שיחה:מרדכי רוטנברג

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

אולי כדאי לצרף לקטגוריה פסיכולוגים - נראה לי שחלק ניכר מעיסוקו הוא בתחום זה. -- הודעה זו הושארה על ידי אנונימי/ת

זה פחות קשור לעיסוקו אלא ללימודיו. אבל מכיוון שאכן למד לדוקטורט בפסיכולוגיה חברתית ובתר-דוקטורט בפסיכולוגיה התפתחותית - נחשב פסיכולוג. הקטגוריה הוספה, תודה על ההערה. Ravit - שיחה 06:37, 1 באוגוסט 2010 (IDT)

פרשת בקבוק התבערה[עריכת קוד מקור]

ב-29 במאי 1998 תאר רוטנברג בראיון ל"מקור ראשון" איך הוא מסר את "בקבוק התבערה שהציל את ירושלים" למשליך הבקבוק. כך אמר בין 1999 עד 2003 לשותפיו לוועדת המערכת של ספרי, "גדנ"ע ירושלים בתש"ח". אלה היו פרופסור יהושע אריאלי, חתן פרס ישראל להיסטוריה ומפקדו בתש"ח; אלי זוהר, ממפקדי הגדנ"ע בתש"ח; ואליעזר שמואלי, מפקד בגדנ"ע בתש"ח ומנכ"ל משרד החינוך לשעבר. ספרי "גדנ"ע ירושלים בתש"ח" יצא לאור ב-2003 בהוצאת משרד הבטחון, ובו מופיעה גרסה זו של רוטנברג. רוטנברג היה חבר ועדת המערכת של הספר ואישר הדפסת גרסה זו.

שנים לפני כן חיפש רוטנברג את משליך הבקבוק האלמוני ללא הרף. כדי לברר זאת פנה לחוקרים רבים שהזכירו ארוע זה בספריהם, בהם נתנאל לורך שהיה ממפקדי מחוז ירושלים בתש"ח ושחיבר היסטוריה של מלחמת העצמאות, וכן דומיניק לאפייר ולארי קולינס, מחברי רב המכר "ירושלים, ירושלים". הייתי התחקירן והמחבר של הספר "גדנ"ע ירושלים בתש"ח", ובעקבות סיפורו יצאתי למסע חיפושים מתיש בספריות, בארכיונים, בטלפונים, אחר משליך הבקבוק האלמוני. לשווא.

באופן לא מוסבר, לאחר הופעת הספר "גדנ"ע ירושלים בתש"ח" בשנת 2003 החל רוטנברג לנכס לעצמו את השלכת הבקבוק. ב-2006 כתב דוד שי בוויקיפדיה שרוטנברג היה משליך הבקבוק. שי כתב כך בהסתמך על הספר "החיים כמדרש" שיצא ב-2004. ב-2007 סיפר רוטנברג לאביבה לורי ב"הארץ" שהשליך את הבקבוק בעצמו. כך סיפר גם לפני שנתיים ולפני שבוע ל"ישראל היום" ולערוץ 7.

לרוטנברג מגיעה הערכה עצומה על מעשיו בקרב. אסור שההערכה הזו תטשטש את מורכבות האמת.

Ehud Amir - שיחה 10:31, 27 במאי 2018 (IDT)

תיקנתי. דוד שי - שיחה 06:25, 28 במאי 2018 (IDT)