המצור על סירקוסאי

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

המצור על סירקוסאי (213-211 לפנה"ס) הוא מן הנודעים באירועי המלחמה הפונית השנייה שניטשה בין הרומאים לקרתגים. סירקוסאי, החשובה והחזקה בערי סיקיליה (סיציליה) ובעלת בריתה של רומא מאז 263 לפנה"ס, עברה ב-215 לפנה"ס לצד הקרתגים. החשש מפני השתלטותה מחדש של קרתגו על האי כולו, שחשיבותו לניהול המלחמה בחניבעל הייתה מכרעת, הוביל את הרומאים להקצות כוחות ניכרים להכנעתה של סירקוסאי. הקונסול מרקוס קלאודיוס מרקלוס ניסה להכריעה במצור מן היבשה והים כאחד, אך ללא הועיל. את עיקר פרסומו חב אירוע זה לארכימדס, מגדולי אנשי המדע בעת העתיקה ואיש סירקוסאי בעצמו, שנטל חלק בהגנה על העיר בעת המצור ובו נהרג.

המצור[עריכת קוד מקור | עריכה]

העיר הייתה מבוצרת היטב והוכנה במשך חודשים להתגוננות בפני כל התקפה רומאית. בהבינם את הקושי הצפוי הביא מרקלוס מתקני פריצה כולל מגדל מצור צף (Sambuca) שנבנה על ספינות שחוברו יחדיו וכלל גשר פריצה וסולמות שניתן להציב באמצעות גלגלות מהספינה לחומות העיר. מול ההתקפה הרומאית תכנן ארכימדס מכונות משלו שכללו את המנוף הענק שכונה "טלף ארכימדס" בו נעשה שימוש לאחוז, להרים ולשמוט לים את האוניות הרומיות. למרות שטיבו של המתקן לא ברור לחלוטין נראה שהמדובר היה בעגורן המצוייד בקרס שיכול היה למשות חלקית את הספינה כך שתתהפך או תישבר בנפילה מהמנוף.

ארכימדס כתב להיירון המלך שאפשר להניע כל כובד שהוא בכל כוח שהוא. ומבטחונו בתוקף הוכחותיו הצהיר, כך אומרים, שאילו הייתה לנו ארץ אחרת ביקום ואף היה ניתן לו לעבור אליה, היה בידו להניע את זו שלנו‏[1]. היירון השתומם על דבריו וביקש ממנו להוציא לפועל את תכניתו..ארכימדס בחר לו אניית סוחר בעלת שלושה תרנים מצי המלך, שנגררה על החוף בעמל רב על ידי אנשים מרובים, לאחר שהכניס לתוכה אנשים ואת המטען המקובל ישב לו בעצמו מרחוק ובלי מאמץ רב ובשקט גמור הביא לידי תנועה בידיו מערכת מורכבת של גלגילים ומשך אליו את האניה בנחת כאילו הייתה מרחפת על פני המים. המלך נדהם..ושידל את ארכימדס להתקין למענו מכונות מגן והתקפה לכל צורות המצור..כשהתקיפו הרומאים מן הים החל ארכימדס להפעיל את מכונותיו וירה על חיל הרגלים המתקיף כל מיני קליעים ואבנים גדולות שנישאו בקול רעש גדול ובמהירות עצומה אשר לא תאמן..בה בשעה הזדקרו פתאום מן החומות קורות גדולות מעל האוניות שדחפו אחדות מהן והיטביעון במעמקים..ויש מהאניות שנתפסו בחרטום על ידי ציפורני ברזל או מקורים בדומה למקורי עגורים, הונפו למעלה והוטלו לאחר מכן, או שהיו מסתובבות על ידי מכונות בתוך העיר ומתנפצות על הצוקים התלולים..תכופות היתה אוניה מוגבהת מן הים למרומים ומיטלטלת אנה ואנה כשהיא תלויה באוויר, מחזה איום למראה, עד שאנשיה היו נזרקים ממנה ומתגלגלים לכל עבר...לבסוף, גבר פחדם של הרומאים עד כדי כך שכל פעם שראו קצה של חבל או מוט מזדקר מעל החומה היו צועקים ' ארכימדס מפעיל עלינו שוב מכונה' והיו פונים עורף ובורחים

פלוטארכוס, חיי מרקילוס
ספינה מותקפת ע"י מכונת ארכימדס, חלק מציור קיר של האמן Giulio Parigi, שנת 1600

מסופר גם שארכימדס הפעיל מראות שמיקדו את קרני השמש באוניות הרומאיות וגרמו להן להתלקח.

כיבוש העיר[עריכת קוד מקור | עריכה]

הצלחת ההגנה גרמה ביטחון יתר בקרב תושבי סירקוסאי, בשנת 212 קיבלו הרומאים מידע לפיו יחגגו בעיר את חגה של האלה ארטמיס. קבוצה קטנה של חיילים התקרבו לעיר בחסות החשיכה והצליחו לפרוץ לעיר ולכבוש אותה פרט למצודה שנותרה בידי המגינים. בפריצה זו לעיר נהרג ארכימדס בידי חייל רומאי, מסופר שמרקלוס ביקש שיביאו אליו את ארכימדס אך החייל הרומאי מצא אותו שקוע בבעיה מתמטית כשאינו מודע כלל לנפילת העיר. כשדרש ממנו החייל להתלוות אליו סירב ארכימדס ללכת לפני שיסיים את פתרון הבעיה המתמטית בה עסק והחייל הזועם הרג אותו במקום. המצודה עמדה במצור ממושך ונכנעה רק לאחר שמואריקוס, שכיר-חרב שהופקד על הגנת אחת מחומותיה, הסגירה לרומאים.

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ (δῶς μοι πᾶ στῶ καὶ τὰν γᾶν κινάσω (dos moi pa sto, kai tan gan kinaso - תנו לי מקום לעמוד בו ואניע את הארץ
P La Liberte.png ערך זה הוא קצרמר בנושא היסטוריה. אתם מוזמנים לתרום לוויקיפדיה ולהרחיב אותו.