זירת קרב מרובת משתתפים

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
מפה סטנדרטית של משחק מהסוגה. הקווים הצהובים מציינים את השבילים, בהם ממוקד עיקר המשחק. הנקודות הכחולות או האדומות מציינות את המגדלים אשר מגינים על השבילים (כל קבוצה בצבע אחר); האזורים המודגשים בצבעים הם בסיסי הקבוצות, והעיגולים הצבועים בפינות הם המבנה העיקרי אותו הקבוצה היריבה נדרשת להרוס.

זירת קרב מרובת משתתפיםאנגלית: Multiplayer online battle arena, או בקיצור MOBA), ידועה גם כאסטרטגיית פעולה בזמן אמת (ARTS - action real-time strategy) היא תת-סוג של משחקי אסטרטגיה בזמן אמת, המהווים סוגה של משחקי וידאו, בו כל שחקן שולט בדמות אחת מבין שתי קבוצות ומטרתו היא להרוס את המבנה העיקרי של הקבוצה היריבה. לצורך ביצוע משימה זו השחקן נעזר בדמויות הנשלטות על ידי מחשב הצועדות ישר לאורך שביל קבוע ובתכונות ייחודיות הקיימות בדמות אותה בחר השחקן, תכונות שלרוב ניתן לשפר בזמן משחק. שלא כמו בסוגת משחקי הפעולה ומשחקי אסטרטגיה בזמן אמת, השחקן לרוב לא יוצר מבנים או יחידות.

סוגת משחקים זו החלה עם המשחק Aeon of Strife, מפה ייחודית של המשחק סטארקראפט[1][2]. בגרסה זו ארבעה שחקנים, כל אחד שולט ביחידה רבת עוצמה אחת ונעזר ביחידות חלשות יותר הנשלטות על ידי מחשב, התמודד כנגד מחשב.

לאחר משחק זה, ולפי המפה אותה יצר המשחק, נוצרה DotA, מפה ייחודית למשחק Warcraft 3 The Frozen Throne, והפכה לאחד המשחקים המצליחים בהיסטוריה ולמשחק המוכר כהשראה הראשית למשחקי זירת קרב מרובת משתתפים אשר נוצרו בהמשך. משחק זה היה הראשון מסוגה זו, ואחד הראשונים בכלל מסוגת משחקי האסטרטגיה בזמן אמת, בו בוצעו טורנירים נושאי פרסים כספיים משמעותיים[3]. בעקבות משחק זה הופיעו כותרים מצליחים באותו הסגנון, כמו League of Legends, ו-Heroes of Newerth ולבסוף גם המשך ישיר, Dota 2, שהפכו כל אחד מהם למשחקים מהמשוחקים ביותר בעולם.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ "Frequently Asked Questions". GetDota.com. אורכב מ-המקור ב-2010-11-11. נבדק ב-2016-03-21.
  2. ^ [%= data.comment.created_on %]. "MOBA, DOTA, ARTS: A brief introduction to gaming's biggest, most impenetrable genre". Polygon. נבדק ב-23 בדצמבר 2015. {{cite web}}: (עזרה)
  3. ^ "History of DotA". Gosugamers.net. אורכב מ-המקור ב-2013-09-12. נבדק ב-8 בספטמבר 2013. {{cite web}}: (עזרה)