שמיכת פוך

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
שמיכת פוך ללא ציפית עליה

שמיכת פּוּךרוסית: Пух, נוצת פלומה. בעברית: שמיכת מוֹך[1]) היא שמיכה רכה מלאה בנוצות של אווזים או של עופות אחרים, או תחליף סינתטי לנוצות, ומשמשת להתכסות בזמן השינה, בעיקר בחורף. מקורה של שמיכת הפוך באירופה הכפרית, שם היו השמיכות ממולאות בנוצות של ​​אדרית שחורת כיפה הידועות בתועלתן כמבודד תרמי.

כיום עולה המודעות לצער בעלי חיים הנגרם בתהליך תלישת הנוצות, ולכן משתמשים יותר ויותר בתחליפים סינתטים.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

באמצע המאה השמונה עשרה, תומאס נוג'נט, אנגלי שהיה בטיול גדול ועבר אז בוסטפאליה, ציין בפליאה:

"יש דבר אחד שמאוד מסוים להם, שהם אינם מכסים את עצמם עם פיג'מה, אלא מתכסים בנוצות ושוכבים על מיטת נוצות. זה נוח מספיק בחורף, אבל איך הם יכולים לשאת את מיטות הנוצות שלהם עליהם בקיץ, כפי הנהוג בדרך כלל, אני לא יכול להעלות על הדעת. "[2].

הנוצות לייצור שמיכות הפוך הביא להתנגדות מצד ארגוני זכויות בעלי חיים לשימוש בשמיכות אלו. התנגדות זו, יחד עם כך שבשנים האחרונות נמצאו תחליפים הניתנים ליצור בעלות נמוכה וכן בעלי אורך חיי מדף ארוכים יותר מפוך, כמו מיקרופייבר, ובשילוב העובדה שההמצאה הוזילה את השמיכות העשויות מהם, הביא לירידה בפופולריות ובמכירות של שמיכות הפוך.

בתרבות הפופולרית[עריכת קוד מקור | עריכה]

המונח "יום שמיכת הפוך" משמש במדינות מסוימות כדי לתאר את הקצבה של יום אחד או יותר בשנה, כאשר העובדים יכולים פשוט לטלפן ולומר שהם לא באים לעבודה, למרות שהם לא הודיעו על כך מראש והם לא חולים. מתן הטבה זו הפכה לאופנתית בסוף 1990 בחברות גדולות רבות בבריטניה[3].

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ [1]
  2. ^ The Grand Tour 1749, vol II. p. 66‏
  3. ^ Word Spy - duvet day