תזמורת המוצרטיאום של זלצבורג

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
תזמורת המוצרטיאום של זלצבורג
Mozarteumorchester Salzburg
תאריך ייסוד 1843 עריכת הנתון בוויקינתונים
מדינה אוסטריהאוסטריה אוסטריה
מיקום זלצבורג, אוסטריה
אולם קונצרטים אולם אוניברסיטת מוצרטיאום
מנצח ריקארדו מינאסי
https://www.mozorch.at/
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית

תזמורת המוצרטיאום של זלצבורג היא התזמורת הסימפונית הראשית בעיר ובמחוז זלצבורג, אוסטריה. התזמורת נוסדה בשנת 1841 וקיבלה את שמה הנוכחי בשנת 1908. היא מחשובי המשתתפים בפסטיבל זלצבורג.

התזמורת על 91 נגניה היא אחת התזמורות הראשונות במעלה באוסטריה.[1] מאז 2017 מכהן ריקארדו מיאסי כמנצח הראשי, ומופיעים עמה מנצחים אורחים ידועי-שם כמארק מינקובסקי, מרק אלדר ואדו דה וארט.

התזמורת מתמקדת בעיקר במוזיקה מן האסכולה הווינאית הקלאסית, שאותה היא מבצעת - כשגרירה המוזיקלית של זלצבורג - גם בסיורי קונצרטים בינלאומיים, כמו גם בשחריות מוצרט בפסטיבל זלצבורג ובפסטיבל זלצבורג השנתי.

לצד רפרטואר הליבה הזה, הקשת הסגנונית הרחבה כוללת הפקות אופרה בפסטיבל זלצבורג. בשנת 2007 נחלה "ארמידה" של היידן ניצחון סוחף ובשנת 2008 ניצח הקנדי הצעיר יאניק נזה-סגין על התזמורת בהופעת הבכורה שלו בזלצבורג, בביצוע של "רומיאו ויוליה" של גונו.

בסדרת המנויים של התזמורת, התוכנית כוללת לא פעם יצירות חדשות או נדירות בביצוע. עונת 2008-2007 הציעה סדרת קונצרטים שהתמקדה בריכרד שטראוס ובהקטור ברליוז, והמוטו שלה היה "הספירה הקסומה של הלילה". בעונת 2009-2008 התמקד מחזור הקונצרטים בלודוויג ואן בטהובן.

בתוכנית ה-Salzburger Kulturvereinigung, מבצעת התזמורת יצירות מן הרפרטואר הסימפוני הגדול, ובמסגרת ה-Salzburger Landestheater - הפקות מקיפות טווח רחב, הכולל גרנד אופרה, בלט, אופרטה ומחזמר. כן מתמקדת התזמורת ביצירות בנות זמננו; בסתיו 2008 בוצעה יצירה ראשונה שהוזמנה מקורט שוורציק לשילוב של תזמורת מקצועית עם נגנים צעירים.

הקלטות רבות של התזמורת זמינות על תקליטורים, בהן יצירות רבות מאת מוצרט וסדרה מתמשכת של סימפוניות מאת ברוקנר. הקלטות של האורטוריות של היידן, העונות ובריאת העולם, בניצוח איבור בולטון, נחלו הצלחה בינלאומית.

מנצחים ראשיים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

אוניברסיטת מוצרטיאום

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]