תשתית מוכוונת-שירותים

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

תשתית מוכוונת-שירותים (אנגלית Service Oriented Infrastructure, בראשי תיבות SOI) היא תפיסה בה ארכיטקטורת התשתיות מבוססת על תפיסה מוכוונת שירותים. בתפיסה זו הפונקציונאליות מחולקת לשירותים שניתן להפעילם כל אחד בנפרד או בתהליך המורכב מרצף של שירותים המפעילים זה את זה. התפיסה דומה לתפיסה של הפעלת שירותים עסקיים בארכיטקטורה מוכוונת שירותים. ההבדל העיקרי הוא במהות השירותים: שירותי תשתית ב SOI ושירותים יישומיים או עסקיים ב SOA.

להמחשת הדמיון בין שירותי תשתית לשירותים עיסקיים נדגים באמצעות שירות תשתיתי של הדפסה ב SOI ושירות עסקי של הנפקת פוליסת ביטוח ב SOA.
שירות עסקי של הנפקת פוליסה בחברת ביטוח, עשוי להפעיל יישומים שונים בטכנולוגיות שונות עבור ביטוח חיים, ביטוח אלמנטרי וביטוח בריאות. שכבת השירותים מבצעת הפשטה (באנגלית Abstraction) של השירות. המשתמש העסקי מפעיל שירות של הנפקת פוליסה ואינו יודע איזה יישום מבצע אותה.
באופן דומה משתמש מחשב מבקש שירותי הדפסה. בארגון עשויות להיות מספר מדפסות והמשתמש אינו יודע איזה מדפסת מבצעת את ההדפסה.
באופן דומה למדפסת, אם כי מורכב במעט יותר, ניתן להתייחס לשרת עם מערכת הפעלה או למחשב שולחני עם מערכת הפעלה מתאימה. גם במקרה זה מבקש המשתמש שירות תשתיתי. מופע של מחשב בצירוף מערכת הפעלה מתאימה הוא השירות הניתן לו.

הטכנולוגיה שמאחורי מימוש שירותי SOI היא וירטואליזציה. וירטואליזציה מאפשרת יצירת מופע מופשט של מחשב ומערכת הפעלה הנדרשת. המופע יכול להיות אחד ממספר מופעים הנמצאים על שרת אחד.

סקירה כללית[עריכת קוד מקור | עריכה]

המושג נטבע על ידי חברת אינטל והתייחסות אליו נעשתה גם בעבודות של חברות תשתית אחרות כמו HP ו Cisco. הרעיון הוא לבצע הפשטה (אבסטרקציה) של שירותי תשתית באופן דומה להפשטה של שירותים יישומיים ב SOA. ניהול השירותים נעשה בטכנולוגיות XML ו Web Services באופן דומה לניהול שירותים יישומיים.
המימוש מסתמך על טכנולוגיות ענן מחשוב וכטכנולוגיות מחשוב סריגי.

דוגמאות לשירותי SOI:

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

OA