לדלג לתוכן

ISSN

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
ISSN
קוד ISSN משולב בברקוד שבו מידע נוסף על הפרסום
קוד ISSN משולב בברקוד שבו מידע נוסף על הפרסום
שם מלא International Standard Serial Number
שם מקוצר ISSN
תאריך התחלה 1976
מספר ספרות 8
דוגמה 2049-3630
www.issn.org

ISSN (ראשי תיבות באנגלית: International Standard Serial Number) הוא קוד מזהה בין-לאומי לזיהוי כתבי עת ופרסומים סדרתיים אחרים.[1] הקוד מכיל שמונה ספרות, שמופרדות באמצע בקו מפריד, ולצדן הכיתוב ISSN. כתבי עת שמפורסמים הן בדפוס והן באופן אלקטרוני עשויים לקבל שני קודים מזהים, המובחנים באות הקידומת: e-ISSN או elISSN לפרסום אלקטרוני, ו-p-ISSN לפרסום בדפוס. שיטת הזיהוי באמצעות ISSN נוסחה לראשונה כתקן ISO בין-לאומי בשנת 1971, ופורסמה כתקן ISO 3297 בשנת 1975.[2] תת-ועדת ה-ISO שאחראית לתקן היא TC 46/SC 9.

הקצאת מספרי ISSN[עריכת קוד מקור | עריכה]

מספרי ISSN מוקצים על ידי רשת של מרכזי ISSN לאומיים, הממוקמים לרוב בספריות הלאומיות. בישראל יש לפנות למרכז ה-ISSN הבין-לאומי שבפריז[3] – ארגון בין-ממשלתי שנוסד ב-1974 במסגרת הסכם בין אונסק"ו וממשלת צרפת. המרכז מתחזק מאגר מידע של כל מספרי ה-ISSN ברחבי העולם, המכונה "מרשם ה-ISDS"‏ (International Serials Data System) או "מרשם ה-ISSN". נכון לשנת 2012, המרשם מכיל 1,688,275 פריטים.[4]

השוואה למזהים אחרים[עריכת קוד מקור | עריכה]

קוד מזהה דומה ל-ISSN הוא ה-ISBN, המשויך לספר בודד במקום להוצאה עתית. מספר ISBN עשוי להינתן לגיליון מסוים של כתב עת, בנוסף לקוד ה-ISSN של כתב העת. בניגוד ל-ISBN, קוד ה-ISSN הוא מזהה אנונימי שמשויך לכותרת כתב העת, בלי מידע על המוציא לאור או על מקום ההוצאה. מסיבה זו, ניתן מספר ISSN חדש לכתב עת כל אימת שהוא עובר שינוי משמעותי בכותרתו.

מספרי תקן בין-לאומיים - המרכז לספריות וספרות בישראל הוא הנציג הבלעדי של הארגונים הבין-לאומיים לאספקת מספרים לפי התקן הבין-לאומי: ISBN – לספרים ו-ISMN ליצירות מוזיקליות.

מכיוון שה-ISSN אינו משייך לגיליון מסוים, נוצר מזהה חדש, Serial Item and Contribution Identifier‏ (SICI), המשתמש ב-ISSN הקיים ומוסיף לו ספרות שיאפשרו זיהוי גיליון, מאמר או מרכיבים אחרים (למשל, תוכן עניינים).

איתור כתבי עת באמצעות הקוד[עריכת קוד מקור | עריכה]

מרשם ה-ISSN דורש רישום ואינו נגיש לכלל הציבור. איתור מספר ISSN של כותר או איתור כותרים לפי מספר ISSN יכול להתבצע באופנים הבאים:

 • בגרסאות מודפסות של כתבי עת מופיע ה-ISSN לרוב בדף המידע על כתב העת.
 • קוד ה-ISSN מצוין לרוב באתר האינטרנט של כתב העת.
 • WorldCat מאפשר חיפוש בקטלוג לפי ISSN, באמצעות הוספת המחרוזת "מספר ה-ISSN המבוקש :issn" בשדה החיפוש.

ספרת הביקורת[עריכת קוד מקור | עריכה]

הספרה הקיצונית מימין בקוד היא ספרת ביקורת, אשר יכולה לקבל את הספרות 0–9 או את התו X. לדוגמה, ב-ISSN 0378-5955, ספרת הביקורת היא 5.

חישוב ספרת הביקורת מתבצע באופן הבא:

 1. סוֹכְמים את מכפלות שבע הספרות השמאליות בקוד במיקומן, כשהמיקום נספר מימין לשמאל. עבור ה-ISSN בדוגמה שלעיל יתבצע החישוב הבא:
   1. .
 2. מחשבים את מודולו 11 של הסכום שהתקבל: מחלקים את המספר ב-11 ומוצאים את השארית
   1. .
 3. אם לא התקבלה שארית, אז ספרת הביקורת היא 0; אחרת מחסרים את השארית מהמספר 11, והתוצאה שמתקבלת היא ספרת הביקורת.
  • ספרת הביקורת שהתקבלה לקוד שמתחיל בספרות 0378–595 היא 5.
ספרת ביקורת X משמעותה שבחיסור השארית מ-11 התקבל המספר 10 (שארית 1).

לבדיקה (הבקרה) יש לבצע את סעיף 1, הפעם עם ספרת הביקורת (אם הספרה היא X אז יש להוסיף לסכום את המספר 10). התוצאה בחלוקה למספר 11 צריכה לתת שארית 0.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא ISSN בוויקישיתוף

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

 1. ^ What is an ISSN?, ISSN International Center.
 2. ^ ISSN and ISO standards, ISSN International Center, 2008.
 3. ^ "מרכז הספר והספריות חדל לספק מספרי ‏ISSN לפרסומים סדרתיים היוצאים לאור בישראל. פניות בנושא יש להפנות למרכז הבין-לאומי השוכן בפריז. ISSN
 4. ^ "Total number of records in the ISSN register". 2012.