תעלת הים הלבן-הים הבלטי

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
תעלת בלומורקנאל

תעלת הים הלבן - הים הבלטי (רוסית: Беломоро-Балтийский канал), המכונה בקיצור בלומורקנאל (רוסית: Беломорканал), או בראשי תיבות: ББК, היא תעלת ספנות המחברת בין הים הלבן לימת אונגה, והמקושרת הלאה, דרך נתיבי מים, לים הבלטי בקרבת סנקט פטרבורג.

אורכה הכולל 227 ק"מ. תועלתה כיום מוגבלת בשל רדידותה - עומקה כארבעה מטרים בלבד, שאינה מאפשרת שיט אוניות גדולות. ב-2007 עברו בה 400,000 טונות מטען. כיום עוברות בתעלה בין 10 ל־40 ספינות ביום.

חפירת התעלה[עריכת קוד מקור | עריכה]

התעלה נחפרה במשך 20 חודשים בשנים 1931-1933, כמעט אך ורק בעבודת כפיים. התעלה הייתה הפרויקט המשמעותי הראשון שנבנה בעבודת כפייה של אסירי גולאג. ББЛАГ, הגוף שניהל את מחנה האסירים שחפרו את התעלה, סיפק כ־150,000 עובדי כפייה. תנאי החיים במחנה ББК היו קשים, וחלק גדול מהאסירים מתו מרעב וכתוצאה מעבודת הפרך. חפירתה עלתה בחייהם של כ-12,000 - 25,000 אסירי גולאג.

השלטון הסובייטי הציג את השלמת התעלה כהישג של תוכנית החומש הראשונה, שכן היא הושלמה ארבעה חודשים לפני המועד המתוכנן, וכעדות להצלחת "חישול" העבריינים באמצעות "עבודה מתקנת". הגם שנאמר על התעלה שהיא כישלון מוחלט, התגאה בה סטלין והכחיש את חוסר התועלת שבה.

לאחר החפירה[עריכת קוד מקור | עריכה]

בפובונייץ הוקמה אנדרטה לזכר המתים בחפירת התעלה.

על שמה של התעלה נקראו סוג של סיגריות רוסיות "בלומורקנאל" – וגם הרכב שאנסון. כמו כן נכתב על התעלה מחזה קומי מאת ניקולאי פוגודין.קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]