שלושת הכתרים

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
Disambig RTL.svg המונח "שלושת הכתרים" מפנה לכאן. לערך העוסק בדגל הפרובינציה האירית, ראו דגל מנסטר.
סמל שבדיה המוקטן המציג את מטען שלושת הכתרים
סמל שבדיה המלא. הרבעים הראשון והרביעי מציגים את מטען שלושת הכתרים

שלושת הכתרים (שבדית: Tre Kronor) הוא סמל לאומי שבדי המוטען על שלט האצולה המלכותי השבדי ומורכב משלושה נזרים זהובים בסידור של שניים עליונים ואחד תחתון על רקע כחול.

מקורותיו של סמל שלושת הכתרים עלומים, ולאורך ההיסטוריה הושמעו טענות שונות לגבי מקורותיו. העובדה כי מדובר בשלושה כתרים הובילה לכמה תאוריות אפשריות לגבי פירושם ומקורותיהם: שלושת האלים המלכים של אופסלה‎ טרם הגעת הנצרות לשבדיה, שלושת מחוזות אופסלה אשר להם הייתה הזכות להשתתף ולהצביע על בחירתו של המלך, ושלושת חכמי הקדם מן המסורת הנוצרית.

קיימת סברה נוספת כי הסמל היה סמלו של אריק הקדוש, מלך שבדיה המיתולוגי, בין השנים 1155-1160 אולם אין כל תיעוד היסטורי לכך. הפעם הראשונה בה נעשה שימוש במוטיב בחותם מלכותי הייתה בשנת 1364, עת עלה אלברכט הרצוג מקלנבורג לשלטון כמלך שבדיה, ובתוך זמן קצר הפך המוטיב מסמלה של השושלת המלכותית לסמלה של הממלכה. אולם, קיימות עדויות לשימוש מוקדם אף יותר בסמל לציונה של שבדיה. בעיר אביניון‎ מופיע המוטיב בתוך פרסקו המציג את המדינות שהשתתפו במפגש קרדינלים אשר התקיים בשנת 1336 כייצוגה של שבדיה, שהייתה תחת שלטונו של מגנוס הרביעי. מגנוס הרביעי ירש את כתר נורבגיה מסבו, האקון החמישי, את הכתר השבדי מדודו, ואת סקונה רכש מדנמרק בשנת 1330, כך שהיה למלכם של שלוש הממלכות.

סמל שלושת הכתרים מופיע על מטבע 10 קרונות שבדיות ומטבע 50 ארה, כמו גם על מטוסי חיל האוויר השבדי.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]


En-wikipedia arms 8.svg ערך זה הוא קצרמר בנושא סמלים. אתם מוזמנים לתרום לוויקיפדיה ולהרחיב אותו.