שיחת קטגוריה:שחיתות

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

רצוי להגדיר איזה ערכים ראויים להיכלל כאן. דוד שי - שיחה 18:00, 23 באוקטובר 2008 (IST)

לדעתי הקט' הזאת מזיקה. הינה למשל הערך "פרשת האי היווני" - לא נקבע אפילו בערך שמדובר בשחיתות, אלא רק "חשד לשחיתות. גילגמש שיחה 18:03, 23 באוקטובר 2008 (IST)

הטיפול של ויקיפדיה העברית בנושאי שחיתות הוא חלש (שיקוף מסוים את המדינה שלנו במקום נמוך ביותר במדד השחיתות(. חשבתי שנכון להתחיל בקטגוריה שתוכל לעשות קצת סדר במה יש לנו, וגם במה אין, תוך השוואה לויקיפדיות זרות, ואולי בהמשך לייצר גם גם קטגוריות משנה. השוו לקטגוריה הזו בויקיפדיה האנגלית.--קלודיה - שיחה 00:37, 24 באוקטובר 2008 (IST)

אני לא מתנגד לקטגוריה, אבל מוטרד מזה שאת רואה שחיתות במקומות שאני רואה "סתם" פשע. לכן נדרשת הגדרה, מתי מעשה פשע נחשב לשחיתות. דוד שי - שיחה 10:37, 24 באוקטובר 2008 (IST)
מאד מסובך להגדיר שחיתות. ראה בדו"ח מחקר של הכנסת הפותח באמירה שיש יותר מאלף הגדרות שונות של המושג. הקש בגוגל "הגדרת שחיתות" ותראה את הבעיה. אולי לא בכדי בויקי האנגלית אין פירוט על מה אמור להיות בקטגוריה. שים לב גם שפעמים רבות המושג מעשי שחיתות רחב יותר (ולא צר יותר) מהמושג פשע, וכולל גם עבירות על טוהר המידות שאינן עולות כדי פשע (לא בטוח שרופא שמקצר את התור בבית-החולים לחברים שלו הוא פושע, אבל בטוח שהוא מושחת, מה שמזכיר לי שדחוף מאד שיהיה לנו ערך על רפואה שחורה). ובכל זאת, נדמה לי שאם תכנס לקטגוריה: שערוריות פוליטיות, תוכל בנקל למיין(כך עשיתי אני) בין שערוריות פוליטיות סתם, לרבות שבהן היו חדשות לפלילים שאינן קשורים לשחיתות, שבהן היו חשדות או הוכחות לשחיתות. בעקרון מדובר על מעילות בכסף או הפרת אמון, וכן קבלת או נתינת שוחד. קלודיה - שיחה 11:11, 24 באוקטובר 2008 (IST)
אם מסובך להגדיר שחיתות, על אחת כמה וכמה אין לפתוח את הקט' היות ונתקשה להוסיף לה ערכים. גילגמש שיחה 11:14, 24 באוקטובר 2008 (IST)
לא מסכימה. שחיתות הוא מושג מפתח בהבנת ההתנהלות האנושית. אינסוף נכתב עליה. אי אפשר להבין את המדינה המודרנית, וגם את מדינת ישראל, בלי להבין (גם) את האופן שבו אנו מגדירים שחיתות (לרבות הגדרות סותרות), מטפלים בשחיתות או שמא מתעלמים ממנה (כמו שהיה פחות או יותר בויקי עד היום). לכל הדברים האלה יש ערך אנציקלופדי מובהק. אוי ואבוי לנו אם כל מושג שקשה להגדירו יסולק מויקי. אתה יודע כמה מסובך להגדיר "זכויות אדם"? או "ציונות"? תאר לעצמך שבגלל הקושי לא היו לנו קטגוריות המרכזות את הערכים שעוסקים בנושא? קלודיה - שיחה 11:21, 24 באוקטובר 2008 (IST)
אם כך, נותר לנו להתווכח על מקרים פרטיים. לדעתי מעילה על ידי עובד זוטר אינה שחיתות אלא פשע שגרתי. מעילה הופכת לשחיתות כאשר היא נעשית תוך ניצול שררה. לפיכך מעילה על ידי מנהל הבנק היא שחיתות, מעילה על ידי פקיד בבנק אינה שחיתות. באופן דומה, אונס עובדת של בית הנשיא על ידי הנשיא הוא מעשה שחיתות, אונס על ידי עמית לעבודה הוא פשע שאינו שחיתות. דוד שי - שיחה 11:53, 24 באוקטובר 2008 (IST)
מקובל עלי. קלודיה - שיחה 15:32, 24 באוקטובר 2008 (IST)