שרפה (עם)

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
נפאלי בן השרפה
בן שרפה נושא עצים ליד האוורסט

שֶׁרְפָּה היא קבוצה אתנית החיה במרומי רכס ההימלאיה בנפאל. מקור השם הוא במילה הטיבטית ཤར་པ། ("שר") שפירושה הוא "מזרח", ובמילה "פה" שפירושה הוא "אנשים".

בני השרפה היו נוודים שהתיישבו לראשונה במחוז סולוכומבו (חומבו), נפאל. על פי המסורת של בני השרפה, ארבע קבוצות נדדו מח'אם (אנ') בטיבט לסולוכומבו שבנפאל בזמנים שונים, מה שהוליד את ארבעת השבטים: מיניאגפה, תימי, סרטאווה וצ'אווה. ארבעת השבטים התפצלו בהדרגה ליותר מ-20 תתי-שבט שונים הקיימים כיום. ייתכן שסכסוכים על רקע דתי תרמו להגירה מטיבט במאות ה-13 וה-14 לאזור סולוכומבו שבנפאל.[1]

בני השרפה-הידועים בשם פורטר היגרו ממזרח טיבט לנפאל ב-300–400 השנים האחרונות. כיום חיים בסך הכל כ-150,000 בני שרפה, רובם בנפאל, אך גם בטיבט ובהודו (בעיקר בערים דרג'ילינג וקלימפונג במדינת מערב בנגל). 93% מהם משתייכים לדת הבודהיסטית. שפת בני השרפה דומה במידה רבה לטיבטית.

השרפה וטיפוס הרים[עריכת קוד מקור | עריכה]

בני השרפה היוו נכס בעל חשיבות רבה לחוקרים הראשונים של אזור ההימלאיה. רבים מהם שימשו להם כמורי דרך וכסבלים בתנאים הקיצוניים של הפסגות והשבילים הגבוהים של האזור. כיום המושג 'שרפה' הפך שם נרדף של כמעט כל מדריך או סבל המועסק על ידי משלחת טיפוס בהימלאיה. השרפה הנפאלים נוטים להדגיש את ההבדל בינם לבין סבלים שאינם בני עמם. השרפה בדרך כלל מועסקים בתפקידי הדרכה ופיקוד, ומקבלים על כך תשלום וכבוד רב יותר מהאחרים המשמשים כנשאים, סבלים ובתפקידים שונים פחותי אחריות.

בן השרפה הידוע ביותר הוא מטפס ההרים טנזינג נורגיי, שהיה הראשון שהגיע לפסגת האוורסט, יחד עם שותפו הניו זילנדי אדמונד הילרי. גם באבו צ'ירי שרפה ידוע כמטפס מוכשר.

בני השרפה ידועים לשבח בקרב קהילת המטפסים העולמית, בזכות קשיחותם, מקצועיותם וניסיונם הרב בגבהים. למרות החשיבות הגדולה של עבודתם, התשלום המועט שניתן להם אינו מאפשר להם אפילו לקנות ציוד טיפוס כשל מעסיקיהם המערביים. ישנה השערה כי יכולת הטיפוס המופלאה של בני השרפה היא הודות לריאות בעלות קיבולת גדולה יותר, מה שמאפשר להם לתפקד טוב יותר בגבהים דלי חמצן. כמו כן, שוער כי הסיבה שנבחרו בתור סבלים הייתה מיעוט ההגבלות הדתיות לגבי התזונה שלהם, בניגוד לשאר בני האזור.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא שרפה בוויקישיתוף

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]