שיחת ויקיפדיה:התהליך האסטרטגי לשנת 2017

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

אתגר השבוע הראשון: כיצד הקהילות שלנו והתוכן שלנו יישארו רלוונטיים בעולם המשתנה?[עריכת קוד מקור]

שדרוג כל הכלים, והתאמה שלהם לאוכלוסיות שהיום לא רואים כמעט בוויקיפדיה. עיוורים, ילדים קטנים, וכו'. אופק ~ דברו איתי ~ חברים של כולם בעולם 08:22, 3 ביולי 2017 (IDT)

אני חושב שעלינו להקים כלי לעריכת סרטונים בוויקיפדיה, כך שהעורכים כאן יוכלו ליצור סרטונים שסוקרים את הערכים, ולהעלות אותם גם ליוטיוב. על ויקיפדיה להיכנס לרשתות החברתיות, להקים חשבונות טוויטר ופייסבוק. עלינו ליצור כלי שיקרא ערכים, ולא כלים חיצוניים מאתרים חיצוניים. אני מאמין שרק כך נוכל להיות רלוונטיים בשנת 2030, רק אם ניפתח לקהלים חדשים. תמיר ~ שיחה ~חברים של כולם בעולם ~ הכל על הכל 18:28, 6 ביולי 2017 (IDT)

זה משהו מהשיחדש, כדאי להגדיר בדיוק את הבעיה ואז לדון בה. הקהילות שלנו ישתנו יחד עם העולם המשתנה כי הן חלק מן העולם. התוכן יישאר רלוונטי רק עד כמה שהנושאים יהיו רלוונטיים, אם עתידן כלשהו ינבא שב-2030 ההיסטוריה לא תעניין אף אחד ולכן ירצה שעיקר המאמץ שלנו יושקע בנושאים עתידניים, זה יאתגר אותנו. כל עוד שזה לא קורה או לא רציני, אפשר לנשום הלאה. אם השאלה היא במונחים של זמינות לקורא חסר המנוח, הפתרון הוא ביצירת פתיחים מספיק קריאים כדי שלפחות יוצרי הסרטונים שמהם ילמדו 'צעירי העתיד' את מעט הידע שילמדו לפי האוטופיות, יקראו אותם בלי שגיאות, כך אולי יחלחל חלק מהמידע... כעת ברצינות, נראה לכם שזה הולך להשתנות? אנשים יקראו ויקראו (או יצרכו ידע בחיבור דיסק למוח, אבל שוב טקסט), יתכן שמערכת החינוך תקבל שכל ותאמץ (כבר טופלר דיבר על זה) גישה רובדית שתגרום לכך שלא כולם ילמדו אותו דבר, אבל עדיין אנציקלופדיה קלאסית, מדויקת וקריאה תהיה דבר שימושי מאד. ביקורת - שיחה 20:24, 9 ביולי 2017 (IDT)


אתגר השבוע השני: כיצד נוכל לתעד את כל הידע האנושי, כאשר חלק גדול ממנו לא ניתן לאימות באמצעים המסורתיים?[עריכת קוד מקור]

שוב, תרשו לי להביא אי-נחת: מי קבע שחלק גדול מהידע האנושי לא ניתן לאימות? ומה הם "האמצעים המסורתיים" המדוברים? באמצעות האמצעים המסורתיים שנהוגים כיום בהקדמה ניתן לתעד את כל הידע האנושי כמעט (למעט מה שנוצר בשעה האחרונה), חלק מהדברים קשה להוכיח, אך ניתן לאמת את הידיעה, תוך ייחוס למקור. ידיעות ממש מקוריות מאזורים 'חדשים' של העולם הן באמת נושא בעייתי, אבל לא יהיה חכם לתת 'הקלות' וקיצורי דרך. חלק מחבלי הפיתוח של אפריקה (למשל) הם גם פיגור יחסי בקטע הזה, יקח זמן, מחקר התרבות שם יזכה לרענון, תהיה ספרות ביקרתית ואחר כך גם יהיה ניתן להוציא מכל זה ידע אנציקלופדי כלשהו. ביקורת - שיחה 20:26, 9 ביולי 2017 (IDT)


אתגר השבוע השלישי: בשעה שוויקימדיה מתקדמת לשנת 2030, כיצד אנחנו יכולים להיאבק במגמה הגוברת של הפצת מידע מפוברק?[עריכת קוד מקור]

הורדת הקריטריונים להרשאת מנטר בשילוב של אינטליגנציה מלאכותית יכולים לעשות את העבודה. אופק ~ דברו איתי ~ חברים של כולם בעולם 08:10, 16 ביולי 2017 (IDT)
החמרת נהלי העריכה החופשית של משתמשים לא מנוסים, בעיקר בערכים ללא מעקב. הגדרת רמות סימון עריכה כבדוקה שונות, ביניהן "לא השחתה" (בדיקה פשוטה ביותר), "כנראה נכון" ו"מאומת", רק משתמשים משכילים ואמינים ביותר יוסמכו לסמן את האחרון, ואולי העריכה תסומן ככזו באישורם של לפחות 3-4 עורכים אמינים (או יותר בהתאם לגודל הקהילה). כמובן שהדבר דורש קהילה גדולה בהרבה (כדי שכל עריכה תוכל להיבדק ולהתאמת ע"י מספר עורכים רב, לעומת הניטור הקיים היום של עורך אחד) והתעלמות מלחץ של עורכים חדשים שצועקים תוקפנות, הדרת נשים, גזענות, גילנות וכו'. התעלמות זו נדרשת גם בנושא חשיבות אנציקלופדית וכד'. בברכה, מלא כל הארץ כבודישלח הודעה ל-013-28143 • כ"ג בתמוז ה'תשע"ז • 14:31, 17 ביולי 2017 (IDT)
שיתוף פעולה עם האקדמיה, קישורים למאמרים ומידע מדעי. האם ניתן למנוע מסלול מעגלי (ויקיפדיה ששמה מקור ציטוט מעיתון שמצטט מויקיפדיה?), ניצול "מומחי ידע" לבקרה והערכת ערכים (אפשר כל פעם ל"תקף" תחום ערכים מצומצם. אמא של גולן - שיחה 15:39, 17 ביולי 2017 (IDT)


אתגר השבוע הרביעי: כיצד הפרויקטים של ויקימדיה ימשיכו להיות רלוונטיים בעולם, כאשר במקביל, הדרך שבה הידע נוצר, מוצג ומשותף משתנה?[עריכת קוד מקור]