שיחה:שמאניזם

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

למה זה דורש שיכתוב? סכיזואלה

לא נראה לי שזה דורש שכתוב[עריכת קוד מקור]

אולי מישהו יוכל להאיר את עינינו ולומר מה בדיוק הבעיה בדף הזה?

הבעיה העיקרית - המאמר איננו נייטרלי ואף מכיל טענות מוזרות בנוסח של "יש האומרים" מי הם אותם אומרים? וכו'. גילגמש שיחה

הפרשנות שאתה נותן למונח "נייטרלי" היא לטעמי רחבה יתר על המידה. נראה לי שלשיטתך "נייטרלי" פירושו עוין כלפי כל דבר שאינו חלק מהמדע (אף אם המדענים עצמם נוקטים גישה אוהדת כלפיו).

מה כוונתך ב"מדענים"? מדענים זאת מילה כוללנית מדי. יש קבוצת מדעים שחוקרת את תופעות הטבע, קוראים לה "מדעי הטבע" והיא מורכבת מפיזיקה, כימיה וכו', לכן המדענים הרלוונטיים לצורך הענין הם פיזיקאים כימאים ושאר האנשים העוסקים במדע מדויק. ברגע שהם, יצליחו למצוא הוכחות סבירות לטענות העולות מהמאמר, לא תיהיה לי שום בעיה לקבלן. מחקר אנתרופולוגי או היסטורי לא יעזור במקרה זה. גילגמש שיחה

השמאניזם הובא למערב ע"י אנתרופולוגים שחקרו את השבטים הילידים. פסיכולוגים רבים משתמשים בו, ובהם (כפי שהוזכר במאמר) - גם קרל יונג, מאבות הפסיכולוגיה המודרנית. יותר מזה ? הייתי רוצה למחות גם בשם המדע עצמו, שתוך שימוש ישיר או עקיף בשמו אתה פוסל דברים שהוא עצמו מאשר. אני שוב מדגיש שגישתו של המדע לשיטות האלה היא לא כלכך חד ערכית ושלילית כפי שמנסים להציג אותה פה. מילא להגיד את זה בקשר לרייקי, אבל בקשר לשמאניזם ? השימוש המערבי בשמאניזם צמח בתוך גבולות המדע, במסגרת טיפול נפשי העובד על התת-מודע. אם זה מספיק טוב בשביל קרל יונג, אני חושב שזה יכול להיות מספיק טוב גם בשביל ויקיפדיה. אין כל צורך במקרה זה באישור ממדעי הטבע כי אין להם כל רלוונטיות לנושא. אם תקרא את המאמר טוב תראה שבנוגע לקיומן של הרוחות הוא לא נוקט עמדה, אלא מציג את שתי הגישות - זו המאמינה ברוחות וזו השוללת את קיומן ומאמינה כי השמאניזם עוזר כיוון שהוא פונה לתת-המודע של המטופל. ולכן, הראיות הנדרשות אינן מתחום מדעי הטבע (שכן לא נטען דבר על קיומן של רוחות או שום דבר פיזי) אלא מתחום הפסיכולוגיה (שכן נטען כי השיטה יכולה לסייע באמצעות פנייה לתת-מודע). אזכורם של האנתרופולוגים לא היה כדי לתת אסמכתא, אלא כדי להראות שבאופן היסטורי השימוש המערבי בשמאניזם צמח בתוך גבולות המדע. אכן, מחקר אנתרופולוגי לא יכול לסייע לנו כאן, אבל שימוש פסיכולוגי ענף בשיטה הזו, כולל ע"י אחד האבות המייסדים של הפסיכולוגיה המודרנית - יכול גם יכול.

אני אנסה לערוך את המאמר ואם יש בעיות כלשהן תגיד לי. תוכל להשוות בין שתי הגרסאות על ידי לחיצה על גרסאות קודמות. אציין שאין לי השכלה בנושא ואין לי מושג על מה מדבר השמאניזם ומה ההבדל בינו לבין כל אמונה אחרת. כך שיתכן מאוד וצדקת בביקורת שלך. גילגמש שיחה 23:05, 23 אפר' 2005 (UTC)

זה נראה לי בסדר גמור, הגענו לעמק השווה :) בן גרשון

השינוי[עריכת קוד מקור]

אני מצטער, נחפזתי לחרוץ את דינו של מאמר זה. הוא אכן היה מנוסח בצורה נייטרלית וברור שהוא מכיר במגבלת השמאניזם ומסוייג מספר פעמים על ידי המילים "לפי אמונתם" וכו'. עיקר השינוי הוא בפסקה זו:

שמאניזם בד"כ מתקשר אסוציאטיבית לשבטים אינידיאנים ואחרים, אולם הוא אינו קשור לאף תרבות ספציפית וכנראה סוגים שונים של פרקטיקות שמאניות היו קיימות ברוב התרבויות בשלב זה או אחר. השמאניזם הוא פרקטיקה כלל אנושית החוצה עמים ותרבויות, ועדויות לתרגול שמאני נמצאו בכל רחבי הגלובוס. השמאניזם הוא גם פרקטיקה עתיקה מאוד, וקדם לדת. יש האומרים כי לפני עידן הדת, היה העידן השמאני - שבו בכל התרבויות נעזרו בני האדם ב"שמאנים" מסוגים שונים, שתקשרו בעבורם עם הרוחות. יש הטוענים כי ניתן למצוא שרידים של שמאניזם גם בתרבות היהודית

לעומת הטקסט שלי:

השמאניזם הוא פרקטיקה כלל אנושית החוצה עמים ותרבויות, ועדויות לתרגול שמאני נמצאו בכל רחבי הגלובוס. יש הטוענים כי ניתן למצוא שרידים של שמאניזם גם בתרבות היהודית.בשבטים רבים ברחבי העולם השמאניזם מתורגל עד היום. בנוסף לכך, בעקבות מחקרים אנתרופולוגיים במהלך המאה ה-20, למדו גם אנשים מן המערב כיצד לעבוד עם השמאניזם, וכיום מתקיימים בארצות מערביות רבות (ובהן גם ישראל) קורסים שבהם לומדים התלמידים כיצד לתקשר עם הרוחות העוזרות שלהם ולבקש מהן ריפוי ועזרה.

שיניתי את זה החלק המודגש כי לפי מה שהבנתי במאמר, שמאניזם הוא סוג של דת - אנשים מאמינים במשהו ופועלים על פי צו מצפונם, לכן הביטוי "שמאניזם קדם לדת" איננו נכון, או שיש טעות במאמר וצריך להבהיר נקודה זו.

גילגמש שיחה 23:18, 23 אפר' 2005 (UTC)

יש טעות אחת המאמר הזה, שמאניזם זה לא דת, זו פרקטיקה, שכעט אינה דורשת אמונה בהכרח. בעבר אנשים האמינו ברוחות עוזרות, כיום כפי שכתוב במאמר ישנן שתי גישות התייחסות לזה. השאמניזם אכן היה קיים לפני התבוססות הדת, שזו תופעה תרבותית שונה מאוד. כל שאר המאמר טוב לטעמי. סכיזואלה

שמאניזם אינו דת, שכן לא קיים בו כל אלמנט של עבודה, סגידה או פעולה על פי ציווי של הרוחות. הרוחות, באמונה השאמנית, עוזרות לנו בחיים ומייעצות לנו כיצד לפעול. אין כל חובה לפעול על פי מה שהן אומרות, הן אינן מענישות, אין כל קודקס של חוקים שיש לפעול על פיו, אין סוגדים לרוחות, אין עובדים אותן ואין שום מיתוסים המסבירים את בריאת העולם או כל דבר אחר. השאמניזם הוא דבר אחד בלבד: פרקטיקה שבה מבקשים עזרה מרוחות. כל שאר הדברים הדרושים על מנת שמשהו ייקרא דת פשוט לא מצויים בו, והם נוספו בשלב יותר מאוחר בהיסטוריה, ועל כן נאמר שהשמאניזם קדם לדת. בן גרשון

המ.. אם כך המאמר לא היה ברור אם לא הצלחתי להבין את זה מקריאה ראשונה. כדאי לשנותו בהתאם. לגבי הקטלוג, האם הקטלוג ל"רוחניות ואמונה" מקובל עליך או שאתה רוצה קטגוריה אחרת או נוספת? (אפשר לקטלג לכמה קטגוריות). גילגמש שיחה

אני הייתי שוקלת לקטלג לרפואה אלטרנטיבית. סכיזואלה

אני חושב ש"רוחניות ואמונה" בהחלט מתאים. לגבי רפואה אלטרנטיבית אני לא בטוח. אולי אפשר בנוסף. בן גרשון

קישרתי לאנגלית. הם מקטלגים למיתולוגיה ורוחניות. אני בספק אם אפשר לקטלג את זה לרפואה אלטרנטיבית. גילגמש שיחה

רוחניות ואמונה זה גם בסדר :) סכיזואלה

הוספתי פסקה בנוגע לשמאניזם ודת, היא מקובלת בעיניכם? בן גרשון

כאמור, אני לא מתמצא בנושא, כך שלדעתי בענין זה אין משמעות. הפסקה מבהירה היטב את המאמר ולדעתי יש להשאירה. אני לא חושב שאפשר לבוא בטענות למאמר כאילו והוא מציג את השמאניזם באור אוהד מדי. גילגמש שיחה

מסכימה, הפסקה חשובה מאוד ואך הכרחית להבנת הנושא. אני חושבת שמאמר מציג את הנושא בצורה נכונה וניטרלית. סכיזואלה

תנועה ומחול בטקסים השמאניים[עריכת קוד מקור]

יש בעיה עם הטקסט שכתוב תחת הכותרת הנ"ל, מוכרות לי פרקטיקות שמאניות בהן לא משתמשים בתוף, ומוכרות ל פרקטיקות שמאניות בהן הריקוד הוא ספונטני לחלוטין. המידע אולי נכון ורלוונטי לגבי תרבויות מסויימות אך אינו מאפיין את השאניזם באופן גורף. סכיזואלה 01:56, 9 בדצמבר 2006 (IST)

טוב, אני מוחקת את התוספת, היא אולי נכונה בחלק מהמקרים, אבל בטוח לא בכל המקרים (לראייה הספר משנתו של דון חואן, שם אין בכלל תיפוף בפרקטיקה השמאנית שמתוארת שם)סכיזואלה 15:19, 10 בדצמבר 2006 (IST)

דון חואן התגלתה כפיקציה ספרותית. Mort 20:59, 18 בדצמבר 2006 (IST)

באמת? אשמח אם תפנה אותי למידע על זה. בכל מקרה, התוספת לערך הייתה לא מדייקת. סכיזואלה 01:41, 20 בדצמבר 2006 (IST)

את בודאי צודקת בכך שהתוספת מייצגת סוג מסויים של שמאניזם. וראי הערתי בנושא זה בדף השיחה של הערך אמנויות בטקס השמאני.
באשר לקסטנדה. ובכן, את יכולה לקרוא על כך בויקיפדיה באנגלית. על אף הבלאגן בערך, אפשר למצוא כמה מקורות להמשיך משם. Mort 03:39, 20 בדצמבר 2006 (IST)
תודה סכיזואלה 02:07, 24 בדצמבר 2006 (IST)

משוב מ-24 באוקטובר 2011[עריכת קוד מקור]

תודה רבה, עזר לי מאוד 89.139.28.27 16:37, 24 באוקטובר 2011 (IST)

בעייה בתמונה[עריכת קוד מקור]

אני חושבת שהתמונה שבעמוד הערך היא קצת, קצת מזוייפת וערוכה בפוטושופ... 85.64.243.80 09:17, 28 בספטמבר 2013 (IDT)