותיו. זהו ניצול לרעה של סמכות מפעילי מערכת, ולו רק למראית עין. עדיף שבמקרים חמורים תבקשו ממפעילי מערכת אחרים שיבואו ויפעילו את כושר השיפוט שלהם כדי להכריע. יש לזכור, כי המינוי למפעילי מערכת לא מעניק לכם סמכות לקבוע מה נכון ומה לא. דעתכם בענייני תוכן שווה במשקלה לדעתם של משתמשים אחרים" מושך בשבט ~ שיחה ~ י"ד באדר ה'תשפ"א • 10:00, 26 בפברואר 2021 (IST)
אכן. נגרם כאן עוול. יושב אוהל שחזר לגרסה היציבה. גארפילד אני מציע שתיתן למפעילים/ביורוקרטים אחרים לטפל בעבירות לכאורה של משתמש זה. יש תחושה לא נעימה כאילו "התבייתת" עליו מסיבה כלשהי, והנ"ל פוגע בשיקול הדעת שלך. יורי - שיחה 10:03, 26 בפברואר 2021 (IST)
תודה על הדאגה לשיקול הדעת שלי. שמח לקרוא שאכפת לך. יחד עם זאת, אני רואה בחומרה את ההצעה שלך, שמקפלת בתוכה ביקורת לגופו של אדם (אני) ולא לגופו של עניין - ותורמת רק לשיתוק מוסד המפעילות. ככל שאתה ואחרים תפנו ביקורת לגופו של מפעיל/בירוקרט כל פעם שתתקלו בהחלטה שאינכם מסכימים איתה - אתם במו ידיכם מרתיעים מפעילים אחרים מלהתערב במקרים בהם צריך לקרוא לסדר עורכים שלא מבינים כיצד להתנהל וכתיבתם אינה עומדת בקנה אחד עם הסטנדרט שאנחנו מנסים לקיים.
יחד עם זאת, חשוב לי להבהיר שאיני מבקש ממך להפסיק או להימנע מהעלאת הביקורת שלך - אני מעדיף ויקיפדיה כשאתה ואחרים מבקרים את פעילות שומרי הסף, מאשר ויקיפדיה בה אין ביקורת כזו בכלל. גארפילד - שיחה - עזרו לנו במיזם האסם 10:32, 26 בפברואר 2021 (IST)
גארפילד, מדובר במשתמש חדש שחסמת אותו, בפעם הראשונה, לשבועיים. סטנדרט חדש? (לרוב חסומים ליום). אבל ניחא, מדובר היה בל זאת בחשד להפז"י ובכל זאת, לזכותך יש לומר שתיקנת זאת די מהר כשהבנת שהמשתמש פשוט לא מבין את הכללים. הבעיה הגדולה באמת היא עם מה שהגיע אח"כ.
חסימה פעם נוספת, הפעם ליום, על כך שהוא פעל בדיוק כפי שהתבקש לפעול - להוסיף מרכאות ומקור לציטוט. בדיעבד ייתכן שהנ"ל לא הספיק כדי למנוע הפז"י, אבל תחשוב איך הוא מרגיש. קודם חומסים אותו הפז"י (בלי שהוא מבין בדיוק מה נחשב ומה לא נחשב הפז"י), לאחר מכן מסבירים לו כביכול איך צריך לפעול, משחריים אותו, הוא עושה את מה שאמרו לו, ואז חוסמים אותו שוב. גם לאחר שהוא הסביר את עצמו, וגם אחרי שאני ונרו יאיר הסברנו שלא נראה שהיה מעשה זדון במעשיו, לא הגבת בנושא ולא ביטלת את החסימה.
כעת לחסימה הנוכחית, דוד שי ביצע עריכה בערך (למעשה החזיר ניסוח מגרסה ישנה). יושב אוהל לא הסכים עם העריכה והחזיר לגרסה היציבה בדיוק כפי שלימדו אותו. אולי הוא היה צריך לנמק בתקציר את סיבת השחזור, אבל אפשר לסלוח לו על זה (בכל זאת, משתמש חדש). כשראה שגילגמש נכנס איתו למלחמת עריכה ומתעקש להכניס את העריכה של דוד שי בכוח, הוא פנה לבקשות מפעילים (שוב, בדיוק כפי שלימדו אותו). בתגובה, דוד שי מחק את הבקשה, ללא נימוק, למרות שהוא עצמו מעורב בויכוח (מלחמת העריכה היא לגבי עריכה שהוא מבקש לבצע). גם כאן, שוב, הפרה בוטה של הנהלים.
מה עשית בתגובה, חסמת דווקא את יושב אוהל בנימוק עצבני ונוזף. שום מילה לגילגמש שנכנס למלחמת עריכה. שום מילה לדוד שי, שהפר באופן בוטה את ההנחיות לשימוש בהרשאות מפעיל. מה משתמש מהשורה, ובפרט משתמש חדש צריך לחשוב? כל העצות שנותנים לו בדף השיחה, וההפניה לדפי המדיניות של ויקיפדיה שווים כקליפת השום. הויקיפדים הותיקים הם דורסנים, חסינים מחסימות ויכולים לפעול כאות נפשם כי חוקי המיזם לא חלים עליהם, והביורוקרטים מגנים עליהם.
אז כן, סלח לי, אבל אחרי 3 חסימות בפרק זמן פחות משבוע, כשאחת מהם נראית כמו תגובה מוגזמת, וה-2 האחרות כלל לא מוצדקות, הרווחת ביושר לדעתי את הביקורת לגופו של אדם (האלטרנטיבה היא שאתה לא טורח להיכנס לעומק הדברים ו/או נעדר שיקול דעת מתאים לתפקיד, מה שאני רוצה להמאין שהוא לא נכון לגביך). יורי - שיחה 12:02, 27 בפברואר 2021 (IST)

חדשופדיה 2021 שבוע 9[עריכת קוד מקור]

לוגו חדשופדיה.svg
חַדְשׁוֹפֶּדְיָה
פינת העדכונים של קהילת ויקיפדיה
שנת 2021 – שבוע #9
עודכן ב־2 במרץ
לחתימה על מנוי לידיעון

מדיניות ערכי שחקנים ושחקניות מוצגת לקראת הצבעה בפרלמנט. ההצבעה החלה בשבוע שעבר, אך נעצרה לאחר שמי-נהר שינה סעיף באופן מהותי באמצע ההצבעה. פעולתו של מי-נהר עומדת בסתירה עם הנוהל לפיו אין לשנות את סעיפי ההצבעה באמצע ההצבעה ולכן יש לדון בשינוי של מי-נהר בטיוטה, ולאשרר מחדש את היציאה להצבעה ●
תחרות הכתיבה העשירית הסתיימה ותהליך השיפוט החל ●
בורה בורה, Geagea, דוד שי, Shinaimm, דגש, שמזן, Mbkv717,‏ Dovno,‏ IKhitron,‏ קיפודנחש, יונה בנדלאק, זאב קטן, נעם דובב, קומפיוטרבעלי הידע במערכת בדיקת פרמטרים פנו לעורכים במזנון במטרה לסייע בתיקון שגיאות מתוך קטגוריה:שגיאות פרמטריות לפי תבנית, לאחר שהצטברו מאות שגיאות בקטגוריה ●
● במזנון מתקיים דיון לגבי מחיקת דפי טיוטה
המקבץ השבועי: בשבוע הקרוב יתקיים המקבץ השבועי בנושא נופי חלונות 10 - אירופה
ערכים מומלצים: מתקיימת הצבעה לגבי הסרת הערך איסור הצגת סמלים דתיים בבתי הספר בצרפת מרשימת הערכים המומלצים כאן

חדשופדיה 2021 שבוע 10[עריכת קוד מקור]

לוגו חדשופדיה.svg
חַדְשׁוֹפֶּדְיָה
פינת העדכונים של קהילת ויקיפדיה
שנת 2021 – שבוע #10
עודכן ב־7 במרץ
לחתימה על מנוי לידיעון

● בויקיפדיה:מפעיל נולד מתקיים דיון שבסופו יוחלט אם למנות את דגש חזק למפעיל מערכת
● לקראת יום האישה הבינלאומי, המתקיים ב-8 במרץ, יתקיימו במהלך חודש מרץ אירועים שמטרתם לצמצם את הפער המגדרי בוויקיפדיה, במסגרת מיזם כללי המתקיים במטא
● כמות הערכים על בני אדם בוויקיפדיה העברית שעוסקים בנשים חצתה את סף ה-25 אחוז! הנתון הזה מציב אותנו במקום מכובד למדי בין ויקיפדיות אחרות, עם ערכים רבים יותר (באופן יחסי) מאשר בערבית, באנגלית, בגרמנית, בפורטוגלית, בצרפתית ובספרדית. יחד עם זאת, נתון זה פחות טוב מאשר בוויקיפדיות רבות אחרות בהן ויקיפדיה הוולשית, הבלארוסית, היוונית, הנורווגית והאירית ●
תחרות הכתיבה העשירית הסתיימה ותהליך השיפוט בעיצומו ●
בורה בורה, Geagea, דוד שי, Shinaimm, דגש, שמזן, Mbkv717,‏ Dovno,‏ IKhitron,‏ קיפודנחש, יונה בנדלאק, זאב קטן, נעם דובב, קומפיוטרבעלי הידע במערכת בדיקת פרמטרים פנו לעורכים במזנון במטרה לסייע בתיקון שגיאות מתוך קטגוריה:שגיאות פרמטריות לפי תבנית, לאחר שהצטברו מאות שגיאות בקטגוריה ●
● במזנון מתקיים דיון לגבי ספירתם של חסרי זכות הצבעה במחלוקות בדפי שיחה
המקבץ השבועי: בשבוע הקרוב יתקיים המקבץ השבועי בנושא יום האישה הבינלאומי

חדשופדיה 2021 שבוע 11[עריכת קוד מקור]

לוגו חדשופדיה.svg
חַדְשׁוֹפֶּדְיָה
פינת העדכונים של קהילת ויקיפדיה
שנת 2021 – שבוע #11
עודכן ב־16 במרץ
לחתימה על מנוי לידיעון

● בויקיפדיה:מפעיל נולד מתקיים דיון שבסופו יוחלט אם למנות את איש השום למפעיל מערכת
● לאחר דיון במפעיל נולד הוחלט למנות את דגש למפעיל מערכת לחצי שנה, בבחינת "תקופת הרצה" בה יוכלו הבירוקרטים להתרשם מתפקודו, ובמידה ותקופה זו תהיה חיובית מבחינת הקהילה ומבחינתו של דגש, יאריכו את ההרשאה לשנתיים וחצי נוספות. ●
מדיניות ערכי שחקנים ושחקניות מוצגת לקראת הצבעה בפרלמנט
● במסגרת הרצאות Wiki Talk ירצה עופר אדרת, כתב הארץ לענייני היסטוריה, על "אוצרות" שאפשר למצוא באינטרנט. קישור להרשמה להרצאה >>
● לאחר דיון בכיכר העיר, דזרט לקח על עצמו את ניהול מיזם ביכורים
תחרות הכתיבה העשירית הסתיימה ותהליך השיפוט מתקרב לסופו ●
● במזנון מתקיים דיון לגבי השאלה האם תבנית משתמש מסוימת היא בעייתית
● במזנון מתקיים דיון לגבי השאלה האם יש מקום להוספת קישורים לאתרי מתכונים בערכים על מאכלים
● במזנון מתקיים דיון לגבי השאלה הסרת הקישורים מתבנית ידיעות אחרונות
המקבץ השבועי: בשבוע הקרוב יתקיים המקבץ השבועי בנושא יום הולדת 10 למקבץ השבועי

@[עריכת קוד מקור]

היי, שלחתי לך מייל. הארי (העיתונאי המנטר - שיחה) 13:17, 14 במרץ 2021 (IST)

ראיתי והגבתי. תודה. ביקורת - שיחה 13:24, 14 במרץ 2021 (IST)

יישר כוח[עריכת קוד מקור]

שנילי - שיחה 09:59, 18 במרץ 2021 (IST)

הי, שנילי, תודה! מותר לשאול על מה זכיתי? ביקורת - שיחה 11:17, 18 במרץ 2021 (IST)
על דברים שכתבת היום.שנילי - שיחה 17:33, 18 במרץ 2021 (IST)
תודה. אנסה לנחש על מי מהם. מעריך בהחלט את החיזוק. שבת שלום. ביקורת - שיחה 14:04, 19 במרץ 2021 (IST)
קבל ח"ח גם ממני. מקווה שאתה יכול לנחש על איזו הודעה אני מדבר. יורי - שיחה 18:04, 19 במרץ 2021 (IST)

חדשופדיה 2021 שבוע 12[עריכת קוד מקור]

לוגו חדשופדיה.svg
חַדְשׁוֹפֶּדְיָה
פינת העדכונים של קהילת ויקיפדיה
שנת 2021 – שבוע #12
עודכן ב־12 באפריל
לחתימה על מנוי לידיעון

● בויקיפדיה:מפעיל נולד מתקיים דיון שבסופו יוחלט אם למנות את איש השום למפעיל מערכת
● בפרלמנט מתקיימת הצבעה על מדיניות לקביעת ערכי שחקנים
● תהליך השיפוט בתחרות הכתיבה העשירית הגיע לסיומו. בבית הראשון בתחרות זכו הערכים: ליבת קרח, למידה מונחית ורעידת האדמה באגאדיר (1960). בבית השני זכו שיר של אש ושל קרח, סקאר, קומיקסאי, מטפחת ספרים, לוח ארש ואדריכלות יפנית. בבית השלישי זכו ג'ון קריטנדן, דגל רומניה ויום אוסטרליה. התמונה "דובון יפהפה לצד זבוב" זכתה בתחרות התמונות והאיורים, ואיתי גור זכה בפרס הויקיפד התורם. פירוט נוסף, ציון לשבח של ערכים נוספים, תגובות לתחרות ולתוצאותיה ועוד ניתן לראות כאן
● במסגרת הרצאות Wiki Talk ירצה פרופסור שיזף רפאלי, נשיא מכללת שנקר, על אנציקלופדיות ומקורות אנציקלופדיים. קישור להרשמה להרצאה >>
● התמונה הזוכה במקום הראשון בתחרות ויקיפדיה אוהבת אתרי מורשת - מסלול הצילום הגיעה למקום שמיני בתחרות הבינלאומית! ●
במזנון מתקיימים מספר דיונים, ביניהם: שינוי/הוספת דרכי מינוי מפעילים, דיון העוסק בהפניות לערכי יחסי חוץ, דיון לגבי הדגשת שמות מדעיים, דיון העוסק ברשימות מועמדים לבחירות ודיון לגבי שאיבת בן/בת זוג מויקינתונים
המקבץ השבועי: בשבוע הקרוב יתקיים המקבץ השבועי בנושא בחירות

חדשופדיה 2021 שבוע 13[עריכת קוד מקור]

לוגו חדשופדיה.svg
חַדְשׁוֹפֶּדְיָה
פינת העדכונים של קהילת ויקיפדיה
שנת 2021 – שבוע #13
עודכן ב־28 במרץ
לחתימה על מנוי לידיעון

● בויקיפדיה:מפעיל נולד התקיים דיון קצר בשאלה האם למנות את "דזרט" למפעיל מערכת. לאחר שהובעה התנגדות למינויו, בשל הוותק של הכותב, דזרט משך את בקשתו ●
● בויקיפדיה:מפעיל נולד התקיים דיון שבסופו הוחלט למנות את איש השום למפעיל מערכת
● בפרלמנט התקיימה הצבעה על מדיניות לקביעת ערכי שחקנים, והמדיניות שהוצעה לא התקבלה ●
● במזנון מתקיים דיון לגבי צבעים בחתימה
● במזנון מתקיים דיון לגבי הצגת מידע של תוצאות כמעט-סופיות בערכי הבחירות לכנסת
המקבץ השבועי: בשבוע הקרוב יתקיים המקבץ השבועי בנושא היפ הופ

חדשופדיה 2021 שבוע 14[עריכת קוד מקור]

לוגו חדשופדיה.svg
חַדְשׁוֹפֶּדְיָה
פינת העדכונים של קהילת ויקיפדיה
שנת 2021 – שבוע #14
עודכן ב־24 באפריל
לחתימה על מנוי לידיעון

● צוות שעובד על שיפור המראה והפונקציונליות של אתרי הוויקי של ויקימדיה מבקש סיוע על ידי מתן משוב לעבודתם. לפרטים נוספים >>
● בזמן האחרון נפתחו שני מיזמים חדשים: יהונתן חזי פתח את מיזם הרכבים, וברק פתח את מיזם הסינגלים. מוזמנים להצטרף! ●
● במזנון מתקיים דיון לגבי ביטול ההפרדה המגדרית בקטגוריות
● במזנון מתקיים דיון לגבי הצעה לגבי סימון ערכים אדומים
● במזנון מתקיים דיון לגבי קטגוריות של אישים יהודים לפי מקצוע בישראל
● במזנון מתקיים דיון לגבי הגנה על ערכים מומלצים
המקבץ השבועי: בשבוע הקרוב יתקיים המקבץ השבועי בנושא ואן גוך

ויקישטעטל[עריכת קוד מקור]

שלום וברכה, ראיתי שעוד יומיים מתחילה תחרות כתיבה, ואני רוצה להשתתף בה. הייתי ממש רוצה לזכות בתחרות הכתיבה ואני מוכן להשקיע בשבילה שעות רבות. תוכל להמליץ לי על ערך לכתיבה? אני לא ממש מבין בהיסטוריה ולכן אני רוצה נושא שיש עליו חומר באינטרנט או בספרים שאני אוכל להשיג. תודה רבה! מושך בשבט - שיחה 22:15, 5 באפריל 2021 (IDT)

מה פירוש לא "מבין" בהיסטוריה? אתה מתכוון שאתה מחוסר ידע היסטורי? זה בר-השלמה. אני הייתי מציע לך לחשוב על קהילה יהודית שיש לך קשר רגשי אליה, שסבתא שלך נולדה בה וכדומה (זה ידרבן אותך להתמיד, וזה חשוב כי המאמץ מתמשך וידרוש סבלנות). ולחפש ספר שלם שעוסק בה, אם זה באירופה ישנם ספרי קהילות רבים (רבים זמינים באתר ספריית ניו יורק) ואם זה בשאר העולם, יש בדרך כלל אתרי הנצחה ברשת שיפנו אותך לספרות של בני המקום שכתבו עליו. כשתמצא ספר כזה: תרפרף עליו ותתכנן את מבנה הערך בהתאם לערכים קיימים דומים, כשאתה מסמן לעצמך אלו פרקים בספר מתאימים לאלו פרקים בערך. תסמן לעצמך את הנקודות החשובות אנציקלופדית (רמז: לא סיפורים ולא ציטוטים מהספר, אלא מידע) ואז תתחיל לתמצת מן הידע החדש שרכשת, פרקים אנציקלופדיים על הקהילה המדוברת. תוכל להיעזר גם ב'פנקס הקהילות' לגבי חלק מהקהילות, וזה יעזור לכסות בעיקר את התקופות המאוחרות עד מלחה"ע ה-II. אשמח לסייע בכל שאלה בשלב הראשון של העבודה, אבל אחר כך אמנע מכך בשל מעורבותי בשיפוט. ביקורת - שיחה 00:37, 6 באפריל 2021 (IDT)

חדשופדיה 2021 שבוע 15[עריכת קוד מקור]

{חדשופדיה/קוד|2021/15|15}}

חדשופדיה 2021 שבוע 15[עריכת קוד מקור]

לוגו חדשופדיה.svg
חַדְשׁוֹפֶּדְיָה
פינת העדכונים של קהילת ויקיפדיה
שנת 2021 – שבוע #15
עודכן ב־9 באפריל
לחתימה על מנוי לידיעון

תחרות ויקישטעטל, תחרות כתיבת ערכים אודות קהילות יהודיות שנכחדו או נפגעו בשואה, החלה ביום הזיכרון לשואה ולגבורה (7.4.2021) ותימשך עד ט"ו באב תשפ"א (25.7.2021) ●
● במסגרת הרצאות Wiki Talk ירצה דוד שי,על סוגיות כמותיות ביצירת ויקיפדיה - כמה ערכים צריך? מה האורך הראוי לערך? כמה הערות שוליים נחוצות בערך מומלץ? קישור להרשמה להרצאה >>
● נפתח עמוד אינסטגרם לוויקיפדיה העברית ●
● במזנון עלתה הצעה למדיניות ברורה/מפורטת יותר בנוגע לפתיחת הצבעות מחלוקת
● חלו שינויים במדיניות הבוט הגלובלי, אשר ויקיפדיה העברית אימצה אותה, כמתואר במזנון
המקבץ השבועי: בשבוע הקרוב יתקיים המקבץ השבועי בנושא ישראל

חדשופדיה 2021 שבוע 16[עריכת קוד מקור]

לוגו חדשופדיה.svg
חַדְשׁוֹפֶּדְיָה
פינת העדכונים של קהילת ויקיפדיה
שנת 2021 – שבוע #16
עודכן ב־18 באפריל
לחתימה על מנוי לידיעון

● במזנון מתקיימים שלושה דיונים לגבי עריכות cat-a-lot והעברת קטגוריות: דיון לגבי השאלה כיצד לבצע העברה סיטונאית של קטגוריות: באמצעות בוט או באמצעות גאדג'ט, דיון לגבי מניין עריכות לצורכי סטטיסטיקה בעריכות cat-a-lot ודיון לגבי מניין עריכות לצורך קביעת זכות הצבעה בעריכות cat-a-lot
● במזנון מוצגת הצעה לקהילה: הצגת מידע מינימלי בערכים לא קיימים. לפירוט נוסף, ראו ויקיפדיה:ערכי הארגמן
● במזנון מתקיים דיון לגבי במחיקת מבני תאריכים
המקבץ השבועי: בשבוע הקרוב יתקיים המקבץ השבועי בנושא סרטי אימה קלאסיים

בוקר טוב ביקורת[עריכת קוד מקור]

פניתי אליך ואל ערן וגארפילד ב-18:55, 19 באפריל 2021 בדף השיחה שלי ראה שיחת משתמשת:Hanay#פנייה לגארפילד ערן וביקורת, וביקשתי לדעת האם בכוונתכם כביורוקרטים להעלות את נושא חגי אדלר לדיון בדף ויקיפדיה:בירורים. לא קיבלתי כל מענה. עברו מאז יממה וחצי, אני מבקשת לדעת האם בכוונתכם לעשות זאת, כדי שאדע כיצד עלי לפעול. אודה לך ולשני הביורוקרטים האחרים, אם תיידעו אותי בדבר כוונתכם. תודה ויום טוב. חנה Hanayשיחהנשר תחגוג ב-2023 מאה שנים להקמתה 05:45, 21 באפריל 2021 (IDT)

בוקר אור, אני אשתדל להיפגש (וירטואלית) עם שני הביורוקרטים, ללמוד על המקרה ולדון בו. תודה על האמון ועל התזכורת. והמשך יום נעים. ביקורת - שיחה 16:41, 21 באפריל 2021 (IDT)
שלום ביקורת, עברו 3 ימים, ועדיין לא קיבלתי מענה ברור. זה מה שכתבתי עכשיו לערן שחשב שהדיון מה-2014 שאז בורה בורה התנהג יחסית סביר וערן לא היה בטוח שהוא חגי אדלר, שימש תירוץ לא לחסום את בורה בורה. גארפילד לא ענה לי בכלל. כתבתי גם אצלו.
"לפחות ממך (ערן) קיבלתי תגובה. יש סיבה מאד טובה. בדיונים הקודמים, לא היית בטוח שבורה בורה הוא חגי אדלר. עכשיו אתה יודע זאת בבירור. ב-2014 טענת שהוא מתנהג בסדר, עכשיו התירוץ הזה לא מתקיים. יש סיבות מאד ברורות והן הבריונות של בורה בורה שמתנהג בדיוק כמו שהוא התנהג כשהוא נחסם על דוד שי ב- 2009. יש שפע דוגמאות בדף השיחה שלי שאתה בוחר להתעלם מהן. השיטה שלך היא מתן פרס לאלה שהצליחו להונות את הוויקיפדים בהצלחה זמן רב יותר? זה המסר שאתה והביורוקרטים גארפילד וערן רוצים להעביר לעורכים בוויקיפדיה?
והנה דוגמה אחת מיני רבות של האגרסיביות של בורה בורה שעוברת על כללי הקהילה (נכתב במזנון), ולא קיבל כל אזהרה. רק על זה היה צריך להיחסם.
"ויקיפדיה היתה מקום פי עשרה יותר נעים כשלא היית כאן. רק באת התחילו רעש וצעקות כי דחפת את האג'נדה שלך בכל חור ועוררת כעס ומדנים. כמה צעקות ודיונים היו על גיבור ישראל? מי צריך את זה? למה להעביר לכאן את אי שביעות רצונך מהמדינה וממנהיגה. בהחלט אני מתכוון להעלות את הפרובוקציה הזו שלך להצבעה חוזרת. לא אכפת לי שתרטני עלי בלילות. כן אכפת לי שוויקיפדיה תהיה נקיה מזוהמה פוליטית. בורה בורה - שיחה 20:27, 11 באפריל 2021 (IDT)"
ביקורת, כתבת לי לפני כחודש שאתה מתחנן שאתן לך לקדם את הנושא של שיח מכבד בוויקיפדיה. אז איך התגובה הזאת של בורה בורה מסתדרת עם הנושא שאתה רוצה לקדם? יש עוד דוגמאות בדף השיחה שלי במקום בו תייגתי אותך שוב ושוב ולא ענית לי. חנה Hanayשיחהנשר תחגוג ב-2023 מאה שנים להקמתה 16:43, 24 באפריל 2021 (IDT)
שלום ביקורת, ראיתי שערכת לאחר פנייתי הקודמת אליך ב-24 באפריל. אודה לך אם תוכל לתת לי תשובה מה קורה עם מה שכתבת לי ב-21 באפריל: "אני אשתדל להיפגש (וירטואלית) עם שני הביורוקרטים, ללמוד על המקרה ולדון בו.". עברו מאז 5 ימים. תודה. חנה Hanayשיחהנשר תחגוג ב-2023 מאה שנים להקמתה 20:20, 26 באפריל 2021 (IDT)
שלום Hanay, לא הצלחתי להתפנות לכך עדיין. האם לא חלה התקדמות כלשהי? אשמח לשמוע שכן. הימים לא קלים. ביקורת - שיחה 21:35, 26 באפריל 2021 (IDT)
שלום ביקורת, תודה על המענה. לפחות אתה עונה לי בנושא זה Face-smile.svg. לא הבנתי על איזו התקדמות אתה שואל. ההתקדמות צריכה להיות שלך ושל ערן וגארפילד. אני מעדיפה ולא רק אני (יש אלי פניות מאחורי הקלעים) שהנושא הזה יועלה על ידכם כביורוקרטים לבירורים. אבל אם לא תעשו זאת, אאלץ לעשות זאת בעצמי. משתמש:חגי אדלר נחסם בהצבעת מפעילים ראה הצבעת מפעילים להמשך חסימתו של חגי אדלר שהסתיימה ב-17 באפריל 2011, ועכשיו הביורוקרטים עוברים על כך לסדר היום. אין לי ספק שגם אתה כמו ערן וגארפילד יודעים היטב שבורה בורה הוא חגי אדלר. ולכן עליכם להעלות את הנושא שוב להצבעת מפעילים אם אתם שואפים לשחרר אותו. אם אינכם שואפים לשחרר את חגי אדלר, עליכם פשוט לחסום את בורה בורה, יש לכם מנדט לכך כביורוקרטים. אני מסתכלת על כמה מפעילים לשעבר שהצביעו אז לשחררו כמו Danny-w ואריאל פלמון, אין לי ספק שהיום לו היו מפעילים, היו מצביעים בעד המשך חסימתו.
הנה טעימה מתגובות של בורה בורה מהימים האחרונים, שתבין שדבר לא השתנה. לכאורה במצב נורמלי הן סתם תגובות אגרסיביות לא נעימות, אבל על רקע מסעו של בורה בורה נגדי, ועל רקע התגובה שלו במזנון ב-11 באפריל שהעתקתי לכאן, יש להתייחס אליהן בחומרה. ראה בשיחה:גיבור ישראל (פסל)#הערך לא מעודכן אפילו לא במצבו הפיזי. שבו העליתי דיון ענייני על עדכון הערך החסום לעריכה. בורה בורה בחר להגיב כדרכו באגרסיביות ראה כאן 1 ו-כאן 2. זה העורך שאתם מנסים לשמר בכוח? תודה. חנה Hanayשיחהנשר תחגוג ב-2023 מאה שנים להקמתה 06:33, 27 באפריל 2021 (IDT)

@ התייעצות לגבי ויקישטייטל[עריכת קוד מקור]

שלום הגעתי מ ויקיפדיה:ויקישטעטל/עזרים_ותמיכה לצורך התיעצות בנושא תרומה למיזם. לא לצורך זכיה יותר לצורך פריקת ידע שברשותי על אנ-סקי ומיזמי השימור שלו של קהילות יהודיות ברוסיה הלבנה איילת דב (שיחה | תרומות | מונה) לא חתם/ה

בשמחה, ובכן - מה השאלה? ראי גם: משתמש:ביקורת/היהודים במלחמת העולם הראשונה/אנ-סקי. ביקורת - שיחה 14:10, 23 באפריל 2021 (IDT)
לא שאלה, יותר התייעצות לגבי הערך שבו מתאים לפרוק את הידע הזה, בהקשר של ויקישטייטל. האם קיים? האם ניתן לייצר ערך נפרד על הפרוייקט של אנ-סקי? האם לא רלבנטי בעיניך בכלל במסגרת ויקישטייטל? וכן הלאה. בברכה, איילת דב - שיחה 13:20, 25 באפריל 2021 (IDT)
אני כנראה לא מספיק יותר, אם תתני את שמות המאמרים שעליהם חשבת לבסס את זה, אולי אוכל להתרשם טוב יותר. בגדול, אם יש התייחסות במחקר לפרויקט של אנ-סקי, התייחסות כזו שמבדילה אותו ורואה בו אובייקט ראוי לטיפול, זה יכול לבסס חשיבות לערך על הפרויקט. אם לא, זה כנראה יותר מתאים לפרק בערך ש. אנ-סקי. ביקורת - שיחה 14:01, 25 באפריל 2021 (IDT)

שאלה נוספת[עריכת קוד מקור]

שלום רב, בעניין ויקישטעטל - האם מותר לתרגם לעברית ערך מתוך פורטל השטעטל הווירטואלי, מיזם של מוזיאון פולין לתולדות יהדות פולין? א. פלבסקי - שיחה 20:19, 24 באפריל 2021 (IDT)

שבוע טוב. לא. ככל הידוע לי הזכויות על החומר שם שמורות לאתר והוא אינו משוחרר לנחלת הכלל או ברישיון אחר התואם למיזמי קרן ויקימדיה. אם אני טועה ורשום שם משהו חדש בנושא הזה, אשמח לקבל קישור ולבדוק. ביקורת - שיחה 23:03, 24 באפריל 2021 (IDT)

חדשופדיה 2021 שבוע 17[עריכת קוד מקור]

לוגו חדשופדיה.svg
חַדְשׁוֹפֶּדְיָה
פינת העדכונים של קהילת ויקיפדיה
שנת 2021 – שבוע #17
עודכן ב־25 באפריל
לחתימה על מנוי לידיעון

● ההצעה להוסיף לויקיפדיה את ערכי הארגמן התקבלה, ואלו יוספו בקרוב ●
● במזנון מתקיים דיון לגבי הצעה לסימון ערכים כערכים טובים
● במזנון מתקיים דיון לגבי הצעה לניהול שיח ענייני ומכבד בוויקיפדיה
המקבץ השבועי: בשבוע הקרוב יתקיים המקבץ השבועי בנושא חיות מחמד
ערכים מומלצים: מתקיימת הצבעה לגבי הוספת הערך המצור על אנטיוכיה (1097–1098) לרשימת הערכים המומלצים כאן

00:01, 25 באפריל 2021 (IDT)

חדשופדיה 2021 שבוע 18[עריכת קוד מקור]

לוגו חדשופדיה.svg
חַדְשׁוֹפֶּדְיָה
פינת העדכונים של קהילת ויקיפדיה
שנת 2021 – שבוע #18
עודכן ב־2 במאי
לחתימה על מנוי לידיעון

● במפעיל נולד מתקיים דיון לגבי אשרור כהונתו של היידן כמפעיל מערכת. כשהדיון יסתיים, תתקבל החלטה בידי הביורוקרטים
● במהלך השבוע הייתה תקלה טכנית בכלי התרגום שלא אפשרה להתחיל לתרגם ערכים על ידי כלי התרגום, אלא אם הערך שרוצים לתרגם לא כולל רווחים (למשל: ערך כמו "We R Who We R" לא ניתן לתרגם, ואילו ערך כמו "Homosociality" אפשר לתרגם). הבעיה טופלה, ואפשר להמשיך לתרגם ●
● ההצעה לפתח קווים מנחים לשיח מכבד בתוך הקהילה מתפתחת ומתעדכנת תוך כדי המשך הדיון במזנון
● במזנון עלתה הצעה לסימון ערכים כערכים טובים, וזכתה לתגובות מעורבות. הדיון בעניינה עדיין מתקיים ●
● במזנון התקיים דיון על הצעה להשתמש בקו מפריד במקום במקף, אך עלתה התנגדות כנגד ההצעה, והיא הוסרה מסדר היום ●
● במזנון עלתה הצעה לתת שמות חדשים לערכים על הבחירות לנשיאות ישראל, בהתאם לערכי בחירות אחרים. נכון למועד כתיבת שורות אלו, ההצעה זכתה לתמיכה מכל משתתפי הדיון ●
● לרגל אולימפיאדת טוקיו 2021 חלו שינויים בלוח הזמנים של מיזם המקבץ השבועי. ראו הודעה מפורטת כאן
המקבץ השבועי: בשבוע הקרוב יתקיים המקבץ השבועי בנושא ראשי מדינות
ערכים מומלצים: מתקיימת הצבעה לגבי הוספת הערך פרק 1 לחוקת ארצות הברית לרשימת הערכים המומלצים כאן

00:00, 2 במאי 2021 (IDT)

אד הומינם 2[עריכת קוד מקור]

שלום ביקורת, ראה את התגובה הזאת כאן, יש כאן התייחסות אישית אלי לא ראויה ולא עניינית. אני פונה אליך בדף שיחתך, כי אתה עסקת רבות באד הומינם. אני מבקשת שתסיר את ההערות האישיות האלה, ותעיר למי שכתב אותן. תודה. חנה Hanayשיחהנשר תחגוג ב-2023 מאה שנים להקמתה 20:28, 3 במאי 2021 (IDT)

וגם הניסוח תחיבת חוטם, האם לדעת ראוי שמפעיל מערכת יתבטא כך? אני מבקשת שהמונח תחיבת חוטם יוסר. תודה. חנה Hanayשיחהנשר תחגוג ב-2023 מאה שנים להקמתה 21:07, 3 במאי 2021 (IDT)
במקרה הראשון אני רואה התייחסות אישית שלך לגארפילד והצעה שילמד ממישהו אחר, זה גם שיח אישי ולכן אני אתקשה להסיר את המשך קיום השיחה במתכונת אישית, כשכפי שהתרשמתי למרות הניסוח האישי הוא טוען שם שהוא מבהיר משהו רלוונטי לדיון (אי הסכמה על משהו).
לגבי הקטע השני, אני מבין מה הכעיס אותו, אבל עדיין אלו דברים קשים ולא מתאימים להיכל העריכה השקט שלנו ולכן הסרתי אותם. המשך לילה טוב. ביקורת - שיחה 21:34, 3 במאי 2021 (IDT)
ביקורת, אני מצטערת, אבל אין קשר במקרה הראשון בין הדברים. גם אם נניח שאתה חושב שאני כתבתי משהו שלדעתך לא היית צריכה לכתוב, איך זה נותן הצדקה לעורך אחר לתקוף אותי כך? התנסחתי מאד בזהירות לגבי גארפילד ונתתי לי רעיון שעורך אחר עשה בערך גיבור ישראל (שדרך אגב לא הצליח, והיה צריך לשחזר את עריכותיו ראה שיחה:גיבור ישראל (פסל)#שינויים מהותיים שהוכנסו בערך ללא דיון בדף השיחה ), זאת עצה עניינית לא אד הומינם. זה לא נותן הצדקה להתנסח כך כלפי. אני ממשיכה לצפות שתעשה משהו בנדון.
לגבי המקרה השני, ראיתי את העריכה הזאת, אבל היה ראוי גם שאותו מפעיל מערכת יקבל הערה בדף השיחה שלו. הרי זה מה שהוא עושה, כל הזמן נכנס לדף שיחתו של יואב דותן ומעיר לו הערות על דרך פעולתו כמפעיל, אז למה אתה מוותר לו בחלק זה, ולא כותב לו בדף השיחה שלו, שמה שהוא עשה כמפעיל הוא בעייתי? חנה Hanayשיחהנשר תחגוג ב-2023 מאה שנים להקמתה 22:38, 3 במאי 2021 (IDT)
ביקורת, אם בצנזור מילים עסקת, מדוע הותרת את הקטע החברי "אני ממש מודה ל"חברי" דגש ויורי". אתה לא יכול לנקוט בפעולה רק נגד משתמש:דגש ולהותיר דברים כאלה, מכוונים אישית, על כנם. בורה בורה - שיחה 22:55, 3 במאי 2021 (IDT)
גם המילים "ידידי המלומד" נאמרות לעתים בסרקזם, יואב אומר שם די בצורה ברורה שלא בא לו על הביקורים בדף שיחתו, מביע את מורת רוחו, וגם אם אני הייתי משתדל לא להתבטא כך זה לא הופך להיות משפט כמו זה שהסרתי.
הסכנתי כבר לחיות עם זה שיש לנו בקהילה כמה משתמשים שמלווים אחרים בהתנדבות, אבל כל עוד שזה מהווה מערכת של איזונים ובלמים זה נסבל, ובלבד שלא ישמיע קולות לא נעימים. ממש כמו בשכונה, אנחנו מאד שמחים על כל נהג שמשתמש בבלמי המכונית, אבל עד שזה מתפתח ל'חראקות' באישון לילה.
אני מאד מקווה שמתישהו העסק פה יירגע, זו לא אווירה אקדמית כמו זו שכולנו רוצים לנשום פה. ביקורת - שיחה 02:51, 4 במאי 2021 (IDT)

אמנות הספין (או: איך לשמר ולטפח אווירה עכורה בקהילה לטובת עורכת בעייתית אחת)[עריכת קוד מקור]

ביקורת, אני יכול להעיד שאתה משקיע מאמץ רב ומקדיש את מלוא הזמן שאין לך (תודה! אגב) לביעור נגע ההתייחסויות האישיות בוויקיפדיה. זו אכן מטרה ראויה ותקוותי שמפעילים ובירוקרטים נוספים יתגייסו לעבודה הסיזיפית והמייגעת שמספר מפעילים (בהם איש־שיחך הקטן) נטלו על עצמם לאחרונה; אכן נראה שמגמת ה־abuse בירידה (גם אם לא בקצב שהייתי מעוניין). אבל כאן טעית: בחינה של השיחה המדוברת מעלה את הציור הבא: מפעיל א' ביצע פעולת חסימה. מפעיל ב' סבר שהיא שגויה, ושחרר אותה (ליתר דיוק: הגדיר זמן פקיעה של כחצי דקה). בהתאם לויקיפדיה:מלחמה ביצועית (ואף לפנים מהמתבקש בפעולה זאת – לא הייתה מלחמה) מפעיל ב' ניגש לדף השיחה של מפעיל א' ושאל אותו לפשר פעולתו, כמצופה וכנדרש. תוכן השיח היה כדלהלן: (א) ברכת שלום (ב) קישור לפעולת החסימה (ג) פירוט לגבי ההשחתות (ד) ציון משך הזמן שעבר מההשחתות (ה) ציון משך זמן החסימה (ו) בקשה להסבר על אודות החסימה.

בשלב זה נכנסה משתמשת ג', והחליטה לתקוף את מפעיל ב' על כך שהוא פוקד את דף השיחה של א'. זו טענה חסרת ביסוס – המקום לברר מול מפעיל לגבי פעולות שלו הוא דף השיחה שלו. בהתחשב בכך שמשתמשת ג' לא התייחסה לאף אחת מן הטענות שמפעיל ב' טען, משמעות דבריה של משתמשת ג' אחת היא: לא משנה מה תטען, אין לך זכות דיבור (או: אתה מממש את זכות הדיבור שלך יותר מדי). כאן מתחילה ההתייחסות האישית: זה המחולל שאותו צריך לבודד, ואת שורש הבעיה הזה צריך לעקר. התוצאה הישירה של דבריה הייתה התייחסות לא ראויה של Yoavd (לראשונה בהיסטוריה הוויקיפדית; הדרכתי אותו בעבר פה ושם וסייעתי לו בנושאים טכניים רבים, שאתה יכול לחפש את חלקם בארכיוני דף שיחתי ואת חלקם השני אתה יכול למצוא בארכיוני דף שיחתו) כלפיי, שהמשיכה כבר בהגזמה (קישור; "הצקה יומיומית". באמת?) , ובעצם – במחשבה נוספת – אינני בטוח שזו הייתה "תוצאה" של דבריה, ייתכן בהחלט שזו הייתה מטרתם. אינני יודע אם המניע הוא אהבת מרדכי או שנאת המן, אבל זה לא באמת משנה.

הנקודה העיקרית: בסולם הערכים שלי, וייתכן שאף בציפיות ממפעיל מערכת, טוב היה לכינוי "תחיבת החוטם של חנה" שלא ייכתב משייכתב. אבל הבחירה שלך להתעלם ממה שגרם לו (טוב, לא ממש להתעלם: "אני מבין מה הכעיס אותו". תודה על האבחון במערכת הרגשות שלי. אני דווקא חושב ש־2 כדורי רגיעון ישיגו תוצאה עדיפה) שהוא חמור שבעתיים (כניסה לדיון ענייני לחלוטין במטרה או באופן שעלול להלהיט אותו) מצערת ולדעתי היא החלטה לא מושכלת שנבעה מהפנייה הקנטרנית כאן בדף השיחה. בקצרה הייתי אומר "אל תדחפי את אפך, כדי שלא יאמרו לך שאת דוחפת את האף". מילא אם היה לה משהו חכם להגיד, אבל גם זה לא. לו הייתי מפעיל מהצד, הייתי מעיר לדגש על הביטוי – אבל משקיע את עיקר הטיפול בזו שדרדרה והסיטה אותו לכך ללא שום סיבה מספקת.

כל זה מצטרף להתנהלות בלתי־פוסקת בשנה האחרונה, של עורכת רבת־פעלים בוויקיפדיה, אבל בעייתית. בעייתית בכך שנוהגת כדבר שבשגרה לתקוף עורכים אחרים שמעזים לא לראות איתה עין בעין או להטיל ספק בעריכות שלה. אני לא מתרשם מהטענות שכולם מחפשים אותה ושיש כאן חבורה שהחליטה להתנכל. להערכתי כמות המהומות שהיא מעורבת בהן בחודש – באשמתה או שלא – עולה על כמותן של אלו שהייתי מעורב בהן, בתקופות ה"עליזות", בחצי שנה. הדבר מחמיר יותר כאשר מפעילים מחליטים לדחות בקשות שלה (בצדק או שלא) – כי או אז הם עומדים בתור לקבל נזיפות (כן. כאן השימוש במילה "נזיפה" נכון, בשונה מהשיטה לכנות כך כל שאלה עניינית או החלטה שאינה טובה בעיניה), כדי "לבצע שיקוף" להתנהלות שלהם. זה כמובן לא כולל אותי (בעיה ידועה בוויקיפדיה העברית), זה יכול להיות אתה, זה יכול להיות משתמש:Dovno, זה יכול להיות משתמש:גארפילד – המכנה המשותף לכולם הוא שהעזו להכריע נגד עמדתה. התוצאות – בהתאם. אני מאמין שכשהבעיה הזו תיפתר באופן ראוי, יהיה קל יותר לאכוף בנועם את כללי השיחה. לשם הבהרה: אני לא מחפש לסלק עורכים מוויקיפדיה; אני בסך הכול רוצה לעזור לך לשמור על רמת השיח. ומצער שזו הדרך שאתה חושב שתעזור לכך.

בברכה ובידידות ובכל הכבוד הראוי, דגש - שיחה 10:13, 4 במאי 2021 (IDT)

שלום ביקורת, יש כאן בעיה בפנייה הארוכה הזאת מאד של דגש. עדיין לא קראתי אותה בגלל אורכה ובעיית Green eye (human male) (cropped).jpg העין שלי, אתייחס כרגע רק לכותרת של התגובה אמנות הספין (או: איך לשמר ולטפח אווירה עכורה בקהילה לטובת עורכת בעייתית אחת). אשמח לדעת אם אתה, גארפילד וערן חושבים שסגנון התבטאות כזה ראוי למפעיל מערכת, ובמיוחד למפעיל שרק נבחר ועוד על תנאי. כל כך הרבה הערות נכתבו לדגש במפעיל נולד שלו, שיש בעיה בדרך בה הוא מתבטא ובה הוא פונה לעורכים. מצער מאד לראות שלא רק שהוא לא הפנים, אלא קיבל ביטחון רב יותר בזה שהוא מונה למפעיל, גם אם זמני, והוא ממשיך באותו סגנון. חנה Hanayשיחהנשר תחגוג ב-2023 מאה שנים להקמתה 17:59, 4 במאי 2021 (IDT)
אני מסכים עם הסיכום של דגש: "הייתי מעיר לדגש על הביטוי – אבל משקיע את עיקר הטיפול בזו שדרדרה והסיטה אותו לכך ללא שום סיבה מספקת". דגש הגיב בביטוי לא ראוי שטוב שהוסר. אבל הבעיה נוצרה עם עצם ההתערבות באותו דף שיחה שדירדרה את הדיון לפסים אישיים, כאשר הפנייה המקורית של דגש שם היתה עניינית לגמרי ואף מנומסת. התיאור שלו של השתלשלות העניינים באותו הדיון הינו מדויק. אני מניח שחנה לא היתה רואה ברוח טובה אם מישהו היה מגיב לדבריה באמירה: "האם מישהו מינה את חנה למשתמשת על שתפקידה לפקח על פעולותיהם של משתמשים אחרים ולא ידעתי על כך דבר?". אבל זה בדיוק מה שהיא כתבה לדגש על הפנייה העניינית שלו ממפעיל אחד לשני. Dovno - שיחה 19:57, 4 במאי 2021 (IDT)
דובנו, תגובתך קצרה אז קראתי אותה. אני מציעה שתשאל את יואב דותן אם הוא מרגיש שאין בעיה. אבל אתה לא צריך בעצם לשאול. הוא כתב זאת במפורש. הוא אמר שדגש מבקר יותר מידי בדף השיחה שלו עם הערות. אפשר להציק למישהו בשפע הערות שכולן ביקורתיות, גם אם כל אחת מהן בפני עצמה היא תמימה. דגש עשה זאת גם לי. תחשוב על עינוי סיני: טיפה אחת על המצח זה שום דבר, טיפה ועוד טיפה ועוד טיפה באותו מקום זה הופך לעינוי. יש גם דרך לכבד מפעילים אחרים והיא לפנות אליהם במייל, ולעשות בירור דיסקרטי. יואב פועל כמפעיל, יש מפעילי מערכת שלא עושים דבר. האם דגש פונה אליהם ושואל אותם למה הם לא פעילים? אשמח לדעת אם הוא עושה זאת, זה יואיל הרבה יותר לוויקיפדיה.
בדקתי עכשיו 7 מצביעים ללא זכות הצבעה שהצביעו בעד דגש למפעיל נולד, 6 מתוכם עדיין חסרי זכות הצבעה. הגיחו להצבעה ונעלמו, וכך יצרו מצג ויזואלי כאילו יש תמיכה גדולה יותר בדגש מאשר הייתה בפועל. זה הטעה גם את הביורוקרטים, במיוחד שדגש התעקש שהסימן (ללא זכות הצבעה) יהיה הכי פחות בולט, ושיחזר אותי. גם שם דגש הראה שיקול דעת לקוי. הוא נשוא ההצבעה והוא לא אמור לנהל את הדף. זה כל כך בסיסי, שמדהים איך אתה דובנו לא מבין שהייתה בעיה בהתנהלות הזאת שלו. חנה Hanayשיחהנשר תחגוג ב-2023 מאה שנים להקמתה 21:43, 4 במאי 2021 (IDT)
אני אכן לא רואה בעיה בהתנהלות שלו במקרים המסויימים האלו (הוא צדק וכך הוא פעל בעבר בכל דיון קודם במפעיל נולד, ולא משנה על מי היה הדיון), וכמובן שזה לחלוטין לא שייך לדיון הנוכחי שהוא על אינטראקציה אחרת לגמרי (נא לא להסיט את הדיון). אני כן רואה בעיה מהותית בהתנהלות שלך בהקשר הזה, ולכך התייחסתי. אם יואב היה מגיב בעצמו לדגש ואומר שעצם זה שדגש שואל אותו שאלה זה "עינוי סיני" זה היה משהו אחר (אם כי מוגזם לדעתי). התגובה שלך שם בדיון היתה לא במקום ודרדרה אותו משאלה עניינית להאשמות אישיות.
או בצורה אחרת: אם, לשיטתך, היה זה לא ראוי מדגש לשאול מפעיל אחר שאלה ("האם מישהו מינה את דגש למפעיל על שתפקידו לפקח ..." וכו'), אז על אחת כמה וכמה שזה היה לא ראוי מצידך להתערב בדיון בצורה בה עשית זאת ("האם מישהו מינה את חנה למשתמשת על שתפקידה לפקח ..." וכו'). ובפרט שדגש לא הביע ביקורת אלא שאל שאלה, ואת לעומת זאת גם הבעת ביקורת, גם נזפת בו וגם הסטת את הדיון להיות אישי ולא ענייני. Dovno - שיחה 02:27, 5 במאי 2021 (IDT)