שיחה:מערכת קואורדינטות שמימית

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

לקראת עריכה וכתיבת משהו רציני פה. אני מציע לשנות את שם הערך ל"מערכת קואורדינטות אקליפטית". כך ראיתי בספר שכתב יגאל פת-אל. התנגדות? בברכה, סתם עומרשיחה 20:55, 5 ביולי 2007 (IDT)

כן, שתיים:
  1. אין סיבה להגיד להמיר למילה לועזית מיותרת
  2. אין סיבה להגביל את עצמנו לסוג אחד של מערכת כזאת
בברכה, טרול רפאים 20:58, 5 ביולי 2007 (IDT)
  1. זו מילה שמתארת יותר טוב את המערכת. הייחוס הוא לא לשמיים שלנו אלא לשמיים של צופה תיאורטי שעובד במרכז השמש. כלומר, המערת מתייחסת למישור המלקה (חוץ מזה שאם תשתמש במילה שאף אחד לא משתמש בה, לא יבינו מה אתה רוצה. אמנם אפשר לעשות הפניה אבל...).
  2. לא הבנתי...
בברכה, סתם עומרשיחה 18:14, 6 ביולי 2007 (IDT)
עומר, אני לא חושב שקו המשווה של השמש יושב על מישור המילקה - תבדוק את זה. בכל אופן, כרגע הבינוויקי מוביל למערכת קואורדינטות שמיימית (אלדד אמר לי פעם שצריך לכתוב שמיימי) שזה שם כולל למספר מערכות קואורדינטות. יש באנגלית ערך נפרד למערכת קואורדינטות אקליפטית. אריה מלמד כץשיחה 01:06, 8 ביולי 2007 (IDT)
הסיפור עם קו המשווה מסבך את העניין עוד יותר, יש מערכת המייחסת למישור המלקה (ואת האמצע שלה ממקמים בכדוה"א או בשמש, ואז היא נקראת גם מערכת קואורדינטות הליוצנטרית) ויש מערכת המתייחסת למישור שעל קו המשווה של השמש (אני לא יודע איך קוראים לה, אבל אף אחד לא משתמש בה). בכל מקרה, נראה לי שהערך הזה, כמו באנגלית, קצת מיותר. לדעתי צריכים להיות ערכים על מערכת הקואורדינטות המשוונית ועל האקליפטית (שהיא גם ההליוצנטרית).
אם כך, ההצעה שלי היא בעצם אחרת: לכתוב על מערכת הקואורדינטות האקליפטית ולמחוק את הערך הזה, או לעשותו דף פירושונים (שיפנה גם למערכת המייחסת לגלקסיה, ולזו המתייחס לאופק). העניין עם הדף הזה הוא שהוא כללי מדי, לא אומר כלום וגם לא יכול לומר. הוא רק מציין שמערכות קואורדינטות שבאות לתאר מיקום בשמיים נקראות מערכות קואורדינטות שמיימיות (גם לי נראה שצריך לכתוב שמיימי). אבל בלי לומר איך! כי יש הרבה שיטות. בברכה, סתם עומרשיחה 02:00, 8 ביולי 2007 (IDT)
שים לב לעוד משהו: בערך נקודת השוויון כתוב שזו נקודת הצומת בין מישור המלקה לקו המשווה השמיימי. כלומר, מתייחסים למערכת השמיימית כמקבילה לזו שעל כדוה"א, כשזו בעצם מערכת הקואורדינטות המשוונית. לכן כדאי שדף זה יפנה לשם (גם אם בפירושונים), ויפתח ערך על מערכת קואורדינטות אקליפטית. בברכה, סתם עומרשיחה 02:17, 8 ביולי 2007 (IDT)