CinemaScore

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית

CinemaScore היא חברת מחקרי שוק הממוקמת בלאס וגאס, ארצות הברית. החברה מבצעת סקרים לקהל הצופה בסרטים ומדרגת את התוצאות על פי סקאלת אותיות, מדווחת על תוצאות הסקר, וחוזה את הצלחת הסרט על פי המידע שעיבדה.

רקע[עריכת קוד מקור | עריכה]

אד מינץ ייסד את CinemaScore ב-1979 לאחר שהסרט The Cheap Detective איכזב אותו. על פי בנו של אד, אביו רצה לשמוע מה "אנשים אמיתיים, ולא מבקרים" חושבים על הסרט. החברה ביצעה סקרים לקהלים שראו סרט בבתי הקולנוע, ביקשה מהם לדרג את הסרט ולציין מה משך אותם לבוא לראות אותו. תוצאות הסקר פורסמו באנטרטיינמנט ויקלי. CinemaScore עורכת גם סקרים במטרה לקבוע את מידת העניין של הקהל לשכור את הסרט, ומפלחת את המדגם על פי גיל ומין ומעבירה את המידע לחברות הסרטים.

עורך הסקרים ב-CinemaScore, דידי גילמור התייחס לסקרים שנערכו ב-1993: "מרבית הסרטים מקבלים בקלות ציון B פלוס. אני חושב שאנשים באים כשהם מצפים לבידור. יש להם ציפיות גבוהות. הם מקלים יחסית עם הציונים שלהם. אך ככל שהם (צופי הקולנוע) מבצעים יותר סקרים, הם הופכים לביקורתיים יותר." ב-1993, הסרטים אשר דורגו בציון A כללו את ניחוח אישהבחורים טובים ובדרך למטה. סרטים שדורגו בציון B ככלו את לב אוהב. הסרט שדורג בציון C באותה שנה היה Body of Evidence.

בשנת 1999 השיקה החברה אתר אינטרנט, לאחר עיכוב של שלוש שנים בהן נשיא החברה ביקש חסות ממגזינים וחברות וידאו. בראד פפרד היה נשיא CinemaScore Online בין השנים 1999 ל-2002. אתר האינטרנט כלל בסיס נתונים של כמעט 2,000 סרטים שבוקרו על ידי הקהל. קודם להשקת האתר, תוצאות הסקרים פורסמו ב-Las Vegas Review-Journal ו-Reno Gazette-Journal. התרחבות CinemaScore לאינטרנט כללה גם דואר אלקטרוני שבועי לנרשמים על מנת לעדכנם בתוצאות סקרים האחרונים.

ב-1999, CinemaScore דירגה כ-140 סרטים, המהווים 98-99% מהסרטי האולפנים הגדולים. בכל סרט, נסקרו 400–500 צופים בערים לאס וגאס, לוס אנג'לססן דייגודנוורמילווקיסנט לואיסדאלאסאטלנטהטמפהפיניקס וקורל ספרינגס.

בקיץ 2000, 25 מתוך 32 סרטים קיבלו ציון A או B. בקיץ 2001, 26 מתוך 30 קיבלו ציונים דומים ובקיץ 2002, 32 מתוך 34 קיבלו את הציונים האלה, קיץ הזה ציין את היחס הגבוה ביותר של ציונים בעשור האחרון.

דירוג[עריכת קוד מקור | עריכה]

כרטיסיית סקר של CinemaScore

בין 35 ל-45 צוותים של נציגי CinemaScore ממוקמים ב-25 ערים גדולות ברחבי צפון אמריקה. בכל יום שישי, נציגים בחמש ערים הנבחרות אקראית, נותנים לקהל המגיע לבתי הקולנוע כרטיסיית סקר. בכרטיסייה מתבקשים להשיב על גיל, מין, ציון הסרט בין A פלוס ל-F, האם הם ישכירו או יקנו את הסרט ל-DVD או Blu-ray ומדוע בחרו לצפות בסרט זה. בדרך כלל מתקבלים 400 משובים לסרט, החברה מעריכה כי מדובר ב-65% מענה ו-6% מרווח טעות. הדירוגים מחולקים על פי קבוצות מין וגלאים (מתחת ל-21, 21-34, 35 ומעלה). המידע מועבר לאחר מכן לאולפני הסרטים וגורמים נוספים. החברה מפרסמת ציון בסקאלת אותיות לציבור באמצעות טוויטר, הציונים מתפשטים במהירות במדיה.

ציון A פלוס מנבא בדרך כלל על שובר קופות. מ-1982 ועד אוגוסט 2011, רק 52 סרטים (כשני סרטים בשנה בדרך כלל) קיבלו את הציון הגבוה ביותר, כולל 7 זוכים בפרס אוסקר לסרט הטוב ביותר. סרטים בציון A פלוס כוללים את טיטניקהיפה והחיה, פלונטרנאום המלךבחורים טוביםהנהג של מיס דייזי וצעצוע של סיפור 2. על פי הלוס אנג'לס טיימס, ציון C הוא "חדשות רעות, שווה לציון נכשל". על פי מינץ "סרטים לא מדורגים פחות מ-C. ציון C הוא כישלון ונדיר ביותר שסרט מדורג בציון F. כלומר אם זה F, הסרט לא היה אמור להיות מופץ בכלל". 11 סרטים קיבלו ציון F בין 2004 ל-2014. דוגמאות לסרטים אלה: איש הקש של ניל לביוט בהשתתפות ניקולס קייג', סולאריס של סטיבן סודרברג בהשתתפות ג'ורג' קלוניהורג אותם ברכות בהשתתפות בראד פיט ואמא! של דארן ארונופסקי בהשתתפות ג'ניפר לורנס

תחזיות החברה לגבי מכירות הסרט בהתבסס על סקרים הן "מדויקות להפליא" על פי הטיימס, ב-2009 חזתה החברה את הצלחת הסרט בדרך לחתונה עוצרים בווגאס ואת כישלון הארץ האבודה

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא CinemaScore בוויקישיתוף