שיחה:נזעי חשמל

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

אני מבטל את ההפניה ומשחזר את התוכן - מדובר בשימוש ספציפי של שוק חשמלי, וההפניה לא מתאימה כאן. נדב 13:50, 6 אוגוסט 2006 (IDT)

אם תשים לב, כ-90% מהערך שוק חשמלי עוסק בנזעי חשמל, והתוכן שהיה כאן מהווה כפילות איתו. pacmanשיחה 13:51, 6 אוגוסט 2006 (IDT)
כדאי אולי להעביר את התוכן משם לכאן. הסיבה שאני מתעקש היא שיש המון מה להוסיף גם כאן וגם שם - רק תעיף מבט בערך האנגלי, שהוא (באורך לפחות) בגודל של ערך מומלץ אצלנו... נדב 14:17, 6 אוגוסט 2006 (IDT)
אכן, אבל המצב כרגע - כפילות בין שני הערכים - לא אפשרי. בנתיים, יש שתי אפשרויות: או לשכתב את הערך שוק חשמלי להגדרה קצרה של השימושים השונים בו עם הפניה לערך נזעי חשמל ולהעביר את המידע הרלבנטי משוק חשמלי לכאן, או להפוך לבנתיים את שוק חשמלי הפניה לערך הזה. pacmanשיחה 14:21, 6 אוגוסט 2006 (IDT)
אני מעדיף את האופציה הראשונה. יש מתנדבים? :-) נדב 17:32, 6 אוגוסט 2006 (IDT)
הבלאגן גדול יותר, משום שהבינוויקי של שוק חשמלי הפנה לen:Electric shock, שהוא מצדו מפנה (בצדק) להתחשמלות. יש להשיג הבחנה ברורה בין שלושת הערכים. כצעד ראשון, העברתי את כל הקישורים הרלבנטיים משוק חשמלי לכאן. דוד שי 21:16, 3 בנובמבר 2006 (IST)
אבל למה ברבים? למה לא פשוט נזע חשמלי? חשבתי שבוויקי מקובל לתת לערך שם ביחיד. --אמיר א. אהרוני 13:12, 4 בנובמבר 2006 (IST)

מה חסר?[עריכת קוד מקור]

  1. חסרים מראי מקום למקורות מהספרות הפסיכיאטרית. כדאי לתת דוגמה, אולי אפילו ציטוט, לפסיכיאטר ידוע שתומך בטיפול, ודוגמה לפסיכיאטר ו/או מטופל-לשעבר ידועים שמתנגדים. כמו כן נחוצים מראי מקום לטענות בדבר האפקטיביות של הטיפול, ולתיאור תופעות הלוואי.
  2. מי הבחין בתופעת ההתאוששות מסכיזופרניה לאחר התקף אפילפטי? אני שמעתי שאלה היו רופאים איטלקיים, אבל אני לא בטוח בכך, ולא מצאתי סימוכין לכך.
  3. מתי נערך הטיפול הראשון בנזע חשמלי? זה היה בשנות ה-30 אבל אולי אפשר למצוא תאריך יותר מדויק.
  4. קראתי פעם במוסף "הארץ" טענה של פסיכיאטר ישראלי כי בטיפול בנזעי חשמל יש אפקט פלסבו חזק. הוא טען כי במקרים מסוימים שבהם העדיף לא לתת שוק חשמלי, הוא הכניס את המטופלים לחדר הטיפול המיוחד, הרדים אותם, ולאחר שהתאוששו מההרדמה, סיפר להם שהטיפול בנזעי חשמל עבר בהצלחה. לטענתו התרגיל עבד מעבר למצופה. האם למישהו יש פרטים יותר ממוקדים?
  5. למישהו יש נתונים על הטיפול באמצעות שדה אלקטרומגנטי שמתיימר להחליף את הטיפול בנזעי חשמל? ראו דיווחים כאן וכאן. ‏DrorK‏ • ‏שיחה‏ 22:09, 7 באפריל 2007 (IDT)
1-4. הערך האנגלי en:Electroconvulsive therapy עשיר במראי מקום ועשוי לסייע.
5. זהו סוג נסיוני של en:Transcranial magnetic stimulation, העושה שימוש בתצורה שונה של אלקטרו-מגנטים כדי להשרות שדות מגנטיים חזקים בעומק המוח. זאת לעומת תצורות קיימות המגרות בעיקר את פני קליפת המוח. כמתואר בכתבות שציינת, שיטת הגירוי הזו מעוררת סקרנות מדעית וטיפולית ניכרת. מנגנון הפעולה שלה עדיין לא מובן היטב ומוקדם לדעת מה השלכותיה ארוכות הטווח על המטופלים. היא נשמעת ומצטלמת טוב יותר מנזעי חשמל, אך יתכן שגם לכשתבשיל לכדי כלי טיפולי היא תתווסף לסל האפשרויות הטיפולי ולא תחליף לחלוטין את הטיפול בנזעים.
ניתן לקרוא עוד באתרו של ד"ר אברהם צנגן ובמאמריו דרך פאבמד (1) וגוגל. חג שמח, ליאור 06:30, 8 באפריל 2007 (IDT)
(1) לא הצלחתי לקשר, מצטער. נסו להעתיק את הכתובת הבאה: http://www.ncbi.nlm.nih.gov/entrez/query.fcgi?db=pubmed&cmd=Search&itool=pubmed_AbstractPlus&term="Zangen+A"[Author]

לדעתי חשוב גם להסביר את תהליך הריפוי ולשלב את היסטורית התגלית המקרית.מה גם שאין תוספת ויזואל.

שוב - איחוד עם שוק חשמלי[עריכת קוד מקור]

כבר לפני שנה היו נסיונות לאחד עם שוק חשמלי, וזה לא בוצע. יש סיבה שזה לא יבוצע עכשיו? --אמיר א. אהרוניבואו לתקן קישורי בינויקי! • ט"ו בטבת ה'תשס"ח • 15:27, 24 בדצמבר 2007 (IST)

אני בעד איחוד, הרי מדובר באותו טיפול, רק לאברים שונים. סתם עומרשיחה גם אני רוצה לקדם מיזם 00:35, 25 בדצמבר 2007 (IST)

משוב מ-6 בדצמבר 2012[עריכת קוד מקור]

יש רושם שהערך מלא וטוב. הדבר היחיד שחסר לי זה בצד המשפטי. מי צריך לחתום על הסכמה לטיפול, רק המטופל? מה אם המטופל אינו בר דעת ואין אפוטרופוס. מה אם יש אפוטרופוס והאפוטרופוס מתנגד למרות המלצות הרופאים. 212.143.139.87 19:22, 6 בדצמבר 2012 (IST)


קישור שבור[עריכת קוד מקור]

במהלך מספר ריצות אוטומטיות של הבוט, נמצא שהקישור החיצוני הבא אינו זמין. אנא בדקו אם הקישור אכן שבור, ותקנו אותו או הסירו אותו במקרה זה!

--Matanyabot - שיחה 19:55, 15 במאי 2013 (IDT)


קישור שבור 2[עריכת קוד מקור]

במהלך מספר ריצות אוטומטיות של הבוט, נמצא שהקישור החיצוני הבא אינו זמין. אנא בדקו אם הקישור אכן שבור, ותקנו אותו או הסירו אותו במקרה זה!

--Matanyabot - שיחה 19:55, 15 במאי 2013 (IDT)


קישור שבור 3[עריכת קוד מקור]

במהלך מספר ריצות אוטומטיות של הבוט, נמצא שהקישור החיצוני הבא אינו זמין. אנא בדקו אם הקישור אכן שבור, ותקנו אותו או הסירו אותו במקרה זה!

--Matanyabot - שיחה 19:56, 15 במאי 2013 (IDT)