שכיח

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
Statistipedia.svg

בסטטיסטיקה, השכיח הוא הערך שמופיע בתדירות הגבוהה ביותר בקבוצה של נתונים. במילים אחרות, זהו הערך שלו הסיכוי הטוב ביותר להיות זה שנדגם.

כמו הממוצע והחציון, השכיח הוא דרך להביע מידע חשוב על משתנה מקרי או אוכלוסייה באמצעות מספר בודד. ערכו של השכיח בהתפלגות נורמלית שווה לממוצע ולחציון, אך יכול להיות שונה מהם מאוד ב התפלגות א-סימטרית. יתרונו המשמעותי של השכיח על שאר מדדי המרכז היא תקפותו גם למשתנה בעל ערכים שמיים.

השכיח אינו בהכרח ערך יחיד, כיון שפונקציית צפיפות ההסתברות יכולה להיות בעלת מספר נקודות מקסימום- כלומר יכולים להיות מספר ערכים שלהם שכיחות זהה, שהיא המקסימלית. במקרה כזה, יהיו כל הערכים בעלי שכיחות זו השכיחים. המקרה הקיצוני ביותר מתרחש בהתפלגויות אחידות, שבהן כל הערכים שכיחים באותה מידה. בהתפלגויות סימטריות, כמו ההתפלגות הנורמלית, החציון, השכיח והממוצע (אם הוגדר) מתלכדים. עבור דגימות, אם ידוע שהן מפוזרות בהתפלגות סימטרית, ממוצע המדגם יכול לשמש כאומדן של השכיח.

אפשר להבחין בין השכיח של מדגם לשכיח של התפלגות. בסדרת ערכים, השכיח מוגדר כאמור על ידי ספירת ההופעות של הערכים השונים. גם בדיאגרמת מקלות מקבצים את המידע לקטעים, והשכיח הוא הקטע שבו מספר הערכים הגדול ביותר (ה"מקל" הגבוה ביותר). לעומת זאת, כאשר מדובר על התפלגות בדידה, השכיח הוא הערך שיש לו ההסתברות הגבוהה ביותר; ובהתפלגות רציפה (שבה ההסתברות לכל ערך היא אפס), השכיח הוא הערך שיש לו הצפיפות הגדולה ביותר. במרבית ההתפלגויות הסימטריות (כמו ההתפלגות הנורמלית), השכיח שווה בערכו לממוצע ולחציון.