שיחה:עיר מעורבת

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

כרמיאל היא עיר מעורבת? גברת תרדשיחה 12:27, 15 בינואר 2008 (IST)

היום כבר כן. לפי מה ששמעתי בהרצאה של ד"ר אלי רכס, יש בה היום לפחות 4% תושבים ערבים, ולפי הקריטריונים בישראל זו כבר עיר מעורבת. ‏DrorK‏ • ‏שיחה‏ 13:05, 15 בינואר 2008 (IST)
תודה. האם המונח "עיר מעורבת" קיים גם בשפות אחרות? לא מצאתי בינויקי. בברכה, גברת תרדשיחה 14:17, 15 בינואר 2008 (IST)
המונח באנגלית הוא mixed city. אגב, בסוף השתמשתי בנתונים הרשמיים והקצת-מעורפלים של הלמ"ס כי אני לא יודע בדיוק מאיפה ד"ר רכס לוקח את הנתונים שלו, והספר שלו לא נמצא כרגע ברשותי. ‏DrorK‏ • ‏שיחה‏ 14:21, 15 בינואר 2008 (IST)

דרום אפריקה[עריכת קוד מקור]

רוב הערים בדרום אפריקה היום הן ערים מעורבות. (בחלקן המיעוט הלבן קטן מאד). בתקופת האפרטהייד השחורים התגוררו בעיירות נפרדות - Townships. לאחר נפילת האפרטהייד אוחדו הערים הלבנות עם העיירות השחורות הסובבות ליצירת ערים מאוחדות, שבהן בדרך כלל יש רוב שחור משמעותי. (וכן מיעוט הודי גדול, נוסף על האנשים ממוצא אירופי).

ערים מעורבות במובן שחיים בהן שחורים ולבנים יש גם בארה"ב ובמדינות נוספות. דב ט. 21:20, 15 בינואר 2008 (IST)

הייחוד של ערים מעורבות הוא שהן מעורבות למרות שבדרך-כלל הקהילות הרלוונטיות חיות בנפרד. המצב בדרום אפריקה הוא מצב מיוחד שבו נהגה הפרדה מחמירה מאוד מטעם השלטונות, ואז היא בוטלה בהוראה מגבוה. לפיכך, מבחינה פורמלית, אין עוד טעם לדבר על "ערים מעורבות", אם כי אני בטוח שמבחינה חברתית השיוך הגזעי עדיין רלוונטי. דברים כאלה לא נמוגים בן לילה. אם יש לך ידע על המצב בדרום אפריקה היום ובעבר, אנא הוסף אותו. ‏DrorK‏ • ‏שיחה‏ 21:45, 15 בינואר 2008 (IST)
בארצות הברית, לדעתי, חיים הלבנים והשחורים בנפרד לרוב. מעניין שחיפוש המונח mixed city מביא, לפחות בדפים הראשונים, דפים העוסקים בישראל בלבד. דב ט. 21:53, 15 בינואר 2008 (IST)
לא התרשמתי שעיר או שכונה שבה חיים גם שחורים וגם לבנים נחשבת תופעה חריגה בארצות הברית, אבל אולי אני טועה. אני לא מכיר את ארצות הברית כל כך טוב. ‏DrorK‏ • ‏שיחה‏ 22:05, 15 בינואר 2008 (IST)
עיר שחיים בה שחורים ולבנים אכן אינה תופעה חריגה. (גם לא בדרא"פ כיום, בהנחה שעיר של 4-5 אחוז לבנים היא כבר מעורבת). אך רוב השכונות (מהתרשמות) נפרדות, גם אם לא בצורה מוחלטת. אפשר אולי להתייחס למדינה כולה ולא לעיר מסוימת. דב ט. 22:15, 15 בינואר 2008 (IST)
4-5% זה קריטריון ישראלי. הלמ"ס עושה דבר שבמקומות אחרים היה אולי נתפס כפסול - היא מסווגת ערים לפי דת (אני מניח שזה נדרש לפי חוקים מסוימים כמו חוק החזיר). תל אביב יפו מוגדרת כעיר מעורבת כש-4% מהתושבים אינם "יהודים או אחרים" (במילה "אחרים" הכוונה בד"כ זכאי חוק השבות שאינם יהודים על-פי ההלכה). אני תוהה אם כרמיאל או באר שבע יוגדרו מחדש כערים מעורבות כשהאוכלוסייה הערבית בהן תגיע ל-4%, או שאז ישנו את הקריטריון. לגבי ארה"ב - זה מצב קצת שונה מזה שהערך מתייחס אליו, אבל אולי כדאי להקדיש לו פסקה. צריך לשקול את זה. ‏DrorK‏ • ‏שיחה‏ 22:23, 15 בינואר 2008 (IST)