שיחה:פסיכולוגיה קלינית

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית

התחלתי לעבוד על תרגום חלק מהפרקים של הערך החשוב הזה, מויקיפדיה אנגלית. אמשיך לעבוד על שאר הפרקים, אבל אם מישהו מעוניין לקחת על עצמו את אחד הפרקים שמעניין אותו - מוזמן בהחלט. :) Ravi - שיחה 12:50, 29 באפריל 2008 (IDT)

הערה[עריכת קוד מקור]

נדמה לי שפסקת הפתיחה ארוכה מדי וכל הקטע : "נראה כי תחום הפסיכולוגיה הקלינית התחיל להתפתח ב- 1896, בפתיחת הקליניקה הפסיכולוגית הראשונה, באוניברסיטת פנסילבניה, על ידי לייטנר וויטמר. במחצית הראשונה של המאה ה-20, התמקדה הפסיכולוגיה הקלינית בהערכה פסיכולוגית, ומעט בטיפול. דבר זה השתנה בשנות ה-40, בעקבות מלחמת העולם השנייה, בה נוצר צורך במטפלים קליניים רבים בעלי הכשרה מתאימה. אז התפתחו בארצות הברית שני מודלים חינוכיים בהכשרת המטפלים - בעלי תואר Ph.D, שעוסקים בעיקר במחקר, ובעלי תואר Psy.D, שעוסקים בעיקר ביישום וטיפול. בישראל, פסיכולוג קליני הוא מי שסיים לפחות תואר מוסמך בלימודי פסיכולוגיה קלינית, ביצע התמחות של שנתיים במשרה מלאה. פסיכולוגים קליניים נחשבים כיום למומחים בפסיכותרפיה, ובדרך-כלל הם מתמחים באחד מארבעה תחומים עיקריים - טיפול פסיכודינמי, טיפול הומניסטי, טיפול התנהגותי וקוגניטיבי, וטיפול משפחתי או מערכתי.

לעתים קיים בלבול בין "פסיכולוגיה קלינית" לבין פסיכיאטריה. באופן כללי, לשתיהן יש מטרה משותפת של הקלה על מצוקה נפשית; אך פסיכיאטרים הם רופאים מוסמכים, שמורשים לרשום מרשמים לתרופות, וכך לטפל באופן רב ממדי - מנקודת מבט ביולוגית, פסיכולוגית וסוציולוגית. בפועל, פסיכיאטרים ופסיכולוגים קליניים עובדים לעתים קרובות בצוותי עבודה משותפים, עם מטפלים מתחומים אחרים כמו מרפאים בעיסוק או עובדים סוציאלים, כדי לסייע באופן רב ממדי לפתרון בעיות מורכבות של מטופל."
מיותר ויכול להשתייך להסטוריה, מה דעתכם? עדי מ. - שיחה 09:10, 15 ביולי 2008 (IDT)

כרגע זהו תרגום פסקת הפתיחה של הערך מוויקי האנגלית. כיוון שלא הספקתי עדיין לתרגם את פרק ההסטוריה (שהוא ארוך למדי) - נראה לי עדיף שזה יישאר ככה, כדי שיהיה לקוראים מושג כללי ביותר על ההסטוריה, עד שאשלים את הפרק הזה. אגב, את כמובן מוזמנת לתרום ולסייע בתרגום והשלמת הפרק :) . Ravit - שיחה 22:17, 20 ביולי 2008 (IDT)

פסיכולוגים ופסיכיאטרים[עריכת קוד מקור]

כתוב:

"אך פסיכיאטרים הם רופאים מוסמכים, שמורשים לרשום מרשמים לתרופות, וכך לטפל באופן רב ממדי - מנקודת מבט ביולוגית, פסיכולוגית וסוציולוגית."

לדעתי נראה שהמשפט לא מספיק מדוייק וגם לא מספיק מחודד (לפחות לגבי המצב בישראל). יש לציין שלפסיכיאטרים יש פחות ידע בתיאורתיות של הפסיכולוגיה, מכיוון שעיקר הכשרתם היא כרופאים. והם נוטים לטפל לא באופן רב ממדי אלא דוקא בעיקר באופן תרופתי, בעוד שפסיכולוגים מטפלים בשיטות פסיכולוגיות כמו שיחה, אנליזה, וכדומה. הבדל נוסף שפסכיאטרים נכנסים לתמונה כאשר המצב נעשה די קשה במצב של נאורוזה או פסיכוזה, בעוד שפסיכולוגים מטפלים בטווח רחב של הפרעות ובעיות, ממקרים קלים ועד למקרים קשים. אפי ב. • התחברו לרגשותיכם • 15:07, 25 באוגוסט 2009 (IDT)

פסיכיאטרים נכנסים לתמונה בכל מצב שדורש אבחנה מבדלת (למשל האם הילד מתנועע כי יש לו הפרעת קשב או הפרעת חרדה או משהו אחר?), גם במקרים קלים, למשל הם מוסמכים לתת תרופות להפרעת קשב וריכוז. בנוסף, למיטב ידיעתי הם מקבלים הכשרה מסוימת בטיפול פסיכולוגי (אם כי פחותה וקצת שונה מפסיכולוגים קליניים), ורבים מהם עוברים הכשרות נוספות בבית הספר הגבוה לפסיכותרפיה ומטפלים בשיטות פסיכולוגיות לכל דבר (כגון מפגשים טיפוליים ארוכי טווח שכוללים שיחות). כך שיש להם נקודת מבט "פסיכולוגיסטית" מסוימת, אם כי לעתים פחות מזו של פסיכולוגים - עדיין צריך לזכור שהם רופאים. בקיצור, עם כל ההסתייגויות האלו, המשפט הנ"ל עדיין נכון, לעניות דעתי. Ravit - שיחה 15:29, 25 באוגוסט 2009 (IDT)
מה שהפריע לי שפסיכיאטר מתואר כמי שממלא את כל הפונקציות, ומכסה עבודה גם של פסיכולוגים, כאשר בפועל רוב גדול מאוד של הפסיכיאטרים לא מטפלים באנשים באמצעות פסיכותרפיה, וגם רוב רובם של המטופלים יעדיפו לעבור פסיכותרפיה אצל פסיכולוג מוסמך ולא אצל פסיכיאטר. דבר שני. לא הבנתי מה ההיבט הסוציולוגי של הפסיכיאטר, האם הכוונה שהוא גם יכול לשמש כעובד סוציאלי? אפי ב. • התחברו לרגשותיכם • 00:00, 26 באוגוסט 2009 (IDT)
באמת לא שמתי לב לעניין הסוציולוגי. ניסחתי מחדש, איך עכשיו? Ravit - שיחה 18:41, 26 באוגוסט 2009 (IDT)
לטעמי, טוב מאוד. אפי ב. • התחברו לרגשותיכם • 01:54, 27 באוגוסט 2009 (IDT)

הערה של אלמוני, הועברה מראש דף השיחה הזה[עריכת קוד מקור]

הערך כאן כתוב בצורה מגמתית ולא נכונה . להלן השגיאות (המאד מגמתיות ): 1. הפסיכולוגיה הקלינית היא תחום האבחון והטיפול בהפרעות נפשיות. (וניתן לבדוק זאת בחוק הפסיכולוגים.) 2. פסיכולוגים קליניים מוסמכים על פי החוק בישראל לאחר התמחות של שנתיים במשרה מלאה ולא 4 שנים כפי שכתוב כאן בטעות שמטרתה להציג מידע כוזב ומטעה ולתת לפסיכולוגיה הקלינית נופך ונפח גדול יותר. 3.פסיכולוגים קליניים אינם מוסמכים ואינם מומחים ואינם מורשים על פי החוק לעסוק בתחומים שאינם בתחום התמחותם : יעוץ ארגוני, פסיכולוגיה רפואית , פסיכולוגיה חינוכית , וכו' . תחומים אלו הינם בתחום ההתמחות של פסיכולוגים אחרים. יש 6 התמחויות חוקיות בפסיכולוגיה ובכל תחום התמחות הפסיכולוגים נדרשים לעמוד באותן דרישות התמחות של 2 שנים במשרה מלאה , מבחנים ושנות לימוד ארוכות וקשות. באם פסיכולוג קליני יעסוק בתחומים שאינם בתחום התמחותו הוא עובר על החוק , או שילמד ויתמחה התמחות נוספת. מה שכתוב כאן בערך הזה , הוא הטעיה של הציבור לחשוב כאילו הפסיכולוג הקליני מומחה לכל וזה לא נכון . בפסיכולוגיה יש התמחויות שונות לתחומים שונים , ממש כמו ברפואה או בהנדסה . כמו שלא יעלה על הדעת שיש רופא שמומחיה בכל או מהנדס שמומחה בכל , כך גם בפסיכולוגיה . לא קיים שום תחום אחר שבו מומחה מסוג אחד משתלט על כל התחומים ומנסה בשיטות שונות לדחוק את כל שאר המומחים מתחומי מומחיותם ע"י הטעייה מכוונת של הציבור . ולמי שעורך את הערכים כאן בויקיפודיה , הנני מבקש לבדוק ולאמת את מה שכתבתי על פי חוק הפסיכולוגים והחלטות מועצת הפסיכולוגים. לא יתכן שערך אינציקלופדי יתרום להטעיית הציבור וישרת אינטרסים כלכליים של גילדה מקצועית .

משוב מ-3 בינואר 2012[עריכת קוד מקור]

הערך לא אובייקטיבי ומטעה באופן מכוון. יש כאן כתיבה אינטרסנטית ויש חוסר אמת. למשל המומחים ליעוץ לעסקים הם הפסיכולוגים הארגוניים בעוד שלפסיכולוג קליני אין שום הכשרה בתחום. המומחה ליעוץ לבתי ספר הוא הפסיכולוג החינוכי . לשם טיפול זוגי ומשפחתי צריך הכשרה מיוחדת נוספת שאינה בתחום ההכשרה של הפסיכולוג הקליני אלא מעבר לה. המומחה לטיפול נוירופסיכולוגי הוא הפסיכולוג השיקומי או הרפואי ואילו בהתמחות הקלינית אין שום הכשרה לכך . וכו' וכו'. מה שכתוב בערך מנוגד לחוק הפסיכולוגים שבו נאמר שלא יציג פסיכולוג מצג שווא של מומחיות בתחום שאין לו בו הכשרה . כך שהערך לא רק מוטה אלא גם מטעה את הציבור וגם עובר על החוק.

יש בפסיכולוגיה בישראל , על פי החוק , 6 התמחויות שונות . כל התמחות יש לה תחום משלה ממש כמו ברפואה או בהנדסה. לצערינו , הפסיכולוגים הקליניים מנסים לנגוס ולפלוש לתחומים לא להם מטעמים כלכליים ברורים ומטעים את הציבור . חבל שויקיפודיה נותנת יד למצג אינטרסנטי שכזה ולהטעיית הציבור בנושא כה רגיש . שהרי ,למשל , אם אדם עם בעיות נוירופסיכולוגיות יגש לפסיכולוג קליני במקום לפסיכולוג שיקומי או רפואי הרי שהוא יקבל טיפול לא מתאים ויש בכך נזק .

הסתדרות הפסיכולוגים יכולה לתת אינפורמציה אמינה ונכונה בתחומי ההתמחות השונים. 85.65.26.34 20:35, 3 בינואר 2012 (IST)

תודה על הערתך. הערך לא היה מספיק מעודכן. האם כוונתך לפרק "התמחות מעשית"? ערכתי אותו בהתאם להערותיך הנכונות. מה דעתך? תודה, Ravit - שיחה 23:13, 3 בינואר 2012 (IST)


אני רוצה לחזק את הערותיה של רוית שנכתבו לפני 3 שנים וכפי שנראה לא יושמו. יש לערוך את החלק של "הערכה פסיכולוגית" כיוון שמבחנים נוירופסיכולוגיים אינם חלק מהכשרתו של הפסיכולוג הקליני, אלא השיקומי ולעיתים הרפואי, כפי שציינה רווית. קרן

השוואה עם מקצועות בריאות נפש אחרים[עריכת קוד מקור]

יש לשלב השוואה לפסיכולוגיה שיקומית להבנת ההבדלים. 132.77.4.129 12:15, 14 במאי 2012 (IDT)


קישור שבור[עריכת קוד מקור]

במהלך מספר ריצות אוטומטיות של הבוט, נמצא שהקישור החיצוני הבא אינו זמין. אנא בדקו אם הקישור אכן שבור, ותקנו אותו או הסירו אותו במקרה זה!

--Matanyabot - שיחה 17:13, 25 בספטמבר 2013 (IDT)

ממצאים לגבי אפקטיביות השוואתית בין מתודות קליניות שונות[עריכת קוד מקור]

אני אינני מדען אך אני מחפש בנרות אחר טבלה פשוטה שמראה אחוזי הצלחה למתודות שונות שנערכו לגבי תסמינים שונים עם פרטים פשוטים כמו מספר טיפולים ואחוזי האפקטיביות, כולם טוענים שהדברים עובדים אבל אף אחד לא נותן מידע, עד כמה עמוק הוא קבור? ואם הוא קבור כל כך עמוק, האם זה באמת עובד? מוזמנים לשלוח לי לינק של ממצאים ברורים למייל במידה וקיימים goomian@gmail.com

שאל גם במדור "הכה את המומחה". בהצלחה! בן פיש - שיחה 17:02, 29 באוקטובר 2014 (IST)
פסיכולוגיה זה לא מתמטיקה, אין דברים ברורים ומוחלטים, אבל בהחלט יש מחקרים רבים שבדקו לאורך השנים אפקטיביות של שיטות טיפול שונות, וממצאיהם מעורבים. תוכל לקרוא קצת בערכים על מגוון שיטות הטיפול, או על ההפרעות השונות ומה השיטות שנמצאו כיעילות יותר עבורן. למשל, כפי שכתוב בערך הזה (שעדיין דורש הרחבה), טיפול קוגניטיבי התנהגותי נמצא יעיל בטיפול בטראומה ובפוביות. מידע נוסף תוכל למצוא למשל כאן, כאן, וכאן, ובעוד מאמרים רבים באינטרנט, וכמובן במאגרי מידע מדעיים רבים. Ravit - שיחה 17:27, 29 באוקטובר 2014 (IST)