League of Legends

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
League of Legends
תאריך הוצאה 27 באוקטובר 2009
סוגה זירת קרב מרובת משתתפים
פיתוח Riot Games
הוצאה לאור Riot Games עריכת הנתון בוויקינתונים
מצבי משחק multiplayer online game עריכת הנתון בוויקינתונים
פלטפורמות Windows, Mac
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית OOjs UI icon info big.svg
הלוגו הקודם של המשחק

League of Legendsתרגום חופשי לעברית: ליגת האגדות; נקרא גם בקיצור LoL) הוא משחק "זירת קרב מרובת משתתפים" (MOBA), שיצא לאור ב-27 באוקטובר 2009 על ידי חברת Riot Games. המשחק מבוסס על הרחבת-מעריצים שפיתחו יוצריו קודם למשחק Dota. המשחק חינמי, ומבוסס על מודל "Freemium": ניתן לקנות בכסף אמיתי הרחבות קוסמטיות למשחק, אך לא ניתן לקנות בכסף אמיתי עזרים המקנים יתרון. המשחק צבר פופולריות רבה מאז יציאתו וביולי 2012 הפך למשחק המחשב המשוחק ביותר בעולם.[1][2]

משחקיות[עריכת קוד מקור | עריכה]

המשחק כולל שלוש מפות קבועות בהן יכול לשחק המשתמש: Summoner's Rift, Twisted Treeline ו- Howling Abyss.

קיימים מספר מצבי משחק שונים לחלק מהמפות, אך בכולם מטרת המשחק זהה ורק כמות השחקנים או מהלך המשחק משתנה בהתאם. בנוסף לשלוש המפות הקיימות, מתווספות לעיתים מפות זמניות כחלק מאירועים במשחק. בעבר כלל המשחק ארבעה מצבי משחק קבועים, אך הרביעי, The Crystal Scar, בשל היותו פחות פופולרי מהשאר, הוסר ב-2016.

השחקנים מתחרים אחד בשני בקבוצות של בין 3 ל-5 שחקנים במשחקים שנמשכים בין 15-30 דקות בממוצע, בהתאם למפה ולמצב המשחק. בכל מצבי המשחק השונים, כל חברי הקבוצה עובדים יחדיו כדי לנצח, זאת על ידי הריסת המבנה העיקרי של הקבוצה היריבה, ה-Nexus. בכל מצבי המשחק, השחקן שולט בדמות/גיבור (Champion) שנבחר על-ידו (למעט במצב המשחק ARAM, בו הדמויות נבחרות בצורה אקראית) טרם תחילת המשחק. לכל גיבור סט אחר של 4 יכולות ויכולת סבילה (Passive) אחת, בנוסף ל-2 יכולות בהן יכול כל שחקן לבחור מבין 11 יכולות קבועות העומדות לרשות כולן.

השחקן מתחיל בכל משחק מחדש ברמה הבסיסית (רמה 1 במפות Summoner's Rift ו-Twisted Treeline ורמה 3 במפה Howling Abyss) ועם כמות מוגדרת של זהב (Gold). במהלך המשחק צובר השחקן נקודות ניסיון (Experiance Points) המאפשרות לו לעלות ברמות עד לרמה המקסימלית, היא 18. העלייה ברמת השחקן מאפשרת לו להשתמש ולשפר את המתקפות המיוחדות של הדמות בה בחר, בנוסף לעלייה בנתונים הבסיסיים של הדמות (Stats), כדוגמת כמות נקודות החיים (HP). כמו כן, השחקן משתמש בזהב לרכישת חפצים המשפרים את יכולותיו, ומשיג זהב נוסף במגוון דרכים לאורך המשחק:

1) הריגת דמויות קטנות בשם מיניונים (Minions), המופיעות באופן קבוע מהמבנה הראשי, ה-Nexus, אחת למספר שניות (בהתאם למפה). המיניונים מופיעים בשורות של 6-7 ומקנים זהב לשחקן שהרג אותן.

2) הריגת מפלצות המפוזרות ברחבי המפה ומופיעות באופן קבוע אחת לכמה זמן (תדירות נמוכה משל המיניונים). אלו מקנות יותר זהב ואף שיפורים זמניים לשחקנים (Buffs) אך דורשות יותר זמן להרוג, בהתאם לסוג המפלצת.

3) קיימות 4 מפלצות המופיעות במשחק בתדירות נמוכה יותר מהאחרות, אלו הן ה-Dragon, Baron Nashor, Rift Herald ו-Elder Dragon. ארבעתן מצריכות לרוב יותר משחקן אחד על-מנת להרוג אותן, ומקנות יותר זהב לחברי הקבוצה, כמו גם Buffs חזקים יותר.

4) הריגת השחקנים מהקבוצה היריבה או סיוע לשחקן אחר בהריגתם.

5) הריסת מבני הקבוצה היריבה.

נקודות הניסיון, הזהב וכל חפץ שהושג/נרכש במהלך המשחק משמש את השחקן אך ורק לאורך המשחק הנוכחי ואינו עובר למשחק הבא. כלומר, כל משחק בו השחקן ירכוש חפץ מסוים, הוא יוכל להשתמש בו לאורך אותו המשחק, אך במשחקים הבאים יצטרך השחקן להתחיל מחדש ולרכוש אותו בשנית, כך שכל השחקנים מתחילים כל משחק בצורה שווה.

נכון ליוני 2019, קיימים 144 גיבורים (Champions) שונים מהם ניתן לבחור, המחולקים ל-6 תפקידים עיקריים - טנק, לוחם, מתנקש, תומך, אשף וצלף. כל אחד מהתפקידים מצביע על סגנון המשחק של הגיבור הנבחר על ידי השחקן. אחת לכמה חודשים מתווסף גיבור נוסף למאגר, דבר הדורש מהשחקנים הקיימים במשחק ללמוד את יכולותיו על-מנת לאפשר להם לשחק בו/נגדו בהתאם.

כל קבוצה מתחילה את המשחק בבסיסים הממוקמים בצדדים מנוגדים של המפה, ליד המבנה הראשי, ה-Nexus. על-מנת להרוס את ה-Nexus של הקבוצה היריבה ולנצח, כל קבוצה צריכה לעבור דרך סדרה של מגדלי שמירה (Turrets), בדרך הנקראת נתיב או "לֵיין" (Lane). צורת הנתיבים, מספר מגדלי השמירה או אורכם משתנים בהתאם לסוג המפה. כמו כן, כל נתיב כולל גם מבנה מיוחד הנקרא Inhibitor, שהריסתו מאפשרת למיניונים חזקים יותר להופיע, ובכך להקשות על הקבוצה היריבה להתקדם. על הקבוצה להרוס את כלל המבנים בנתיב אחד לפחות על-מנת לאפשר פגיעה ב-Nexus של הקבוצה היריבה.

מצבי משחק[עריכת קוד מקור | עריכה]

ב-League of Legends ניתן לבחור לשחק נגד דמויות המופעלות על ידי המחשב (.A.I) או נגד שחקנים ברשת (Online).

PVP (שחקן-נגד-שחקן)[עריכת קוד מקור | עריכה]

במצב משחק זה, השחקן יכול לשחק לבד או להזמין חברים לשחק בקבוצתו. לאחר בחירת המפה הרצויה, השחקן יכול להיכנס לאחד מהתורים (Queue) הבאים:

 • Normal Queue - משחק רגיל (Normal Game). המשחק נערך במפה Summoner's Rift ובו משחקים 5 שחקנים בכל קבוצה. מצב זה מחולק ל-2 תת-מצבים מהם השחקן יכול לבחור:
 1. Blind Pick - כאשר כל הקבוצה בוחרת שחקנים באותו הזמן ומבלי לראות את שחקני הקבוצה היריבה.
 2. Draft Pick - כאשר לכל שחקן ישנה הזכות ״להחרים״ (Ban) דמות אחת מהמשחק, זאת לא תוכל להיבחר על ידי אף שחקן משתי הקבוצות. לאחר מכן השחקנים בוחרים בתורות של 1-2 אנשים בכל פעם את הדמויות ורואים את הדמויות שנבחרו על ידי הקבוצה היריבה. במצב משחק זה לא ייתכן שאותה הדמות תיבחר על ידי שתי הקבוצות, בניגוד ל-Blind Pick.
 • Ranked Queue - גם מצב המשחק הזה מתרחש במפה Summoner's Rift. במצב משחק זה לא ניתן לשחק עם דמויות חינמיות אותן לא רכש עדיין השחקן (אלו הן 10 דמויות הנבחרות אקראית בכל שבוע וזמינות לכלל שחקני המשחק), על השחקן להיות ברמה 30 לפחות ובבעלותו חייבים להימצא כ-20 דמויות לפחות. השחקנים במצב זה מקבלים או מפסידים ניקוד הנקרא LP) League Points) בעת ניצחון או הפסד במשחק, על-פיו הם מוצבים בליגות, המסמלות את יכולותיהם עד כה. הליגות מסודרות בסדר עולה: ברזל (Iron), ארד (Bronze), כסף (Silver), זהב (Gold), פלטינה (Platinum), יהלום (Diamond), מומחה (Master), רב-אומן* (Grandmaster) ומתמודד (Challenger). המעבר בין הליגות דורש טיפוס במדרג של 4 תתי-ליגות או הגעה למספר נקודות LP מסוים. כלומר, מעבר בין כל ליגה עד לליגת ה-Master דורש טיפוס של 4 תתי הליגות I-IV בכל ליגה (לדוגמה: Gold III, Platinum IV, Diamond I וכיוצא בזה), אך טיפוס מליגת המאסטר ואילך מתבצע בהתאם למספר השחקנים באותה הליגה ולפי כמות ה-LP שצבר השחקן בליגה. ליגת ה-Challanger היא הליגה הגבוהה ביותר אליה יכול שחקן להגיע, ושחקנים הנמצאים בה ככל הנראה יתקבלו לקבוצות משחק מקצועיות המתמודדות על פרסים כספיים, או לחלופין, יהפכו את המשחק לקריירה.
 • (ARAM (All Random, All Mid - במצב זה כל חמשת השחקנים משחקים במפה בעלת נתיב (ליין) אחד וכל השחקנים משחקים בדמויות שנבחרו אקראית על ידי המשחק.
 • מודים זמניים - Rotating Game Mode Queue: מצבי משחק זמניים המתווספים אחת לכמה זמן באירועים השונים, כדוגמת:
 1. One for All - כל שחקן בוחר בדמות אותה הוא רוצה שהקבוצה תשחק. הדמות שנבחרה על ידי מספר השחקנים הגבוה ביותר היא הדמות אותה ישחקו כלל חברי הקבוצה. היה וכל שחקן בחר דמות אחרת, תתבצע הגרלה בה תיבחר הדמות.
 2. Ultra Rapid Fire - במצב זה כל השחקנים מקבלים נתונים מוגברים בצורה משמעותית, כדוגמת: Cooldowns (הזמן לאחר השימוש ביכולות עד לשימוש הבא) נמוכים בהרבה, Mana (המשאב של היכולות והדמות להשתמש ביכולות ובמתקפות מיוחדות) אינסופית, מהירות תקיפה גבוהה יותר ועוד.
 3. Doom Bots of Doom - משחק נגד דמויות המחשב (בוטים), בו הבוטים חזקים בהרבה ובעליי יכולות משודרגות.

.Co-Op vs A.I (שחקן נגד המחשב)[עריכת קוד מקור | עריכה]

במצב משחק זה יכול השחקן לשחק לבד או להזמין חברים למשחק משותף נגד בוטים (בינה מלאכותית). השחקן יכול להזמין עד 4 חברים נוספים למשחק. למצב משחק זה שלוש רמות קושי: הקדמה (Intro, ללימוד רזי המשחק), מתחיל (Beginner), ומתקדם (Intermediate). הדמויות החינמיות של אותו השבוע זמינות במצב משחק זה, שבדומה למדריכים, גם הוא נועד בעיקר לשחקנים חסרי ניסיון לצורך למידה ושיפור.

Custom Games (משחקים מותאמים אישית)[עריכת קוד מקור | עריכה]

במצב משחק זה יכול השחקן ליצור "חדר" של משחק עם הגדרות מותאמות אישית: מפה, בחירת דמויות ומספר שחקנים. במצב זה ניתן גם לאפשר לאנשים לצפות במשחק (Spectate). בנוסף, לשחקן אפשרות להגדיר ססמה על-מנת להפוך חדר ל"פרטי", אליו רק מוזמנים יוכלו להיכנס. קיימים מספר מצבי בחירה:

 • Blind Pick - זהה לתת-המצב של Normal Game
 • Draft Pick - זהה לתת-המצב של Normal Game
 • All Random - זהה למצב המשחק ARAM
  • Tournament Draft - מצב הבחירה זהה ל-Draft Pick, כאשר ההבדל היחיד מתבטא בפרק הזמן החופשי לבחירה, בו מקבלים השחקנים דקה במקום 30 שניות. מצב זה מאפשר במהלך המשחק להשתמש באפשרות Pause (ההשהייה), והוא משמש בעיקר לשחקנים בטורנירים קבוצתיים.

מפות המשחק[עריכת קוד מקור | עריכה]

קיימות 3 מפות קבועות בהן ניתן לשחק במצבי המשחק השונים:

 • Summoner's Rift - המפה הקלאסית והעיקרית במשחק. במפה שלושה נתיבים, בכל אחד מהם שלושה מגדלי שמירה (Turrets) ו-Inhibitor אחד. בין הנתיבים נמצא הג'ונגל בו נמצאות המפלצות הנייטרליות, אותן יכול כל אחד משתי הקבוצות להרוג. המפה מיועדת ל-5 שחקנים בכל קבוצה, כאשר חלוקת התפקידים במפה זו מתבצעת לרוב (אך לא בהכרח) בצורה הבאה: שחקן אחד בנתיב העליון (Top) שחקן אחד בג'ונגל (תפקידו להרוג את המפלצות ולנווט בין הנתיבים במטרה לעזור לשאר שחקני הקבוצה), 1 בנתיב האמצעי (Mid), ו-2 שחקנים בנתיב התחתון (Bottom).
 • The Twisted Treeline - מפה קטנה יותר מ-Summoner's Rift, המיועדת לקבוצות של שלושה אנשים. במפה קיימים רק 2 נתיבים, עם ג'ונגל ביניהם. ישנם חפצים שלא זמינים במפה זו, וישנם כאלו שזמינים רק בה. בנוסף, קיימים "מזבחות" ייחודיים במפה, שהשתלטות עליהן תקנה לקבוצה זהב נוסף ובונוסים שונים. מצב המשחק המשתמש במפה זו הוסר בסוף עונה 9 (2019).
 • The Howling Abyss - המפה מציעה נתיב אחד בלבד המחבר בין שני הבסיסים, ללא ג'ונגל. החזרה לבסיס בכל אחד ממצבי המשחק הוא המאפשר את קניית החפצים וריפוי הדמויות, אך במפה זו לא ניתן לחזור לבסיס לאחר שעוזבים אותו, בניגוד לשתי המפות האחרות, וניתן לקנות בו חפצים רק בתחילת המשחק ולאחר מותו של השחקן.
 • The Crystal Scar - עד לשנת 2016 היה קיים מצב משחק נוסף, Dominion, ששוחק במפה זו. המפה עוצבה לסגנון משחק מהיר במיוחד, בה המטרה היא לא השמדה פיזית של הנקסוס של הקבוצה היריבה באמצעות הריסת המבנים, אלא השתלטות על חמש נקודות כוח המפוזרות בה. הקבוצה שמחזיקה ביותר נקודות (500 נקודות כבסיס בתחילת המשחק) תגרום נזק לנקסוס של הקבוצה היריבה ובכך תוריד את הנקודות שלה. הנקסוס של הקבוצה שהגיעה ל-0 נקודות ייהרס והיא תפסיד. המפה ומצב המשחק הוסר בשל כמות שחקנים נמוכה ששיחקו בו.

אזורי הדרכה במשחק (Tutorials)[עריכת קוד מקור | עריכה]

קיימים שני אזורי הדרכה המיועדים לשחקנים מתחילים:

 • Proving Grounds - באזור הדרכה זה ישחק השחקן עם הדמות Ashe, ויקבל הוראות כיצד לשחק באופן הבסיסי ביותר - תקיפה, תזוזה, קניית חפצים והריגת מיניונים. בנוסף, השחקן יקבל הדרכה לכדי היכולות המיוחדות שלו, וילמד להשתמש בהן.
 • Battle Training - באזור הדרכה זה השחקן יוכל לבחור בין 3 דמויות: Ashe, Garen או Ryze. השחקן ישחק במפת ה-Summoner's Rift עם בוטים במשחק מודרך, כאשר הוא מקבל משימות במהלכו. משימות אלו נועדו להציג תכונות מורכבות יותר במשחק, כגון הג'ונגל, יעדים במפה ועוד.

בעת ההתחברות למשחק בפעם הראשונה יוצע לשחקן להיכנס באופן אוטומטי לאזורי ההדרכה.

ביקורות[עריכת קוד מקור | עריכה]

המשחק זכה לביקורות אוהדות באופן כללי, ומחזיק בציון משוקלל של 100 מתוך 100 באתר Metacritic, המציג ממוצע מתוך מספר רב של אתרים.[3] המשחק זכה בבחירות הקוראים למשחק האסטרטגיה הטוב ב-2009 באתר IGN[4] ובאתר gamespy‏.[5] משחק זה זכה לתגובות חיוביות מצד רבים על היותו מעניין ומושך.

הקהילה העולמית[עריכת קוד מקור | עריכה]

באוקטובר 2012 שחררה Riot Games הודעה בה נטען כי למשחק מעל 32 מיליון שחקנים רשומים, וכ-12 מיליון שחקנים בכל יום.[6] בנוסף, נכון למרץ 2013, השיא של כמות השחקנים המחוברים באותו רגע עומד על מעל ל-5 מיליון.[7]

נכון לשנת 2019, מספר המשתמשים היומיים עומד על 8 מיליון.[8]

המשחק הכה גלים בעולם הגיימינג מרובה המשתתפים, כשהוא שבר שיאים בכל הרמות, ועבר משחקים וחברות מתחרות ותיקות בהרבה. מעבר להיותו המשחק בעל כמות השחקנים הגדולה בעולם, הסצנה התחרותית שלו, המסתכמת באליפויות אזוריות ועולמיות בפרסים של מיליוני דולרים, מושכת מיליוני צופים. כך לדוגמה, באליפות העולם לשנת 2013 צפו כ-32 מיליון צופים, מתוכם 8.5 מיליון בו-זמנית.[9]

הקהילה הישראלית[עריכת קוד מקור | עריכה]

בישראל קיימת פעילות ענפה של קהילת מעריצי League of Legends, הכוללת, בין היתר, מפגשים, תחרויות, והתארגנויות שונות.

"אליפות ישראל ב-League of Legends" היא אירוע גיימינג ותחרות ספורט אלקטרוני המתקיימת אחת לשנה באוגוסט, החל מ-2012, על ידי חברת 4DV הישראלית (בעבר "LoL Israel"[10]) ובשיתוף העמותה לגיימינג תחרותי בישראל ומפתחת המשחק Riot Games. האליפות נחשבת לאירוע הספורט האלקטרוני הישראלי הגדול ביותר ונערכת בשיתוף או בחסות חברות מחשוב בולטות כגון ASUS. זוכי האליפות מקבלים פרסים בשווי עשרות אלפי שקלים, ובשנים 2013 ו-2015 אף נשלחו מטעם העמותה לתחרות ה-IeSF העולמית ברומניה ובקוריאה הדרומית בהתאמה. בשנת 2016 ביקר באליפות אחד משחקני ה-League of Legends הפופולריים בעולם, אנריקה "xPeke" סדניו. פעילויות נוספות מתקיימות כל העת על ידי מארגנים שונים בפורומים מקוונים וברשתות החברתיות, כגון תחרויות מקוונות, מפגשים, ועוד. בנוסף, חברת 4DV עורכת גם "אירועי צפייה" חינמיים בפאבים ובבארים בישראל לרגל אליפויות עולמיות או אזוריות שונות.

ב-13 בספטמבר אתר LoL Israel ופעילותו התמזגו לתוך אתר וקהילת הגיימינג הישראלית Yourgame במסגרת התמזגות חברת 4DV ו-Yourgame.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא League of Legends בוויקישיתוף

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

 1. ^ Riot Games' League Of Legends Officially Becomes Most Played PC Game In The World באתר המגזין הכלכלי פורבס, 11.7.2012.
 2. ^ League of Legends most-played PC game - Report באתר gamespot,‏ 11.7.2012.
 3. ^ League of Legends for PC באתר Metacritic.
 4. ^ Best Strategy Game, באתר IGN, ‏2009.
 5. ^ PC Gamers' Choice 2009 באתר gamespy.
 6. ^ League of Legends the world's 'most played video game'. מתוך אתר cnet. פורסם ב-12 באוקטובר 2012.
 7. ^ League of Legends players summit a new peak. מתוך אתר Riot Games. פורסם ב-12 במרץ 2013.
 8. ^ Austen Goslin, League of Legends has nearly 8 million peak daily concurrent players globally, says Riot, The Rift Herald, ‏2019-09-17 (באנגלית)
 9. ^ http://www.ongamers.com/articles/over-32-million-fans-tuned-into-lol-season-3-world-finals/1100-151/
 10. ^ [1]