לדלג לתוכן

VRML

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית

VRML (ראשי תיבות של Virtual Reality Modeling Language ועד שנת 1995 כראשי התיבות של Virtual Reality Markup Language) הוא תקן פורמט לקבצים לייצוג גרפיקה וקטורית אינטראקטיבית תלת־ממדית שתוכננה במיוחד כדי שתתאים לרשת WWW. פורמט זה הוחלף על ידי X3D (אנ').

פורמט[עריכת קוד מקור | עריכה]

VRML הוא קובץ טקסט בפורמט שבו, למשל, קודקודים וקשתות עבור מצולע תלת־ממדי ניתנים לציון יחד עם צבע פני המשטח, מפוי ה-UV של המרקם, הבוהק, השקיפות וכו'. כתובות URL ניתן לשייך לרכיבים גרפיים כך שדפדפן האינטרנט יוכל להביא דף אינטרנט או קובץ VRML חדש מהרשת בזמן שהמשתמש מקיש על רכיב גרפי מסוים. אנימציות, קולות, תאורה והיבטים אחרים של העולם הווירטואלי יכולים לקיים אינטראקציה עם המשתמש או יכולים להיות מופעלים על ידי אירועים חיצוניים כמו למשל מוני זמן. צומת תסריט מיוחד (script file) מאפשר תוספת של קוד (למשל ב-Java או JavaScript) לקובץ VRML. קובצי VRML נקראים בדרך כלל "עולמות" ויש להם סיומת *.wrl. קובצי VRML נכתבים כטקסט רגיל ובדרך כלל נדחסים היטב באמצעות gzip מה שמאפשר העברה יעילה ומהירה של הקבצים (כמה קובצי gzip משתמשים בסיומת wrz.* ). תוכנות מידול תלת־ממדיות רבות יכולות לשמור עצמים או סצנות בפורמט VRML.

תקינה[עריכת קוד מקור | עריכה]

קונסורציום Web3D נוצר כדי לקדם את הפיתוח המשותף של הפורמט. VRML וממשיכו X3D התקבלו כתקנים בינלאומיים על ידי ארגון התקינה הבינלאומי (ISO). הגרסה הראשונה של VRML נכתבה בנובמבר 1994. גרסה זו נבעה והייתה קרובה מאוד לתוכנת ה-Open Inventor שפותחה במקור על ידי SGI . הגרסה הנוכחית היא ( VRML97(ISO/IEC 14771-1:1997 . שפת VRML הוחלפה כעת על ידי X3D .

הופעה, פופולריות ושדרוג טכני לפורמט מתחרה[עריכת קוד מקור | עריכה]

המונח VRML הוטבע על ידי דייב ראגט במאמר שנקרא "הרחבת WWW לתמיכה במציאות מדומה בלתי תלוית פלטפורמה" שהוגש לוועידת האינטרנט הראשונה בשנת 1994. בשנת 1997 יצאה גרסה חדשה של הפורמט - VRML97 (הידוע גם בשם VRML2 או VRML 2.0) והפך לסטנדרט.

VRML עורר עניין רב, אך מעולם לא זכה לשימוש נרחב. אחת הסיבות לכך עשויה להיות מחוסר ברוחב פס המתאים ליישומים גרפיים באותה תקופה. VRML היה בשימוש בעיקר במוסדות חינוך ומחקר אשר בהם מפרט פתוח מוערך ביותר. VRML הונדס מחדש כ- X3D רשק ברובו בעל תאימות לאחור עם VRML. VRML נמצא בשימוש רחב כפורמט לחילופי מודלים תלת־ממדים, בעיקר עבור מערכות CAD.

יישום חינם פתוח של VRML ניתן למצוא ב- OpenVRML אשר הספריות שלו יכולות לשמש כדי להוסיף תמיכת VRML ו- X3D ליישומים שונים. תוסף + GTK זמין כדי ליצור עולמות VRML/X3D על דפדפני רשת.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא VRML בוויקישיתוף

דוגמאות לקוד VRML

כללי[עריכת קוד מקור | עריכה]

תיעוד[עריכת קוד מקור | עריכה]