לדלג לתוכן

שיחה:נדידת עופות

תוכן הדף אינו נתמך בשפות אחרות.
הוספת נושא
מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
תגובה אחרונה: לפני 4 שנים מאת 2A00:A040:187:82E3:38D4:6A2C:407E:AEC2 בנושא ר 2019

מסלולי נדידה[עריכת קוד מקור]

דליק שלום,

ציפורים נודדות רק בין אירופה לאפריקה? (כנראה שלא אם בהמשך אתה מזכיר את השחפית הארקטית).

אביהו 19:46, 15 יוני 2004 (UTC)

אביהו שלום,

נראה לך שאני כתבתי את זה!!! להבא תסתכל בגרסאות הקודמות של הדף, לפני שאתה סתם מאשים. כנראה מי שכתב את הפסקה העליונה חי לפני גילוי היבשות אמריקה, אוסטרליה והקטבים. תודה!
דליק הכלבלב 14:17, 16 יוני 2004 (UTC)

שלום דליק,

אני מתנצל אם פגעתי בך. הטעות שלי נבעה מכך שהסתכלתי בערך לאחר עריכה שלך והנחתי שכל מה שכתוב בו הוא יציר כפיך.

אביהו 16:17, 16 יוני 2004 (UTC)

איסוף דוגמיות שונות[עריכת קוד מקור]

כל הפיסקה על "איסוף דוגמיות שונות" מאד לא ברורה לי:

בשיטה זו נלקחות מספר דוגמיות בעונת הרבייה, בעיקר של עור (מקור גנטי) ונוצות. וכך ניכרים ההבדלים בניצוי אותו מין אך באזורים גיאוגרפים שונים. דרך שיטה זו, ניתן לעקוב אחר נתיב הנדידה.

כיצד ההבדלים בניצוי של אותו מין באיזורים שונים עוזרים לעקוב אחר נתיב הנדידה? ואם לוקחים דוגמיות בעונת הרבייה, הרי זה תמיד באותו איזור גיאוגרפי, לא? (ציפורים נודדות מבלות את עונת הרבייה במקום אחד ואת החורף במקום אחר, ולא נאמר שלוקחים דוגמיות גם בעונת החורף.)
אם מישהו שמבין יותר ממני בשיטה הזו יכול להרחיב בקשר אליה, זה יהיה נפלא.
תודה! --אייתלאדאר 07:20, 18 אוג' 2004 (UTC)

שאלה כזאת אפשר להפנות לדליק שכתב את הערך או לבן טבע שמתעסק בערכי הזואולוגיה. ככל הנראה הם יענו לך. גילגמש 07:27, 18 אוג' 2004 (UTC)

מקווה שהתשובה תהיה מספקת[עריכת קוד מקור]

אייתלאדר יקר - אותו מין של עוף מסוים, משנה את ניצויו בהתאם לגילו (הבדלים בניצוי בין צעיר מתבגר ובוגר) וכן באיזורים גאוגרפים שונים, התאמה של מבנה הגוף וכו' לאקלים ולטופוגרפיה. כמו כן, חזרתי מטיול במזרח היום, ונתקלתי בבעיות בעריכה של דפים, כך שקשה לי לערוך את הדף הנ"ל. דליק כלבלב


בכל בוקר, עת נפתחות עיניי, אני שואל לתומי איה דליק ואימתי ישוב והנה, זה עתה הופעת, ביום חגה של ויקיפדיה. לגבי הערך:

מה זה דוגמיות? מילה חדשה? אני מכיר איסוף ממצאים, איסוף דוגמאות וכיו"ב. אנא, תקן זאת.

"איסוף דוגמיות שונות: בשיטה זו נאספות דוגמיות, בעיקר של עור (מקור גנטי) ונוצות, במוזיאוני טבע רבים מסביב לעולם. כך ניכרים ההבדלים בניצוי אותו מין אך באזורים גיאוגרפים שונים. דרך שיטה זו, ניתן לעקוב אחר נתיב הנדידה."

גם אני לא הצלחתי לתפוס פה דבר. אני מבין למה אתה מתכוון, אך לא מבין מה עושים בפועל. או שתשמיט את הפסקה או שתרחיבה למען קוראינו כדי שיבינו על מה מדובר.

זהו מאמר ארוך, אבל בינינו: לא כתוב פה דבר. כל מי שהתעניין אי פעם בנדידת הציפורים שאל עצמו כיצד הן עושות זאת, האם על ידי זיכרון טופוגרפי, האם על ידי תכונות מולדות מובנות, האם על ידי חוש מגנטי לקטבים ועל ידי כך מציאת הכיוון, האם על ידי מיקום השמש או הירח ברקיע ועל ידי כך מציאת הכיוון. אני מניח שאתה מכיר את כל התיאוריות הללו וחסרונן מורגש במיוחד. אי אפשר לחבר ערך רציני על נדידת הציפורים ללא הנ"ל. כמעט שגלשת לשיטות לכידה של ציפורים ואת העיקר לא כתבת.

ראה זאת כביקורת חיובית. הרי מי שאינו בקיא בזואולוגיה מתרשם מההשקעה בכתוב ומהרצינות והנחישות שהפגנת, אבל חובבי טבע לא ימצאו בערך הזה טיפת מידע לרפואה בנושא עצמו וחבל. בן הטבע 07:58, 10 ספט' 2004 (UTC)

תשובה לבן הטבע - מדליק[עריכת קוד מקור]

לבן הטבע מדליק - נו באמת! אז במקום לכתוב כמה הערך לא מושקע (ואני לא נעלב, אלא מודע למעט הכתוב בערך) תוסיף גם מהידע שלך, תרחיב אותו, ונצא שנינו מורווחים... ברוך שובך לויקי מאיפהשלאהיית ומזל טוב לכולנו.

שינוי שם הערך ל"נדידת עופות"[עריכת קוד מקור]

הועבר מהכה את המומחה:

יש כאן ערך מומלץ על נדידת ציפורים. אם אני לא טועה (בהתבססי על אנציקלופדית החי והצומח של ארץ ישראל), ציפורים הם רק סדרת ציפורי השיר, בעוד עופות זה שם המחלקה. כיוון שלא רק ציפורי שיר נודדות, לא עדיף שהשם יהיה "נדידת עופות"? כוס מים 18:16, 21 במרץ 2007 (IST)תגובה

השאלה היא מהו המונח השגור בפי המומחים, גם אם המונח הוא שגוי מבחינה כלשהי, אבל הוא המונח שבו משתמשים, צריך להשאיר את השם כמות שהוא. כתוב באנציקלופדיה על הנדידה הזו? באיזה מונח הם משתמשים? ‏Almighty ~ שיחה 18:23, 21 במרץ 2007 (IST)תגובה
באנצ' החי והצומח השם הוא "נדידת עופות". יש הגיון בהצעתו של כוס מים. מלמד כץ 18:38, 21 במרץ 2007 (IST)תגובה
אם כך, יש לשנות. ‏Almighty ~ שיחה 18:41, 21 במרץ 2007 (IST)תגובה
הגיוני ביותר. דודסשיחה 18:43, 21 במרץ 2007 (IST)תגובה

הערות[עריכת קוד מקור]

הערך אומנם ממולץ, אך יש בו ליקויים וחסר בו מידע חשוב.

1) חוסר עקביות: במשפט אחד כתוב "...ויש עופות הנודדים דווקא בלילה" ובמשפט אחר כתוב "כידוע, עופות נודדים בעיקר בלילה".

2) מחסור במידע חשוב: ישנם פרטים רבים הקשורים בנדידה עצמה (ולא במה שמסביב) אשר בכלל לא מופיעים בערך כמו: כיצד העופות מנווטים במהלך הנדידה (מופיע במשפט וחצי)? כמה עופות שורדים את הנדידה (בממוצע)? האם רוב העופות נודדים מעל היבשה או הים (ולמה)? כמה זמן נמשכת הנדידה (בממוצע)? וכו' וכו'.

3) סידור הפרקים בערך: הערך עוסק בציפורים, ולא בבני האדם, ולכן הפרקים על "שיטות לחקר הנדידה" ו"תולדות המחקר על נדידת העופות" יכולים להידחף לסוף הערך, ולא לבוא לפני הפרקים שעוסקים בנדידה עצמה.

כמו כן, ניתן לתת מספר שמות של מיני עופות נודדים ולהוסיף פרק על הנדידה ישראל, כי לפי מה שקראתי בשמורת החולה ישראל משמשת כנקודת עצירה למינים רבים של עופות, ואפשר וניתן לפרט עליה קצת.

בברכה, AMIRBL25 - שיחה 16:00, 1 בספטמבר 2008 (IDT)תגובה

אין אזכור לתופעה או למושג בערך.

הסבר[עריכת קוד מקור]

"רבים ממיני העופות הגדולים עפים בלהקות גדולות. המעוף בלהקות מסייע בהקטנת המאמץ הכרוך בנדידה." איך בדיוק? תמרה שיחה 11:50, 10 בינואר 2011 (IST)תגובה

ראי בקישורים החיצוניים: מדוע להקות ציפורים עפות בצורת האות וי (V)? ‏sir kiss שיחה 11:54, 10 בינואר 2011 (IST)תגובה

כתוב כי (ציטוט) "האור משפיע על היווצרות הורמון המלטונין שמגביר ערנות". מלטונין אינו מגביר ערנות אלא מעורב דווקא בשינה. בנוסף אור מדכא ייצור מלטונין. התארכות שעות החושך תגרום להפרשה מוגברת של מלטונין שלו יש השפעה חיובית על אגירת שומן והשפעה מדכאת על מערכת המין.

הצעת הסרה מהמומלצים[עריכת קוד מקור]

ערך זה מועמד להמלצה או להסרת המלצה. מומלץ להיעזר בקריטריונים כדי לבחון את הערך. הנכם מוזמנים להעיר ולהגיב בדיון זה ולבקר מועמדים נוספים.

דיון[עריכת קוד מקור]

בערך מומלץ זה רק קומץ הערות שוליים. פרקים שלמים נותרים ללא הערת שולים אחת אפילו. גילגמש שיחה 06:12, 5 בפברואר 2017 (IST)תגובה


ר 2019[עריכת קוד מקור]

2A00:A040:187:82E3:38D4:6A2C:407E:AEC2 18:40, 1 בדצמבר 2019 (IST)תגובה