אירועי כיכר טיין-אן-מן (1976)

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
כיכר טיאנאנמן

אירועי כיכר טיאנאנמן התרחשו ב-5 באפריל 1976 בכיכר טיאנאנמן שבבייג'ינג, בירת סין. זו הייתה הפגנת מחאה של הציבור בסין נגד הדיכוי של משטר הרפובליקה העממית של סין לקראת סוף מהפכת התרבות בסין.

הפגנת המחאה התחילה באופן ספונטני בעקבות מותו של ראש הממשלה הסיני ג'ו אן-לאי ממחלת הסרטן ב-8 בינואר 1976. ג'ו אן-לאי היה מנהיג סיני בכיר אשר זכה להערכה רבה. שנים אחדות לפני מותו, הוא היה מעורב במאבק כוחות פוליטי עם מנהיגים בכירים אחרים בפוליטביורו של המפלגה הקומוניסטית של סין. יריביו הגלויים והחזקים ביותר של ג'ו היו כנופיית הארבעה. מנהיגת כנופיית הארבעה הייתה ג'יאנג צ'ינג, אשתו של יו"ר המפלגה הקומוניסטית מאו טסה טונג.

בעקבות מותו של ג'ו אן-לאי יצאו אזרחי בייג'ינג ב-5 באפריל לכיכר טיין-אן-מן לקיים הפגנה ספונטנית לזכרו, כשהמסר הפוליטי היה של תמיכה בדנג שיאופינג ונגד כנופיית הארבעה.

המשטר הסיני ראה באותה העת בהתאגדות של הציבור הסיני איום ממשי למהפכת התרבות. בעקבות פגישת חירום שנערכה בפוליטביורו החליטו מנהיגי סין להסיר את כל זרי הפרחים והשירים מהכיכר. במהלך הלילה שבין 4 ל-5 באפריל ניקו כוחות הביטחון הסינים את השטח אשר מסביב לאנדרטה בכיכר טיין-אן-מן. ב-5 באפריל גילו עשרות אלפי תושבי בייג'ינג אשר חזרו לאזור האנדרטה שבכיכר כי זרי הפרחים וחומרי ההנצחה האחרים הוסרו. בנוסף, קציני ביטחון סינים כיתרו את האזור אשר מסביב לאנדרטה על מנת למנוע מהמפגינים להתקרב אל האזור.

בלילה של 5 באפריל, כאשר מספר האבלים שפקדו את הרחובות עמד על מספר אלפים בלבד, מיליציה בשליטת המשטר כיתרה את האזור בו התקיימה הפגנת המחאה והתקיפה את המפגינים באמצעות אלות ואקדחים על מנת לגרשם מן הכיכר. כתוצאה מכך נהרגו ונפצעו אלפי מפגינים אשר פקדו את הכיכר ולא היו חמושים. חלק מהמפגינים נלקחו ללשכת הביטחון והוצאו שם להורג בירייה ללא משפט.

דנג הואשם בגרימת הבעיות וכל סמכויותיו נלקחו ממנו, אך הוא עדיין נותר חבר מפלגה.

P La Liberte.png ערך זה הוא קצרמר בנושא היסטוריה. אתם מוזמנים לתרום לוויקיפדיה ולהרחיב אותו.