שכיח

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

בסטטיסטיקה, השכיח של סדרת ערכים הוא הערך הנפוץ ביותר בסדרה, כלומר זה שמספר ההופעות שלו הוא הגבוה ביותר. לדוגמה, הערך השכיח במדגם 7,5,8,9,7,7,7,5,5,4,4 הוא 7, משום שהוא מופיע ארבע פעמים, יותר מכל ערך אחר.

בדומה לממוצע ולחציון, גם השכיח הוא אחד ממדדי המרכז של סדרת ערכים, אלא שאותו אפשר לחשב גם כאשר סדרת הערכים אינה מספרית. לדוגמא, המלה השכיחה ביותר בשפה האנגלית היא "the", גם אם אי אפשר לדבר על "המלה הממוצעת" או "המלה החציונית". בשונה למשל מהממוצע המחזיר תמיד ערך יחיד, יכולים להיות כמה ערכים שכל אחד מהם בנפרד הוא השכיח.

אפשר להבחין בין השכיח של מדגם לשכיח של התפלגות. בסדרת ערכים, השכיח מוגדר כאמור על-ידי ספירת ההופעות של הערכים השונים. גם בדיאגרמת מקלות מקבצים את המידע לקטעים, והשכיח הוא הקטע שבו מספר הערכים הגדול ביותר (ה"מקל" הגבוה ביותר). לעומת זאת, כאשר מדובר על התפלגות בדידה, השכיח הוא הערך שיש לו ההסתברות הגבוהה ביותר; ובהתפלגות רציפה (שבה ההסתברות לכל ערך היא אפס), השכיח הוא הערך שיש לו הצפיפות הגדולה ביותר. במרבית ההתפלגויות הסימטריות (כמו ההתפלגות הנורמלית), השכיח שווה בערכו לממוצע ולחציון.