תחרות משוכללת

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

תחרות משוכללת היא מונח בכלכלה המתאר מצב תאורטי של שוק בו מתקיימים התנאים הבאים:

  1. ריבוי מוכרים וקונים שכל אחד מהם קטן מכדי להשפיע לבדו על התנהגות השוק.
  2. לכל המוכרים והקונים מידע מלא על כל המתרחש בשוק.
  3. כל קונה חופשי להתקשר עם כל מוכר ולהיפך.
  4. כל היחידות הנמכרות בשוק הן הומוגניות מנקודת מבטם של הקונים.
  5. התנהגות רציונלית של המוכרים והקונים.

בהתקיים הנחות אלו, על פי הכלכלה הנאו-קלאסית, השוק יתנהל לפי חוקי הביקוש וההיצע, וישאף להגיע לשיווי משקל באמצעות מנגנון "היד הנעלמה". הנחת יסוד, המשמשת הצדקה לתומכי כלכלת השוק היא שבכלכלת השוק קרובה המערכת הכלכלית למצב של תחרות משוכללת.

מדובר כמובן במודל תאורטי שאינו מתקיים במדויק, המציאות הכלכלית האמיתית, מופרעת בידי הימצאם של מונופולים, קרטלים, התערבות ממשלתית, יצרנים וצרכנים ששיקוליהם אינם מונחים בהכרח בידי שיקולים רציונלים לחלוטין היעדר מידע מושלם ושווה לכל וסטיות אחרות מהנחות המודל התאורטי. נהוג להניח את קיומה של תחרות משוכללת לשם השגת מודל המהווה קירוב למציאות, וכדי להתבונן בשוק ב"תנאי מעבדה" לצורך התמקדות בבחינת היבטים מסוימים של התנהגותו.

יש המבדילים בן מונופול טבעי (natural monopoly)הנוצר על ידי היותו היעיל או זול ביותר בשוק לבן מונופול ממשלתי(government monopoly) או פרטי בחסות הממשלה הקיים בזכות חסם כניסה לשוק, במיוחד בכלכלות פרוטקציוניסטיות או מרקנטליסטיות ,כאשר מונופול טבעי אינו יכול למנוע כניסה של שחקנים חדשים לשוק במידה,על אף שיכול לנסות על ידי אסטרטגיות כמו מכירה במחירי היצף.

שוק של כלכלה משוכללת יוצר כוחות המשפיעים על התנהגות השוק:

  • הביקוש הוא הצורך של קהל הצרכנים בסחורה מסוג מסוים, והיכולת הכלכלית העומדת לרשותו על מנת לקנות סחורות אלו.
  • היצע הוא היכולת של היצרנים לספק סחורה מסוג מסוים, והגמול הכספי לו הם זקוקים על מנת להגדיל את רווחיהם.

ההיצע והביקוש הם הכוחות העיקריים הקובעים את מחיר הסחורות, ומשפיעים באופן ישיר על עיצוב החברה בפן המבני שלה. כוחות אלו מבוססים על שאיפתו של כל פרט לשפר את צריכתו, על ידי צריכת מוצרים מסוימים ועל ידי הגדלת רווחיו.

הכלכלה המודרנית של מדינות רבות מכילה מאפיינים ייחודיים ההופכים אותה לכלכלה קפיטליסטית, או כלכלת שוק .

כיוון שתחרות משוכללת במרבית המדינות אינו מתקיים במלואו בגלל חסמי שוק,מדיניות פיסקלית ובירוקרטיה ממשלתית ,ישנם מדדים כגון "מדד החירות העולמי"(index of economic freedom) שמנסים למדוד את החירות הכלכלית במדינות שונות ולתת לה ערך מספרי בר השוואה.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]