שמונה נשיפות

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
שמונה נשיפות
שמונה נשיפות III
שמונה נשיפות III
צייר הילה בן ארי
תאריך יצירה 2011
טכניקה וחומרים תצריב, אקווטינטת סוכר, חומצה חיה ותלחיץ
ממדים בס"מ
אורך 34
רוחב 74
מידע יצירה
מפעל מייצר סדנת ההדפס ירושלים
מספר יצירה T.2762 (מספר סדנה)
מיקום מוזיאון תל אביב לאמנות

"שמונה נשיפות (2011) היא סדרת הדפסים מאת האמנית הישראלית הילה בן ארי.

תיאור[עריכת קוד מקור | עריכה]

סדרת ההדפסים "שמונה נשימות" נוצרה בשנת 2011 על ידי הילה בן ארי בסדנת ההדפס ירושלים. הסדרה, הכוללת שישה הדפסים, הופקה במסגרת פרויקט של אמנות נשית בשם "קליפות אדומות", אותו אצרה נעמי טנהאוזר, ושהוצגה כתערוכה בסדנת ההדפס בשנת 2012. לצד סדרה זו יצרה האמנית עוד שתי סדרות נוספות בשם "לאחור" ו-"פעם אחת", הקרובות בנושאיהן אל סדרה זו.[1] העבודות הודפסו על ידי רן סגל במהדורה של 12 עותקים, לבד מאחד מן ההדפסים, שהודפס במהדורה של 15 עותקים.

ההדפסים מציגים דמויות של מתעמלות או לוליניות העוסקות בפעילויות גופניות שונות בעזרת מכשירי התעמלות. חלק מן המכשירים מתוארים בקו רישומי, בעוד אחרים מתוארים כמבנה תלת ממדי בצבע לבן. מבנים אלו נוצרו על ידי שימוש במגזרות נייר שחסמו את הדפסת הצבע מלוח ההדפסה אל הנייר, וכן העניקו למבנים אלו איכות תלת-ממדי של תלחיץ. המבנים חוסמים או "כולאים" את הדמויות".[2] אחד מן ההדפסים ("שמונה נשיפות IV") מודפס בגוון אפור, אחר ("שמונה נשיפות I") מאופיין ברקע אדום בוהק, ואילו האחרים מודפסים בשילוב של גוונים אפורים עם צבע אדום בהיר. השם - "שמונה נשיפות" - קשר למקצב סדור של הנשימה בפעולה גופנית.

בראיון תיארה בן ארי את העיסוק שלה בגוף הנשי כביטוי לשילוב שבין הסדר הברתי לבין הגוף האינדיבידואלי. ”בעבודות אני עוסקת באיזושהי התנגשות בין הגוף הנשי לבין האלמנט המסדר והממשטר. [...] בעבודות אני שואלת על הגבולות של הגוף, על האופן שבו הטריטוריה שלו נחסמת, היכן היא נחדרת ואיך היא מוגדרת. [...] האתגר שמעסיק אותי שוב ושוב בעבודות הוא איך לקיים תנועה בתוך המגבלה.”[3]

אחת מן העבודות בסדרה ("שמונה נשיפות III") הוצגה בתערוכה "זמן הדפס" (2013) במוזיאון הפתוח תפן ואחד מעותקיה נמצא באוסף מוזיאון תל אביב לאמנות. על יצירותיה בפרויקט זה זכתה בן ארי ב-"פרס פינס לגרפיקה ישראלית".

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ ראו: הילה בן ארי באתר סדנת ההדפס ירושלים
  2. ^ ראו: זמן הדפס: עבודות מסדנת ההדפס ירושלים וממרכז גוטסמן לתחריט, קיבוץ כברי, המוזיאון הפתוח תפן, גן התעשייה תפן, 2013, עמ' 22-21
  3. ^ קליפות אדומות, סדנת ההדפס ירושלים, 2012, עמ' 30.