שיחה:קוד פתוח

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

קיים כאן בילבול בין המושגים קוד פתוח ותוכנה חופשית. מי שיקרא את הערך עלול לחשוב שתוכנה שהקוד שלה פתוח היא תוכנה חופשית. לא כך הדבר, יתכן שחברה תשחרר את הקוד אך תמנע כל שימוש בו מלבד קריאה שלו. הקוד אכן פתוח אך התוכנה אינה חופשית. דוגמה לכך יכולה ליהיות מדיניות ה-Shared source של מיקרוסופט בה הקוד פתוח אך התוכנות כידוע אינן חופשיות. הוספתי הערת שיכתוב לערך. איזי 14:02, 15 אפר' 2005 (UTC)

קוד פתוח ותכנה חופשית הם אכן כמעט אותו הדבר. אם הקוד זמין לקריאה אך לא לשינוי, זה אינו רשיון קוד פתוח לפי ההגדרות של ארגון הקוד הפתוח: http://opensource.org/licenses/ . זהו קוד נגיש בלבד. הדגשתי את הנקודה בערך.ladypine 14:30, 15 אפר' 2005 (UTC)
אני שואלת את עצמי אם עשינו נכון שהפכנו את קוד חופשי להפניה לפה, ולא שיננו את תוכנה חופשית לקוד חופשי. ויש משהו שלא ברור לי בערך, מיהו ארגון הקוד הפתוח, איך נוסד ומדוע ומתי החליט לעבור מגישה של קוד חופשי לקוד פתוח שהוא בעל אוריינטציה מסחרית יותר. דורית 13:57, 12 דצמבר 2005 (UTC)
לא משנה, מצאתי את התשובות בויקיאנגלית. אם יהיה לי כוח וזמן אתרגם את הכל מתישהוא. אפילו הערך על המקור יותר מפותח שם. דורית 14:38, 12 דצמבר 2005 (UTC)

הערה כללית בנושא קוד פתוח[עריכת קוד מקור]

קוד פתוח לא משמש רק ביחס לתוכנה, אלא ביחס למידע בכלל. קחו לדוגמה את תוכנת ויקי... זה לא משנה אם התוכנה עצמה בקוד פתוח או לא, אלא שיש שם קוד פתוח נוסף - המידע שנכתב ונצבר על ידי כל הגולשים....

קוד פתוח - הוא שיטה לניהול מידע על ידי ציבור רחב, אחד היישומים הבולטים שלו הוא תוכנות קוד פתוח.

אני חושש שתאה טועה כאן. "קוד פתוח" אכן מתייחס אך ורק לתוכנה, ואפילו לא לתיעוד שלה. מכאן - קוד. תוכנת ויקי, כלומר תוכנת MediaWiki עליה רצים הרבה אתרים וביניהם ויקיפדיה, היא תוכנה לכל דבר ומופצת תחת רשיון הGPL, ולכן היא קוד פתוח. הוויקיפדיה, לעומת זאת, איננה קוד פתוח - אלא חלק ממה שניתן לכנות "תרבות חופשית", או משהו בסגנון. בכל מקרה, זו הגדרה הרבה יותר גמישה ורחבה. וולנד 13:45, 26 באוגוסט 2006 (IDT)
ויקי היא תוכן חופשי, לא תרבות חופשית. למרות שאפשר בכללי לומר שקוד פתוח/תוכן חופשי שייכים לתרבות הדוגלת בחופש בכל הקשור לקניין רוחני. דורית 00:44, 27 באוגוסט 2006 (IDT)
כן דורית, תודה, "תוכן חופשי" הוא הביטוי שחיפשתי. וולנד 16:32, 28 באוגוסט 2006 (IDT)
זה דיון ישן, אבל בכל זאת אגיב. אני חושב שאתם טועים. התוכן בוויקיפדיה דווקא, הוא ממש אנלוגי לצורה שבה עובד מנגנון הפיתוח בקוד פתוח. עוד יותר מזה, בויקי הנגישות לתוכן היא ממש שקופה - יש כפתור עריכה בכל פסקה, בעוד שבתוכנה (כל תוכנה בקוד פתוח) לא מספיק לראות את הקוד, צריך גם להבין אותו... בכל אופן, לדעתי התוכן בויקי הוא תוכן פתוח, ולא תוכן חופשי Asafche - שיחה 23:37, 17 בינואר 2012 (IST)
זה כבר עניין של סמנטיקה ושל מונחים מקובלים. לא מוכר לי המונח "תוכן פתוח". הוא נשמע לי די מבלבל. תוכן חופשי הוא ערך קיים. Tzafrir - שיחה 09:51, 18 בינואר 2012 (IST)

אז קוד פתוח מתייחס למידע בכלל ולא רק לתוכנה[עריכת קוד מקור]

אני חושב שצריך לתקן את הערך. כך שיובהר שקוד פתוח מתייחס למידע באופן כללי, ולא רק לתוכנה שנכתבת בקוד פתוח. אפשר לכתוב גם ספר בקוד פתוח - או אנציקלופדיה

אבל הוא לא למיטב ידיעתי. קוד הוא דבר ספציפי, לא מידע, יש אידיאולוגיה שנלוות לקוד הפתוח או תרבות הדוגלת בפתיחות אבל זה לא אומר שתוכן חופשי למשל הוא "קוד פתוח". דורית 16:08, 27 באוגוסט 2006 (IDT)

קוד מייצג מידע - ופתוח מייצג מדיניות[עריכת קוד מקור]

קוד פתוח - מדיניות מידע, כלומר שיטה לניהול מידע על ידי ציבור רחב.

קוד היא מילה המייצגת מידע כלשהו. המידע הזה יכול להיות תוכנת מחשב, ספר רומנטי, מסמך וורד, עמוד אינטרנט ועוד...

כאשר אנו משתמשים בצמד המילים קוד-פתוח, אנא בעצם אומרים שהמידע אינו סודי ואינו מוגן בזכויות יוצרים, אלא פתוח לשימוש ושכלול חופשי חופשי. לרוב אנו אומרים את המילים קוד-פתוח ביחס לתוכנות מחשב. זהו שימוש נפוץ ביותר.

בנוסף אפשר להשתמש בצמד המילים קוד-פתוח גם ביחס לדברים אחרים. כמו למשל... תוכן של האנציקלופדיה ויקיפידיה, יצירות ספרותיות שפגה תקופת ההגנה של זכויות היוצר ועוד.-- הודעה זו הושארה על ידי אנונימי/ת

הערה: קוד פתוח מוגן בזכויות יוצרים, בדיוק כמו כל יצירה אחרת, אך בעל/י זכויות היוצרים מאפשרים שימוש חופשי ביצירה על פי רישיון מסודר. וזאת בניגוד לזכויות היוצרים המוכרות "כל הזכויות שמורות". Liorkaplan - שיחה 13:30, 3 באוקטובר 2009 (IST)

Interwiki synchronization[עריכת קוד מקור]

Hello! This article is a part of discussion about interlanguage link conflicts. You can help to resolve it by correctly identifying content of articles in those languages that you know at a good level. Also creating of appropriate local analogue of some of templates en:Template:Iwiki-conflict, de:Vorlage:Interwiki-Konflikt or uk:Шаблон:Інтервікі-конфлікт will be very great. If you have some further questions, please, left it on my talk page. Thanks for attention.


קישור שבור[עריכת קוד מקור]

במהלך מספר ריצות אוטומטיות של הבוט, נמצא שהקישור החיצוני הבא אינו זמין. אנא בדקו אם הקישור אכן שבור, ותקנו אותו או הסירו אותו במקרה זה!

--Matanyabot - שיחה 06:22, 16 במאי 2013 (IDT)


קישור שבור 2[עריכת קוד מקור]

במהלך מספר ריצות אוטומטיות של הבוט, נמצא שהקישור החיצוני הבא אינו זמין. אנא בדקו אם הקישור אכן שבור, ותקנו אותו או הסירו אותו במקרה זה!

--Matanyabot - שיחה 06:22, 16 במאי 2013 (IDT)