בית הקלפים

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
בית הקלפים
HouseOfCards-Logo.png
שם במקור House of Cards
סוגה דרמת מתח פוליטית
חברת הפקה Media Rights Capital
יוצרים בו וילימון, דייוויד פינצ'ר, מייקל דובס, קווין ספייסי, אריק רות', אנדרו דוויס, דנה ברונטי, ג'ון מלפי, ג'ושוע דונן
כותבים בו וילימון, ריק קליבלנד, סם פורמן, שרה טרים, ג'ינה ג'יאנפרידו, קייט בארנו
בימוי דייוויד פינצ'ר
שחקנים קווין ספייסי, קייט מארה, רובין רייט
מספר עונות 3
מספר פרקים 39
שידור
רשת שידור נטפליקס
פורמט (תמונה) HDTV
פורמט (קול) דולבי דיגיטל 5.1
תקופת שידור מקורית 1 בפברואר 2013 – רץ

בית הקלפיםאנגלית: House of Cards) היא סדרת דרמה-פוליטית אמריקאית, הראשונה שפותחה עבור חברת נטפליקס. הסדרה היא עיבוד מחדש של סדרה בריטית בעלת שם זהה ששודרה ב-BBC בשנות ה-90, שהתבססה על ספרו של מייקל דובס. עלילת הסדרה עוקבת אחר פרנסיס "פרנק" ג'יי אנדרווד, פוליטיקאי ממולח וחסר מעצורים. מאפיין בולט של הסדרה הוא שבירת הקיר הרביעי שמתבצעת על ידי הגיבור בגילומו של קווין ספייסי.

עלילה[עריכת קוד מקור | עריכה]

פרנק (פרנסיס) אנדרווד הוא חבר קונגרס ממדינת קרוליינה הדרומית, המכהן כמצליף סיעת המפלגה הדמוקרטית בבית הנבחרים של ארצות הברית. לאחר בחירתו לנשיאות של גארת' ווקר, מצפה אנדרווד להתמנות למזכיר המדינה של ארצות הברית, אך לאכזבתו הנשיא חוזר בו מהבטחתו ומודיע כי בכוונתו למנות מועמד אחר. אנדרווד יוצא למסע ברוטלי של תככנות פוליטית על מנת לנקום, לקדם את מעמדו ולטפס במעלה הסולם הפוליטי. אנדרווד משתמש בזואי ברנס, עיתונאית צעירה ושאפתנית, כשופרו להדלפות, בפיטר רוסו, חבר קונגרס מפנסילבניה שהוא נרקומן ואלכוהוליסט, ככלי שרת להשגת מידע וקידום אינטרסים פוליטיים ובאנשים אחרים הסובבים אותו, בהם ראש סגל הבית הלבן, יושב ראש בית הנבחרים, סגן הנשיא ומפכ"ל המשטרה. במהלך תככיו נעזר אנדרווד באנשי אמונו: רעייתו קלייר שבמקביל מקדמת אינטרסים משלה, ובדאג סטמפר, ראש לשכתו.

במהלך העונה השנייה מתמנה אנדרווד לסגן הנשיא. הוא נפטר מזואי ולאורך העונה ממשיך בתככיו וחותר תחת הנשיא המכהן. בכהונתו כסגן הנשיא נקט פרנק בשורת מהלכים מורכבים שנועדו להחליש את הממשל ואת דמותו של הנשיא, עד שהוא מביא להתפטרותו, ולהשבעתו של אנדרווד במקומו.

העונה השלישית עוסקת בקשייו של אנדרווד כנשיא ארצות הברית, המתמודד עם צניחה בשיעור התמיכה בו, וקשייה של קלייר אותה הוא ממנה לשגרירת ארצות הברית באו"ם. אנדרווד מנסה לקדם את רפורמת "אמריקה עובדת" האמורה ליצור מקומות עבודה למיליוני אמריקאים, חרף התנגדותם של חברי מפלגתו והרפובליקנים. במקביל הוא מתמודד עם ניסיון יישוב הסכסוך הפלשתיני-ישראלי, מאבקי כוח עם נשיא רוסיה (בן דמותו של ולדימיר פוטין) והתמודדות בבחירות מקדימות של המפלגה הדמוקרטית. בד בבד, דאג סטמפר, ראש לשכתו לשעבר, משתקם מפגיעת הראש החמורה שספג מרייצ'ל בסוף העונה הקודמת ומנסה לרכוש את אמונו המחודש של אנדרווד. יחסיהם של פרנסיס וקלייר בעונה זו עולים על שרטון.

דמויות ושחקנים[עריכת קוד מקור | עריכה]

 • קווין ספייסי - בתפקיד פרנסיס "פרנק" ג'יי אנדרווד. פרנק הוא פוליטיקאי מלוטש, שלא בוחל בשום אמצעי על מנת להשיג את מטרותיו. במהלך הסדרה הוא פונה לצופים, מסביר ומפרש את עמדותיו וצעדיו. תפקידו בעונה הראשונה הוא מצליף המפלגה הדמוקרטית, בעונה השנייה הוא סגן נשיא ארצות הברית ובעונה השלישית הנשיא.
 • רובין רייט - בתפקיד קלייר אנדרווד, רעייתו של פרנק. מנהלת ארגון שלא למטרות רווח העוסק בקידום פתרונות בנושא מים. הזוג חי בנישואים פתוחים, והשניים מסייעים לקדם זה את האינטרסים של זה בשורה של מניפולציות. מתמנה לשגרירת ארצות הברית באו"ם בעונה השלישית.
 • קייט מארה (עונה ראשונה ושנייה) - בתפקיד זואי ברנס, עיתונאית זוטרה בוושינגטון הרלד, פרנק מאמץ אותה כבת טיפוחיו ומאהבתו, הוא משתמש בה על מנת להדליף ידיעות ולקדם את ענייניו.
 • מייקל קלי - בתפקיד דאג סטמפר, ראש הלשכה של אנדרווד, עוזרו הנאמן שמבצע עבור פרנק את הפעולות המלוכלכות. כאלכוהליסט בגמילה, פרנק נתן לו בעבר הזדמנות שנייה לקריירה.
 • סקינה ג'פרי (עונה ראשונה ושנייה) - בתפקיד לינדה ואסקז, ראשת סגל הבית הלבן.
 • קורי סטול (עונה ראשונה) - בתפקיד פיטר רוסו, חבר קונגרס צעיר ממדינת פנסילבניה, רוסו הוא נרקומן, אלכוהליסט ומכור לסקס, לאחר שנתפס נוהג בשכרות בלווית פרוצה, דואג אנדרווד לחלצו ממעצר ללא רישום, ולאחר מכן משתמש בו כפיון לצרכיו הפוליטיים, בין השאר מריץ אותו לתפקיד מושל פנסילבניה.
 • מייקל גיל (עונה ראשונה ושנייה) - בתפקיד גארת' ווקר, נשיא ארצות הברית שנבחר לראשונה ב-2012.
 • מולי פרקר (עונה שנייה) - בתפקיד ג'קי שארפ, מחליפתו של אנדרווד כמצליפת הסיעה הדמוקרטית.
 • ג'רלד מקרני (עונה שנייה) - בתפקיד ריימונד טאסק, איש עסקים מיליארדר המקורב לנשיא ארצות הברית.
 • מהרשללה עלי - בתפקיד רמי דנטון, לוביסט הפועל במסדרונות הממשל האמריקאי, מתמנה לראש צוות הבית הלבן בממשלו של אנדרווד.
 • סבסטיאן ארקלוס (עונה ראשונה ושנייה) - בתפקיד לוקאס גודווין, כתב בוושינגטון הרלד
 • רייצ'ל ברוסנהאן - בתפקיד רייצ'ל פוזנר, פרוצה ששהתה עם פיטר רוסו בעת שנעצר.
 • אליזבת מרוול (עונה שנייה ושלישית) - בתפקיד הת'ר דנבאר, תובעת מיוחדת ממשרד המשפטים החוקרת את אנדרווד ואת צוות ההנהגה. מתמודדת מול אנדרווד בבחירות המקדימות של המפלגה הדמוקרטית לנשיאות ארצות הברית.
 • לארס מיקלסן (עונה שלישית) - בתפקיד ויקטור פטרוב, נשיא רוסיה.

הפקה ושידור[עריכת קוד מקור | עריכה]

הפקת סדרה אמריקאית על בסיס המיני סדרה הבריטית, הוצעה לבמאי דייוויד פינצ'ר שגייס את התסריטאי אריק רות' ואת בו ווילימון. התסריט לפיילוט הושלם בתחילת 2011, ולהפקה חבר השחקן קווין ספייסי. באופן חסר תקדים רכשה חברת נטפליקס את זכויות השידור הבלעדיות לסדרה תמורת 100 מיליון דולר, התחייבויות להזמנת שתי עונות בהיקף של 13 פרקים כל אחת והתחייבות לאי התערבות בפיתוח הסדרה. צילומי הסדרה בוצעו באולפן בבולטימור. כל פרקי העונה הראשונה עלו בבת אחת באתר נטפליקס בפברואר 2013‏[1]. על פי הערכות בעונה הראשונה צפו בין 1.35 ל-2.7 מיליון איש.‏[2]

העונה הראשונה של הסדרה זיכתה את יוצריה בשלושה פרסי אמי, עבור הבמאי הטוב ביותר, הליהוק הטוב ביותר והצילום הטוב ביותר במצלמה יחידה. כמו כן זכתה בפרס הסדרה החדשה הטובה ביותר מטעם גילדת הכותבים של ארצות הברית. רובין רייט זכתה על תפקידה בפרס גלובוס הזהב ובפרס סטלייט. בעונה השנייה זכתה הסדרה בפרס אמי על הפסקול הטוב יותר ביותר לסדרות דרמה וקומדיה, קווין ספייסי זכה בפרס גילדת שחקני המסך לשחקן הטוב ביותר.

העונה השנייה של הסדרה צולמה במהלך החודשים אפריל-נובמבר 2013 ועלתה במלואה לאתר נטפליקס ב-14 בפברואר 2014. עונה שלישית של הסדרה הוזמנה על ידי נטפליקס ועלתה בערוץ באופן דומה, ב-27 בפברואר 2015‏[3]. כשבוע לפני התאריך המיועד, הודלפו לרשת ולאתרי טורנטים כעשרה פרקים מהעונה השלישית, בעקבות כך, הואשמה נטפליקס בהדלפה מכוונת, כחלק מתרגיל יחסי ציבור.

בישראל הסדרה משודרת בערוץ HOT Plus בכבלים וב-yes Oh בלוויין.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]