League of Legends

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
League of Legends
LoL Logo.png
שם בעברית ליגת האגדות
תאריך הוצאה 27 באוקטובר 2009
סוגה זירת קרב מרובת משתתפים
פיתוח Riot Games
פלטפורמות Windows, Mac
הלוגו הקודם של המשחק

League of Legendsתרגום חופשי לעברית: ליגת האגדות; נקרא גם בקיצור LoL) הוא משחק "זירת קרב מרובת משתתפים" (MobA), שיצא לאור ב-27 באוקטובר 2009 על ידי חברת Riot Games. המשחק מבוסס על הרחבת-מעריצים שפיתחו יוצריו קודם למשחק Dota. המשחק חינמי, ומבוסס על מודל "פרימיום": ניתן לקנות בכסף אמיתי הרחבות קוסמטיות למשחק, אך לא ניתן לקנות בכסף אמיתי עזרים המקנים יתרון. המשחק צבר פופולריות רבה מאז יציאתו וביולי 2012 הפך למשחק המחשב המשוחק ביותר בעולם.[1][2]

משחקיות[עריכת קוד מקור | עריכה]

השחקנים מחולקים לשתי קבוצות שוות, 3 על 3 או 5 על 5. נכון לאוגוסט 2016, ישנם 132 "גיבורים" שונים מהם ניתן לבחור, המחולקים לסוגים שונים (טנק, לוחם, מתנקש, תומך, אשף וצלף) המצביעים על סגנון המשחק של ה"גיבור". כל קבוצה מתחילה את המשחק בבסיסים הממוקמים בצדדים מנוגדים של המפה, ליד המבנה הנקרא "נקסוּס" (Nexus). המשחק נגמר כשאחד מהנקסוסים מושמד. כדי להשמיד את הנקסוס, כל קבוצה צריכה לעבור דרך סדרה של מגדלי שמירה (Turrets), בדרך הנקראת נתיב או "לֵיין" (Lane). במשך המשחק, כל שחקן מקבל נקודות ניסיון (Exp) על ידי הריגת גיבורי אויב וחיילים (ממוחשבים הנקראים "מיניונים" הנוצרים כל 30 שניות ותוקפת את הקבוצה היריבה) והריגת מפלצות נייטרליות. השלמת יעדים אלו מתגמלת את השחקן עם זהב המשמש לאחר מכן לקניית חפצים שיחזקו אותו בהתאם לסוג הדמות שלו, וגורמת לעליית הרמה של השחקן.

מצבי משחק[עריכת קוד מקור | עריכה]

ב-League of Legends ניתן לבחור לשחק נגד המחשב או נגד שחקנים ברשת אונליין.

PVP (שחקן-נגד-שחקן)[עריכת קוד מקור | עריכה]

במצב משחק זה השחקן יכול לשחק לבד או להזמין חברים לשחק בקבוצתו. לאחר בחירת המפה הרצויה למשחק, השחקן יכול להיכנס לאחד מהתורים הבאים:

 • Normal Queue הוא תור שמכניס את השחקן למשחקי רגיל (Normal Game). סוג זה של משחק הוא הנפוץ ביותר. במשחק רגיל השחקן יוכל לבחור בתור של Blind Pick או Draft Pick.
Blind Pick - כאשר כל הקבוצה בוחרת שחקנים באותו זמן ומבלי לראות את שחקני הקבוצה היריבה.
Draft Pick - במצב זה נבחר ראש קבוצה שבאפשרותו לחסום 3 גיבורים שאותם לא יהיה ניתן לבחור, במצב זה אפשר לראות את שחקני הקבוצה היריבה וישנם תורות לבחירה שחקנים.

כמו כן במצב משחק זה השחקן יכול לבחור דמויות גם מרשימת הגיבורים החינמיים, סבב גיבורים אשר מתחלף כל שבוע, וניתן לשחק גיבור ברשימה זו מבלי לקנות אותו כל עוד הוא עדיין לא הוחלף.

 • Ranked Queue הוא תור שמכניס את השחקן למשחק שבו הוא מקבל ניקוד על הישגיו במשחקים. על פי הניקוד שמקבל הוא מוצב בליגות בהתאם לרמתו, כאשר הליגה הנמוכה ביותר היא ברונז (Bronze), אחריה כסף (Silver), זהב (Gold), פלאטיניום (Platinum) יהלום (Diamond) מאסטר (Master) ומתמודד (Challenger). במצב משחק זה לא ניתן לשחק עם גיבורים חינמיים, וניתן לבחור רק גיבורים שנקנו מהחנות. בנוסף, רק מצב בחירת הדמויות Draft pick זמין. על מנת לשחק במצב זה על השחקן להגיע לרמה 30 ושיהיו בבעלותך 16 דמויות לפחות.
 • ARAM - במצב זה כל חמשת השחקנים משחקים במפה בעלת מסלול(ליין) אחד וכל השחקנים משחקים בגיבורים ראנדומאליות.
 • מודים זמניים: מדי פעם ופעם יוצאים מודים זמניים למשחק וזאת בנוסף לאפשרויות הקבועות במשחק. לרוב המודים יתבצעו ב-PVP. One For All - במצב זה כל שחקן בוחר איזה גיבור הוא רוצה שהקבוצה תהיה, לאחר מכן יש הגרלה שבה נבחר גיבור אחד. כל אחד מחברי הקבוצה ישחק את אותו הגיבור. Ultra Rapid Fire - במצב זה כל הזמן אותו צריך לחכות לאחר שמשתמשים בקסמים צונח, יש לכל גיבור מנה אינסופית, בונוס למהירות ועוד. Doom Bots: משחק נגד המחשב, אך הבוטים חזקים בהרבה ויש להם יכולות משודרגות.

רשימת המודים המלאה League of Legends Modes

Co-Op vs AI (שחקן נגד המחשב)[עריכת קוד מקור | עריכה]

במצב משחק זה יכול השחקן לשחק לבד או להזמין חברים למשחק משותף נגד בוטים (גיבורים הנשלטים בידי המחשב). השחקן יכול להזמין עד 4 חברים נוספים למשחק נגד בוטים. במצב זה יש שלוש רמות: הקדמה (Intro, הרמה הקלה ביותר למשחק, מומלץ למתחילים) מתחיל (Beginner), ומתקדם (Intermediate). הגיבורים החינמיים זמינים למשחק על ידי השחקנים במצב זה. בדומה למדריכים, גם הוא נועד בעיקר לשחקנים חסרי ניסיון להשתפר.

Custom Games (משחקים מותאמים אישית)[עריכת קוד מקור | עריכה]

במצב משחק זה יכול השחקן ליצור "חדר" של משחק עם הגדרות מותאמות אישית: מפה, בחירת דמויות ומספר שחקנים. במצב זה ניתן גם לאפשר צופים (Spectator). בנוסף, לשחקן אפשרות להגדיר סיסמה על מנת להפוך חדר ל"פרטי", ורק מוזמנים יוכלו להצטרף אליו. קיימים מספר מצבי בחירה:

 • Blind Pick - זהה ל-Normal Game
 • Draft Pick- זהה ל-Normal Game
 • All Random - במצב זה כל הגיבורים יבחרו אוטומטית מיד עם תחילת המשחק ויינתנו 60 שניות לפני שהוא מתחיל כדי לשנות רונס, מאסטריס וכישופים.
  • Tournament Draft - מצב הבחירה זהה לDraft Pick, כאשר ההבדל היחיד מתבטא בפרק הזמן החופשי לבחירה, בו מקבלים השחקנים דקה במקום 30 שניות. מצב זה מאפשר במהלך המשחק להשתמש באפשרות Pause (ההשהייה).

מפות המשחק[עריכת קוד מקור | עריכה]

כרגע במשחק קיימות 3 מפות בהן ניתן לשחק במצבי המשחק השונים:

 • Summoner's Rift - המפה הקלאסית במשחק, בה ניתן לשחק Normal game. במפה יש שני בסיסים לשתי הקבוצות השונות (הקבוצה הכחולה והקבוצה הסגולה) ובתוך כל אחד מהם נמצא נקסוס (Nexus), ובכדי לנצח כל קבוצה צריכה להשמיד את הנקסוס של הקבוצה השנייה. במפה שלושה ליינים (נתיבים), ובכל ליין קיימים מגדלי שמירה (Turrets). בין הליינים נמצא הג'ונגל בו נמצאות המפלצות הנייטרליות.
 • The Twisted Treeline - מפה קטנה יותר מ-Summoner's Rift, המיועדת לקבוצות של שלושה אנשים. במפה יש רק 2 נתיבים, וג'ונגל אחד ביניהם. ישנם חפצים שלא זמינים במפה הזאת, וישנם כאלו שזמינים רק במפה הזאת. בנוסף, קיימים "מזבחות" ייחודיים במפה, שהשתלטות עליהן תקנה לקבוצה זהב נוסף ובונוסים שונים.
 • The Howling Abyss - המפה החדשה ביותר. המפה מציעה נתיב אחד בלבד המחבר בין שני הבסיסים, ללא ג'אנגל. במפה הזאת לא ניתן לחזור לבסיס לאחר שעוזבים אותו, וניתן לקנות חפצים רק בהתחלה ולאחר מוות, ולאחר שעזבת את הבסיס לא תוכל לקנות חפצים עד לפעם הבאה בה תמות. כמו במפות הקלאסיות האחרות, המטרה היא השמדת מגדלי האויב עד להשמדת הנקסוס. מספר חפצים שונו כדי להתאים למפה. על מנת לפצות על כך שאי אפשר להעלות חיים בחזרה לבסיס, מפוזרות במפה ארבע נקודות שבהן תוכל לקחת Heal.

עד שנת 2016 היה קיים מצב נוסף בשם Dominion, ובו מפת The Crystal Scar. המפה עוצבה לסגנון משחק מהיר במיוחד, והמטרה בה היא לא השמדה פיזית של הנקסוס האויב אלא השתלטות על חמש נקודות הכוח המפוזרות בה. הקבוצה שמחזיקה יותר נקודות תגרום נזק לנקסוס האויב (שמתחיל מ-500 נקודות). הקבוצה שהנקסוס שלה הגיע ל-0 נקודות תפסיד. המפה נמחקה מן המשחק מסיבה של חוסר היענות לאורך שנים אך במקומה יוצא מוד זמני אחת לכמה זמן ובו מוצגת המפה אך עם שדרוגים נוספים.

מדריכים (Tutorials)[עריכת קוד מקור | עריכה]

קיימים שני מדריכים המיועדים לשחקנים מתחילים:

 • Proving Grounds - במדריך זה ישחק השחקן עם Ashe(דמות), ויקבל הוראות כיצד לשחק באופן הבסיסי ביותר - תקיפה, תזוזה, קניית חפצים והריגת מיניונים. בנוסף השחקן יקבל הדרכה לכדי היכולות המיוחדות שלו, וילמד להשתמש בהן.
 • Battle Training - במדריך זה השחקן יוכל לבחור בין 3 דמויות, Ashe, Garen ו-Ryze. השחקן ישחק במפת הSummoner's Rift עם בוטים במשחק מודרך, כאשר הוא מקבל משימות במהלכו. משימות אלו נועדו להציג תכונות מורכבות יותר במשחק, כגון הג'נגל, Map Objectives, החשיבות של הריגת מיניונים ועוד.

בעת ההתחברות למשחק בפעם הראשונה יוצע לשחקן להיכנס באופן מיידי למדריכים.

ביקורות[עריכת קוד מקור | עריכה]

המשחק זכה לביקורות אוהדות באופן כללי, ומחזיק בציון משוקלל של 78 מתוך 100 באתר Metacritic, המציג ממוצע מתוך מספר רב של אתרים.[3] המשחק זכה בבחירות הקוראים למשחק האסטרטגיה הטוב ב-2009 באתר IGN[4] ובאתר gamespy‏.[5]

הקהילה העולמית[עריכת קוד מקור | עריכה]

באוקטובר 2012 שחררה Riot Games הודעה בה נטען כי במשחק יש מעל 32 מיליון שחקנים רשומים, וכ-12 מיליון שחקנים בכל יום.[6] בנוסף, נכון למרץ 2013 השיא של כמות השחקנים המחוברים באותו רגע עומד על מעל ל-5 מיליון.[7]

המשחק הכה גלים בעולם הגיימינג מרובה המשתתפים, כשהוא שובר שיאים בכל הרמות, ועובר משחקים וחברות מתחרות ותיקות הרבה יותר. כך לדוגמה, מעבר להיותו המשחק המשוחק בעולם, הסצנה התחרותית שלו, המסתכמת באליפות העולם ובפרס ראשון של מיליון דולר, משכה בשנת 2013 כ- 32 מיליון צופים, מתוכם 8.5 מיליון שצפו ביחד[8].

הקהילה הישראלית[עריכת קוד מקור | עריכה]

בישראל קיימת פעילות ענפה של קהילת מעריצי League of Legends, הכוללת, בין היתר, מפגשים, תחרויות, והתארגנויות שונות.

"אליפות ישראל ב-League of Legends" הינה אירוע גיימינג ותחרות ספורט אלקטרוני המתקיימת אחת לשנה באוגוסט, החל מ-2012 ע"י חברת 4DV הישראלית (בעבר "LoL Israel"[9]) ובשיתוף העמותה לגיימינג תחרותי בישראל ומפתחת המשחק Riot Games. האליפות נחשבת לאירוע הספורט האלקטרוני הישראלי הגדול ביותר ונערכת בשיתוף או בחסות חברות מחשוב בולטות כגון ASUS. זוכי האליפות מקבלים פרסים בשווי עשרות אלפי שקלים, ובשנים 2013 ו-2015 אף נשלחו מטעם העמותה לתחרות ה-IeSF העולמית ברומניה ובקוריאה הדרומית בהתאמה. בשנת 2016 ביקר באליפות אחד משחקני ה-League of Legends הפופולאריים בעולם, אנריקה "xPeke" סדניו. פעילויות נוספות מתקיימות כל העת ע"י מארגנים שונים בפורומים מקוונים וברשתות החברתיות, כגון תחרויות מקוונות, מפגשים, ועוד. בנוסף, חברת 4DV עורכת גם "אירועי צפייה" חינמיים בפאבים ובבארים בישראל לרגל אליפויות עולמיות או אזוריות שונות.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]