League of Legends

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
League of Legends
League of Legends logo.png
תאריך הוצאה 27 באוקטובר 2009
סוגה זירת קרב מרובת משתתפים
פיתוח Riot Games
פלטפורמות Microsoft Windows, Mac

League of Legendsתרגום חופשי לעברית: ליגת האגדות; נקרא גם בקיצור LoL) הוא משחק "זירת קרב מרובת משתתפים" (MobA), שיצא לאור ב-27 באוקטובר 2009 על ידי חברת Riot Games. המשחק מבוסס על הרחבת-מעריצים שפיתחו יוצריו קודם למשחק Dota. המשחק חינמי, ומבוסס על מודל "פרימיום": ניתן לקנות בכסף אמיתי הרחבות קוסמטיות למשחק, אך לא ניתן לקנות בכסף אמיתי עזרים המקנים יתרון. המשחק צבר פופולריות רבה מאז יציאתו (ואף אובמה נשיא ארצות הברית החשיב את המשתתפים במשחק כספורטאים), וביולי 2012 הפך למשחק המחשב המשוחק ביותר בעולם.[1][2]

משחקיות[עריכת קוד מקור | עריכה]

השחקנים מחולקים לשתי קבוצות שוות, 3 על 3 או 5 על 5. נכון לאוקטובר 2015, ישנם 130 "גיבורים" שונים מהם ניתן לבחור, המחולקים לסוגים שונים (כמו טנק, מתנקש, תומך) המצביעים על סגנון המשחק של ה"גיבור". כל קבוצה מתחילה את המשחק בבסיסים הממוקמים בצדדים מנוגדים של המפה, ליד המבנה הנקרא "נקסוּס" (Nexus). המשחק נגמר כשאחד מהנקסוסים מושמד. כדי להשמיד את הנקסוס, כל קבוצה צריכה לעבור דרך סדרה של מגדלי שמירה (Turrets), בדרך הנקראת נתיב או "לֵיין" (Lane). במשך המשחק, כל שחקן מקבל נקודות ניסיון (Exp) על ידי הריגת גיבורי אויב וחיילים (ממוחשבים הנקראים "מיניונים" הנוצרים כל 30 שניות ותוקפת את הקבוצה היריבה) והריגת מפלצות נייטרליות. השלמת יעדים אלו מתגמלת את השחקן עם זהב המשמש לאחר מכן לקניית חפצים שיחזקו אותו, וגורמת לעליית הרמה של השחקן.

מצבי משחק[עריכת קוד מקור | עריכה]

ב-League of Legends ניתן לבחור לשחק נגד המחשב או נגד שחקנים ברשת.

PVP (שחקן-נגד-שחקן)[עריכת קוד מקור | עריכה]

במצב משחק זה השחקן יכול לשחק לבד או להזמין חברים לשחק בקבוצתו. לאחר בחירת המפה הרצויה למשחק, השחקן יכול להיכנס לאחד מהתורים הבאים:

 • Normal Queue הוא תור שמכניס את השחקן למשחקי רגיל (Normal Game). סוג זה של משחק הוא הנפוץ ביותר. במשחק רגיל השחקן יוכל לבחור בתור של Blind Pick או Draft Pick.
Blind Pick - כאשר כל הקבוצה בוחרת שחקנים באותו זמן ומבלי לראות את שחקני הקבוצה היריבה.
Draft Pick - במצב זה נבחר ראש קבוצה שבאפשרותו לחסום 3 גיבורים שאותם לא יהיה ניתן לבחור, במצב זה אפשר לראות את שחקני הקבוצה היריבה וישנם תורות לבחירה שחקנים.

כמו כן במצב משחק זה השחקן יכול לבחור דמויות גם מרשימת הגיבורים החינמיים, סבב גיבורים אשר מתחלף כל שבוע, וניתן לשחק גיבור ברשימה זו מבלי לקנות אותו כל עוד הוא עדיין לא הוחלף.

aram -במצב זה כל חמשת השחקנים משחקים במפה בעלת מסלול(ליין) אחד וכל השחקנים משחקים בגיבורים ראנדומאליות.

all for one - במצב זה כל שחקן בוחר איזה גיבור הוא רוצה שהקבוצה תהיה, לאחר מכן יש הגרלה שבה נבחר גיבור אחד. כל אחד מחברי הקבוצה ישחק את אותו הגיבור.

ultra rapid fire - במצב זה כל הזמן אותו צריך לחכות לאחר שמשתמשים בקסמים צונח, יש לכל גיבור מנה אינסופית, בונוס למהירות ועוד.

doom bots: משחק נגד המחשב, אך הבוטים חזקים בהרבה ויש להם יכולות משודרגות.

 • Ranked Queue הוא תור שמכניס את השחקן למשחק שבו הוא מקבל ניקוד על הישגיו במשחקים. על פי הניקוד שמקבל הוא מוצב בליגות בהתאם לרמתו, כאשר הליגה הנמוכה ביותר היא ברונז (Bronze), אחריה כסף (Silver), זהב (Gold), פלאטיניום (Platinum) יהלום (Diamond) אדון (Master) ומתמודד (Challenger). במצב משחק זה לא ניתן לשחק עם גיבורים חינמיים, וניתן לבחור רק גיבורים שנקנו מהחנות. בנוסף, רק מצב בחירת הדמויות Draft pick זמין. על מנת לשחק במצב זה על השחקן להגיע לרמה 30 ושיהיו בבעלותך 16 דמויות לפחות.

Co-Op vs AI (שחקן נגד המחשב)[עריכת קוד מקור | עריכה]

במצב משחק זה יכול השחקן לשחק לבד או להזמין חברים למשחק משותף נגד בוטים (גיבורים הנשלטים בידי המחשב). השחקן יכול להזמין עד 4 חברים נוספים למשחק נגד בוטים. במצב זה יש שלוש רמות: הקדמה (Intro, הרמה הקלה ביותר למשחק, מומלץ למתחילים) מתחיל (Beginner), ומתקדם (Intermediate). הגיבורים החינמיים זמינים למשחק על ידי השחקנים במצב זה. בדומה למדריכים, גם הוא נועד בעיקר לשחקנים חסרי ניסיון להשתפר.

Custom Games (משחקים מותאמים אישית)[עריכת קוד מקור | עריכה]

במצב משחק זה יכול השחקן ליצור "חדר" של משחק עם הגדרות מותאמות אישית: מפה, בחירת דמויות ומספר שחקנים. במצב זה ניתן גם לאפשר צופים (Spectator). בנוסף, לשחקן אפשרות להגדיר סיסמה על מנת להפוך חדר ל"פרטי", ורק מוזמנים יוכלו להצטרף אליו. קיימים מספר מצבי בחירה:

 • Blind Pick - זהה ל-Normal Game
 • Draft Pick- זהה ל-Normal Game
 • All Random - במצב זה כל הגיבורים יבחרו אוטומטית מיד עם תחילת המשחק ויינתנו 60 שניות לפני שהוא מתחיל כדי לשנות רונס, מאסטריס וכישופים.
  • Tournament Draft - מצב הבחירה זהה לDraft Pick, כאשר ההבדל היחיד מתבטא בפרק הזמן החופשי לבחירה, בו מקבלים השחקנים דקה במקום 30 שניות. מצב זה מאפשר במהלך המשחק להשתמש באפשרות Pause (ההשהייה).

מפות המשחק[עריכת קוד מקור | עריכה]

כרגע במשחק קיימות 4 מפות בהן ניתן לשחק במצבי המשחק השונים:

 • Summoner's Rift- המפה הקלאסית במשחק, בה ניתן לשחק Normal game. במפה יש שני בסיסים לשתי הקבוצות השונות (הקבוצה הכחולה והקבוצה הסגולה) ובתוך כל אחד מהם נמצא נקסוס (Nexus), ובכדי לנצח כל קבוצה צריכה להשמיד את הנקסוס של הקבוצה השנייה. במפה שלושה ליינים (נתיבים), ובכל ליין קיימים מגדלי שמירה (Turrets). בין הליינים נמצא הג'ונגל בו נמצאות המפלצות הנייטרליות.
 • The Twisted Treeline- מפה קטנה יותר מ-Summoner's Rift, המיועדת לקבוצות של שלושה אנשים. במפה יש רק 2 נתיבים, וג'ונגל אחד ביניהם. ישנם חפצים שלא זמינים במפה הזאת, וישנם כאלו שזמינים רק במפה הזאת. בנוסף, קיימים "מזבחות" ייחודיים במפה, שהשתלטות עליהן תקנה לקבוצה זהב נוסף ובונוסים שונים.
 • The Crystal Scar- מפת הדגל של מצב המשחק Dominion. במפה קיים נתיב אחד עגול שלא מוסתר על ידי Fog of War (כולם יכולים לראות אותו תמיד). המפה עוצבה לסגנון משחק מהיר במיוחד, והמטרה בה היא לא השמדה פיזית של הנקסוס האויב אלא השתלטות על חמש נקודות הכוח המפוזרות בה. הקבוצה שמחזיקה יותר נקודות תגרום נזק לנקסוס האויב (שמתחיל מ-500 נקודות). הקבוצה שהנקסוס שלה הגיע ל-0 נקודות תפסיד. כמו ב-Twisted Treeline, מספר חפצים ומפות שונו כדי להתאים לסגנון המשחק.
 • The Howling Abyss- המפה החדשה ביותר. המפה מציעה נתיב אחד בלבד המחבר בין שני הבסיסים, ללא ג'אנגל. במפה הזאת לא ניתן לחזור לבסיס לאחר שעוזבים אותו, וניתן לקנות חפצים רק בהתחלה ולאחר מוות,ולאחר שעזבת את הבסיס לא תוכל לקנות חפצים עד לפעם הבאה בה תמות. כמו במפות הקלאסיות האחרות, המטרה היא השמדת מגדלי האויב עד להשמדת הנקסוס. מספר חפצים שונו כדי להתאים למפה. על מנת לפצות על כך שאי אפשר להעלות חיים בחזרה לבסיס, מפוזרות במפה ארבע נקודות שבהן תוכל לקחת heal.

מדריכים (Tutorials)[עריכת קוד מקור | עריכה]

קיימים שני מדריכים המיועדים לשחקנים מתחילים:

 • Proving Grounds - במדריך זה ישחק השחקן עם Ashe(דמות) , ויקבל הוראות כיצד לשחק באופן הבסיסי ביותר - תקיפה, תזוזה, קניית חפצים והריגת מיניונים. בנוסף השחקן יקבל הדרכה לכדי היכולות המיוחדות שלו, וילמד להשתמש בהן.
 • Battle Training - במדריך זה השחקן יוכל לבחור בין 3 דמויות, Ashe, Garen ו-Ryze. השחקן ישחק במפת הSummoner's Rift עם בוטים במשחק מודרך, כאשר הוא מקבל משימות במהלכו. משימות אלו נועדו להציג תכונות מורכבות יותר במשחק, כגון הג'נגל, Map Objectives, החשיבות של הריגת מיניונים ועוד.

בעת ההתחברות למשחק בפעם הראשונה יוצע לשחקן להיכנס באופן מיידי למדריכים.

ביקורות[עריכת קוד מקור | עריכה]

המשחק זכה לביקורות אוהדות באופן כללי, ומחזיק בציון משוקלל של 78 מתוך 100 באתר Metacritic, המציג ממוצע מתוך מספר רב של אתרים.[3] המשחק זכה בבחירות הקוראים למשחק האסטרטגיה הטוב ב-2009 באתר IGN[4] ובאתר gamespy‏.[5]

הקהילה העולמית[עריכת קוד מקור | עריכה]

באוקטובר 2012 שחררה Riot Games הודעה בה נטען כי במשחק יש מעל 32 מיליון שחקנים רשומים, וכ-12 מיליון שחקנים בכל יום.[6] בנוסף, נכון למרץ 2013 השיא של כמות השחקנים המחוברים באותו רגע עומד על מעל ל-5 מיליון.[7]

המשחק הכה גלים בעולם הגיימינג מרובה המשתתפים, כשהוא שובר שיאים בכל הרמות, ועובר משחקים וחברות מתחרות ותיקות הרבה יותר. כך לדוגמה, מעבר להיותו המשחק המשוחק בעולם, הסצנה התחרותית שלו, המסתכמת באליפות העולם ובפרס ראשון של מיליון דולר, משכה בשנת 2013 כ- 32 מיליון צופים, מתוכם 8.5 מיליון שצפו ביחד[8].

הקהילה הישראלית[עריכת קוד מקור | עריכה]

בישראל קיימים מספר ארגונים ואינדיבידואלים אשר מארגנים ומארחים פעילויות שקשורות למשחק בישראל, כשהבולט ביניהם הינו LoL Israel.

בין הפעילויות המאורגנות בישראל ניתן למצוא מפגשי קהילה בפאבים ובארים[9] וצפייה משותפת בליגות העולמיות, פעילויות בכנסים שונים וכן את אליפות ישראל ב-League of Legends, פרי שיתוף פעולה בין העמותה לגיימינג תחרותי בישראל ופרויקט LoL Israel. האליפות הראשונה התקיימה ב-2012 כחלק מאליפות ישראל במשחקי מחשב בהוד השרון, והפכה לתחרות עצמאית בשנת 2013 אשר בה הזוכים טסו להתחרות כנבחרת ישראל באליפות העולם של הפדרציה הבינלאומית לספורט אלקטרוני[10]. בשנת 2014 ו-2015 מאורגנת האליפות כאירוע בפני עצמו בהיכל התרבות ראשון לציון[11] והיכל התרבות בת ים[12] בהתאמה, כאשר סך הפרסים באליפות האחרונה עבר את ה-20,000 ש"ח[13], והיווה את קופת הפרסים הגדולה ביותר אי פעם לתחרות ישראלית במשחקי מחשב[14].

פעילויות קהילתיות בישראל מתקיימות בפורומים באתרים שונים וכן בקבוצת דיונים בפייסבוק. כמו כן קיימים שרתי דיבור המיועדים לשחקני League of Legends ישראליים בלבד[15].

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]